Connect with us

رویداد های اخیر

سیاسیون: خلیلزاد پیام تشکیل حکومت مشارکتی با خود دارد

منتشر شده

 در

(Last Updated On: حوت ۱۳, ۱۳۹۹)

شماری از جریان‌ها و احزاب سیاسی میگوید که زلمی خلیلزاد فرستاده ویژه امریکا برای صلح افغانستان، پیام تشکیل حکومت مشارکتی و تشکیل یک نشست بزرگ همچون نشست بن را با خود دارد.

این در حالی است که خلیل‌زاد در کابل دست کم با همه جناح‌های سیاسی، بشمول رییس جمهور و رییس شورای عالی مصالحه ملی دیدار کرده است.

به گفته‌ی سیاسیون خلیلزاد در کنار این موارد روی موارد ذیل نیز رایزنی کرده است:

1- افزایش نقش سازمان ملل به عنوان میانجی میان طرف ها

2- تشویق کشور های ایران و پاکستان برای اشتراک در این نشست تماس با کشورهای پرنفوذ جهان برای تشویق دو طرف به صلح

3- سرعت کار برای تامین یک صلح عادلانه و پایدار

سیاسیون می‌گویند که آقای خلیل‌زاد از آنها خواسته است تا دیدگاه‌های شان را در باره طرح حکومت مشارکتی هر چه زود تر نهایی و با  واشنگتن درمیان بگذارند.

وحید الله سباوون، رهبر حزب اتحاد اسلامی افغانستان، در این باره گفت:” تلاش بر این است که طرف های افغان در یک کشور دیگر غیر از دوحه بنشینند و روی حکومت مشارکتی رایزنی کنند.”

اعضای جامع مدنی در باره طرح نظام مشارکتی از سوی خلیل‌زاد میگویند  که در هر صورت باید تعین سرنوشت افغانستان به دست مردم این کشور داده شود.

عزیز رفیعی، رییس مجتمع نهاد های جامع مدنی، در این باره گفت:” فرصت های پیش آمده از دست رفته است حالا برای آینده به مردم فرصت دهند تا سرنوشت شان را تعین بکنند.”

هادی ابراهیمی، فعال مدنی، در این باره میگوید:”نظام های مشارکتی برای کشور های است که هیچ نظام وجود ندارد خلیلزاد که عامل طرح نظام مشارکتی است نسنجیده قدم برمیدارد.”

هرچند اجماع سیاسی به گونه که انتظار می‌رود میان سیاسیون دیده نمی‌شود، اما چهره های با نفوذ در کشور طرفدار هر تغیرات در نوع حکومتداری زیر چتر حمهوریت استند.

حکومت وضحات نمی‌دهد که آیا زلمی خلیل‌زاد طرح حکومت مشارکتی را به رییس جمهورغنی شریک کرده است یا خیر و حتی در مورد این گفته ها از سوی سیاسیون هم ارگ واکنشی نداشته است.

رویداد های اخیر

کمیته ملی حج به منظور تنظیم، بهبود و پیشبرد امور حج تصویب شد

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: ثور ۳۱, ۱۴۰۱)

انعام‌الله سمنگانی، معاون سخنگوی امارت اسلامی افغانستان می گوید که به اساس فیصله کابینه طرحی وزارت ترانسپورت و هوانوردی در مورد ایجاد کمیته ملی حج به منظور تنظیم، بهبود و پیشبرد امور مربوط به حج تصویب شد.

آقای سمنگانی در صحفه تویترش نگاشته است که:” ریاست کمیته متذکره به عهده مولوی عبدالسلام حنفی، معاون اداری ریاست الوزرا بوده و وزارت‌های ارشاد، حج و اوقاف، ترانسپورت و هوانوردی، عدلیه، مالیه، امور خارجه، صحت عامه و امور داخله، ریاست عمومی استخبارات و اطاق تجارت به حیث اعضای آن می‌باشند.”

همچنان به گفته آقای سمنگانی به منظور تنظیم، بهبود و پیشبرد امور حج در ولایات، کمیته تحت ریاست معاون ولایت و به اشتراک نمایندگان با صلاحیت ریاست‌های حج و اوقاف، میدان‌هوایی، قومندانی امنیه، مستوفیت، استخبارات و‌صحت عامه‌ ایجاد گردد.

به خواندن ادامه دهید

رویداد های اخیر

کمک ۱۵۰ ملیون دالر از سوی بانک جهانی به وزارت صحت افغانستان

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: ثور ۳۱, ۱۴۰۱)

وزارت صحت عامه افغانستان می‌گوید که بانک جهانی ۱۵۰ میلیون دالر به این وزارت اخیرا به منظور ادامه فعالیت‌های صحی کمک نموده است.

این وزارت می‌گوید که این کمک بر اساس تفاهم نامه نشست جنوا که به تاریخ ۷ فبروری در کشور سویس برگذار شده بود و در آن داکتر قلندر عباد، سرپرست وزارت صحت عامه و هیئت هراه شان اشتراک نموده بودند از سوی بانک جهانی صورت گرفته است.

وزارت صحت عامه می‌گوید که قرار است مقدار این پول برای مراقبت‌های اولیه صحی در ۳۴ ولایت از جمله پرداخت معاشات و آموزش کارکنان صحی، تهیه دوا، تجهیزات طبی، مبارزه با امراض ساری و تقویت نظارت بر ارایه خدمات صحی به مصرف برسد.

در نشست جنوا نماینده‌گان کشورهای جرمنی، بریتانیا، سویس و نهادهای ای سی آر سی و سازمان صحی جهان اشتراک داشتند.

به خواندن ادامه دهید

رویداد های اخیر

سرپرست وزارت دفاع به ولایت پنجشیر رفت؛ از مردم خواست شکار تبلیغات دشمن نشوند

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: ثور ۳۱, ۱۴۰۱)

مولوی محمد یعقوب مجاهد، سرپرست وزارت دفاع ملی در سفرش روز گذشته (جمعه ۳۰ثور) با مردم، متنفذین قومی و مسوولین امنیتی این ولایت دیدار و گفتگو نمود و از مردم خواست تا شکار تبلیغات دشمن نشوند و به زندگی عادی خود ادامه دهند.

آقای مجاهد همچنان پیشنهادات مردم این ولایت را استماع نمود و همچنان از مردم خواست در قسمت برقراری نظم با مسئولین خود همکاری‌های همه جانبه داشته باشند.

وی اطمینان سپرد که به هیچ فرد اخلال گر اجازه برهم زدن امنیت را نخواهد داد.

از سوی هم، سرپرست وزارت دفاع وضعیت امنیتی این ولایت را بهتر خوانده و از فعالیت‌ها و کارکردهای مسوولین و نیروهای امارت اسلامی قدردانی نمود.

درهمین حال آقای مجاهد در قسمت تامین امنیت هرچه بیشتر هدایت‌های لازم نیز صادر نمود.

به خواندن ادامه دهید

Trending