Connect with us

رویداد های اخیر

شورای امنیت ملل متحد برای چگونگی تعامل با امارت اسلامی از سرمنشی این سازمان مشورت خواست

منتشر شده

در

(Last Updated On: حوت ۲۷, ۱۴۰۱)

شورای امنیت سازمان ملل متحد روز پنجشنبه (۲۵ حوت) از انتونیو گوترش، سرمنشی سازمان ملل متحد خواست تا ارزیابی مستقلی در مورد چگونگی تعامل با امارت اسلامی افغانستان و مبارزه با چالش‌ها از جمله محدودیت‌ها بر زنان و دختران ارائه کند.

به گزارش رویترز، شورای ۱۵ عضوی به اتفاق آرا قطعنامه‌ای را تصویب کرد که گوترش را ملزم می‌کند تا در اواسط نومبر گزارشی با «توصیه‌های آینده‌نگر برای رویکردی یکپارچه و منسجم در میان بازیگران سیاسی، بشردوستانه و توسعه‌ای مرتبط در داخل و خارج از ملل متحد» ارائه کند.

دختران و زنان در حال حاضر از رفتن به مکاتب بالاتر از صنف ششم و پوهنتون‌ها منع شده اند.

امارت اسلامی می‌گوید که مطابق با شریعت به حقوق زنان احترام می گذارد. مسئولان همواره تاکید کرده اند که ممنوعیت تعلیم و تحصیل دختران و زنان دایمی نیست.

لانا نصیبه، نماینده امارات متحده عربی در سازمان ملل متحد گفت: «وضعیت موجود پایدار نیست.»

نصیبه به خبرنگاران گفت: «شورا یک واکنش دقیق و سنجیده به یک بحران دشوار با تخصص بیرونی و تفکر تازه نشان می‌دهد و اساساً می‌گوید که رویکرد عادی برای افغانستان کافی نیست.»

شورای امنیت در قطعنامه از عدم پیشرفت امارت اسلامی در مورد انتظاراتش ابراز نگرانی کرد.

در این قطعنامه بر «اهمیت مشارکت کامل، برابر و معنادار زنان و حمایت از حقوق بشر از جمله حقوق زنان، کودکان، اقلیت‌ها و افرادی که در موقعیت‌های آسیب‌پذیر هستند» تاکید شده است.

سازمان ملل متحد در سال ۲۰۲۳ درخواست ۴.۶ میلیارد دالری برای کمک به افغانستان کرده است، کشوری که به گفته این سازمان دو سوم جمعیت آن برای زنده ماندن به کمک نیاز دارند.

رویداد های اخیر

یک نفر به‌جرم قتل در جوزجان اعدام شد

Published

on

(Last Updated On: حوت ۷, ۱۴۰۲)

ستره محکمه اعلام کرده است که امروز (دوشنبه) حکم قصاص بر یک قاتل در ولایت جوزجان تطبیق شد.

این نهاد با نشر خبرنامه‌ای گفته است که این فرد که نظر محمد نام داشت، فردی به‌نام خال محمد را با چاقو به قتل رسانده بود.

نظر محمد در محضر عام در یک استدیوم ورزشی در شبرغان، مرکز ولایت جوزجان، اعدام شده است.

چهار روز پیش نیز دو تن در ولایت غزنی به‌جرم قتل اعدام شده بودند.

Continue Reading

رویداد های اخیر

شورای امنیت ملل متحد در مورد تعیین نماینده خاص برای افغانستان بحث می‌کند

Published

on

(Last Updated On: حوت ۷, ۱۴۰۲)

قرار است امروز (دوشنبه) شورای امنیت سازمان ملل متحد نشست دیگری را در مورد افغانستان برگزار کند.

نصیر احمد فایق، سرپرست کرسی افغانستان در سازمان ملل متحد، گفته است که قرار است در این نشست انتونیو گوترش، سرمنشی ملل متحد گزارشی را در باره‌ تعیین نماینده ویژه ملل متحد و نشست بین المللی اخیر در مورد افغانستان در دوحه به شورای امنیت ارائه کند.

بر بنیاد قطع‌نامه ۲۷۲۱ شورای امنیت، سرمنشی ملل متحد باید ۶۰ روز پس از گفتگو و مشوره در این مورد، گزارشش را به این شورا ارائه کند؛ گفتگو و مشوره‌‌ای که در مورد تعیین فرستاده ویژه برای افغانستان متمرکز است.

اما امارت اسلامی تاکید می‌کند که افغانستان دچار بحران نیست و با حضور نمایندگی سازمان ملل متحد در کشور، به تعیین نماینده جدید نیازی نمی‌باشد.

ذبیح‌الله مجاهد، سخنگوی امارت اسلامی می‌گوید: «در مورد نماینده خاص، موقف امارت اسلامی افغانستان بسیار روشن است و آن اینکه نیازی دیده نمی‌شود تا نماینده ویژه برای افغانستان تعیین شود. افغانستان کشور امن است و دچار کدام بحرانی نیست و به همکاری بین المللی نیاز دارد، ولی در چارچوب همکاری‌هایی که از قبل دوام داشت و در حضور یوناما تمام مسایل بین ملل متحد و افغانستان حل می‌شود.»

او می‌افزاید: «نیاز به نماینده ویژه دیده نمی‌شود. آن‌ها باید با مردم افغانستان همکار باشند. جلو پیشرفت‌های افغانستان در عرصه دیپلوماتیک را نگیرند و افغانستان را یک کشور مواجه با بحران تلقی نکنند.»

نشست دوحه در مورد افغانستان هفته گذشته برگزار شد؛ نشستی که سرمنشی ملل متحد آن را موفقیت‌آمیز دانست؛ اما امارت اسلامی در آن نشست اشتراک نکرد و آن را ناکام تلقی کرد.

Continue Reading

رویداد های اخیر

قطر از آزادی یک زندانی اتریشی در افغانستان خبر داد

Published

on

(Last Updated On: حوت ۷, ۱۴۰۲)

حکومت قطر اعلام کرده است که یک شهروند اتریش که در افغانستان بازداشت شده بود، با میانجی‌گیری دوحه آزاد شده است.

محمد بن عبدالعزیز بن صالح الخلیفی، وزیر مشاور دولت در امور خارجه قطر در بیانیه‌ای از امارت اسلامی افغانستان برای همکاری در این زمینه تشکر و قدردانی کرده است.

وی افزوده است که قطر روابط دوجانبه قوی با جمهوری اتریش دارد و از آزادی این شهروند اتریش خرسند است.

وزیر امور خارجه قطر تاکید کرده است که کشورش به تلاش‌های میانجی‌گری خود در حل مناقشه‌ها از طریق گفتگوهای سازنده و روش‌های صلح‌آمیز برای صلح و ثبات در منطقه و جهان ادامه خواهد داد.

شهروند اتریشی آزاد شده وارد قطر شده است.

وزارت امور خارجه قطر در مورد او جزییات بیشتر ارایه نکرده است.

Continue Reading

Trending

Copyright © 2022 Ariana News. All rights reserved!