Connect with us

اخبار ساحوی

شمار مبتلایان ویرس کرونا در افغانستان به ۲۳۹مورد رسید

Published

 on

(Last Updated On: عقرب ۳, ۱۴۰۱)

طبق آخرین آمار‌، هرات با ۴۱ مورد تازه‌ی ثبت شده، رقم بی‌پیشینه‌ای را دریک روز، ثبت کرد و شمار مبتلایان در این ولایت به بیش از ۱۸۰ نفر رسید، در جنب آنها کسانی هم اند که سابقه‌ی سفر به ایران ندارند.

با این حال تعداد مجموعی مبتلایان کووید-۱۹ در کشور به ۲۳۹ مورد میرسد.

گردش ویرس در ولایت هرات گسترده تر می‌شود؛ اما با وجود محدودیت‌های گشت‌وگذار، هنوزهم مردم به شهر می‌برایند و به تهدید کرونا پشت گوش می‌کنند، چنانچه ‌که گفته می‌شود در سیزده‌بدر، برخی باشنده‌گان هرات تجمع‌هایی را ایجاد کرده‌ بودند.

از سوی هم وزارت صحت می‌گوید که شمار مبتلایان در روزهای پیش‌رو بیشتر افزایش خواهد یافت.

شمار مبتلایان در هرات سیر صعودی سرسام‌آوری دارد؛ اما با آن‌هم امکانات درمانی اندک و تنها یک آزمایشگاه در ولایتی با بالاترین میزان تهدید. پول‌های ویژه شده‌ای حکومت برای هرات هم تاکنون هزینه‌ی خدمات درمانی نشده‌ است.

کابل هم زیر تهدید جدی کووید-۱۹؛ هرچند روزانه چندین مورد مثبت در پایتخت ثبت می‌شود؛ اما بسیاری شهروندان نه کرونا را جدی گرفتند و نه هم محدودیت‌های گشت‌وگذار را.

با این حال، نگرانی اصلی این است که با این سهل انگاری ها و بی‌پروایی‌ها، شیوع ویروس به جایی نکشد که کنترول آن دست هیچ کسی نباشد. شمار مبتلایان کووید-۱۹ در در هژده ولایت افغانستان به صدها تن رسیده است.

هرات با بیش از ۱۸۰مبتلا و کابل با بیش از ۱۰ مورد مثبت در صدر این آمار قرار دارند.

به اساس معلومات بدست آمده، تاکنون ۴ نفر از اثر ویرس کرونا در افغانستان جان باخته اند، اما ۱۰مبتلا، ویرس را شکست داده و صحت‌یاب شده اند.

در ضمن گروه‌های اجتماعی و پولیس در کابل و برخی ولایات، به ضد عفونی کردن شهرها پرداخته‌اند تا دم از جان کرونا بکشند و نظم زندگی را برگردانند.

اخبار ساحوی

زنی در ولایت لغمان چهارنوزاد به دنیا آورد

Published

on

(Last Updated On: عقرب ۲۹, ۱۴۰۱)

منابع محلی از ولایت لغمان می‌گویند که یک خانم که باشنده ولسوالی علینگار این ولایت می‌باشد روز جمعه (۲۷ عقرب) در شفاخانه‌ی مرکزی چهار نوزاد به دنیا آورد.

به نقل از داکتران این شفاخانه نوزادان، سه پسر و یک دختر اند.

داکترپاینده محمد سهاک، رییس شفاخانه ی مرکزی لغمان به خبرگزاری باختر گفته است که وضع صحی مادر و نوزادان، خوب است.

پدر نوزادان در گفتگو با خبرگزاری باختر گفته است از این که صاحب چهار فرزند شده است بسیار خوشحال است.

Continue Reading

اخبار ساحوی

وقوع یک انفجار در ولایت تخار؛ تلفاتی در پی ندارد

Published

on

(Last Updated On: عقرب ۲۵, ۱۴۰۱)

منابع محلی در ولایت تخار از وقوع یک انفجار خبر داده و می‌گویند که موتر حامل زندانیان در مرکز این ولایت هدف انفجار ماین قرار گرفته است.

این انفجار قبل از ظهر امروز (چهارشنبه ۲۵عقرب) در سرک سوم گدام، مقابل دروازه‌ی محکمه شهر تالقان، مرکز ولایت تخار رخ داده است.

دفتر مطبوعاتی قومندانی امنیه امارت اسلامی در تخار نیز وقوع این انفجار را تایید کرده است.

این نهاد امنیتی در خبرنامه‌ای گفته که انفجار خفیف بوده و به کسی آسیب نرسیده است.

شاهدان رویداد می‌گویند انفجار ناشی از ماین جاسازی شده بوده و هنگام انتقال محبوسین به محکمه رخ داده و تلفات در پی ندارد.

به گفته شاهدان در این انفجار رنجر پولیس و کاستر قسماً تخریب شده است.

تاکنون مسوولیت این حمله را فرد یا گروهی به عهده نگرفته است.

Continue Reading

اخبار ساحوی

گلچرن؛ یگانه شهروند اهل هنود کشور که نمی‌خواهد افغانستان را ترک کند

Published

on

(Last Updated On: عقرب ۱۸, ۱۴۰۱)

گلچرن سینگ، یگانه شهروند اهل هنود کشور در ولایت ننگرهار می‌گوید؛ خانواده‌های سیک و اهل هنود به دلیل نا امنی‌ها و ترس از حملات هدفمند به کشورهای خارجی مهاجرت کرده اند، اما او نمی‌خواهد وطن اش را ترک کند و قصد دارد در افغانستان بماند.

آقای سینگ از امارت اسلامی می‌خواهد برای تامین امنیت اش کوشا باشد.

در گوشه‌ی از شهر جلال آباد، در کنار درمسال اهل هنود بسیاری از دکان‌های یونانی سیک‌ها نیز وجود داشت.

اکنون اما تنها دکان گلچرن سینگ در آنجا مانده و بقیه به دلیل ترس از حملات اخیر بر هندوها رخت سفر بستند و از افغانستان مهاجرت کردند.

گلچرن می‌گوید؛ هزاران خانواده سیک در کابل و ننگرهار زیست داشتند که اکنون بیشتر آنها به کشورهای دیگر همچون هند، انگلستان و کانادا پناهنده شده اند.

گلچرن سینگ می‌گوید که:« در گذشته در ولایت ننگرهار شمار فامیل‌های ما به ده هزار میرسید، اما اکنون تنها من مانده ام. زمانی که وضعیت خراب شد و ناامنی شد ما قربانی وضعیت شدیم.»

هرچند این تنهایی برای او سخت میگذرد و از رفتن عزیزان‌اش ابراز نا راحتی می‌کند، اما می‌گوید که نمی‌خواهد از خانه اصلی‌اش برود و کشورش را ترک کند.

بسیاری‌ها در ننگرهار به امید روزی هستند که دوباره شهروندان اهل هنود کشور به افغانستان برگردند تا به زیبایی افغانستان افزوده شود.

درهمین حال، باشده‌گان ننگرهار می‌گویند سیک‌ها مردم بی‌آزار و روشنفکر هستند از این رو باید دولت با آنان همکاری لازم داشته باشد.

شماری زیادی از خانواده‌های اهل هنود از افغانستان در حالی رخت سفر بستند و راه مهاجرت در پیش گرفتند که، امارت اسلامی کمیسیونی را برای بازگشت شخصیت‌ها و افغان‌های بیرون از کشور ایجاد کرده است معلوم نیست که برای برگشت اهل هنود هم تلاش شده و یا خیر ؟

Continue Reading

Trending

Copyright © 2022 Ariana News. All rights reserved!