Connect with us

اخبار ساحوی

شاروالی مزارشریف؛ آماده‌گی‌ها برای تجلیل از جشن گل سرخ آغاز شده است

Published

 on

(Last Updated On: حوت ۲۰, ۱۴۰۰)

مقام‌های شاروالی مزارشریف می‌گویند که از چند روز به اینسو آماده‌گی‌ها برای تجلیل از جشن گل سرخ و آغاز سال نو هجری خورشیدی آغاز شده است.

این درحالی است که نخستین روز سال نو در کشورهای فارسی زبان به رسوم مختلف تجلیل می‌شود در افغانستان هم این روز به عنوان جشن بهار گرامی داشته می‌شود.

شهر مزارشریف افغانستان کانون اصلی تجلیل از نوروز است از این رو شاروالی بلخ برای میله گل سرخ و تجلیل از جشن نوروز آمادگی می‌گیرد.

مولوی محمد نسیم عابد، معاون شارولی مزار، در این باره گفت:” ما کاملا آماده استیم و برای سال جدید تمام آمادگی‌ها را برای سرسبزی و پاکی و صفایی شهر مزار عملا کار جریان دارد و ما هم برای هموطنان ما اطمینان میدهیم که آمادگی‌های ما خاص است و از لحاظ امنیت مشکل نیست.”

اما مردم ترس دارند که مبادا امارت اسلامی مانع تجلیل نوروز شود.

محمد آصف، باشنده مزار، در این باره گفت:” از حکومت امارت اسلامی خواهش میکنیم که جشن نوروز را تجلیل کند، مثل سال‌های قبلی که تجلیل میشد.”

امارت اسلامی اما تجلیل با شکوه از نوروز را ضروری نمی‌داند و می‌گوید در اسلام تنها دو عید است و مسلمانان می توانند از آن روزها تجلیل کنند.

بلال کریمی، معاون سخنگوی امارت اسلامی، در این باره گفت:” ما تا حالی چیزی از سران حکومت و تصمیم آن برای تجلیل آن چیزی نگفته اند و برای این جشن بزرگ آمادگی گرفتن هم زود است.”

در همین حال، شرکت مخابراتی افغان بیسیم در همکاری با شاروالی مزارشریف به پیشواز از سال نو هجری خورشیدی و تجلیل از جشن باستانی نوروز در زیارتگاه منسوب به حضرت علی و گوشه و کنار آن آمادگی‌های لازم را گرفته اند.

یافظ ساقط، نماینده شرکت افغان بیسیم، در این باره گفت:”ما برای سرسبزی شهر مزار شریف سالانه کار میکنیم و در کنار گوشه روضه مبارک صفا کاری میکنیم و آمادگی ما برای سال نو مکمل شده است.”

جشن نوروز در افغانستان عمدتاً در اماکن مذهبی با بر افراشتن بیرق منسوب به حضرت علی برگزار می ‌شود. اما با اینکه چند روز محدود به آغاز سال نو هجری خورشیدی باقی مانده است هنوز معلوم نیست که این جشن در بخش‌هایی از مناطق افغانستان برگزار میشود یا خیر؟

اخبار ساحوی

دیدار رهبر امارت اسلامی با علمای دینی کابل

Published

on

(Last Updated On: اسد ۱۲, ۱۴۰۱)

یک گروه از پنجاه نفری از عالمان دینی ولایت کابل  با رهبر امارت اسلامی در کندهار دیدار و در باره حقوق زنان نیز گفتگو کرده اند.

این دیدار که به خواست رهبر امارت اسلامی صورت گرفته که هدف اساسی آن مشکلات پایتخت نیشنان بوده است.

علمای دینی از رهبر امارت اسلامی خواسته اند که به آموزش و تعلیم، توجه خاص صورت گیرد و در صورت نیاز در نصاب تعلیمی هم تغیراتی بوجود آید.

در این دیدار عالمان دینی در باره حقوق زنان در چارچوب شریعت اسلامی و مسله تعلیم دختران گفتگو کرده اند. رهبر امارت اسلامی به علما اطمینان داده است که به مشکلات پایتخت رسیدگی خواهد شد.

ندا محمد ندیم، والی کابل گفت:” هدف اساسی این ملاقات مشکلات پایتخت نیشنان بود که به شخص عالی جناب برسد و دستورات وی از منبر و علما به مردم رسانیده شود”.

برخی از این علما می‌‌گویند که در مورد رسید‌گی به مشکلات زنان، احترام به حقوق زنان در چارچوب اسلام و تجدید نظر در نصاب‌ تعلیمی مکاتب و مدرسه‌‌ها بحث‌های با رهبر امارت اسلامی داشته اند.

عبدالحمید حماسی، عالم دین می‌گوید که:” برای امیرالمومین مجاهد و غیر مجاهد فرق ندارد و همه رعیت است و دارای حقوق برابر .”

این درحالی است که پیش از این رهبر امارت اسلامی در نشست بزرگ علمای دینی وعده سپرده که در هر نشستی از عالمان دین شرکت خواهد کرد و عالمان دین را در رهبری نهادهای دولتی خواهد گماشت.

Continue Reading

اخبار ساحوی

کشته شدن ۳عضو داعش دریک عملیات نیروهای امارت اسلامی در ولایت کندز 

Published

on

(Last Updated On: سرطان ۲۶, ۱۴۰۱)

در یک عملیات نیروهای امارت اسلامی افغانستان بریک مرکز گروه داعش در ولایت کندز،۳ عضو این گروه کشته شدند. 

ذبیح‌الله مجاهد، سخنگوی امارت اسلامی افغانستان گفته است که این عملیات از سوی قطعه خاص امارت اسلامی در منطقهٔ قنجغه ولسوالی امام صاحب راه اندازی شد. 

به گفته آقای مجاهد دراین عملیات همچنان ۵ عضوی گروه داعش بازداشت شدند. 

آقای مجاهد افزوده است که این افراد در حمله‌‌های راکتی چندی پیش بر خاک ازبکستان و تاجیکستان دست داشتند.

Continue Reading

اخبار ساحوی

سرپرست وزارت خارجه به ولایت بدخشان رفت

Published

on

(Last Updated On: سرطان ۲۳, ۱۴۰۱)

مسوولان محلی در بدخشان می‌گویند امیرخان متقی، سرپرست وزارت خارجه روز چهارشنبه (۲۲سرطان) به منظور بررسی چالش‌های باشندگان به این ولایت سفر نمود.

معزالدین احمدی، رییس اطلاعات و فرهنگ ولایت بدخشان می‌گوید در این سفر احمدالله وثیق، رییس رادیو تلویزیون ملی نیز با امیر خان متقی همراه است و با رووسای ادارات دولتی  و مقامات محلی روی چالش‌ها و مشکلات مردم این ولایت بحث و گفتگو کرده اند.

به گفته آقای احمدی در این برنامه روی مسایل چگونگی برقراری روابط حسنه میان اقوام ساکن در دوطرف خط مرزی میان تاجکستان و افغانستان، حل مشکلات مرزی از راه دیپلوماسی، روابط حسنه نیروهای امارت اسلامی با مردم، بررسی مشکلات اقتصادی مردم و حل مشکلات تعلیم و تربیه تبادل نظر صورت گرفته است.

Continue Reading

Trending

Copyright © 2022 Ariana News. All rights reserved!