Connect with us

تجارت

صادرات میوه تازه افغانستان از طریق بندر چابهار

Published

 on

(Last Updated On: عقرب ۳, ۱۴۰۱)

وزارت صنعت و تجارت از صادارات میوه تازه از طریق بندر چابهار به هندوستان خبر می دهد. به گفته ی مسوولان این وزارت سکتور خصوصی یک محموله ی انگور را آزمایشی از این راه به هندوستان ارسال کردند که به مقصد رسیده است.

آنان می افزایند که یک محموله  دیگر شامل سیب، انگور و دیگر میوه های تازه همچنان قرار است به هندوستان ارسال شود که هدف از این کار فعال نگهداشتن دوامدار بندر چابهار است.

سمیر رسا، سخنگوی وزارت صنعت و تجارت می گوید: “ما میتوانیم که میوه تازه خود را بعد از این ازطریق چابهار به هندوستان صادر کنیم. ضمن اینکه قبلا دیگر کالا ها مانند میوه خشک، سنگ های قیمتی و نیمه قیمتی ، ماش و دیگر اقلام از این مسیر به هندوستان صادر شده بود.

همچنین، مسوولان در اتاق صنعت و معادن خواهان افزایش صادرات تولیدات افغانی از طریق چابهار اند.  

سخی احمد پیمان، معاون اتاق صنعت و معادن می گوید: “راه چابهار یک راه حیاتی و مهم برای افغانستان است چون پاکستان  چندین بار به دلایل سیاسی مسیر انتقال کالا ها بین هند و افغانستان را بسته است.”

 به باور آگاهان اقتصادی افغانستان با استفاده از بندر چابهار  می تواند روابط اقتصادی و بازرگانی خود با کشورهای جنوب آسیا را گسترش دهد.

تجارت

نشست دو روزه شورای عالی «د افغانستان بانک» در کابل برگزار می‌شود

Published

on

(Last Updated On: قوس ۱۴, ۱۴۰۱)

د افغانستان بانک نشست شورای عالی این بانک را برگزار می‌کند، نشستی که در آن قرار است شاه محمد محرابی، یکی از چهار عضو صندوق امانی افغانستان در سویس نیز شرکت کند.

مسوولان در بانک مرکزی می‌گویند این نشست قرار است تا دو روز دیگر برگزار شود که هدف آن حل مشکلات بانکی در کشور است.

بحث مهم دیگر در این نشست مسأله ذخایر منجمدشدۀ ارزی کشور است که نیمی آن توسط امریکا به سویس انتقال داده شده است.

آگاهان اقتصادی می‌گویند با توجه به اینکه در این نشست آقای محرابی، عضو صندوق امانی افغانستان در سویس شرکت می‌کند یک تدبیر لازم برای مدیریت بحران مالی در کشور گرفته شود.

سید مسعود، آگاه اقتصادی می‌گوید: «این می‌تواند به معنای توانمندی بخشیدن به حاکمیت افغانستان باشد. این هم‌چنان نیمه به رسمیت شناختن‌اش را پیشکش می‌کند. فکر می‌کنم این یک سفر بسیار خوب است زیرا این فرد (محرابی) لابی گری‌های فراوان انجام داده و در حقیقت هرآنچه امریکا می‌گوید تطبیق می‌کند. از این لحاظ یک نوع رابطه غیرمستقیم بین امریکا و حاکمیت افغانستان برقرار می‌شود.»

لعل ځاځی، یکی دیگر از کارشناسان اقتصادی کشور ابراز کرد: «تا زمانیکه دارایی‌های افغانستان به د افغانستان بانک سپرده نشود، این را نمی‌توانیم یک خبر مثبت تلقی کنیم. پولی را که آن‌ها در صندوق گذاشته‌اند برای پیشبرد اهداف غیر پولی است که به هیچ صورت قابل قبول افغانستان نیست و این بر ارزش افغانی و وضعیت اقتصادی اثر منفی خواهد گذاشت.»

قرار است شورای عالی بانک مرکزی در مورد پالیسی‌ها، برنامه‌ها، نظارت از چاپ، نشر و مصرف پول بحث و گفتگو کند.

این نشست در حالی برگزار می‌شود که برای مدیریت مالی کشور اعضای صندوق امانی ارتباطات غیر رسمی با وزارت مالیه و د افغانستان بانک دارند تا کشور را از این بحران مالی نجات دهند.

نشست شورای عالی بانک مرکزی چند روز پس از نخستین نشست اعضای صندوق امانی افغانستان در سویس برگزار می‌شود. دیده شود که آیا د افغانستان بانک قادر خواهد شد برنامه‌هایی را روی دست گیرد تا وضعیت مالی کشور بهتر شود یا نه؟

Continue Reading

تجارت

امارت اسلامی: هند به سرمایه‌گذاری روی پروژه‌های زیربنایی در افغانستان ادامه دهد

Published

on

(Last Updated On: قوس ۱۴, ۱۴۰۱)

امارت اسلامی افغانستان از کشور هند خواسته است که به سرمایه‌گذاری روی پروژه‌های زیربنایی در افغانستان ادامه دهد.  

سهیل شاهین، رییس دفتر سیاسی امارت اسلامی در قطر گفته است که هند به ارزش سه میلیارد دالر روی پروژه‌های مختلف در افغانستان سرمایه‌گذاری کرده است.

آقای شاهین اخیراً در یک مصاحبه با یک روزنامه هندی از تأمین امنیت شهروندان هند در افغانستان اطمینان داده و از مقامات این کشور خواسته است کار روی پروژه‌های که توسط این کشور نیمه‌کاره باقی مانده است را از سر بگیرند.

رییس دفتر سیاسی امارت اسلامی در قطر گفته است: «در افغانستان برای سرمایه‌گذاری هند از جمله زیربناهای شهری زمینه وجود دارد. سرمایه‌گذاری هند در اقتصاد افغانستان سه میلیارد دالر ارزیابی شده است که بزرگترین پروژۀ آن‌ها اعمار بند سلما، استیشن برق آبی ۴۲ میگاواتی، بنادر مهم ایران مانند چابهار و ساختمان پارلمان افغانستان می‌باشد. هند می‌تواند کار روی پروژه‌های که نیمه‌کاره باقی مانده است را از سر بگیرد و در پروژه‌های جدید نیز سرمایه‌گذاری کند.»

از سویی هم، انس حقانی، عضو ارشد امارت اسلامی در دیدار با شماری از افغان‌های مقیم در امارات متحده عربی گفته است که افغانستان تازه از حالت جنگ بیرون شده و امنیت برقرار شده است.

آقای حقانی هم‌چنان افزوده که امارت اسلامی روی برنامه‌های طولانی مدت کار می‌کند تا افغانستان را آباد و مترقی سازند.

در همین حال، شماری از کارشناسان اقتصادی از علاقه‌مندی امارت اسلامی برای جلب سرمایه‌گذاری‌های کشورهای منطقه ابراز خرسندی می‌کنند و می‌گویند ادامه سرمایه‌گذاری‌های هند در افغانستان می‌تواند افغانستان را به یک توسعه پایدار نسبی اقتصادی برساند.

گفتنی است امارت اسلامی در حالی خواستار سرمایه‌گذاری و آغاز کار پروژه‌های نیمه‌کارۀ هند در افغانستان شده که بر بنیاد آمارها، اکنون ۴۰۰ پروژۀ این کشور ناتکمیل مانده است.

Continue Reading

تجارت

نخستین نمایشگاه ملی و بین‌المللی در کابل گشایش یافت

Published

on

(Last Updated On: قوس ۱۰, ۱۴۰۱)

به منظور رشد سرمایه‌گذاری و پشتیبانی از تولیدات داخلی کشور، نخستین نمایشگاه زیر نام نمایشگاه ملی و بین‌المللی امام ابو حنیفه «رح» توسط عبدالسلام حنفی، معاون رییس الوزرا با حضور مقامات ارشد حکومت و نماینده‌گان متشبثین داخلی و خارجی در کابل گشایش یافت.

این نمایشگاه برای هفت روز برگزار شده که در آن محصولات و تولیدات بیش از ۶۰۰ شرکت داخلی و بین‌المللی به نمایش گذاشته شده است.

مولوی هبت‌الله آخندزاده، رهبر امارت اسلامی در یک پیام صوتی به سرمایه‌‎گذاران در افغانستان فراخوان داده و گفته است برای بهبود اقتصاد کشور نباید به کمک‌های خارجی اکتفا کرد.

رهبر امارت اسلامی می‌گوید: «اقتصاد یک کشور زمانی ساخته می‌شود که مردم اش دست به دست هم دهند و به کمک‌ خارجی‌ها اتکا نکنند.»

عبدالسلام حنفی، معاون دوم رییس الوزرا نیز با تأکید بر تأمین امنیت سراسری و ایجاد فرصت برای سرمایه‌گذاری در کشور می‌گوید امارت اسلامی از تولیدات داخلی پشتیبانی می‎کند.

آقای حنفی هم‌چنان می‌افزاید اگر تاجران ملی با رشوه‌ستانی در ادارات دولتی روبه‌رو شوند، حق شکایت دارند و همان لحظه به آنان رسیده‌گی صورت می‌گیرد.

وی گفت: «هیچ‌کسی نمی‌تواند از یک تاجر ملی در ادارات دولتی رشوه‌ستانی کند. ما هر مسوول دولتی که از یک تاجر ملی رشوه طلب کند همان لحظه آماده هستیم که مطابق اصول اسلامی او را محاکمه کنیم.»

از سویی هم، نورالدین عزیزی، وزیر تجارت و صنعت هم‌چنان گفته است که حمایت از تولیدات داخلی برای اقتصاد یک کشور بسیار حیاتی می‌باشد.

وی گفت: «تولید داخلی ما بسته‌ کردن «کمر اقتصاد» ما است؛ باید همه ما از تولیدات داخلی حمایت کنیم.»

سخنگوی امارت اسلامی هم‎چنان در این نمایشگاه خاطر نشان کرده است که افغانستان تازه به‌ سوی خودکفایی گام گذاشته و هدف امارت اسلامی نیز پس از پایان حضور نظامیان امریکایی رشد اقتصاد کشور است.

آقای مجاهد عملکرد تاجران، سرمایه‌گذاران و اتاق تجارت را برای جلب سرمایه‌گذاران داخلی و بین‌المللی در افغانستان اثر‌گذار می‌داند.

وی گفت: «فعلاً به سرمایه‌گذاران داخلی و خارجی زمینه خوبی مساعد است که بیایند در عرصه‌های مختلف در افغانستان سرمایه‌گذاری کنند.»

در همین حال، شهاب الدین دلاور، وزیر معادن و پترولیم ابراز کرده است هیچ زمانی استخراج معادن‌های کوچک به شرکت‌های خارجی داده نمی‌شود مگر این‌که در رأس آن شرکت، افغان قرار داشته باشد.

آقای دلاور افزود: «در اصول معادن این است که معدن کوچک به غیر از افغان به شخص دیگر داده نمی‌شود و قرارداد یکصدو هفتادو هشت معدن کوچک در سراسر کشور به افغان‌ها داده شده است.»

برعلاوه، مسوولان اتاق تجارت و سرمایه‌گذاری با ابراز امیدواری گفته‌اند که این نمایشگاه بتواند فرصتی را مهیا کند که تجارت‌پیشه‌های افغانستان با تاجران خارجی ارتباط برقرار کنند.

گفتنی است که این نمایشگاه بدون کمک‌های خارجی برگزار شده است.

Continue Reading

Trending

Copyright © 2022 Ariana News. All rights reserved!