Connect with us

رویداد های اخیر

صالح: قانون اساسی و جمهوری اسلامی نباید قربانی یک روند صلح نافرجام شود

Published

 on

(Last Updated On: حمل ۲۰, ۱۴۰۰)

امرالله صالح معاون نخست رییس جمهوری میگوید که حکومت آماده است برای رسیدن به صلح امتیاز بدهد، اما نمی گذارد که قانون اساسی زیر پا شود.

آقای صالح تاکید می ورزد که حکومت برای اشتراک در نشست ترکیه آماده است و نمی خواهد سد راه صلح قرار گیرد.

معاون نخست رییس جمهوری در یک گفتگو با بی بی سی گفته است که حکومت افغانستان و قانون اساسی کشور نباید قربانی شود.

آقای صلح گفته است: “ما آماده ای قربانی و مصالحه استیم. اما ما نمی‌خواهیم قانون اساسی افغانستان و جمهوری اسلامی بز قربانی یک روند صلح نافرجام شود.”

در همین حال معاون نخست رییس جمهوری تاکید می کند که دولت افغانستان نمی تواند سد راه تصمیم ایالات متحده برای خروج  نیروهایش از افغانستان شود، اما خروج مسولانه این نیرو ها از افغانستان را حق مردم می‌داند.

آقای صالح گفته است: “اما اگر بگوییم که سرنوشت یک کشور معلق به حضور و یا عدم حضور چند هزار نیروی خارجی است در حقیقت ساده ساختن یک موضوع مغلق و پیچیده زمان ماست. خروج مسوولانه از افغانستان حق مردم است که از جامعه جهانی بپرسند.”

آقای صالح از آمادگی ها برای اشتراک در نشست ترکیه خبر می دهد اما تاکید دارد که تنها زیر فشار قرار دادن طرف دولت افغانستان نمی توند برای رسیدن به یک توافق مفید باشد.

وی گفته است: “ما به ترکیه با صداقت، جدیت و باور برای آوردن صلح میرویم. ما نمی خواهیم سد راه صلح قرار بیگیریم ما آماده هستیم که امتیاز بدهیم اما ما آماده نیستیم که قانون اساسی افغانستان را از بین ببریم و روی آن پا بگذاریم.”

از سوی هم وزارت خارجه امریکا درکنار اینکه از تلاش ها برای اشتراک ساختاری ترکیه و افغانستان در نشست استانبول خبر می دهد، در مورد نزدیک شدن زمان‌بندی خروج نیروهای خارجی از افغانستان هم می گوید که احتمالا رییس جمهوری این کشور تا پیش از ختم این زمان‌بندی یک بار دیگر روی این موضوع صحبت کند.

ند پرایس سخنگوی وزارت خارجه امریکا میگوید: “برنامه ریزی ها برای نشست استانبول از بهر تسریع روند صلح افغانستان جریان دارد. این نشست به مالکیت افغان ها و به پشتیبانی سطح بالای اشتراک جامعه جهانی خواهد بود. این نشست برای پیشرفت و تکمیل مذاکرات دوحه خواهد بود.”

اما در صورت به توافق رسیدن جریان ها در نشست دوحه و رسیدن به صلح حکومت آینده افغانستان در عدم حضور نیروهای خارجی چگونه خواهد بود.

اشتون بی کارتر وزیر دفاع پیشین امریکا میگوید: “من فکر می کنم اگر افغانستان یک دولت همکار داشته باشد که هدف همه بوده است بهتر اما اگر به ما به دولتی برسیم که تمام آنها طالبان باشد و احتمالا مثل طالبان گذشته که بن لادن را تحمل می کردند بسیار دشوار خواهد که از بیرون آنها نظارت شوند ازین جهت نباید این مردم ترک شوند.”

این در حالی است که تا کمتر از سه هفته دیگر زماب‌ندی خروج نیروهای خارجی از افغانستان تمام می شود. دیده شود عملکرد طالبان پس از ختم این مدت در صورت خارج نشدن نیروهای خارجی چه خواهد بود.

رویداد های اخیر

ستانکزی: تمام مذاهب در اجرای مراسم خود کاملاً آزاد اند

Published

on

(Last Updated On: اسد ۱۷, ۱۴۰۱)

معین سیاسی وزارت خارجه گفته است که در پالیسی امارت اسلامی همه مذاهب و حتی اقلیت های غیر مسلمان در اجرای مراسم مذهبی شان در کشور آزاد اند و هیچ مشکلی در این راستا وجود ندارد.

شیر محمد عباس ستانکزی این مطلب را در مراسم گرامی‌داشت از عاشورا امروز (دوشنبه، ۱۷ اسد) در کابل بیان کرده است.

آقای ستانکزی  گفت: “امارت اسلامی با پالیسی که دارد تمام مذاهبی که در افغانستان است در تجلیل روزهای مذهبی و مراسم مذهبی خود کاملاً آزاد استند هیچ مشکلی نیست حتی اقلیت های غیر مسلمان نیز در این مورد آزاد استند.”

آقای ستانکزی تاکید کرد که برخی از کشورها منافع خود را در مختل بودن اوضاع در افغانستان می بینند و مردم باید در برابر این دسیسه ها از نظام فعلی حمایت نمایند.

او گفت: ” آنها افغانستان را جور نمی‌کنند و آنها خوشی و سربلندی و منافع خود را در همین حالتی که افغانستان بود یا هست می‌بینند. این بالای ما فرض است که کشور خود را بسازیم.”

معین سیاسی وزارت خارجه با اشاره به جنگ‌های داخلی گذشته در کشور گفت که بسیاری‌ها پس از پیروزی جهاد در برابر شوروی سابق به خاطر قدرت طلبی و اغراض شخصی شان کشور را به سوی بی ثباتی سوق دادند.

آقای ستانکزی گفت: ” کشور ما همان لذتی را که بعد از شکست شوروی در افغانستان آمده بود چشیده نتوانست. البته یک تعداد افغان‌ها بخاطر قدرت یا بخاطر خود نمایی یا بخاطر بعضی اغراض شخصی خود در بین خود جنگیدند و ملت ما را به خون و خاک کشیدند.”

هرچند نگرانی‌ها بابت تهدید های امنیتی در برابر عزاداران عاشورا وجود داشت اما مراسم های گرامی داشت از دهم ماه محرم در یک فضای کاملا امن برگزار شد.

Continue Reading

رویداد های اخیر

حکمتیار: کشته‌شدن رهبرالقاعده ازسوی امریکا در کابل یک ادعا است

Published

on

(Last Updated On: اسد ۱۷, ۱۴۰۱)

گلبدین حکمتیار، رهبرحزب اسلامی گفته است که کشته‌شدن ایمن الظواهری رهبر القاعده در کابل تنها یک ادعا ازسوی امریکا است و هیچ سند و شواهدی ازسوی این کشور در این خصوص ارایه نشده است.

آقای حکمتیار می‌افزاید که این اقدام یک عمل تروریستی بوده و در آن حریم هوایی و حاکمیت ملی افغانستان نقض شده است.

رهبر حزب اسلامی هم‌چنان می‌گوید که امریکا با اراده ادامه جنگ از افغانستان خارج شده و حس انتقام‌جویی هنوز در اظهارات و سخنان مقام‌های سیاسی و نظامی این کشور مشهود است.

به گفته وی، عملیات امریکا بر ضد رهبر القاعده نشان می‌دهد که هنوز امریکا فعالیت استخباراتی در افغانستان دارد.

آقای حکمتیار هشدار می‌دهد که حریم فضایی افغانستان در امن نیست و امریکا می‌تواند مخالفان خود را در افغانستان و هر جایی دیگر مورد هدف قرار دهد و افزوده که جلو حمله‌های امریکا در افغانستان باید گرفته شود.

این درحالیست که دولت امریکا مدعیست ایمن الظواهری روز شنبه، ۲۹ جولای، دریک حمله طیاره بی‌سرنشین این کشور در کابل کشته شده است، اما برای اثبات این ادعای خود هیچ سندی ارایه نکرده است.

امارت اسلامی اما می‌گوید که هنوز تحقیقات در مورد این حمله و اینکه چه کسی مورد هدف قرار گرفته است، ادامه دارد.

Continue Reading

رویداد های اخیر

دیدار و غم‌شریکی مقام‌های حکومتی با علمای شیعه

Published

on

(Last Updated On: اسد ۱۷, ۱۴۰۱)

مولوی محمد عبدالکبیر، معاون سوم نُخست وزیر امارت اسلامی افغانستان روز یکشنبه (۱۶اسد) با اعضای علمای شیعه دیدار نمود و غمرشریکی خود در مورد موج انفجارهای اخیر در کابل علیه مردم شیعه در ایام محرم را شریک ساخت.

در بیانیه‌ای که از سوی ارگ منتشر شده است، دراین دیدار آقای کبیرغمشریکی خود را با خانواده قربانیان شریک ساخت.

جواد صالح، معاون شورای علمای شیعه و استاد اکبری از بزرگان شیعه در این جلسه حضور داشتند و از تلاش نیروهای امنیتی برای حفظ امنیت در روز‌های عاشورا قدردانی کردند.

این نشست پس از انفجارهای اخیر در شهر کابل که در آن شماری از شهروندان هزاره جان باختند صورت گرفته است.

به گفته دفتر معاونت سازمان ملل متحد در افغانستان (یوناما) در این انفجارها دست کم ۱۲۰ نفر کشته و زخمی شدند.

مسوولیت این انفجارها را گروه داعش به عهده گرفت.

روز یک شنبه (۱۶ اسد) نیز از وقوع یک انفجار در شهر کابل گزارش داده شد که بعدا پولیس آنرا رد نمود و گفت که صدا برخاسته از تمرینات نظامی در یکی از مراکز تعلیمی بوده است.

Continue Reading

Trending

Copyright © 2022 Ariana News. All rights reserved!