Connect with us

تغییرات اقلیمی

شمار تلفات طوفان ایان در فلوریدا به ۴۴ تن رسید

منتشر شده

در

(Last Updated On: میزان ۱۱, ۱۴۰۱)

مقامات ایالت فلوریدا امریکا روز گذشته (شنبه ۹میزان) اعلام کردند شمار کشته شدگان مربوط به طوفان “ایان” تاکنون به ۴۴ نفر رسیده است، اما به علت شدت خسارات، احتمال افزایش شمار کشته شدگان وجود دارد و رقمی بسیار بیشتر برای جان باختگان این طوفان پیش بینی می‌شود.

درهمین حال، کارین ژان پیر سخنگوی قصر سفید خبر داده است که جو بایدن رئیس جمهور امریکا برای ارزیابی تلفات و خسارات طوفان مهیب “ایان” در فلوریدا، در هفته جاری عازم این ایالت می‌شود.

وی افزود: «بایدن به همراه همسرش روز چهارشنبه به فلوریدا خواهد رفت اما پیش از آن در روز دوشنبه به پورتوریکو می‌روند تا تلفات طوفان “فیونا” را که ماه گذشته برخی مناطق امریکا از جمله پورتوریکو را زیانمند ساخت، ارزیابی و بررسی کنند.

ران دوسانتوس والی فلوریدا و یکی از نامزدهای احتمالی انتخابات ریاست جمهوری ۲۰۲۴ ، اعلام کرد تاکنون بیش از ۱۱۰۰ عملیات کمک رسانی و نجات در این ایالت انجام شده و صدها تن از کارکنان تیم‌های کمکی در حال جستجوی خانه به خانه برای نجات جان افراد گیرمانده بر اثر طوفان هستند.

برخی رسانه‌های امریکا از جمله ان بی سی و سی بی اس، بیش از ۷۰ کشته را به طور مستقیم یا غیرمستقیم برای این طوفان تخیمن زده اند.

صدها خانه ویران شده و نیروهای کمکی تنها توانسته‌اند ۲۷۵ نفر دربخش‌های مختلف این ایالت را از خطر سیل نجات دهند.

این طوفان علاوه بر خسارات گسترده به خانه‌ها و اموال عمومی، باعث قطع برق در نقاط زیادی از امریکا شده است.

طوفان سهمگین «ایان» که یکی از قوی‌ترین طوفان‌های ثبت‌شده در امریکا است باعث به جاری شدن سیلاب‌ در جاده‌های ایالت فلوریدا شد، برق بیش از ۲ میلیون نفر را قطع کرد و باعث وارد شدن خسارت‌های فاجعه‌بار در این ایالت شد.

سی‌ان‌ان روز جمعه گزارش داده برق ۲.۲ میلیون مشترک در این ایالت قطع شده است.

این طوفان خسارت و ویرانی‌های گسترده‌ای را بر جای گذاشته است و جو بایدن، یک فاجعه بزرگ در فلوریدا اعلام کرده است و افزوده است که: «طوفان ایان می‌توان مرگبارترین طوفان در تاریخ فلوریدا باشد.»

این در حالی است که پیش از وقوع طوفان، بیش از ۲ میلیون و پنجصد هزار نفر از باشنده‌گان فلوریدا در جنوب شرق امریکا در پی‌صدور هشدار درباره نزدیک شدن طوفان ایان به این ایالت مجبور به تخلیه منازل خود شده بودند.

بر اساس برآورد شرکت تحلیل املاک “کورلوجیک”، طوفان ایان ممکن است تا ۴۷ میلیارد دالر خسارت در فلوریدا ایجاد کرده باشد که می‌تواند پس از طوفان “اندرو” در سال ۱۹۹۲، آن را به دومین طوفان پر هزینه در تاریخ این ایالت تبدیل کند.

این در حالی است که طوفان جدیدی موسوم به “اورلین” از سواحل مکزیکو شروع به وزیدن کرده و پیش‌بینی می‌شود طی روزهای آینده به سرعت و شدت آن افزوده شود.

دانشمندان معتقدند تغییرات آب و هوایی ایجاد شده توسط بشر باعث وقوع طوفان هایی مهیب در سراسر دنیا شده است.

تغییرات اقلیمی

سازمان ملل هشدار سرخ را در رابطه با گرم شدن زمین به صدا درآورد

Published

on

(Last Updated On: حمل ۱, ۱۴۰۳)

سازمان جهانی هواشناسی روز سه‌شنبه هشدار داد که تمام رکوردهای جهانی مربوط به تغییرات آب و هوا در جهان طی سال گذشته شکسته شد و این شرایط حتی می‌تواند در سال ۲۰۲۴ بدتر هم بشود.

این نهاد وابسته به سازمان ملل متحد در گزارش سالانه «وضعیت آب و هوای جهانی» تصریح کرد که حداوسط دمای هوا به بالاترین حد خود طی ۱۷۴ سال گذشته رسیده به طوری که ۱.۴۵ درجه سانتیگراد گرم‌تر از دوره ماقبل صنعتی شدن است.

بر اساس این گزارش، دمای اقیانوس‌ها به بالاترین حد خود طی ۶۵ سالی رسیده که ثبت شده و ۹۰ درصد دریاها سال گذشته متحمل موج‌های گرما شده‌اند که این مسئله به زنجیره‌های غذایی آسیب می‌زند.

سلسته سائولو، سرمنشی سازمان جهانی هواشناسی گفت: «سازمان جهانی هواشناسی هشدار سرخ را برای جهان به صدا درمی‌آورد.»

وی افزود: «آن‌چه در سال ۲۰۲۳ شاهد بودیم، به خصوص در رابطه با گرمایش بی‌سابقه اقیانوس‌ها، عقب‌نشینی یخچال‌های طبیعی و از بین رفتن یخ‌های قطب جنوب، منشاء نگرانی است.»

این مقام سازمان ملل سپس به خبرنگاران گفت، گرم شدن اقیانوس‌ها از این جهت منشاء نگرانی است که «تقریباْ غیرقابل برگشت» است و احتمالا هزاره‌ها سال طول می‌کشد تا شرایط آن مثل سابق بشود.

وی عنوان کرد: «این روند بسیار نگران‌کننده است چرا که ویژگی آب این است که به نسبت جو، گرما را برای مدت طولانی‌تری حفظ می‌کند.»

تغییرات اقلیمی ناشی از مصرف سوخت‌های فسیلی به همراه ظهور الگوی آب و هوایی پدیده ال‌نینو، باعث ثبت رکوردهای جهانی طی سال ۲۰۲۳ شد.

عمر بادور، مسئول واحد نظارت بر آب و هوای سازمان جهانی هواشناسی، به خبرنگاران گفت، «احتمال بسیار زیادی وجود دارد» که گرما در سال ۲۰۲۴ رکوردهای جدیدی بر جای بگذارد چرا که به گفته او، سال بعد از ظهور ال‌نینو معمولا گرم‌تر می‌شود.

گزارش روز سه‌شنبه گویای آب شدن شدید یخ‌های قطب جنوب است به طوری که سطح آن یک میلیون کیلومتر مربع کمتر از قبل شده بود که این گستره به وسعت کشور مصر است.

Continue Reading

تغییرات اقلیمی

پاکستان، بنگلادیش و هند در ۲۰۲۳ آلوده‌ترین هوا را داشتند

Published

on

(Last Updated On: حوت ۲۹, ۱۴۰۲)

پاکستان در سال ۲۰۲۳ آلوده‌ترین کشور جهان از نظر کیفیت هوا باقی ماند و در جدول آلوده‌ترین‌ها بنگلادیش و هند جای چاد و ایران را گرفتند.

غلظت ذرات معلق در هوای سه کشور پاکستان، بنگلادیش و هند در سال گذشته میلادی بیش از ۱۵ برابر سطحی بود که سازمان صحی جهانی به عنوان استاندارد تعیین کرده است.

غلظت ذرات معلق کوچک‌تر از ۲.۵ میکرون که به ریه‌ها به‌شدت آسیب می‌رسانند در پاکستان نزدیک به ۷۴ میکروگرم و در بنگلادیش نزدیک به ۸۰ میکروگرم بود. استاندارد سازمان صحی جهانی زیر پنج میکروگرم است.

کشور آفریقایی چاد که در سال ۲۰۲۲ به عنوان آلوده‌ترین کشور جهان معرفی شده بود در جدول ۲۰۲۳ جایی ندارد، همچون سودان و ایران که در این جدول نیامده‌اند، اما نه به دلیل افزایش کیفیت هوای این کشورها، بلکه تنها به دلیل «مشکلات» معلومات و اطلاعات موجود.

درماه جدی سال جاری، یک مقام وزارت صحت شهر زابل در ایالت سیستان و بلوچستان را به دلیل طوفان‌های گرد و غبار، آلوده‌ترین شهر ایران در سال گذشته خوانده و میانگین غلظت ذرات معلق در هوای این شهر در سال ۱۴۰۱ را بیش از ۸۰ میکروگرم در مترمکعب اعلام کرده بود.

در سال ۲۰۲۳، تنها هفت کشور در جهان هوایی مطابق بر استانداردهای تعیین‌شده داشتند: فنلند، استرالیا، استونی، گرانادا، جمهوری موریس در آفریقا، ایسلند و نیوزیلند.

آی‌کیو ایر، سازمان ناظر بر کیفیت هوا در سوئیس، گزارش سالانه خود از آلودگی هوا در سراسر جهان را بر اساس اطلاعات بیش از ۳۰ هزار ایستگاه نظارتی در ۱۳۴ کشور و منطقه تهیه می‌کند.

این سازمان در حمل ۱۴۰۱ برآورد کرده بود که تهران آلوده‌ترین هوا را در میان همه شهرهای جهان دارد.

Continue Reading

تغییرات اقلیمی

بولیویا به‌دلیل بارندگی شدید وضعیت اضطراری اعلام کرد

Published

on

(Last Updated On: حوت ۲۱, ۱۴۰۲)

باران شدید در لاپاز، پایتخت بولیویا، مقام‌ها را بر آن داشت تا وضعیت اضطراری اعلام کنند. طغیان دریاها بسیاری از خانه‌ها را در این کشور ویران کرده است.

رویترز به نقل از یک سند دولتی گزارش داده است که لوئیس آرس، رئیس جمهور بولیویا متعهد شده که ماشین آلات سنگین و ۳ هزار سرباز را برای جلوگیری از خسارات بیشتر به مناطق آسیب دیده بفرستد.

بارش شدید باران باعث سیل در چندید محل شده و برق و آب را در بخش‌هایی از این شهر قطع کرده است.

آرس در پستی در ایکس گفت: «ما عمیقاً نگران وضعیت دشواری استیم که شاروالی ما در لاپاز با آن روبه‌رو است.»

یک نفر اخیراً در لاپاز به دلیل بارندگی های شدید جان خود را از دست داد، در حالی که طبق آمار رسمی، از آغاز فصل بارندگی در جنوری در سراسر کشور نزدیک به ۵۰ نفر جان خود را از دست داده اند.

Continue Reading

Trending

Copyright © 2022 Ariana News. All rights reserved!