Connect with us

تجارت

صرافی های ارز دیجیتال در هرات مسدود شد

منتشر شده

در

(Last Updated On: عقرب ۲, ۱۴۰۱)

قوماندانی امنیه هرات طی یک هفته گذشته تقریبا ۱۶ دوکان صرافی را که مصروف تبادله ارز دیجیتال بودند، مسدود کرده است.

به گفته مسدولان مبارزه با جرایم جنایی هرات، در ماه های اخیر بیش از صد عریضه به آنها رسیده است که بابت تبادله ارزهای دیجیتال و کارهای شبکه های هرمی شکایت کرده اند.

مولوی سیدشاه سعادت، مدیرعمومی مبارزه با جرایم جنایی قوماندانی امنیه هرات گفت: “بر اساس مکتوب د افغانستان بانک که گفته است معاملات ارز دیجیتالی باعث مشکلات زیاد و فریب کاری های کلان برای مردم ما شده است، بناء این ها باید مسدود شود. ما اقدام کردیم و همه صرافان که مصروف این پول بودند را بازداشت کرده ایم و دوکانهای شان نیز بسته شدند.”

اتحادیه صرافان هرات گفت که ارزهای دیجیتالی در بازارهای جهانی اعتبار دارد و در برخی از کشورها فعلا استفاده می شود، اما حکومت سه ماه پیش گفته که تبادله ارز دیجیتالی در بازارهای کشور ممنوع است و کسی حق ندارد که در این زمینه فعالیت داشته باشد.

غلام محمد سهرابی،  رئیس اتحادیه صرافان هرات گفت: “مردم ما با ارز دیجیتال آشنایی ندارند، حساب‌های شان همانند حساب‌های بانکی دالر، یورو و افغانی نیست، چون هیچ سند ندارد. روی همین ملحوظ تا اینکه مردم ما آشنا شوند بیشتر کلاه برداری می شود. حساب‌های ارز دیجیتالی در بیرون از کشور می باشد و از شرکت ها خریداری می‌شود، بناء مردم ما بلد نیستند. این خوب است که از این پول استفاده نکنند، چونکه این ارز تازه به بازار آمده است و نوسان زیادی دارد.”

در بیست سال گذشته مردم بابت سازمان های هرمی یا شبکه ای و ارزهای دیجیتالی متضرر شده اند. برخی باشندگان هرات به این باور اند که مردم با پول دیجیتالی آشنایی ندارند و هنوز زمینه برای استفاده از این پول و ایجاد حساب در بانک‌ها آماده نیست.

شهرام،  باشنده هرات گفت: “ارزهای دیجیتال یک پروسه جدید است که هنوز در کشور ما استفاده نمی شود، بناء این پروسه باید زیر نظر حکومت باشد تا اینکه کلاه برداری صورت نگیرد تا اینکه مردم بتوانند به گونه بهتر سرمایه گذاری کنند.”

مولا علیزاده،  باشنده هرات گفت: “باید دولت نظارت داشته باشد و مانع فعالیت ارزهای دیجیتالی شود، بخاطر اینکه سرمایه از افغانستان بیرون می شود، دوم اینکه مردم متضرر می‌شوند، چونکه این کار مافیا است و روزانه در نوسان می باشد.”

ارزهای دیجیتال از جمله بیت کوین در بازارهای جهانی قابل اعتبار است، اما در افغانستان به دلیل اینکه هنوز زمینه آماده نیست مردم نمی توانند به تبادله این ارز بپردازند. افراد و اشخاصی که مصروف ارز دیجیتال هستند معمولا در بیرون از کشور برای خود حساب باز کرده اند.

تجارت

یک شرکت ۲۷.۵ میلیون دالر را در استخراج معدن یاقوت جگدلک سرمایه‌گذاری می‌کند

Published

on

(Last Updated On: حوت ۴, ۱۴۰۲)

وزارت معادن و پترولیم اعلام کرده است که شرکت آریانا هایلند ۲۷.۵ میلیون دالر امریکایی را در استخراج معدن یاقوت جگدلک ولایت کابل سرمایه‌گذاری می‌کند.

این وزارت با نشر خبرنامه‌ای روز جمعه گفته است که نشست داوطلبی مجدد برای معدن مذکور با اشتراک شرکت‌های آریانا هایلند و مرزا سلطانی برگزار شد که در نتیجه، شرکت آریانا هایلند با پذیرفتن ۴۴ درصد سهم برای امارت اسلامی افغانستان، برنده این داوطلبی شده است.

بر بنیاد خبرنامه، شرکت آریانا هایلند همچنان مبلغ پنج میلیون دالر امریکایی را در بخش خدمات اجتماعی به مصرف می‌رساند.

قابل یادآوریست که معدن یاقوت جگدلک در صد کیلومتری شهر کابل، در جنوب غرب ولسوالی سروبی موقعیت دارد و مساحت آن ۶.۹ کیلومتر مربع می‌باشد.

Continue Reading

تجارت

تفاهم‌نامه آغاز مطالعات تخنیکی – اقتصادی پروژه خط ‌آهن «افغان ترانس» امضا شد

Published

on

(Last Updated On: حوت ۱, ۱۴۰۲)

اداره خط آهن افغانستان روز سه‌شنبه (۱حوت) از امضای تفاهم‌نامه آغاز مطالعات تخنیکی – اقتصادی  پروژه خط‌ آهن «افغان ترانس» خبر داد.

این اداره گفته است که در جریان سفر بخت الرحمن شرافت، رئیس عمومی این اداره و هیات همراهش به ازبکستان، تفاهم‌نامه مهم جهت آغاز مطالعات تخنیکی و اقتصادی پروژه خط ‌آهن «افغان ترانس» از جانب مسوولان افغانستان، ازبکستان و امارات متحده عرب امضا شد.

بر اساس این تفاهم‌نامه، شرکت الانیش مطالعات تخنیکی، اجتماعی و اقتصادی پروژه خط‌آهن افغان ترانس را با هزینه مالی خود انجام داده که بعداً نتایج این مطالعات جهت جذب سرمایه‌گذاری با نهادهای مالی، کشورها و تاجران از سوی افغانستان، ازبکستان و پاکستان به اشتراک گذاشته می‌شود.

همچنان در این مراسم تصمیم گرفته شد که هیات‌های افغانستان، ازبکستان و امارات متحده عرب چهارشنبه (۲حوت) در شهر تاشکند یک نشست آنلاین را در مورد این پروژه با مقام‌های قطر و پاکستان برگزار کنند.

پروژه خط ‌‌آهن افغان ترانس با عبور از خاک افغانستان، آسیای مرکزی را با آسیای جنوبی وصل می‌کند که از مزارشریف آغاز و با طول ۶۴۷ کیلومتر با عبور از ولایت‌های سمنگان، بغلان، بامیان، میدان وردک، لوگر و پکتیا در ولسوالی دند پتان ولایت پکتیا با پاکستان وصل می‌شود.

این پروژه سال‌های زیادی زیر بحث بود که بعد از روی‌کارآمدن امارت اسلامی، سروی ابتدایی آن توسط تیم‌های تخنیکی خط ‌آهن افغانستان، ازبکستان و پاکستان موفقانه انجام شد، مسیر آن توسط کابینه امارت اسلامی تایید، پلان عملیاتی یک‌ساله جهت پیش‌برد امور آن امضا و مطالعات ابتدایی آن انجام شد.

Continue Reading

تجارت

ارزش صادرات و واردات در سه ربع اول سال روان به ۷.۵ میلیارد دالر می‌رسد

Published

on

(Last Updated On: دلو ۳۰, ۱۴۰۲)

اداره ملی احصائیه و معلومات امروز (دوشنبه، ۳۰دلو) گفته است که ارزش صادرات و واردات کشور در سه ربع اول سال روان به ۷.۵ میلیارد دالر می‌رسد.

این اداره بیان داشته است که پس از جمع‌آوری، توحید و تحلیل ارقام؛ ارزش صادرات به یک میلیارد و ۳۵۵ میلیون دالر و ارزش واردات به ۶ میلیارد و ۲۲۸ میلیون دالر می‌رسد.

درحالی‌که ارزش صادرات کشور در سه ربع اول سال ۱۴۰۱ به یک میلیارد و ۳۷۵ میلیون دالر و ارزش واردات به ۵ میلیارد و ۱۲۴ میلیون و ۹۰۰ هزار دالر می‌رسید.

اداره ملی احصائیه و معلومات افزوده است که، بیش‌ترین اقلام صادراتی کشور در سه ربع اول سال روان به پاکستان بوده که در مجموع ارزش آن به ۶۸۹ میلیون و ۹۰۰ هزار دالر می‌رسد، پس از آن هندوستان با ۴۶۳ میلیون و امارات متحده عربی با ۳۲ میلیون و ۳۰۰ هزار دالر در جایگاه دوم و سوم قرار دارند.

میوه‌های خشک در میان اقلام صادراتی کشور در سه ربع اول سال روان بیش‌ترین سهم را به خود اختصاص داده که ارزش صادرات آن به ۳۴۲ میلیون و ۷۰۰ هزار دالر می‌رسد و به همین ترتیب نباتات طبی، مواد معدنی و میوه‌های تازه در جایگاه دوم، سوم و چهارم قرار دارند.

در اعلامیه‌ای این اداره آمده است که، بیش‌ترین اقلام وارداتی کشور در سه ربع اول سال روان از ایران بوده که در مجموع ارزش آن به ۱ میلیارد و ۳۱۸ میلیون و ۹۰۰ هزار دالر می‌رسد.

پس از آن پاکستان با ۱ میلیارد و ۱۵۶ میلیون و ۱۰۰ هزار دالر و  چین با ۱ میلیارد و ۱۴۷ میلیون دالر در جایگاه دوم و سوم قرار دارند.

به گفته این اداره، تیل و روغنیات در میان اقلام وارداتی کشور در سه ربع اول سال روان بیش‌ترین سهم را به خود اختصاص داده که ارزش مجموعی آن به ۱ میلیارد و ۱۰ میلیون و ۶۰۰ هزار دالر می‌رسد و به همین ترتیب ماشین‌آلات، وسایط ترانسپورتی و پرزه‌ها با ۶۹۱ میلیون و ۹۰۰ هزار دالر در جایگاه دوم و منسوجات و فلزات و محصولات فلزی در جایگاه سوم و چهارم قرار دارند.

Continue Reading

Trending

Copyright © 2022 Ariana News. All rights reserved!