Connect with us

رویداد های اخیر

شورای امنیت ملی امریکا: از خبرنگاران افغان حمایت میکنیم

Published

 on

(Last Updated On: جدی ۱۲, ۱۳۹۹)

شورای امنیت ملی ایالات متحده امریکا ترورهای هدفمند در برابر  خبرنگاران را عمل ننگین دانسته و افزوده است که امریکا از خبرنگاران افغان پیشتبانی میکند.

این شورا در یک تویت گفته است:”حمله‌های هدفمند بر خبرنگاران افغانستان یک عمل ننگین و بزدلانه است، تمام آنانیکه برای شان افغانستان و مردم این کشور اهمیت دارد، باید حمله‌های هدفمند بر خبرنگاران افغان را نکوهش کنند”

خبرنگاران و شماری از نهادهای پشتیبان رسانه‌ها، با استقبال از این موقف شورای امنیت ملی امریکا، خواهان فشار وارد کردن به مخالفان مسلح برای حفظ جان خبرنگاران اند.

مجیب خلوتگر، رییس اجرایی دیدبان حمایت از رسانه‌های آزاد افغانستان، در این باره میگوید:”حکومت افغانستان باید پاسخگو باشد، باید نهادهای بین المللی بر حکومت افغانستان فشار بیاورد تا تامین امنیت خبرنگاران را در اولویت کاری ایشان بگیرد.”

سمیع الرحمان، یک خبرنگار، در این باره گفت:” حکومت در حفاظت جان خبرنگاران جدی نیست، ما از حکومت میخواهیم که حفاظت خبرنگاران توجه جدی کنند.”

مختار کوهستانی، تصویر بردار ، در این باره میگوید:” اگر این نوع تهدیدها باشد ما نمی توانیم به کار خود ادامه بدهیم. ما هیچ آرام نیستیم هر جایی ما هدف قرار داده میشویم. “

در همین حال، رییس هیئت گفتگو کننده جمهوری اسلامی افغانستان می‌گوید که در دور بعدی گفتگوهای صلح با طالبان، حفظ جان خبرنگاران از جمله اولویت های آنان است.

محمد معصوم ستانکزی ، رییس هیئت گفتگو کننده‌ جمهوری اسلامی افغانستان ، در این باره میگوید:” اولین بحث ما همین است  و واقعا نگرانی بخاطر اینکه کسانیکه صدای مردم را بلند میکند، کسانیکه در جبهه بسیار داغ هر روز هر جا میباشد، خبرنگاران آنجا میرسند.”

پیش از این سفارت امریکا در افغانستان و شماری دیگری از نهادهای داخلی و خارجی نیز حملات هدفمند بر خبرنگاران و فعالان مدنی را نگران کننده دانسته بودند.

این در حالی است که امروز بسم‌الله عادل، خبرنگار و مسؤول رادیو صدای غور  در فیروزکوه توسط افراد ناشناس ترور شد.

با ترور شدن بسم الله عادل شمار  خبرنگاران  که در دو ماه گذشته ترور شده اند تعداد شان به شش تن میرسند.

رویداد های اخیر

اردوغان: منتظر پاسخ امارت اسلامی درمورد میدان هوایی کابل هستیم

Published

on

(Last Updated On: سرطان ۱۰, ۱۴۰۱)

رجب طیب اردوغان، رییس جمهور ترکیه گفته که انقره پیشنهاد کرده است تا میدان هوایی کابل را با قطر و امارات متحده عربی مدیریت کند و منتظر پاسخ امارت اسلامی در این زمینه است.

اردوغان این اظهارات را روز گذشته (پنج‌شنبه) در یک نشست خبری در پایان اجلاس سران ناتو در مادرید، پایتخت هسپانیه بیان کرده است.

بسیاری از خطوط هوایی معتبر جهانی که به میدان هوایی بین‌المللی کابل پرواز داشتند، پس از تغیر رژیم در افغانستان پروازهای خود را متوقف کردند.

ترکیه و قطر از ماه ها به اینسو تلاش دارند تا توافقی درباره مدیریت میدان هوایی کابل حاصل شود.

حدود یک ماه پیش، امارت اسلامی توافقی را با یک شرکت اماراتی برای انجام خدمات حمل و نقل زمینی میدان‌های هوایی کابل، قندهار و هرات امضا کرد.

Continue Reading

رویداد های اخیر

کمک‌های بنیاد بیات به سیلاب‌ زدگان تخار

Published

on

(Last Updated On: سرطان ۹, ۱۴۰۱)

امروز پنج‌شنبه، ۹ سرطان، بسته‌های کمکی بنیاد بیات برای سیلاب زدگان اخیر در ولسوالی های ماورای کوکچه در ولایت تخار توزیع شد.

مسوولان بنیاد بیات در حوزه شمال شرق کشور می‌گویند که این بسته‌ای کمکی که شامل آرد، برنج و روغن می‌شود پس از یک سروی شفاف به سیلاب زدگان توزیع شده است.

خیر محمد مبارز، مسوول بنیاد بیات در حوزه شمال شرق کشور گفته است: «بنیاد خیریه بیات روند توزیع کمک‌های خود را برای آسیب‌دیدگان سیلاب‌های اخیری که در ماورای کوکچه ولایت تخار سرازیر شده بود، تحت یک سروی بسیار شفاف، متضررین را شناسایی نموده و روند توزیع کمک‌ها را آغاز کرده است.»

درهمین حال، سیلاب زدگان می‌گویند که نخستین محمولۀ کمک‌ها را از بنیاد بیات دریافت کرده‌اند و از نهاد‌های خیریه و تاجران دیگر می‌خواهند که به اسرع وقت به کمک آنان بشتابند.

هم‌چنان در سیلاب‌های اخیر در شش ولسوالی تخار افزون بر جان باختن دو نفر صدها خانه و هزاران جریب زمین تخریب و صدها راس مواشی نیز تلف شده است.

با این حال، بیشترین متضررین سیلاب‌های اخیر، باشندگان و دهاقین ولسوالی خواجه بهاوالدین هستند. مسوولان محلی این ولسوالی از کمک‌های به موقع بنیاد بیات استقبال می‌کنند.

محمد زمان منصوری، قوماندان امنیه ولسوالی خواجه بهاوالدین درمورد این کمک‌ها گفته است که مردم اطمینان حاصل کردند که نهاد‌ی مانند بنیاد بیات در کشور وجود دارد که دست نیازمندها را گرفته و در اسرع وقت برای کمک به آنها می‌شتابد.  

گفتنی است که بنیاد بیات یکی از بزرگترین نهادهای خیریه در کشور است که همواره به آسیب‌دیدگان ناشی از حوادث طبیعی کمک کرده است.

علاوه براین، درآخرین مورد، بنیاد بیات سه بسته کمکی را به ولایت‎های پکتیکا و خوست فرستاد و این کمک‌ها به مردم زلزله زده توزیع شد.

هم‎‌چنان مسوولان این بنیاد می‌گویند که مصمم به یاری رساندن بیشتر به نیازمندان کشور می‌باشند.

Continue Reading

رویداد های اخیر

کشمیر زیر اداره پاکستان به زلزله زدگان افغانستان صد میلیون کلدار کمک می‌کند

Published

on

(Last Updated On: سرطان ۹, ۱۴۰۱)

صدراعظم کشمیر زیر اداره پاکستان، کمک صد میلیون کلداری (۴۸۴ هزار دالر امریکایی) را برای زلزله زدگان در افغانستان تایید کرده است.

روزنامه «دی نیوز» پاکستان گزارش داده است که کابینه کشمیر و مسوولان ارشد آن همچنان معاش یک ماهه شان را برای کمک به زلزله زدگان در افغانستان اختصاص داده اند.

سردار تنویر الیاس، صدراعظم کشمیر گفته است که مردم پاکستان و کشمیر از جان باختن افغان‌ها بر اثر زلزله اندوهگین شده اند.

او گفته است که مردم افغانستان و کشور در کنار “برادران” افغان‌ شان ایستاده اند.

قرار است یک هیات به نمایندگی حکومت کشمیر جهت کمک رسانی به افغانستان سفر کند.

در پی زلزله چهارشنبه هفته پیش، بیش از هزار تن در ولایت های پکتیکا و خوست کشته و هزارها خانه تخریب شده است.

Continue Reading

Trending

Copyright © 2022 Ariana News. All rights reserved!