Connect with us

رویداد های اخیر

سیلاب‌ها در برخی نقاط کشور ۳۱ کشته و ۷۴ زخمی برجا گذاشت

منتشر شده

در

(Last Updated On: اسد ۲, ۱۴۰۲)

وزارت دولت در امور رسیدگی به حوادث می‌گوید که در اثر سرازیرشدن سیلاب‌ها در نقاط مختلف کشور، دست‌کم ۳۱ تن جان باختند، ۷۴ نفر مجروح و ۴۱ تن دیگر ناپدید شده‌اند.

به گفته این وزارت، با سرازیرشدن این سیلاب‌ها به بیش از ۶۰۴ خانه مسکونی و صدها جریب زمین خساره وارد شده و همچنان ۲۵۰ راس مواشی از بین رفته است.

شفیع‌الله رحیمی، سخنگوی وزارت دولت در امور رسیدگی به حوادث، در مورد تلفات گفت: «۳۱ تن شهید شده‌اند، ۴۱ تن ناپدید و ۷۴ نفر دیگر زخمی شده‌اند.»

او افزود: «۶۰۴ خانه مسکونی به‌گونه کامل و نیمه تخریب شده‌ و ۲۵۰ راس مواشی نیز تلف شده‌اند.»

به گفته رحیمی، درپی این سیلاب‌ها صدها جریب زمین زراعتی نیز آسیب دیده است.

رحیمی گفت که بیشترین تلفات در سه شب گذشته بر ولایت میدان وردک وارد شده است. او تصریح کرد از میان ۳۱ قربانی تنها ۲۵ تن در ولایت میدان وردک جان باخته‌اند که شامل زنان و کودکان نیز می‌شوند.

یکی از باشندگان میدان‌وردک گفت: «تخریب‌ها بسیار زیاد است، تلفات جانی بسیار دارد، ۳۰ الی ۳۵ نفر تلفات جانی دارد، سیلاب‌ها موترها را زیاد برده، خانه‌ها را بسیار خراب کرده.»

از سویی هم، این سیلا‌ب‌ها در ولسوالی پغمان ولایت کابل نیز تلفات جانی و مالی برجا گذاشته است.

بربنیاد آمارهای وزارت دولت در امور رسیدگی به حوادث، در پی سرازیر شدن سیلاب‌ها در چهار ماه پسین در کشور، ۲۱۴ تن جان باخته‌اند و ۳۲۰ تن هم زخمی شده‌اند.

به گفته این وزارت، درپی این حوادث طبیعی از اول حمل سال روان تاکنون سه هزار و ۱۱۵ خانه مسکونی به‌گونه کلی و قسمی تخریب و به حاصلات بیش از ۴۱ هزار جریب زمین زراعتی زیان وارد شده است و همچنان سه هزار و ۸۰۰ راس مواشی تلف شده‌اند.

گفتنی است که اداره هواشناسی کشور تخمین زده که ۱۷ ولایت در معرض خطر سرازیرشدن سیلاب‌های موسمی قرار دارند که میزان بارندگی در برخی از ولایات از ۱۵ تا ۴۰ ملی متر خواهد بود.

رویداد های اخیر

هند استرداد جایدادهای اهل هنود در افغانستان را «تحول مثبت» دانست

Published

on

(Last Updated On: حمل ۲۴, ۱۴۰۳)

راندیر جیسوال، سخنگوی وزارت امور خارجه هند، گفته است که کشورش گزارش‌های مربوط به بازگرداندن جادیدادهای اهل هنود در افغانستان را «یک تحول مثبت» می‌داند.

جیسوال در یک نشست خبری روز جمعه گفت: «اگر دولت طالبان (امارت اسلامی) تصمیم گرفته است که جایدادهای هندوها و سیک‌های افغانستان را که مردم آنها هستند بازگرداند، البته این یک اتفاق مثبت است. ما این‌گونه به آن نگاه می کنیم.»

وزارت عدلیه حدود یک ماه قبل اعلام کرده بود که روند بررسی زمین‌های غصب شده شهروندان اهل هنود در سراسر کشور آغاز شده است.

سهیل شاهین، رئیس دفتر سیاسی امارت اسلامی در دوحه، نیز اخیراً در گفتگو با روزنامه «د هندو» گفته است که جایدادهایی که توسط جنگ‌سالاران در حکومت پیشین غصب شده بود، به صاحبان شان بازگردانده می‌شود.

او همچنان به بازگشت نریندر سینگ خالصه، عضو پارلمان در حکومت پیشین، به کشور اشاره کرده است.

Continue Reading

رویداد های اخیر

یک مهاجر افغان در فرانسه مردی را در پی درگیری به‌دلیل نوشیدن شراب کُشت

Published

on

(Last Updated On: حمل ۲۴, ۱۴۰۳)

روزنامه لی موند فرانسه گزارش داده است که یک مهاجر افغان در این کشور مردی را در پی درگیری به‌دلیل نوشیدن شراب با ضربات چاقو کشته و یک تن دیگر را زخمی کرده است.

این حادثه روز چهارشنبه در شهر بوردو در جنوب غربی فرانسه رخ داده است.

مهاجم ۲۵ ساله بر قربانیان حادثه که از الجزایر بودند و ۲۶ و ۳۷ سال سن داشتند، نزدیک شد و آنان را به‌دلیل نوشیدن مشروبات الکلی در روز عید مورد انتقاد قرار داد.

پس از آنکه یکی از آنان گفت که این کار مربوط به او نمی‌شود، مهاجم چند مشت به آنان کوبید و دور شد.

به گزارش روزنامه لی موند به نقل از شاهدان، این افراد سپس قُطی‌های شراب را به‌سوی مهاجم پرتاب کردند و او برگشته و با چاقو بر آنان حمله کرد.

مرد ۳۷ ساله از اثر جراحات شدید درگذشت و دوست او به شفاخانه منتقل شد.

پس از این حادثه، مهاجم با گروهی از ماموران پولیس روبه‌رو شد که از وی خواستند تا چاقو اش را بر زمین بگذارد، اما او با نمایش دادن چاقو به‌سوی آنان حرکت کرد. پولیس سپس به‌سوی او تیراندازی کرده و او کشته شد.

Continue Reading

رویداد های اخیر

نمایندگان امارت اسلامی در مراسم فاتحه فرزندان رهبر حماس شرکت کردند

Published

on

(Last Updated On: حمل ۲۴, ۱۴۰۳)

محمد نعیم، سرپرست سفارت افغانستان در دوحه و سهیل شاهین، رئیس دفتر سیاسی امارت اسلامی در دوحه در مراسم فاتحه فرزندان اسماعیل هنیه، رهبر حماس شرکت کرده اند.

سفارت افغانستان در دوحه در خبرنامه‌ای نوشته است که مراسم فاتحه فرزندان اسماعیل هنیه شام پنجشنبه (۲۳ حمل) برگزار شد.

سه پسر و چهار نواسه اسماعیل هنیه روز چهار شنبه (اول عید) در حمله هوایی اسرائیل بر موتر حامل شان در غزه جان باختند.

در پی این رویداد، امیر خان متقی، سرپرست وزارت خارجه، در یک تماس تیلفونی به اسماعیل هنیه گفت که در نتیجه این‌گونه قربانی‌ها، فلسطین از اشغال اسرائیل آزاد می‌شود.

او همچنان برای مردم فلسطین آرزوی استقامت، ثبات و صبر کرد.

قابل ذکر است که حملات اسرائیل بر غزه در حدود شش ماه گذشته ۳۳ هزار و ۶۳۴ کشته بر جای گذاشته است. بیش از ۷۶ هزار تن دیگر زخمی شده اند.

Continue Reading

Trending

Copyright © 2022 Ariana News. All rights reserved!