Connect with us

رویداد های اخیر

شرکت آریانا خواستار اجازه از سرگیری پروازهای بین المللی شد

Published

 on

(Last Updated On: سنبله ۲۲, ۱۴۰۰)

شرکت هوایی آریانا افغان خواستار همکاری خارجی برای از سرگیری پروازهای بین المللی شد.

قاری عبدالرحیم گلزاد رییس این شرکت می‌گوید که بیشتر افغان های که در هند، امارات متحده عربی و ترکیه گیر مانده اند، مدت ویزای آنان پایان یافته و در حالت بدی به سر می‌برند.

مسوولان در شرکت هوایی آریانا افغان می‌گویند که این شرکت با سه هواپیما در حال حاضر تنها توان پروازهای داخلی را دارد و در صورت کمک های جهانی، پروازهای خارجی را نیز آغاز خواهد کرد.

به گفته رییس شرکت آریانا افغان، آنان منتظر توافق متقابل اند، و در صورت پاسخ مثبت پروازهای بین المللی را نیز آغاز خواهند کرد.

قاری عبدالرحیم گلزاد میگوید: “در حال حاضر، ما تنها توان انجام پروازهای داخلی را داریم. پروازهای بین المللی ما هنوز آغاز نشده اند، هرچند ما آماده ایم. ما سه هواپیما داریم که در داخل پرواز می کنند.”

مسوولان در شرکت هوایی آریانا افغان می‌گویند که شماری از افغان های که در هند، امارات متحده عربی و ترکیه گیر مانده اند مدت ویزای آنان پایان یافته و توان پرداخت تکت را ندارند.

آقای گلزاد            می‌افزاید: “ما مشتاقانه منتظر هستیم؛ زیرا افغان هایی که در هند، امارات و ترکیه گیر کرده اند در شرایط بسیار بدی به سر می‌برند. آنها پول ندارند. ویزای آنها به پایان رسیده است. آنها نمی توانند هتل های خود را ترک کنند.”

با این حال مسوولان در فرودگاه بین المللی کابل می‌گویند که بیشتر هواپیماهای شرکت هوایی آریانا افغان در زمان تخلیه شهروندان خارجی و همکاران شان از فرودگاه کابل زیان دیده و در حال حاضر این شرکت نیازمند کمک های جهانی است.

به گفته وی: ” شرکت هوایی آریانا افغان به کمک های جهانی نیاز دارد و چندین هواپیمای این شرکت در زمان تخلیه فرودگاه کابل خساره دیده است.”

خطوط هوایی آریانا افغان روز شنبه پروازهای داخلی خود را از کابل به هرات، مزارشریف و قندهار از سر گرفت.

رویداد های اخیر

بایدن وضعیت اضطراری امریکا در رابطه به بحران بشری افغانستان را تمدید کرد

Published

on

(Last Updated On: دلو ۱۶, ۱۴۰۱)

جو بایدن، رییس جمهور ایالات متحده امریکا، وضعیت اضطراری ملی اعلام شده در فرمان اجرایی خود را با توجه به بحران گسترده بشری در افغانستان و احتمال «تعمیق فروپاشی اقتصادی» در این کشور برای یک سال دیگر تمدید کرد.

در یازدهم فبروری سال ۲۰۲۲، بایدن طی یک فرمان اجرایی برای مقابله با «تهدید غیرمعمول و فوق‌العاده به امنیت ملی و سیاست خارجی ایالات متحده» که ناشی از بحران گسترده بشری در افغانستان و احتمال تعمیق فروپاشی اقتصادی است، وضعیت اضطراری ملی اعلام کرده بود.

قصر سفید در اطلاعیه‌ای که سوم فبروری منتشر شده گفته است که بحران بشری گسترده در افغانستان، از جمله نیازهای فوری مردم افغانستان به امنیت غذایی، حمایت معیشتی، آب، خدمات صحی، سرپناه و کمک‌های مرتبط با کووید-۱۹ و احتمال تعمیق فروپاشی اقتصادی در افغانستان هم‌چنان یک تهدید غیرمعمول و فوق‌العاده برای امنیت ملی و سیاست خارجی ایالات متحده محسوب می‌شود.

در اطلاعیه آمده است: «علاوه بر این، حفظ بخشی از دارایی‌های د افغانستان بانک که در ایالات متحده توسط مؤسسات مالی ایالات متحده نگهداری می شود، برای رسیدگی به این وضعیت اضطراری ملی و برای رفاه مردم افغانستان از اهمیت بالایی برخوردار است.»

قصر سفید خاطر نشان کرده است که وکلای قربانیان تروریزم، دعاوی حقوقی را برای بخشی از دارایی‌های د افغانستان بانک مطرح کرده اند یا در قضیه‌های محاکماتی قصد اقامه دعوا را مطرح کرده اند، اما این دارایی‌ها تحت فرمان اجرایی مسدود شده است.

Continue Reading

رویداد های اخیر

پروازهای قندهار-دبی از سر گرفته شد

Published

on

(Last Updated On: دلو ۱۶, ۱۴۰۱)

مقام‌های محلی قندهار می‌گویند که پس از حاکمیت امارت اسلامی، برای اولین بار پروازهای دو طرفه بین قندهار و دبی از سر گرفته شده است.

رییس میدان بین‌المللی احمد شاه بابا گفته است که این پروازها به همکاری شرکت هوایی خصوصی «کام ایر» آغاز شده است.

مسوولان شرکت هوایی کام ایر نیز گفته‌اند که زون جنوب و غرب کشور تاجران و صنعت‌گران زیادی دارد، از همین رو؛ آنان این پروازها را آغاز کرده‌اند.

گفتنی است که در آینده نزدیک قرار است پروازهای دو جانبه بین قندهار–دهلی و قندهار–چین نیز آغاز شود.

Continue Reading

رویداد های اخیر

در یک هفته گذشته نزدیک به هشت هزار مهاجر افغان از ایران برگشتند

Published

on

(Last Updated On: دلو ۱۶, ۱۴۰۱)

در یک هفته پسین، بیش از هفت ‌هزار مهاجر افغان از ایران تنها از سرحد نیمروز به کشور بر گشته اند. وزارت مهاجرین و عودت‌کنندگان می‌گوید که روزانه صدها مهاجر از ایران به کشور بر می‌گردند.

برخی مهاجرین به‌گونه داوطلبانه و برخی‌های دیگر هم به‌گونه اجباری از ایران اخراج می‌شوند. بدتر شدن وضعیت اقتصادی ایران از دیگر دلایل برگشت مهاجرین گفته می‌شود.

وزارت مهاجرین و عودت‌کنندگان می‌گوید که بیشتر مهاجرین از طریق مرز نیمروز و اسلام قلعه هرات به کشور بر می‌گردند.

شماری از آگاهان امور مهاجرت می‌گویند که دولت جدید افغانستان از راه‌های دیپلوماتیک تلاش کند تا مشکلات مهاجرین افغان را در کشورهای میزبان حل کند به ویژه موضوع اقامت شانرا زیرا بسیاری از آن‌ها اسناد قانونی ندارند.

هرچند ایران و پاکستان از میلیون‌ها مهاجر افغان سال‌هاست که میزبانی می‌کنند اما تحولات پسین در کشور بر شمار مهاجرین افزوده است. حالا امارت اسلامی می‌گوید که تلاش می‌کنند تا با فراهم‌آوری زمینه‌های کاری زمینه برگشت مهاجرین را به گونه‌ تدریجی به کشور فراهم کنند.

Continue Reading

Trending

Copyright © 2022 Ariana News. All rights reserved!