Connect with us

جهان

سیگار: حمایت آمریکا از جنگ سالاران مفسد، ناخواسته سبب تقویت طالبان شده است

Published

 on

(Last Updated On: جدی ۲۶, ۱۳۹۸)

بازرس ویژه آمریکا برای بازسازی یا سیگار میگوید که آمریکا ناخواسته گروه طالبان را در افغانستان تقویت کرده‌است.

این نهاد می‌افزاید که آمریکا با پشتیبانی از جنگ‌سالاران آلوده با فساد در افغانستان، اهداف راهبردی خود در این کشور را تضعیف و به تقویت طالبان پرداخته ‌است.

جان ساپکو بازرس ویژه آمریکا برای بازسازی افغانستان میگوید: “نیروهای ایتلاف برای تامین امنیت از جنگ سالاران افغان حمایت کرد. در برخی موردها آنان ولایت ها و ادارات ولسوالی را رهبری می کردند. ایالات متحده به این نظر بود که با این کار، آنان را مسوولیت پذیر بسازد اما آنان همچنان به فساد آغشته بودند. این کار سبب شد که بسیاری از افغان ها سلاح بر دارند و با طالبان بپیوندند.”

آمریکا میلیاردها دالر از ۲۰۰۱ میلادی بدینسو به افغانستان مصرف کرده است، بخشی از این پول‌ها به مبارزه با فساد تخصیص داده شده بود؛ اما هنوزهم به گفته سیگار، فساد در کشور موجود است و همین فساد سبب شده که مردم به جای نهادهای عدلی و قضایی افغانستان به دادگاه های صحرایی طالبان مراجعه کنند.

آقای ساپکو میگوید: “به هر اندازه که شما از طالبان متنفر باشید و من هم از آنان و سیستم قضایی آنان متنفرم، اما بیشتر مردم عادی افغانستان، به جای مراجعه به ارگان های قضایی دولت به محاکم طالبان مراجعه می کنند. این یکی از موضوعات تکان دهنده ای بود که من در سفرم به افغانستان با آن برخوردم.”

در همین حال برخی از اعضای مجلس نمایندگان آمریکا می گویند که با وجود تلاش های مداوم این کشور از نیروهای دولتی افغانستان، هنوز گراف خشونت‌ها در این کشور بالاست.

میک کال عضو مجلس نمایندگان آمریکا میگوید: “ما دریافته ایم که استراتژی مان برای تشکیل نیروهای امنیتی و دفاعی افغانستان، وضعیت امنیتی این کشور را خیلی بهتر نکرده است. به دلیل نبود هماهنگی ها و عدم آموزش های کافی، خشونت ها در سراسر این کشور کاهش نیافته است. به طور کامل این ها برای ما غیر قابل قبول است.”

بازرس ویژه آمریکا برای بازسازی افغانستان می‌پذیرد که تلاش های ایالات متحده در افغانستان به دلیل عدم درک درست از سنت های تاریخی، اجتماعی، حقوقی و سیاسی، زیاد نتیجه بخش نبوده است. آمریکا برای سرکوب گروه های تندرو به افغانستان آمد اما پس از نزدیک به دو دهه، هنوزهم افغانستان از شر هراس افگنی در امان نشده است.

جهان

اجساد ده‌ها مهاجر در یک لاری در تگزاس کشف شد

Published

on

(Last Updated On: سرطان ۷, ۱۴۰۱)

گزارش‌ها می‌رساند که اجساد دستکم ۴۶ مهاجر در یک لاری در حومه شهر سن آنتونیو در ایالت تگزاس امریکا پیدا شده است.

رویترز به نقل از یک مقام آتش‌نشانی گفت که حداقل ۱۶ تن دیگر از جمله چهار کودک هم به شفاخانه منتقل شده‌اند.

سه تن در پیوند به این رویداد بازداشت شده اند.

ران نیرِنبرگ شهردار سن آنتونیو گفت: “این آدم‌ها خانواده داشتند… و می‌خواستند زندگی بهتری برای خود بسازند. این چیزی جز یک تراژدی هولناک انسانی نیست.”

سن آنتونیو ۲۵۰ کیلومتر از مرز امریکا با مکزیک فاصله دارد و یکی از مسیرهای اصلی ترانزیت قاچاقچیان انسان است.

مارکول ایبرارد، وزیر خارجه مکسیکو مرگ مهاجران در این لاری را “تراژیدی در تگزاس” خواند.

تاکنون روشن نیست این مهاجران شهروندان کدام کشور اند.

Continue Reading

جهان

کشورهای گروه هفت واردات طلا از روسیه را ممنوع می‌کنند

Published

on

(Last Updated On: سرطان ۵, ۱۴۰۱)

جو بایدن، رییس‌جمهوری امریکا خبر داده است که اعضای گروه هفت واردات طلا از روسیه را ممنوع خواهند کرد.

بوریس جانسن، صدر اعظم بریتانیا، همچنان گفته است که امریکا، بریتانیا، جاپان و کانادا در این اقدام مشترک “الیگارش‌های روسیه را به صورت مستقیم هدف قرار خواهند داد و ضربه‌ای به قلب ماشین جنگی پوتین وارد خواهند کرد.”

در سال گذشته میلادی، درآمد روسیه از صادرات طلا حدود ۱۵ میلیارد و ۵۰۰ میلیون دالر بوده است.

کشورهای گروه هفت روز سه شنبه، ‌آخرین روز جریان نشست سران این گروه در باواریا در جنوب آلمان به طور رسمی توقف واردات طلا از روسیه را اعلام می‌کنند.

کشورهای گروه هفت پیش از این نیز تحریم‌های شدیدی را علیه مسکو به دلیل حمله به اوکراین اعمال کرده‌اند.

بایدن نوشت: “ایالات متحده امریکا هزینه‌های بی‌سابقه‌ای را بر ولادیمیر پوتین، رئیس‌جمهور روسیه تحمیل کرده است تا او را از درآمدی که برای تأمین مالی جنگش علیه اوکراین نیاز دارد، محروم کند.”

Continue Reading

جهان

دو کشته و چهارده زخمی در حمله به کلوب شبانه در ناروی

Published

on

(Last Updated On: سرطان ۴, ۱۴۰۱)

گزارش ها می رساند که در پی تیراندازی امروز (شنبه) در یک کلوب شبانه و جاده های نزدیک به آن در اسلو، پایتخت ناروی دو تن کشته شده و چهارده تن دیگر زخم برداشته اند.

پولیس ناروی اعلام کرده یک مظنون نارویژی ایرانی الاصل را دقایقی پس از این رویداد بازداشت کرده است.

کلپ «لندن پب» یکی از مشهور ترین کلپ شبانه برای همجنسگرایان مرد در مرکز اسلو است.

اولاو روینبرگ، خبرنگار تلویریون دولتی ناروی (NRK) گفت: “مردی را دیدم که با بکس وارد شد، تفنگی را برداشت و به تیراندازی پرداخت.”

انگیزه این حمله تاهنوز روشن نیست.

قرار اسلو رژهٔ افتخار همجنسگرایان را روز شنبه برگزار کند.

Continue Reading

Trending

Copyright © 2022 Ariana News. All rights reserved!