Connect with us

تغییرات اقلیمی

شمار تلفات طوفان ایان در فلوریدا به ۴۴ تن رسید

Published

 on

(Last Updated On: میزان ۱۱, ۱۴۰۱)

مقامات ایالت فلوریدا امریکا روز گذشته (شنبه ۹میزان) اعلام کردند شمار کشته شدگان مربوط به طوفان “ایان” تاکنون به ۴۴ نفر رسیده است، اما به علت شدت خسارات، احتمال افزایش شمار کشته شدگان وجود دارد و رقمی بسیار بیشتر برای جان باختگان این طوفان پیش بینی می‌شود.

درهمین حال، کارین ژان پیر سخنگوی قصر سفید خبر داده است که جو بایدن رئیس جمهور امریکا برای ارزیابی تلفات و خسارات طوفان مهیب “ایان” در فلوریدا، در هفته جاری عازم این ایالت می‌شود.

وی افزود: «بایدن به همراه همسرش روز چهارشنبه به فلوریدا خواهد رفت اما پیش از آن در روز دوشنبه به پورتوریکو می‌روند تا تلفات طوفان “فیونا” را که ماه گذشته برخی مناطق امریکا از جمله پورتوریکو را زیانمند ساخت، ارزیابی و بررسی کنند.

ران دوسانتوس والی فلوریدا و یکی از نامزدهای احتمالی انتخابات ریاست جمهوری ۲۰۲۴ ، اعلام کرد تاکنون بیش از ۱۱۰۰ عملیات کمک رسانی و نجات در این ایالت انجام شده و صدها تن از کارکنان تیم‌های کمکی در حال جستجوی خانه به خانه برای نجات جان افراد گیرمانده بر اثر طوفان هستند.

برخی رسانه‌های امریکا از جمله ان بی سی و سی بی اس، بیش از ۷۰ کشته را به طور مستقیم یا غیرمستقیم برای این طوفان تخیمن زده اند.

صدها خانه ویران شده و نیروهای کمکی تنها توانسته‌اند ۲۷۵ نفر دربخش‌های مختلف این ایالت را از خطر سیل نجات دهند.

این طوفان علاوه بر خسارات گسترده به خانه‌ها و اموال عمومی، باعث قطع برق در نقاط زیادی از امریکا شده است.

طوفان سهمگین «ایان» که یکی از قوی‌ترین طوفان‌های ثبت‌شده در امریکا است باعث به جاری شدن سیلاب‌ در جاده‌های ایالت فلوریدا شد، برق بیش از ۲ میلیون نفر را قطع کرد و باعث وارد شدن خسارت‌های فاجعه‌بار در این ایالت شد.

سی‌ان‌ان روز جمعه گزارش داده برق ۲.۲ میلیون مشترک در این ایالت قطع شده است.

این طوفان خسارت و ویرانی‌های گسترده‌ای را بر جای گذاشته است و جو بایدن، یک فاجعه بزرگ در فلوریدا اعلام کرده است و افزوده است که: «طوفان ایان می‌توان مرگبارترین طوفان در تاریخ فلوریدا باشد.»

این در حالی است که پیش از وقوع طوفان، بیش از ۲ میلیون و پنجصد هزار نفر از باشنده‌گان فلوریدا در جنوب شرق امریکا در پی‌صدور هشدار درباره نزدیک شدن طوفان ایان به این ایالت مجبور به تخلیه منازل خود شده بودند.

بر اساس برآورد شرکت تحلیل املاک “کورلوجیک”، طوفان ایان ممکن است تا ۴۷ میلیارد دالر خسارت در فلوریدا ایجاد کرده باشد که می‌تواند پس از طوفان “اندرو” در سال ۱۹۹۲، آن را به دومین طوفان پر هزینه در تاریخ این ایالت تبدیل کند.

این در حالی است که طوفان جدیدی موسوم به “اورلین” از سواحل مکزیکو شروع به وزیدن کرده و پیش‌بینی می‌شود طی روزهای آینده به سرعت و شدت آن افزوده شود.

دانشمندان معتقدند تغییرات آب و هوایی ایجاد شده توسط بشر باعث وقوع طوفان هایی مهیب در سراسر دنیا شده است.

تغییرات اقلیمی

سازمان هواشناسی جهانی: دست کم ۳.۶ میلیارد نفر، یک ماه در هر سال به آب کافی دسترسی ندارند

Published

on

(Last Updated On: قوس ۹, ۱۴۰۱)

سازمان هواشناسی جهانی در گزارش تازه‌اش می‌گوید که به دلیل تغییرات اقلیمی و خشک‌سالی‌ها، در حال حاضر ۳.۶ میلیارد انسان در جهان، دستکم یک ماه در سال با دسترسی ناکافی آب مواجه ‌اند.

در این گزارش آمده است که این رقم تا سال ۲۰۵۰ به ۵ میلیارد نفر افزایش خواهد یافت.

سازمان هواشناسی جهانی گفته است که این نخستین گزارش اش به منظور ارزیابی اثرات تغییرات اقلیمی، زیست محیطی و اجتماعی بر منابع آبی زمین بوده است.

این سازمان گفته است که در گزارش جریان دریا، سیل‌های بزرگ و خشک‌ سالی‌ها را مرور کرده است.

در گزارش آمده است که ۷۴ درصد آفات طبیعی بین سال ۲۰۱۸ تا ۲۰۲۱ مربوط به آب بوده است.

Continue Reading

تغییرات اقلیمی

 ماه‌ گرفتگی کامل که به آن “ماه خونین” هم گفته می‌شود امروز اتفاق خواهد افتاد

Published

on

(Last Updated On: عقرب ۱۷, ۱۴۰۱)

به اساس گزارش‌ها امروز (سه‌شنبه ۱۷ عقرب) ماه‌ گرفتگی کامل یا خسوف کامل که به آن “ماه خونین” هم گفته می‌شود اتفاق خواهد افتاد.

این پدیده تا سال ۲۰۲۵ تکرار نخواهد شد. خسوف کامل زمانی اتفاق می‌افتد که زمین مستقیماً از بین ماه و آفتاب عبور می‌کند.

خسوف کامل (موسوم به ماه خون یا ماه خونین) از مناطق امریکای شمالی و جنوبی، اقیانوس آرام و استرالیا قابل مشاهده خواهد بود؛ این سومین خسوف یا ماه‌گرفتگی کامل در ۱۸ ماه گذشته و دومین مورد در سال ۲۰۲۲ میلادی و آخرین ماه‌ گرفتگی کامل تا سال ۲۰۲۵ خواهد بود.

این ماه که به‌عنوان ماه خونی شناخته می‌شود، از نور غروب و طلوع آفتاب به رنگ نارنجی متمایل به سرخ ظاهر می‌شود. به‌گفته دانشمندان ناسا، در اوج ماه‌گرفتگی، ماه ۳۹۰۶۵۳ کیلومتر با ما فاصله خواهد داشت.

امریکای جنوبی در صورت مساعد بودن آب‌وهوا، نگاهی اجمالی به ماه‌گرفتگی امروز خواهد داشت. در مجموع، آفریقا، خاورمیانه و بیشتر اروپا باید تا سال ۲۰۲۵ برای دیدن دوباره ماه‌گرفتگی کامل صبر کنند؛ مرکز ستاره‌شناسی گریفیتس در لس ‌آنجلس و پروژه تلسکوپ مجازی مستقر در ایتالیا پخش زنده‌ای از این ماه گرفتگی کامل را امروز ارائه می‌دهند.

Continue Reading

تغییرات اقلیمی

امارت اسلامی: تغییرات اقلیمی دو میلیارد دالر امسال به افغانستان زیان وارد کرده است

Published

on

(Last Updated On: عقرب ۱۶, ۱۴۰۱)

همزمان با برگزاری ۲۷همین نشست تغییرات اقلیمی سازمان ملل متحد در مصر، وزارت خارجه امارت اسلامی افغانستان می‌گوید که با آنکه افغانستان هیچ سهم منفی در تغییر اقلیم نداشته، اما این کشور بیشترین زیان را از این ناحیه دیده است

عبدالقهار بلخی، سخنگوی این وزارت روز دوشنبه (۱۶ عقرب) با نشر اعلامیه‌ای گفت که تغییرات اقلیمی بیشتر از دو میلیارد دالر در سال جاری به افغانستان زیان وارد کرده است.

بلخی افزوده است: «از آنجایی که اثرات تغییر اقلیم مرزهای سیاسی را نمی‌شناسد، لذا راه‌حل‌های آن نیز باید مستقل از ملاحظات سیاسی باشد و کشورهایی مانند افغانستان که هیچ‌گونه سهم منفی در تغییر اقلیم نداشته اند، اما با تاثیرات منفی آن دست و پنجه نرم می‌کنند، نباید نادیده گرفته شوند.»

معاون نماینده‌ای خاص سازمان ملل برای افغانستان روزگذشته (یک شنبه ۱۵عقرب) دراعلامیه‌ای گفت که افغانستان ششمین کشور آسیب دیده از تغییرات اقلیمی در جهان است وافغان‌ها در پرتگاه این تغییرات قرار دارند.

او از جامعه جهانی خواست تا کمک‌های فوری و مشترک برای مبارزه با تغییرات نابود کننده اقلیمی افغانستان داشته باشند.

سرمنشی عمومی سازمان ملل هم خواهان برداشتن گام‌های بنیادی ازسوی کشورها برای کاهش تاثیرات بد تغییرات اقلیم به کشورهای نادار وفقیر است.

آنتونیو گوترش، سرمنشی عمومی سازمان ملل می‌گوید که:«نیاز است تا کشورها گام‌های بنیادی را برای اقدام سریع‌ و جسورانه‌‌ای اقلیمی در دهه سرنوشت‌ساز پیش رو را بگذارد وکشورهایی را کمک کنند که با وجود نداشتن نقش منفی درتغییرات اقلیمی، آسیب‌های فراوان را متحمل می‌شوند، این زمانی است که در جنگ جهانی اقلیمی پیروز یا مغلوب خواهیم شد.»

این درحالی است که درافغانستان خشک‌سالی‌های چند سال گذشته و این‌سو بارندگی‌ها وسرازیرشدن سیلاب‌های غیر معمول، به مردم زیان‌های زیادی وارد کرده‌است.

برنامه غذایی جهان تخمین می‌کند که درافغانستان حدود ۱۹ میلیون تن مصونیت غذایی ندارند و نزدیک به ۶ میلیون هم به کمک‌های اضطراری غذایی نیازمند استند.

این درحالی است که بیش از ۱۲۰ رهبر جهان برای شرکت درنشست موسوم به”کاپ ۲۷” به شرم الشیخ مصر رفته‌اند و حدود ۳۰ هزار نفر در این نشست دو هفته‌ای، شرکت خواهند کرد.

Continue Reading

Trending

Copyright © 2022 Ariana News. All rights reserved!