Connect with us

اخبار ساحوی

شورای عالی صلح: رهایی زندانیان طالب از پاکستان باید با تفاهم شورای عالی صلح صورت گیرد

Published

 on

(Last Updated On: دلو ۲۴, ۱۳۹۱)

با آنکه رهایی فرماندهان طالب از زندان های پاکستان در یک سال گذشته یکی از خواست  های حکومت افغانستان برای تسریع روند صلح است ، اما شورای صلح افغانستان از پاکستان می خواهد تا رهایی زندانیان طالب در هماهنگی با حکومت افغانستان صورت گیرد.

شورای عالی صلح افغانستان میگوید:”تنها از رهایی چهار زندانی طالبان از زندان های پاکستانی خبر دارند و بس. حال آنکه تا اکنون 26 زندانی طالب از زندان های پاکستان رها شده اند.

شورای عالی صلح افغانستان در پیوند به گزارشی که در روز نامۀ انترنتی واشنگتن پست به نشر رسیده واکنش نشاند داده و از حکومت پاکستان خواست تا رهایی زندانی های طالبان باید با تفاهم شورای عالی صلح صورت گیرد.

گفته میشود که روز نامۀ انترنتی واشنگتن پُست نوشته است که “شماری از فرماندهان طالب پس از رهایی از زندان های پاکستان دو باره در برابر حکومت افغانستان سلاح بر میدارند”.

محمد اسماعیل قاسمیار مشاور امور خارجی شورای عالی صلح دراین رابطه گفت:”متاسفانه گروه دومی هم که از زندانهای پاکستان رها شدند شورای عالی صلح درجریان قرارنداشت. و حال هم از سرنوشت زندانی های رها شده که درپاکستان استند یا درجا های دیگری رفته اند و یا هم با جناح های مخالف دولت یکجا شده اند شورای عالی صلح خبر ندارد”.

درهمین حال زلمی رسول وزیر خارجه افغانستان نیز می گوید “ما تشویش خود را در نشست سه جانبه ی افغانستان ، پاکستان و بریتانیا در لندن نیز گفتیم زیرا وقتی زندانی های طالبان رها شوند میتوانند جای بروند که برای حکومت افغانستان خطرناک باشد”.

به گفته وزیر خارجه افغانستان در این مورد نیز درنشست سه جانبه توافق صورت گرفت.

همزمان با این گونترکتزسخنگوی ایساف در این مورد اظهار بی اطلاعی نمود و گفت:”این مسأله میان حکومت افغانستان و پاکستان است ایساف در مورد رهایی زندانیان طالب ابراز نظر نمیکند”.

پس از سقوط طالبان در سال 2001 میلادی شمار زیادی از فرماندهان طالب به پاکستان فرار کردند اما تا اکنون شمار دقیق طالبان که در زندان های پاکستان استند معلوم نیست.

Advertisement

اخبار ساحوی

افغان بیسیم هفتمین نمایندگی خدمات مشتریان خود را در کندهار افتتاح کرد

Published

on

(Last Updated On: حمل ۳, ۱۴۰۲)

به دلیل افزایش مشتریان شرکت مخابراتی افغان بیسیم در ولایت کندهار، این شرکت هفتمین نمایندگی خدمات مشتریان خود را در این ولایت افتتاح کرد.

مسئولان شرکت مخابراتی افغان بیسیم می‌گویند آنان تلاش می‌کنند تا خدمات مخابراتی بیشتر و بهتر را برای باشندگان حوزه جنوب غرب فراهم و مشکلات آنان را حل کنند.

سید نور احمدشاه آغا، رئیس شرکت مخابراتی افغان بیسیم در حوزه جنوب غرب می‌گوید: «این تنها به کندهار محدود نمی‌باشد، بلکه ما در ولایت های هلمند، ارزگان و زابل نیز نمایندگی‌های خدمات مشتریان را افزایش داده ایم و در آینده نیز افزایش خواهیم داد تا اینکه به نیازهای مردم رسیدگی کنیم.»

مقا‌م های محلی کندهار هم از افتتاح شعبه جدید خدمات مشتریان افغان بیسیم در شهر کندهار ابراز خرسندی کرده و خواستار ارائه خدمات و تسهیلات بیشتر در این ولایت هستند.

میرزا محمد زاهد، رئیس منابع بشری دفتر والی کندهار می‌گوید: «۹۹ درصد مردم از سیم کارت افغان بیسیم استفاده می‌کنند. یک درصد دیگر از شبکه های دیگر استفاده می‌کنند. خواست من از مسئولان این است که سهولت‌های بیشتر را برای مردم فراهم سازند.»

ریاست مخابرات کندهار تاکید می‌کند که شرکت مخابراتی افغان بیسیم تمامی ولسوالی‌های کندهار را تحت پوشش قرار داده است.

نورالله نوری، رئیس مخابرات کندهار می‌گوید: «تنها ولسوالی باقی مانده که ولسوالی دوردست ریگستان بود، الحمدلله در آنجا نیز مردم از خدمات مخابراتی بهره مند شدند و نیاز مردم مرفوع گردید.»

قابل ذکر است که افغان بیسیم یگانه شبکه مخابراتی است که تمامی ولایت‌ها را تحت پوشش خدمات مخابراتی و اینترنتی قرار داده است.

Continue Reading

اخبار ساحوی

آتش‌سوزی در خیبر پختونخوای پاکستان ۱۰ کشته و ۳ زخمی برجا گذاشت

Published

on

(Last Updated On: حوت ۲۶, ۱۴۰۱)

آتش‌‌سوزی در ولسوالی کوهستان پایین خیبرپختونخوا در پاکستان دست‌کم ۱۰ کشته و ۳ زخمی برجا گذاشت. این حادثه صبح امروز (جمعه، ۱۷ مارچ) رخ داده است.

رسانه‌های پاکستانی گزارش‌ داده‌اند که همه قربانیان اعضای یک خانواده بوده‌اند و کودکان و زنان نیز در میان قربانیان شامل هستند.

به گفته مقامات، اتصال کوتاه برق عامل آتش‌سوزی بوده است.

فرمان‌علی، سخنگوی کمک‌رسانی ۱۱۲۲ کوهستان پایین، گفت: «آتش‌سوزی در یک خانه چوبی به دلیل اتصال برق در ساعات اولیه روز جمعه زمانی که ساکنان در خواب بودند، رخ داد.»

او می‌گوید هنگامی که این خانواده از خواب بیدار شدند اکثر بخش‌های خانه در آتش سوخته بود و فروریختن سقف خانه باعث مرگ اعضای این خانواده شد.

Continue Reading

اخبار ساحوی

سرپرست ولایت بلخ تلاشی با لباس شخصی را منع کرد

Published

on

(Last Updated On: حوت ۲۶, ۱۴۰۱)

مولوی محمد یوسف وفا، سرپرست ولایت بلخ، در دیدار با ولسوالان و قوماندانان امنیه ولسوالی‌های این ولایت گفته است که هیچ مامور و مسئول امنیتی و مجاهد با لباس شخصی نمی‌تواند، مردم را تلاشی کند.

در این دیدار، مولوی محمد یوسف وفا، مشکلات و خواسته‌های ولسوالان و قوماندانان امنیه این ولایت را شنید و با آنها نظریات خود را در میان گذاشت.

وی همچنان افزود که بلخ یک ولایت مهم افغانستان است و شهید محمد داوود مزمل والی قبلی، تمام ادارات را به خوبی مدیریت کرده است٬ روندی که باید ادامه پیدا کند.

حاجی وفا، در خطاب به همه مسئولان  تاکید کرد٬ با اطاعت از بزرگان، وظایف خود را به درستی انجام دهند و با صداقت به مردم خدمت کنند.

سرپرست ولایت بلخ، برگزاری چنین جلسات را برای بهبود امور کاری ولایت بلخ را ضروری خواند و به رفع هر نوع مشکلات و خواسته‌های ولسوالان و قوماندانان در قسمت کار، اطمینان داد.

Continue Reading

Trending

Copyright © 2022 Ariana News. All rights reserved!