Connect with us

رویداد های اخیر

شاهین: ملل متحد از چوکی افغانستان به عنوان وسیله فشار بر امارت اسلامی استفاده می‌کند

منتشر شده

در

(Last Updated On: قوس ۴, ۱۴۰۲)

رئیس دفتر سیاسی امارت اسلامی در قطر گفته است که سازمان ملل متحد خلاف اصول بین المللی و بر اساس ملحوظات سیاسی، چوکی افغانستان در این سازمان را به نماینده امارت اسلامی واگذار نمی‌کند.

سهیل شاهین در مصاحبه با تلویزیون ملی تاکید کرده که این اقدام ملل متحد، بی طرف بودن این سازمان جهانی را زیر سوال می‌برد.

آقای شاهین گفت: «سازمان ملل متحد ادعای بی طرفی می‌کند اما در این موضوع بی طرف نیست. آنان این چوکی را به حیث فشار بر ضد ما استفاده می‌کنند حالانکه اگر این چوکی به امارت اسلامی واگذار شود بسیار موضوعاتی است که می‌شود بالای آن بحث کنیم و روی آن به تفاهم برسیم. همچنان می‌توانیم خواست مردم و حکومت افغانستان را به آنها برسانیم و پیام آنها را به حکومت، اما کسی که فعلاً در این چوکی است این کار را کرده نمی‌تواند.»

آقای شاهین همچنان به مواردی از نقض توافق نامه دوحه از سوی امریکا اشاره کرده و گفته است که مطابق یکی از ماده های این توافق نامه، ایالات متحده باید پس از خروج از افغانستان در بازسازی کشورسهم فعال می‌گرفت اما تا اکنون در این زمینه اقدامی نکرده است.

در همین حال، رئیس جمهور ازبیکستان در نشست سپیکا یا برنامه خاص سازمان ملل متحد برای اقتصاد کشورهای آسیای مرکزی در آذربایجان، افغانستان را بخش جدایی ناپذیر از آسیای مرکزی خوانده و تاکید کرده است که ثبات در این کشور برای منطقه مهم است. او همچنان گفته که بدون مشارکت امارت اسلامی در نشست‌های بین المللی نمی توان به نتیجه مثبت دست یافت.

شوکت میرضیایف، رئیس جمهور ازبیکستان گفت: «هرچند افغانستان بخشی جدایی‌ناپذیر از آسیای مرکزی است و برای ثبات منطقه‌ای مهم است، اما به دلایل خاصی نشست امروز بدون حضور نمایندگان این کشور برگزار می‌شود. من از همکاران ارجمندم و رهبری سپیکا می‌خواهم که با افغانستان روابط کاری برقرار کرده و همکاری‌ها را با این کشور به عنوان بخشی از برنامه خاص اقتصاد آسیای مرکزی احیا کنند. ما نمی‌توانیم این کشور را با مشکلاتش تنها بگذاریم. بدون مشارکت حکومت فعلی افغانستان در گفتگوهای بین المللی نمی‌توان به یک نتیجه مثبت دست یافت.»

این درحالی است که جامعه جهانی همواره تامین حقوق بشر بالخصوص حقوق زنان، ایجاد حکومت فراگیر، رفع تهدید های تروریستی از خاک افغانستان و جلوگیری از کشت و قاچاق مواد مخدر را از شرایط اساسی خود برای به رسمیت شناختن امارت اسلامی مطرح کرده است. امارت اسلامی مدعی است که تمامی شرایط یک دولت مشروع را دارد اما جامعه جهانی بهانه گیری می‌کند.

رویداد های اخیر

برای نخستین بار از طریق دهلیز هوایی یک پرواز از امارات متحده عربی به بلخ انجام شد

Published

on

(Last Updated On: حوت ۴, ۱۴۰۲)

برای نخستین بار پس از روی کار آمدن امارت اسلامی، از طریق دهلیز هوایی یک پرواز از امارات متحده عربی به میدان‌ هوایی مولانا جلال‌الدین محمد بلخی در ولایت بلخ انجام شد.

مسوولان این میدان هوایی گفته‌اند که در پرواز انجام شده شانزده تُن اموال تجارتی مشمول سامان آلات برقی مربوط شرکت «بیات‌ پاور» بوده که از دُبی به شهرمزارشریف انتقال یافته است.

عبدالله مطمئن، مدیر گمرک میدان هوایی مولانا جلال‌الدین محمد بلخی در این زمینه گفته است: «این اولین بار است که از طریق دهلیز هوایی از دُبی به مزارشریف پرواز انجام شده؛ گفتگوها با تاجران جریان دارد و امیدواریم که در آینده نیز این دهلیز را فعال نگهداریم.»

در همین حال، مسوولان اتاق تجارت و سرمایه‌گذاری بلخ بر گشایش دهلیز هوایی و آغاز روند عمومی انتقال اموال تجارتی از طریق خط هوایی تأکید می‌کنند.

اسدالله اسدی، رئیس اتاق تجارت و سرمایه‌گذاری بلخ گفته است: «در بخش انتقالات اموال تجارتی کارگوی هوایی هم خیلی از موارد مهم می‌باشد.»

این در حالی است که پیش از این از طریق دهلیز هوایی میدان هوایی مولانا جلال‌الدین محمد بلخی، جلغوزه و سایر اقلام تجارتی به کشورهای منطقه صادر شده بود.

Continue Reading

رویداد های اخیر

مولوی عبدالکبیر: اگر خواست‌های امارت اسلامی پذیرفته شود، در نشست‌های آینده ملل متحد سهم می‌گیریم

Published

on

(Last Updated On: حوت ۴, ۱۴۰۲)

مولوی عبدالکبیر، معاون سیاسی ریاست الوزرا فیصله اخیر سازمان ملل متحد را در نشست دوحه برای اشتراک هیأت امارت اسلامی غیرمنصفانه دانسته و گفته است که اگر در نشست‌های آینده خواست‌های امارت اسلامی از سوی ملل متحد و کشورها پذیرفته شود، امارت اسلامی به نمایندگی از افغانستان سهم خواهد گرفت.

ارگ در خبرنامه‌ای نوشته که آقای عبدالکبیر این گفته‌ها را شام گذشته (پنج‌شنبه، ۳ حوت) در مراسم دستاربندی علمای فارغ‌شده‌ی دارالعلوم سراج الاسلام در کابل بیان کرده است.

براساس خبرنامه، عبدالکبیر علاوه کرده است که افغانستان به‌حیث یک کشور مستقل و امارت اسلامی به‌مثابه یک نظام اسلامی «مشروع» به تمام همسایه‌گان و جامعه بین‌المللی اطمینان می‌دهد که حکومت سرپرست براساس سیاست متوازن و معتدل به منظور همکاری‌های اقتصادی و انکشافی تلاش می‌کند.

وی نیز تأکید کرده است که از افغانستان به هیچ کسی خطر متوجه نخواهد بود.

بربنیاد خبرنامه، عبدالکبیر تصریح نموده است: «ضمن مبارزه با مواد مخدر و فساد، ثبات پایدار تنها تحت حاکمیت امارت اسلامی تضمین شده می‌تواند که افغان‌ها و جامعه جهانی نیز این واقعیت‌ها را درک کرده‌اند.»

او هم‌چنان افزود که با آمدن امارت اسلامی برای اولین بار بودجه ملی از عواید داخلی آماده شد و ضمن پرداخت مصارف اداره‌های ملکی و پروژه‌های انکشافی، مصارف اردوی اسلامی و اداره‌های امنیتی نیز از بودجه ملی پرداخت می‌شود.

گفتنی است که دومین نشست نمایندگان خاص کشورها در مورد افغانستان به روزهای یک‌شنبه و دوشنبه هفته‌ جاری در دوحه برگزار شد که هیأت امارت اسلامی در آن اشتراک نکرده بودند.

Continue Reading

رویداد های اخیر

ویست: در مورد منافع مشترک در افغانستان یک اجماع قوی وجود دارد

Published

on

(Last Updated On: حوت ۴, ۱۴۰۲)

توماس ویست، نماینده خاص ایالات متحده برای افغانستان می‌گوید که در مورد منافع مشترک در افغانستان یک اجماع قوی وجود دارد.

آقای ویست روز پنج‌شنبه (۳حوت) در شبکۀ ایکس خود گفته که به تازگی از کنفرانس دوحه به واشنگتن بازگشته است. این کنفرانس بین المللی در مورد افغانستان به روز های ۱۸ و ۱۹ فبروری دایر شد.

توماس ویست نوشته که هیچ کشور نمی‌خواهد که خطر تروریزم از افغانستان نشات کند و همه خواستار بازگشایی مکاتب متوسط، لیسه ها و پوهنتون ها به روی دختران افغان و بازگشت زنان به کار و زندگی اجتماعی هستند.

نماینده خاص امریکا برای افغانستان همچنین گفته که تعهدات قوی برای کمک به افغان‌ها وجود دارد، اما نگرانی هایی در مورد ثبات اقتصادی و مالکیت آینده اقتصادی افغان‌ها موجود است.

توماس ویست همچنین به تطبیق ممنوعیت کشت کوکنار توسط امارت اسلامی اشاره کرده که بسیاری از کشورها آنرا تایید کرده اند و به اساس ارزیابی اداره مربوط سازمان ملل کشت خشخاش تا ۹۵درصد کاهش یافته است.

آقای ویست به ملاقات با نمایندگان جامعه مدنی افغانستان نیز اشاره کرده و با تاکید بر اینکه ایالات متحده از برگزاری این گونه نشست‌ها در ارتباط با افغانستان تحت رهبری سازمان ملل متحد حمایت می‌کند، گفته که منافع افغان‌ها و منافع مشترک بین‌المللی باید راهنمای این نشست‌ها باشد.

گفتنی است که دومین نشست نمایندگان خاص کشورها در امور افغانستان به روزهای یک‌شنبه و دوشنبه هفته‌ جاری در دوحه برگزار شد که هیأت امارت اسلامی در آن اشتراک نکرده بودند.

Continue Reading

Trending

Copyright © 2022 Ariana News. All rights reserved!