Connect with us

رویداد های اخیر

شش کشور اروپایی خواهان ادامه اخراج مهاجران افغان شدند

Published

 on

(Last Updated On: اسد ۲۰, ۱۴۰۰)

شش کشور اروپایی با ارسال نامه‌ای به کمیسیون اروپا خواهان ادامه اخراج مهاجران رد شده افغان به کشور شان شدند. این در حالیست که دولت افغانستان به دلیل تشدید ناامنی‌ها خواستار توقف این روند شده است.

حکومت‌های آلمان، یونان، بلجیم، دنمارک، اتریش و هالند به تاریخ پنجم آگست در نامه‌ای رسمی از مقام‌های اجرایی اروپا خواستند در مفاهمه با دولت افغانستان اخراج پناهجویان رد شده افغان به این کشور ادامه یابد.

درهمین حال، وزیر داخله آلمان روی ادامه اخراج پناهجویان افغان تأکید کرده است.

این کشورها در بخشی از نامه شان نگاشته‌اند:”توقف اخراج‌ها یک پیام اشتباه است و تعداد بیشتری از افغان‌ها را تشویق خواهد کرد تا برای رفتن به اروپا کشور شان را ترک کنند.”

کشورهای امضا کننده نامه از کمیسیون اروپا درخواست کرده‌اند تا گفتگوها درباره مسایل مربوط به مهاجران افغان از جمله چگونگی ادامه اخراج‌ها را با دولت افغانستان پیگیری کند.

این کشورها همچنین درخواست کرده‌اند که اتحادیه اروپا کمک‌های خود به پاکستان و ایران را افزایش دهد تا این دو کشور همسایه خدمات بهتری را برای مهاجران انجام دهند.

کشورهای یاد شده در نامه خود یادآوری کرده‌اند که از سال ۲۰۱۵ به این سو حدود ۵۷۰ هزار افغان در کشورهای اروپایی درخواست پناهندگی داده‌اند. بر بنیاد نامه، در سال ۲۰۲۰ شمار پناهجویان افغان در اتحادیه به ۴۴ هزار تن می‌رسید.

یک مقام بلندپایه اروپایی گفته است که دولت افغانستان چندی پیش طی نامه‌ای به اتحادیه اروپا خبر داده بود که عملیات پذیرایی از مهاجران رد شده را برای سه ماه آینده متوقف کرده است و در چنین شرایطی، احتمال کمی برای ادامه اخراج‌ها وجود داشت.

این مقام اروپایی گفته است:”در وضعیت کنونی، من فکر نمی کنم عملیات اخراج اجباری واقعاً ادامه یابند.”

به گفته این مقام اروپایی، از آغاز سال جاری تا کنون اتحادیه اروپا ۱۲۰۰ پناهجوی افغان را به کشور شان برگردانده است که از این جمله ۲۰۰ تن به صورت اجباری اخراج شده‌اند و ۱۰۰۰ تن دیگر نیز داوطلبانه برگشته‌اند.

این درحالی است که دولت افغانستان و تعدادی از سازمان‌های حمایت از مهاجران از کشورهای اروپایی خواسته‌اند که به دلیل شدت جنگ‌ها روند اخراج افغان‌ها را متوقف کنند.

رویداد های اخیر

افغانستان برای زلزله‌زدگان ترکیه و سوریه ۱۵ میلیون افغانی کمک می‌کند

Published

on

(Last Updated On: دلو ۱۸, ۱۴۰۱)

امارت اسلامی افغانستان روز سه‌شنبه (۱۸ دلو) ده میلیون افغانی برای زلزله‌زدگان در ترکیه و پنج میلیون افغانی برای زلزله‌زدگان در سوریه کمک اعلام کرد.

وزارت امور خارجه امارت اسلامی افغانستان در اعلامیه‌ای گفته است که این کمک براساس همدردی بشری و اخوت اسلامی صورت می‌گیرد.

اعلامیه افزوده است که در صورت نیاز، تیم‌های نجات و صحی نیز آماده اند به زلزله‌زدگان رسیدگی کنند.

وزارت امور خارجه هم‌چنان به مأموریت دیپلوماتیک خویش در ترکیه هدایت داده تا در محدوده امکانات خویش از هیچ‌گونه تلاش برای کمک به زلزله‌زدگان دریغ نکنند. از افغان‌های مقیم ترکیه نیز خواسته شده تا به زلزله‌زدگان کمک کنند.

هزاران تن درپی زلزله‌های شدید روز دوشنبه در ترکیه و سوریه جان باختند.

Continue Reading

رویداد های اخیر

صندوق حمایت از کودکان: حدود ۲۸ میلیون افغان به کمک‌های بشردوستانه نیاز دارند

Published

on

(Last Updated On: دلو ۱۸, ۱۴۰۱)

صندوق حمایت از کودکان سازمان ملل متحد (یونیسف) اعلام کرده است که افغانستان نیاز به کمک‌های فوری بشردوستانه دارد.

عمر عبدی، معاون اجرائیه یونسیف روز دوشنبه، ۱۷ دلو، گفت که افغانستان بدترین سال‌هایش‌ طی ۱۵ سال اخیر را تجربه می‌کند.

آقای عبدی در صفحه توییترش نگاشته است: «نیازهای بشردوستانه در افغانستان بسیار زیاد است.»

او هشدار داده که در صورت عدم رسیدگی به افغان‌ها فاجعه به‌بار خواهد آمد.

در همین حال، آقای عبدی افزوده است که حدود ۲۸ میلیون افغان به کمک‌های بشردوستانه نیاز دارند.

رییس اجرایی یونیسف در دیدار با امیر خان متقی، وزیر امور خارجه، نیز تأکید کرده است که اداره یونیسف حضور و فعالیت دوامدار در افغانستان خواهد داشت و در بخش‌های صحت، تعلیم و واکسن به اطفال افغان کمک‌ خواهد کرد.

صندوق حمایت از کودکان پیش از نیز اعلام کرده بود که افغانستان با داشتن ۶.۶ میلیون نفر در میان ۸ کشور بالاترین آمار افرادی را دارد که با گرسنگی شدید مواجه است.

Continue Reading

رویداد های اخیر

منشی شورای امنیت ملی ایران به روسیه سفر کرد

Published

on

(Last Updated On: دلو ۱۸, ۱۴۰۱)

منشی شورای عالی امنیت ملی ایران برای شرکت در پنجمین نشست گفتگوی امنیت منطقه‌ای به روسیه سفر کرده است.

طبق گزارش‌ها، علی شمخانی، منشی شورای عالی امنیت ملی ایران، برای شرکت در پنجمین نشست گفتگوی امنیت منطقه‌ای که روز چهارشنبه (۱۹ دلو) در مسکو برگزار می‌شود، صبح امروز (سه‌شنبه، ۱۸ دلو) تهران را به مقصد مسکو ترک کرد.

در این نشست، تحولات سیاسی، اقتصادی و امنیتی افغانستان مورد بحث و بررسی قرار خواهد گرفت.

طبق گزارش‌ها، در حاشیه این نشست آقای شمخانی با برخی همتایان خود نیز به‌طور جداگانه دیدار و پیرامون مسایل دوجانبه، منطقه‌ای و بین‌المللی گفتگو خواهد کرد.

بربنیاد گزارش‌ها، او نیز با برخی دیگر از مقام‌های عالی فدارسیون روسیه دیدار و گفتگو خواهد کرد.

گفتنی است که نشست‌های اول و دوم گفتگوی امنیت منطقه‌ای با میزبانی ایران در تهران و نشست سوم و چهارم نیز با میزبانی هندوستان در دهلی‌نو و تاجیکستان در شهر دوشنبه برگزار شده است.

Continue Reading

Trending

Copyright © 2022 Ariana News. All rights reserved!