Connect with us

تجارت

شکایت شهروندان از بسته بودن مراکز داد و ستد پولی

منتشر شده

در

(Last Updated On: سنبله ۲, ۱۴۰۰)

شهروندان میگویند که تمامی بانک‌ها و مراکز داد و ستد پولی در کشور مسدود است، که این کار آنان را با مشکلات زیادی روبرو کرده اند.

شهروندان می افزایند که تا زمانیکه مراکز داد و ستد پولی باز نشوند، افغانستان فعالیت‌های اقتصادی نخواهد داشت و مردم با بحران جدی تر اقتصادی روبرو خواهند شد.

یاسمین، مشتری بانک، در این باره گفت:”ما پیسه خوده از خاطر دزدان در بانک گذاشتیم اما حالا که امن شده ما نمی‌توانیم که پول خوده دریافت کنیم از همه ما گرسنه ماندیم.”

عبدالولی نور، مشتری دیگری بانک، در این مورد گفت:”از طالبان می‌خواهیم هر چه زودتر بانک‌ها را باز کند.”

شهروندان کشور از مسوولان طالبان می خواهند که در مورد باز شدن دوباره بانک‌ها اقدام کند.

 محمدی، یک مشتری بانک، در این باره گفت:”هر روز میایم متاسفانه بانک‌ها باز نمی‌شوند و نگرانی ما را بیشتر ساخته اگر بانک‌ها باز نشود دست به تظاهرات می زنیم.”

عبدالله، مشتری دیگری بانک، در این باره گفت:” چند ماه معاش مه در بانک مانده اما بانک ده روز است که باز نمی‌شود ما از گرسنه گی بمیریم.”

آگاهان اقتصادی نیز به این باور اند که عدم فعالیت بانک‌ها به قیمت‌ها نیز تاثیر منفی می‌گذارد.

هنوز روشن نیست که چه زمانی بانک ها و صرافی ها در کابل دوباره به فعالیت می پردازند.

احمد شاه، مشتری بانک، در این باره گفت:”پیسه می‌گویند نیست و ماهم پول که داشتیم خلاص شد دکان داران محله هم قرض نمی‌دهند.”

با این حال وزارت مالیه با نشر اعلامیه ای روز گذشته گفت بود که بانک ها به روز سه شنبه باز خواهند شد، اما تاکنون بانک‌ها باز نشده است.

به تازه گی رهبری بانک مرکزی نیز از سوی طالبان معرفی شده تا چالش‌های پولی برداشته شوند.

تجارت

یک فابریکه تولید سیروم به ارزش ۲۵ میلیون دالر در کابل افتتاح شد

Published

on

(Last Updated On: میزان ۱۰, ۱۴۰۲)

وزارت صنعت و تجارت از افتتاح یک فابریکه تولید سیروم با سرمایه گذاری ۲۵ میلیون دالر در کابل خبر داده است.

فابریکه «تی جی ایل فارماستیکل» که در پارک صنعتی پلچرخی ساخته شده است، در هر ۲۴ ساعت ظرفیت تولید ۱۱۰ هزار پاکت سیروم طبی مختلف النوع را دارا می‌باشد. این فابریکه برای بیش از ۱۰۰۰ نفر زمینه کار را فراهم نموده است.

در مراسم افتتاح این فابریکه، قدرت الله جمال، معین وزارت صنعت و تجارت گفت: سکتور خصوصی در شکوفایی کشور نقش بسیار مهمی داشته و با ایجاد اشتغال برای هموطنان ما، زمینه کار را برای جوانان فراهم می‌نماید.

وی همچنان از مردم خواست تا از تولیدات وطن جهت رونق صنعت کشور استفاده نمایند.

در این مراسم، صنعتکاران همچنان از وزارت تجارت خواستند تا در بخش توزیع زمین به صنعتکاران، رفع سکتگی برق در پارک‌های صنعتی وافزایش تعرفه بر موادی که افغانستان درآن خودکفا یا درحالت خودکفایی می‌باشد، توجه نماید.

Continue Reading

تجارت

شرکت دولتی سپین زر ۱۵۰ تُن بادنجان رومی خشک به اروپا صادر کرد

Published

on

(Last Updated On: میزان ۹, ۱۴۰۲)

وزارت مالیه روز یکشنبه اعلام کرد که شرکت دولتی سپین زر در کندز نخستین محموله بادنجان رومی خشک به مقدار ۱۵۰ تُن را به کشورهای اروپایی صادر نمود.

به نقل از خبرنامه این وزارت، رئیس شرکت سپین زر در مراسمی که به همین مناسبت برگزار شد گفت: این یک دستاورد بزرگ امارت اسلامی است که سبزیجات و ترکاری افغانستان را به کشورهای اروپایی صادر می‌کند.

قابل یاد آوریست که شرکت دولتی سپین زر به مدت ۲۱ سال غیر فعال بود که با رویکار آمدن امارت اسلامی دوباره فعال شد و در حال حاضر پنبه، روغن پنبه دانه، کنجاره و دستمال‌های کاغذی تولید و پروسس می‌کند.

Continue Reading

تجارت

نشست دوجانبه بین سکتور خصوصی افغانستان و قزاقستان برگزار شد

Published

on

(Last Updated On: میزان ۵, ۱۴۰۲)

نشست دوجانبه بین سکتور خصوصی افغانستان و قزاقستان روز سه‌شنبه ( ۴میزان) به همکاری وزارت صنعت و تجارت به هدف جلب سرمایه‌گذاری بیشتر در کشور برگزار شد.

دفترمطبوعات وزارت تجارت و صنعت می‌گوید که در این نشست نمایندگان سکتور خصوصی دو کشور از سرمایه‌گذاری روی سکتور نوشابه‌های غیرالکولی، احجار کریمه و مواد معدنی، کود کیمیاوی، باطری موتر، رخت و نساجی، مواد نفتی، آرد و گندم، سیاحت و رستورانت داری و مواد غذایی بحث و تبادل نظر نمودند.

دراین نشست تاجران و سرمایه‌گذاران کشور قزاقستان از مهمان نوازی افغان‌ها سپاسگذاری نموده، افغانستان را مکان امن و محیط مناسب برای تجارت و سرمایه‌گذاری عنوان کردند.

همچنان ارمان یسین تایوف به نمایندگی از سکتور خصوصی قزاقستان صحبت نموده از تلاش‌ها برای برگزاری نمایشگاها در ولایت‌های کابل، بلخ و قندهار خبرداده و افزوده است در آینده‌های نزدیک برنامه دارند تا نمایشگاصنایع تولیدی افغانستان در قزاقستان و نمایشگاه محصولات قزاقستان را در افغانستان برگزار کنند.

از سوی دیگر آقای ارمان یسین تایوف گفته است که در ادامه سفرشان به افغانستان ضمن بازدید از تاجران و سرمایه‌گذاران در کابل، قرار است در مدت اقامت شان با سرمایه‌گذاران ولایات هرات، بلخ و قندهار نیز از نزدیک دیدار نمایند.

Continue Reading

Trending

Copyright © 2022 Ariana News. All rights reserved!