Connect with us

اخبار ساحوی

شاروالی مزارشریف؛ آماده‌گی‌ها برای تجلیل از جشن گل سرخ آغاز شده است

Published

 on

(Last Updated On: حوت ۲۰, ۱۴۰۰)

مقام‌های شاروالی مزارشریف می‌گویند که از چند روز به اینسو آماده‌گی‌ها برای تجلیل از جشن گل سرخ و آغاز سال نو هجری خورشیدی آغاز شده است.

این درحالی است که نخستین روز سال نو در کشورهای فارسی زبان به رسوم مختلف تجلیل می‌شود در افغانستان هم این روز به عنوان جشن بهار گرامی داشته می‌شود.

شهر مزارشریف افغانستان کانون اصلی تجلیل از نوروز است از این رو شاروالی بلخ برای میله گل سرخ و تجلیل از جشن نوروز آمادگی می‌گیرد.

مولوی محمد نسیم عابد، معاون شارولی مزار، در این باره گفت:” ما کاملا آماده استیم و برای سال جدید تمام آمادگی‌ها را برای سرسبزی و پاکی و صفایی شهر مزار عملا کار جریان دارد و ما هم برای هموطنان ما اطمینان میدهیم که آمادگی‌های ما خاص است و از لحاظ امنیت مشکل نیست.”

اما مردم ترس دارند که مبادا امارت اسلامی مانع تجلیل نوروز شود.

محمد آصف، باشنده مزار، در این باره گفت:” از حکومت امارت اسلامی خواهش میکنیم که جشن نوروز را تجلیل کند، مثل سال‌های قبلی که تجلیل میشد.”

امارت اسلامی اما تجلیل با شکوه از نوروز را ضروری نمی‌داند و می‌گوید در اسلام تنها دو عید است و مسلمانان می توانند از آن روزها تجلیل کنند.

بلال کریمی، معاون سخنگوی امارت اسلامی، در این باره گفت:” ما تا حالی چیزی از سران حکومت و تصمیم آن برای تجلیل آن چیزی نگفته اند و برای این جشن بزرگ آمادگی گرفتن هم زود است.”

در همین حال، شرکت مخابراتی افغان بیسیم در همکاری با شاروالی مزارشریف به پیشواز از سال نو هجری خورشیدی و تجلیل از جشن باستانی نوروز در زیارتگاه منسوب به حضرت علی و گوشه و کنار آن آمادگی‌های لازم را گرفته اند.

یافظ ساقط، نماینده شرکت افغان بیسیم، در این باره گفت:”ما برای سرسبزی شهر مزار شریف سالانه کار میکنیم و در کنار گوشه روضه مبارک صفا کاری میکنیم و آمادگی ما برای سال نو مکمل شده است.”

جشن نوروز در افغانستان عمدتاً در اماکن مذهبی با بر افراشتن بیرق منسوب به حضرت علی برگزار می ‌شود. اما با اینکه چند روز محدود به آغاز سال نو هجری خورشیدی باقی مانده است هنوز معلوم نیست که این جشن در بخش‌هایی از مناطق افغانستان برگزار میشود یا خیر؟

اخبار ساحوی

هفت عضو یک خانواده‌ به‌گونه‌ مرموز در بلخ کشته شدند

Published

on

(Last Updated On: دلو ۱۶, ۱۴۰۱)

مسوولان امنیتی در ولایت بلخ می‌گویند هفت عضو یک خانواده به‌گونه‌ مرموز در ولسوالی چمتال این ولایت به قتل رسیده‌اند.

محمد اصف وزیری، سخنگوی پولیس می‌گوید این خانواده جمعه شب (۱۴دلو) به گونه مرموز با ضرب گلوله به قتل رسیده‌اند.

به گفته‌ی وزیری کودکان و زنان نیز شامل قربانیان این رویداد هستند.

آقای وزیری می‌گوید تا کنون علت و انگیزه‌ی این قتل روشن نیست، اما تلاش‌ها به منظور پی‌گیری عاملان این رویداد ادامه دارد.

Continue Reading

اخبار ساحوی

بازداشت پنج تن در پیوند به قاچاق سنگ لیتیم در ولایت ننگرهار

Published

on

(Last Updated On: دلو ۲, ۱۴۰۱)

وزارت معادن و پترولیم می‌گوید که درهمکاری با ریاست استخبارات روزگذشته (شنبه ۱ دلو) از قاچاق نزدیک به هزار تُن سنگ تخته پت یا لیتیم که از ولایات نورستان و کنر به ولایت ننگرهار تدریجاً قاچاق و به خارج انتقال می‌گردید جلوگیری شد.

وزارت معادن و پترولیم گفته است که ۳۰۰ تُن سنگ لیتیم باالفعل از نزد قاچاقبران ضبط و رسما تسلیم هیئت وزارت معادن و پترولیم شد و حدود ۷۰۰ تُن آن در ولایت کنر مهر و لاک گردید.

این وزارت افزوده است که در پیوند به این قضیه شماری از قاچاقبران داخلی و خارجی از سوی نهادهای استخباراتی و امنیتی دستگیر گردیدند.

داکتر بشیر، رئیس امور عملیاتی ریاست استخبارات روز گذشته در یک نشست خبری در ولایت ننگرهار گفت که نزدیک به ۳۰۰ تُن این سنگ‌های قیمتی در ننگرهار و باقی در کنر کشف و ضبط شده است.

وی دراین رابطه گفت:«ما اطلاع یافتیم که برنامه‌ قاچاق این سنگ‌های قیمتی وجود دارد که قرارداد نشده و مخفیانه استخراج می‌شود. بنابرین برای دستگیری عاملان اصلی، به آنها فرصت دادیم که به شهر جلال آباد برسند. پنج تن دستگیر شدند، دو قاچاقچی خارجی که چینی هستند و سه افغان که همکار آنها بودند و بیشتر خریداری را آنها انجام می دادند.»

لیتیم فلز کم یافت است که از آن بیشتر در فناوری‌های نوین از جمله باتری مبایل‌های هوشمند، موترهای برقی، کمپیوترها و طیاره‌های بدون سرنشین استفاده می‌شود.

مسؤلان می‌افزایند که بر اساس فرمان رهبر امارت اسلامی قاچاق و انتقال غیرقانونی سنگ‌های قیمتی کشور ممنوع قرار داده شده است.

Continue Reading

اخبار ساحوی

۶۶ زندانی به شمول زنان و کودکان از زندان مرکزی ننگرهار آزاد شدند

Published

on

(Last Updated On: جدی ۳۰, ۱۴۰۱)

دفتر رسانه‌های ولایت ننگرهار گفته است که ۶۶ زندانی روزپنج شنبه (۲۹جدی) از زندان مرکزی این ولایت آزاد شدند.

در اعلامیه‌ی این دفتر آمده است که بر اساس فرمان رهبر امارت اسلامی افغانستان ۶۶ زندانی به‌شمول زنان و کودکان از زندان مرکزی ننگرهار رها و به خانه‌هایشان بازگشتند.

شیخ محمد گلاب فاروقی، رئیس محکمه استیناف ننگرهار گفته است که در میان زندانیان آزاد شده پنج زن، یازده کودک و متباقی مردان می‌باشند.

وی افزوده است که:«در ظرف یک و نیم ماه دیگر دوسیه‌های زندانیان باقی مانده مورد بررسی قرار می‌گیرد و کسانی که جرایم آنها جزئی است یا کسانی که از طرف مقابل بخشیده شده اند آزاد خواهند شد.»

مولوی بلال شاهین، رئیس محابس ننگرهار می‌گوید که در حال حاضر ۱۱۰۰ تن شب و روز را در این زندان می‌گذرانند و امکانات و برنامه‌های آموزشی لازم برای آنان فراهم شده است.

Continue Reading

Trending

Copyright © 2022 Ariana News. All rights reserved!