Connect with us

اخبار ویژه

صالح از حمایت افغان ها و جامعه بین المللی سپاسگزاری کرد

Published

 on

(Last Updated On: سنبله ۲۰, ۱۳۹۹)

امرالله صالح معاون اول رییس جمهوری پس از سوقصد نافرجام بر جانش، از ابراز همدردی هموطنان، جامعه جهانی و نیروهای امنیتی سپاسگزاری کرد.

آقای صالح در پیامی در صفحه تویترش نگاشته است: “هموطنانم از حمایت و همدردی تان متشکرم. دوستان خارجی مان، سپاسگزام از اینکه جانب حق را گرفته اید.”

آقای صالح به خانواده های قربانیان انفجار مرگبار روز گذشته گفت: “خانواده های داغدار، من به همه شما مدیون چیزی هستم که با کلمات قابل توضیح نیست. من به همه شما سر می زنم.”

وی همچنان از نیروهای امنیتی و دفاعی سپاسگزاری کرده و برای افتخار و ایستادگی آنان درود فرستاد.

آقای صالح از این انفجار جان سالم به در برد و اما در این رویداد دست کم ۱۰ نفر جان باخته و بیش از ۱۵ تن دیگر زخم برداشتند.

آقای صالح پس از این حمله در یک نوار ویدیویی ظاهر شد و گفت: “من و پسرم هر دو صحتمندیم.”

 آقای صالح میگوید: “من و پسرم سوختگی جزیی برداشته ایم زیرا شیشه موتر ذوب شد و دستم نیز جراحت اندک برداشته است.”

این انفجار در ساحه تایمنی شهر کابل که یک دکان کوچک گاز فروشی نیز وجود دارد به وقوع پیوسته است.

در نتیجه این رویداد چند دکان نیز حریق شد و بالون های گاز منفجر شد که منجر به خرابی های بیشتر شد.

محمد اشرف غنی رییس جمهوری کشور در دیدار با آقای صالح این حمله را هراس افگنانه توصیف کرد و گفت این حامیان خارجی این حمله نمیتوانند اراده مردم برای صلح، دیموکراسی و آینده روشن را تضعیف کند.

ذبیح الله مجاهد سخنگوی طالبان گفت این حمله ربطی به این گروه ندارد.

آقای صالح که خود زمانی رییس امنیت ملی بوده  یکی از منتقدان سرسخت طالبان است. او همچنین از چندین حمله جان سالم به در برده است.

اما حمله آخر یک روز پس از نشر مصاحبه آقای صالح با العربیه صورت گرفت که به عقیده وی طالبان یک گروه منحرف تاریخ کشور است.

  آقای صالح گفته است که طالبان

وی همچنین در رابطه با مذاکرات صلح امیدوارانه گفت که بر اساس مرام‌نامه طالبان، آنها تنها بلد اند “اسلحه در دست بگیرند و پیشانی کسی را نشانه بگیرند. لحظه ای که آنها اسلحه را زمین گذاشتند، چه مهارت دیگری دارند که برای جامعه مفید باشد؟”

مسعود اندرابی سرپرست وزارت امور داخله میگوید معلومات ابتدایی نشان می‌دهد که مواد انفجاری ای کار گرفته شده در حمله امروز بر امرالله صالح معاون اول ریاست جمهوری مشابه به حملات گذشته «شبکه حقانی» است.

به گفته آقای اندرابی در این رویداد از RDX-HMX + Nitroglycerin استفاده شده است.

اخبار ویژه

یک ایرانی به اتهام برنامه‌ریزی حمله با مواد کیمیایی در آلمان دستگیر شد

Published

on

(Last Updated On: جدی ۱۸, ۱۴۰۱)

پولیس آلمان روز یک‌شنبه (۱۸ جدی) اعلام کردند یک شهروند ایرانی را به اتهام برنامه‌ریزی برای حمله کیمیایی شناسایی و دستگیر کردند.

این مظنون در شهرک کاستروپ-روکسل در منطقه روهر در ایالت نوردراین-وستفالن دستگیر شده است.

به نقل از رسانه‌های آلمان پولیس نیمه‌شب وارد محل زندگی او شدند زیرا «اطلاعات مشخصی» به دست آورده بودند.

پولیس در یک بیانیه مطبوعاتی گفته است که افسران اعزام شده محل سکونت این مرد ۳۲ ساله را برای یافتن «مواد سمی» تفتیش کرده و از این خانه مواد سیانید و ریسین به دست آوردند.

به اساس گزارش‌ها مقدار این مواد اعلام نشد. اما هر دو ماده به شدت سمی و کشنده هستند.

آلمان در سال‌های اخیر مورد حملات متعددی قرار گرفته است. پنج سال پیش، پلیس آلمان یک مرد تونسی و همسرش را به اتهام برنامه‌ریزی برای اقدام به حمله بیولوژیکی با استفاده از ماده زهری رایسین به نام گروه داعش دستگیر کرد. آنها بعداً مجرم شناخته شدند و به ترتیب به ١٠ و ٨‬ سال زندان محکوم شدند.

Continue Reading

اخبار ویژه

سازمان جهانی صحت از نوع جدید ویروس کرونا با بیش‌ترین سرایت هشدار داد

Published

on

(Last Updated On: جدی ۱۸, ۱۴۰۱)

سازمان جهانی صحت هشدار می‌دهد که یک زیر سویه جدید کرونای اُمیکرون به نام XBB.1.5 با بیش‌ترین سرایت شناسایی‌شده است.

در حال حاضر اطلاعات چندانی درباره این زیرسویه جدید در دست نیست، اما برخی از تحقیقات مقدماتی نشان می‌دهد که این زیرسویه ممکن است از زیرسویه‌های پیشین کرونای اُمیکرون قابل سرایت بیش‌تر داشته باشد.

ماریا وان کرکوف، مدیر فنی کووید-۱۹ در سازمان جهانی صحت در یک کنفرانس خبری گفت: «ما نگران برتری رشدی زیرسویه XBB.1.5  هستیم.»

دانشمندان هنوز نمی‌دانند آیا این زیرسویه باعث مریضی شدیدتری می‌شود یا به پیامدهای جدی‌تری مانند «کووید درازمدت» می‌انجامد یا خیر.

همچنین محققان در حال بررسی درباره میزان حفاظت ناشی از واکسین‌ها در برابر XBB.1.5 هستند. آن‌ها می‌گویند واکسین یادآور دوظرفیتی از نوع (mRNA) هنوز بهترین راه برای حفاظت در برابر این زیرسویه است.

Continue Reading

اخبار ویژه

ارجنتاین قهرمان جام جهانی ۲۰۲۲ شد

Published

on

(Last Updated On: قوس ۲۸, ۱۴۰۱)

ارجنتاین قهرمان جام جهانی ۲۰۲۲ شد و لیونل مسی سرانجام به آرزوی دیرین خود فتح جام جهانی رسید.

بازی نهایی جام جهانی ۲۰۲۲ قطر شام یک‌شنبه، ۱۸ دسامبر، در استدیوم لوسیل قطر آغاز شد و تبدیل به یکی از بهترین بازی‌های تاریخ جام جهانی فوتبال شد که در نهایت تیم ملی فوتبال ارجنتاین پس از ۳۶ سال توانست به قهرمانی برسد.

در آغاز ارجنتاین بازی را قدرتمند آغاز کرد و با گول مسی از روی نقطه پنالتی و گول آنخل دیماریا با دو گول از حریف پیش افتاد.

اما این پایان کار نبود و بازیکن فرانسوی کیلیان امباپه ۲۳ ساله در سه دقیقه یکبار از روی نقطه پنالتی و مرتبه بعد با شوتی، همه معادلات را به هم ریخت و بازی را به تساوی کشاند و بازی را به وقت‌های اضافه برد.

اما در وقت‌های اضافه لیونل مسی بار دیگر دروازه فرانسه را باز کرد؛ اما امباپه نیز دست بردار نبود و این‌بار با یک ضربه پنالتی برای بار دوم در جریان بازی دروازه ارجنتاین باز کرد.

درنهایت با این اوصاف بازی به ضربات پنالتی رفت و سرانجام مسی و ارجنتاین  قهرمان جام جهانی ۲۰۲۲ قطر شدند.

در پایان جام، انزو فرناندز بهترین بازیکن جوان جام، لیونل مسی بهترین بازیکن جام، املیانو مارتینز بهترین گول‌کیپر جام و کیلیان امباپه آقای گل جام لقب گرفتند.

Continue Reading

Trending

Copyright © 2022 Ariana News. All rights reserved!