Connect with us

رویداد های اخیر

شش کشور اروپایی خواهان ادامه اخراج مهاجران افغان شدند

Published

 on

(Last Updated On: اسد ۲۰, ۱۴۰۰)

شش کشور اروپایی با ارسال نامه‌ای به کمیسیون اروپا خواهان ادامه اخراج مهاجران رد شده افغان به کشور شان شدند. این در حالیست که دولت افغانستان به دلیل تشدید ناامنی‌ها خواستار توقف این روند شده است.

حکومت‌های آلمان، یونان، بلجیم، دنمارک، اتریش و هالند به تاریخ پنجم آگست در نامه‌ای رسمی از مقام‌های اجرایی اروپا خواستند در مفاهمه با دولت افغانستان اخراج پناهجویان رد شده افغان به این کشور ادامه یابد.

درهمین حال، وزیر داخله آلمان روی ادامه اخراج پناهجویان افغان تأکید کرده است.

این کشورها در بخشی از نامه شان نگاشته‌اند:”توقف اخراج‌ها یک پیام اشتباه است و تعداد بیشتری از افغان‌ها را تشویق خواهد کرد تا برای رفتن به اروپا کشور شان را ترک کنند.”

کشورهای امضا کننده نامه از کمیسیون اروپا درخواست کرده‌اند تا گفتگوها درباره مسایل مربوط به مهاجران افغان از جمله چگونگی ادامه اخراج‌ها را با دولت افغانستان پیگیری کند.

این کشورها همچنین درخواست کرده‌اند که اتحادیه اروپا کمک‌های خود به پاکستان و ایران را افزایش دهد تا این دو کشور همسایه خدمات بهتری را برای مهاجران انجام دهند.

کشورهای یاد شده در نامه خود یادآوری کرده‌اند که از سال ۲۰۱۵ به این سو حدود ۵۷۰ هزار افغان در کشورهای اروپایی درخواست پناهندگی داده‌اند. بر بنیاد نامه، در سال ۲۰۲۰ شمار پناهجویان افغان در اتحادیه به ۴۴ هزار تن می‌رسید.

یک مقام بلندپایه اروپایی گفته است که دولت افغانستان چندی پیش طی نامه‌ای به اتحادیه اروپا خبر داده بود که عملیات پذیرایی از مهاجران رد شده را برای سه ماه آینده متوقف کرده است و در چنین شرایطی، احتمال کمی برای ادامه اخراج‌ها وجود داشت.

این مقام اروپایی گفته است:”در وضعیت کنونی، من فکر نمی کنم عملیات اخراج اجباری واقعاً ادامه یابند.”

به گفته این مقام اروپایی، از آغاز سال جاری تا کنون اتحادیه اروپا ۱۲۰۰ پناهجوی افغان را به کشور شان برگردانده است که از این جمله ۲۰۰ تن به صورت اجباری اخراج شده‌اند و ۱۰۰۰ تن دیگر نیز داوطلبانه برگشته‌اند.

این درحالی است که دولت افغانستان و تعدادی از سازمان‌های حمایت از مهاجران از کشورهای اروپایی خواسته‌اند که به دلیل شدت جنگ‌ها روند اخراج افغان‌ها را متوقف کنند.

رویداد های اخیر

۲۵ تُن مواد غذایی از سوی مجمع همکاری افغانستان – پاکستان کمک شد

Published

on

(Last Updated On: اسد ۲۸, ۱۴۰۱)

مجمع همکاری افغانستان – پاکستان روز پنجشنبه (۲۷اسد) ۲۵ تُن مواد غذایی را به عنوان بخشی از حمایت مداوم خود از مردم جنگ زده افغانستان به مقامات افغان تحویل داد.

موترهای اقلام موادغذایی که توسط مجمع ترتیب داده شده بود، در گذرگاه چمن به مقامات افغان تحویل داده شد.

در مراسم تحویل دهی با حضور حمید ظاهری، معاون کمیشنر چمن و مقام‌های وزارت خارجه افغانستان از جمله مولوی وحید الله و ملا حکمت الله برگزار شد.

بر اساس این گزارش از زمانی که امارت اسلامی افغانستان در سال گذشته قدرت را در دست گرفت، پاکستان در مجموع ۱۵هزار ۳۹۰ تن به ارزش ۲.۶۵۰ میلیون کلدار پاکستانی کمک بشردوستانه به افغانستان ارسال کرده است.

در این گزارش آمده است که کمک‌های بشردوستانه از طریق ۸۳ کاروان شامل ۷۴۳ لاری و چهار پرواز سی-۱۳۰ به افغانستان ارسال شده است.

Continue Reading

رویداد های اخیر

درخواست بستگان قربانیان ۱۱ سپتامبر: پول‌های افغانستان را آزاد کنید

Published

on

(Last Updated On: اسد ۲۸, ۱۴۰۱)

بستگان قربانیان حمله یازده سپتامبر ۲۰۰۱ در نامه‌ ای از جو بایدن رییس جمهور امریکا خواسته اند که میلیاردها دالر دارایی‌های مسدود شده مردم افغانستان از سوی واشنگتن را آزاد سازد.

بستگان حادثه یازده سپتامبر از بایدن خواستند تا از تصمیم خود برای اختصاص دادن مقداری از دارایی های مسدود شده افغانستان به آنان منصرف شود زیرا این پول متعلق به مردم افغانستان است.

در نامه بستگان حمله یازده سپتامبر آمده است:” ما از شما می‌خواهیم که از صلاحیت اجرایی خود استفاده کنید و فرمان اخیر تان را تغییر دهید و به یک رویکرد قانونی و اخلاقی مبنی بر این که هفت میلیارد دالر ذخایر ارزی بانک مرکزی افغانستان که مربوط به مردم افغانستان می‌شود، متعهد باشید.

بانک مرکزی افغانستان می گوید براساس قانون افغانستان بانک، این ذخایر ملکیت مردم افغانستان است و تاکید می‌کنیم این ذخایر باید به هدف ثبات مالی و پولی در اختیار افغانستان بانک قرار داده شود.

وزارت اقتصاد افغانستان نیز مسدود ماندن دارایی‌های افغانستان را خلاف قوانین جهانی می‌داند و می‌گوید که باید جامعه جهانی به آمریکا فشار وارد کند تا دارایی‌های افغانستان را آزاد سازد.

پیش از این جو بایدن در فرمانی بخش از دارایی‌های افغانستان را به بسته‌گان قربانیان یازده سپتامبر اختصاص داد که با واکنش‌های در داخل و بیرون از کشور روبه‌رو شده است.

Continue Reading

رویداد های اخیر

برگزاری نشست بزرگ مردمی در ولایت کندهار

Published

on

(Last Updated On: اسد ۲۸, ۱۴۰۱)

روزپنج شنبه (۲۷اسد) نشست بزرگی در کندهار با اشتراک شماری از علمای دین، مقام‌های حکومتی ، بزرگان قومی و جامعه مدنی برگزار شد.

در این نشست بیش از دو هزار وپنجصد تن شرکت کرده اند. رهبر امارت اسلامی هم در این نشست شرکت کرده است.

امیرخان متقی، سرپرست وزارت امور خارجه در این نشست می‌گوید که امارت اسلامی خواهان روابط نیک با جهان است اما نباید انتظار داشت که روابط پس از بیست سال جنگ با آنان به این زودی عادی شود.

پس از نشست بزرگ علمای دینی در کابل این دومین نشست بزرگ است که در ولایت کندهار برگزار شده است. در این نشست مقام‌های دولتی، عالمان دین، بزرگان قومی و فعالین مدنی شرکت کرده اند.

براساس گزارش‌ها رهبر امارت اسلامی هم در این نشست شرکت کرده، اما به رسانه‌های محلی اجازه داده نشده تا سخنرانی او را ثبت کنند.

در این نشست امیرخان متقی، سرپرست وزارت امور خارجه می‌گوید امارت اسلامی خواهان تعامل مثبت با جهان است است و از جهان انتظار دارند که اجازه دهند افغان مانندد کشورهای دیگر همان گونه که دوست دارند زندگی کنند.

امیرخان متقی، سرپرست وزارت امور خارجه گفت:” ما خواهان تعامل مثبت با جهان هستیم، اما از آنها نیز انتظار داریم که اجازه دهند افغان‌ها زندگی خود را مانند سایر کشورها داشته باشند.”

آقای متقی هم چنان می‌گوید که در بخش توسعه روابط تجارتی با کشورهای منطقه دست آوردهای داشته اند و درحال گذرگاه‌ها باز استند و تاجران افغان اکنون از بندر واگه کالاهای شان را انتقال می‌دهند.

آقای متقی گفت:” اگر به پاکستان اجازه داده ایم کالاهای خود را به کشورهای آسیایی منتقل کند، می توانیم کالاهای خود را به هند نیز بفرستیم.”

سرپرست وزارت امر به معروف و نهی از منکر می‌گوید که برای پایان دادن به اشغال و ایجاد نظام اسلامی قربانی‌های بی شماری را امارت اسلامی متقبل شده است

انتظارها از این نشست اما این است که سر انجام مکاتب متوسطه و لیسه دختران باز شود، اما معلوم نیست در این نشست بر بازگشایی مکاتب دخترانه تاکید شده است یا نه ؟

Continue Reading

Trending

Copyright © 2022 Ariana News. All rights reserved!