Connect with us

رویداد های اخیر

شماری از صرافان کشور در واکنش به حمله هوایی امریکا دست به تظاهرات زدند

Published

 on

(Last Updated On: عقرب ۲, ۱۴۰۱)

صدها تن از صرافان در ولایت های کابل، هرات و ننگرهار در واکنش به حمله هوایی امریکا بر خاک افغانستان دست به تظاهرات زدند.

این مظاهره‌کنندگان با سر دادن شعارهای ضد امریکایی این حمله را خلاف قوانین بین‌المللی دانسته و از کشورهای همسایه نیز خواستند که اجازه ندهند طیاره‌های امریکا با عبور از حریم هوایی آنان حملاتی را در افغانستان انجام دهند.

این مظاهره کنندگان می‌گویند که برای دفاع از تمامیت ارضی کشور از نظام کنونی حمایت میکنند.

اینان از کشورهای همسایه نیز میخواهند که اجازه ندهند تا طیاره‌های بی پیلوت امریکا با عبور از حریم هوایی آنان عملیاتی را در افغانستان انجام دهند. مظاهره کنندگان از سازمان‌های بین‌المللی میخواهند که نگذارند که امریکا در افغانستان به یک جنگ دیگر دامن بزند.

عبدالرحمن زیرک، عضو اتحادیه صرافان می‌گوید که:” ما در کنار نظام و ملت خود استاده هستیم. ما قدرت های بزرگ دنیا را شکست دادیم و خواهش می کنیم که تلاش کسترش جنگ را در کشور ما نکنند. ما می خواهیم با جهان یک زنده گی صلح آمیز داشته باشیم و جنگ دیگر خسته شده ایم.”

امین جان خوستی، عضو اتحاریه صرافان می‌گوید که:” ما مردم صلح طلب هستیم و دیگران نیز توقع داریم که از عملکردهای غیرمسولانه دست بردارند. ما تجاوز بالای خاک خود را نمی پذیریم و هرنوع تجاوز را محکوم می کنیم. و از کشورهای می خواهیم که دیگر جنگ را بالای ما تحمیل نکنند.”

مظاهر کنندگان هم چنان می‌گویند که نباید جامعه جهانی نسبت به حملاتی که در افغانستان انجام می‌شود سکوت اختیار کنند.

اینان از جامعه جهانی میخواهند که برای احیای اقتصاد افغانستان کاری کنند و همه کشورها بر آزادی وحاکمیت ملی افغانستان احترام گذاشته زیرا بی‌ثباتی در افغانستان بی‌ثباتی در منطقه و جهان را در پی خواهد داشت.

در هرات هم صرافان به جاده‌ها برآمده اند وصدای مخالفت شانرا با حمله هوایی امریکا به خاک افغانستان بلند کرده اند.

در ولایت‌های شرقی کشور هم صرافان دست به اعتراض زدند وخواهان قطع اینگونه حملات شدند. این معترضان می‌گویند که امریکا با حمله برخاک افغانستان تمامی اصول و موازین بین‌المللی را زیر پا کرده است.

رویداد های اخیر

وزیر دفاع ملی در یک سفر رسمی عازم امارات متحده عربی شد

Published

on

(Last Updated On: قوس ۱۲, ۱۴۰۱)

وزارت دفاع ملی می‌گوید محمد یعقوب مجاهد، وزیر این وزارت طی یک سفر رسمی عازم کشور امارات متحده عربی شده است.

وزارت دفاع ملی در رشته توییت‌های شنبه شب (۱۲ قوس) از سفر رسمی یعقوب مجاهد خبر داده است و افزوده که آقای مجاهد در رأس یک هیأت حکومتی رهسپار امارات متحده عربی شده است.

به گفته این وزارت، هدف از سفر وزیر دفاع ملی دیدار با رهبران کشور امارات متحده عربی، افغان‌های مقیم این کشور و هم‌چنان تحکیم روابط امارت اسلامی با کشور‌های خلیج می‌باشد.

 

Continue Reading

رویداد های اخیر

امارت اسلامی در محل تبادله سرباز امریکایی با زندانیان گوانتانامو یک کمپلکس می‌سازد

Published

on

(Last Updated On: قوس ۱۲, ۱۴۰۱)

وزیر امور داخله می‌گوید قرار است یک کمپلکس بزرگ در محلی ساخته شود که باو برگدال، سرباز امریکایی با پنج زندانی گوانتانامو تبادله شد.

این کمپلکس شامل یک باب مدرسه، مکتب، کلینیک و منار آزادی می‌شود.

سراج الدین حقانی، وزیر داخله امارت اسلامی در مراسم تهداب‌گذاری این کمپلکس در ولایت خوست گفت که این تبادله بزرگترین رویداد را رقم زد که منجر به امضای توافق نامه دوحه شد، توافقی که امریکا از افغانستان بیرون شد و امارت اسلامی قدرت سیاسی را بدست گرفت.

در سال ۲۰۱۴ میلادی، در بدل آزادی باو برگدال، پنج تن از اعضای ارشد امارت اسلامی که شامل عبدالحق وثیق، رییس کنونی استخبارات، محمد فاضل مظلوم، معاون وزارت دفاع، نورالله نوری، وزیر اقوام و قبایل، خیرالله خیرخواه، وزیر اطلاعات و فرهنگ و محمد نبی عمری، معین کنونی وزارت امور داخله از زندان گوانتانامو آزاد شدند. این چهره های ارشد امارت اسلامی نقش مهم در توافق نامه دوحه نیز داشتند.

در این کمپلکس یک باب مدرسه، مکتب ، کلینیک و منار آزادی ساخته می‌شود که کار آن رسماً شروع شده است.

باوبرگدال، سرباز امریکایی در سال ۲۰۰۹ به اسارت نیروهای امارت اسلامی در آمد و اما او در سال ۲۰۱۴ در پی یک تبادله نادر آزاد شد.

Continue Reading

رویداد های اخیر

متقی به زرداری: نهایت تلاش خودرا برای پیدا کردن عاملان حمله بر سفارت پاکستان انجام می‌دهیم

Published

on

(Last Updated On: قوس ۱۲, ۱۴۰۱)

امیر خان متقی، وزیر خارجه امارت اسلامی افغانستان در گفتگوی تیلیفونی با همتایش از کشور پاکستان گفته است که امارت اسلامی نهایت تلاش خودرا برای پیدا کردن عاملان حمله بر سفارت پاکستان انجام می‌دهد.

در نتیجه حمله مسلحانه روز جمعه بر سفارت پاکستان در ساحه کارته پروان شهر کابل یک نگهبان امنیتی این سفارت زخم برداشت. پولیس کابل گفته است که یک فرد مظنون در پیوند به این حمله بازداشت شده است.

آقای متقی ضمن تقبیح این حمله گفته است که امارت اسلامی به امنیت این سفارت توجه جدی به خرچ خواهد داد.

از سوی دیگر، وزیر خارجه پاکستان گفته است که مصئونیت و امنیت مأموران دیپلوماتیک پاکستان در افغانستان یک موضوع خیلی مهم است.

بلاول زرداری بوتو گفت: «حکومت افغانستان باید از تخریب روابط میان پاکستان و افغانستان از سوی تروریست‌ها جلوگیری کند.»

وی تاکید کرد که چنین «حملات بزدلانه» تعهد پاکستان در امر مبارزه با تروریزم را متزلزل نخواهد ساخت.

در همین حال، سخنگوی وزارت خارجه پاکستان تصریح کرده است که هیچ برنامه‌ای برای بستن سفارت این کشور در کابل و یا خروج دیپلومات هایش وجود ندارد.

 

Continue Reading

Trending

Copyright © 2022 Ariana News. All rights reserved!