Connect with us

تجارت

صرافی های ارز دیجیتال در هرات مسدود شد

Published

 on

(Last Updated On: عقرب ۲, ۱۴۰۱)

قوماندانی امنیه هرات طی یک هفته گذشته تقریبا ۱۶ دوکان صرافی را که مصروف تبادله ارز دیجیتال بودند، مسدود کرده است.

به گفته مسدولان مبارزه با جرایم جنایی هرات، در ماه های اخیر بیش از صد عریضه به آنها رسیده است که بابت تبادله ارزهای دیجیتال و کارهای شبکه های هرمی شکایت کرده اند.

مولوی سیدشاه سعادت، مدیرعمومی مبارزه با جرایم جنایی قوماندانی امنیه هرات گفت: “بر اساس مکتوب د افغانستان بانک که گفته است معاملات ارز دیجیتالی باعث مشکلات زیاد و فریب کاری های کلان برای مردم ما شده است، بناء این ها باید مسدود شود. ما اقدام کردیم و همه صرافان که مصروف این پول بودند را بازداشت کرده ایم و دوکانهای شان نیز بسته شدند.”

اتحادیه صرافان هرات گفت که ارزهای دیجیتالی در بازارهای جهانی اعتبار دارد و در برخی از کشورها فعلا استفاده می شود، اما حکومت سه ماه پیش گفته که تبادله ارز دیجیتالی در بازارهای کشور ممنوع است و کسی حق ندارد که در این زمینه فعالیت داشته باشد.

غلام محمد سهرابی،  رئیس اتحادیه صرافان هرات گفت: “مردم ما با ارز دیجیتال آشنایی ندارند، حساب‌های شان همانند حساب‌های بانکی دالر، یورو و افغانی نیست، چون هیچ سند ندارد. روی همین ملحوظ تا اینکه مردم ما آشنا شوند بیشتر کلاه برداری می شود. حساب‌های ارز دیجیتالی در بیرون از کشور می باشد و از شرکت ها خریداری می‌شود، بناء مردم ما بلد نیستند. این خوب است که از این پول استفاده نکنند، چونکه این ارز تازه به بازار آمده است و نوسان زیادی دارد.”

در بیست سال گذشته مردم بابت سازمان های هرمی یا شبکه ای و ارزهای دیجیتالی متضرر شده اند. برخی باشندگان هرات به این باور اند که مردم با پول دیجیتالی آشنایی ندارند و هنوز زمینه برای استفاده از این پول و ایجاد حساب در بانک‌ها آماده نیست.

شهرام،  باشنده هرات گفت: “ارزهای دیجیتال یک پروسه جدید است که هنوز در کشور ما استفاده نمی شود، بناء این پروسه باید زیر نظر حکومت باشد تا اینکه کلاه برداری صورت نگیرد تا اینکه مردم بتوانند به گونه بهتر سرمایه گذاری کنند.”

مولا علیزاده،  باشنده هرات گفت: “باید دولت نظارت داشته باشد و مانع فعالیت ارزهای دیجیتالی شود، بخاطر اینکه سرمایه از افغانستان بیرون می شود، دوم اینکه مردم متضرر می‌شوند، چونکه این کار مافیا است و روزانه در نوسان می باشد.”

ارزهای دیجیتال از جمله بیت کوین در بازارهای جهانی قابل اعتبار است، اما در افغانستان به دلیل اینکه هنوز زمینه آماده نیست مردم نمی توانند به تبادله این ارز بپردازند. افراد و اشخاصی که مصروف ارز دیجیتال هستند معمولا در بیرون از کشور برای خود حساب باز کرده اند.

تجارت

نخستین نمایشگاه ملی و بین‌المللی در کابل گشایش یافت

Published

on

(Last Updated On: قوس ۱۰, ۱۴۰۱)

به منظور رشد سرمایه‌گذاری و پشتیبانی از تولیدات داخلی کشور، نخستین نمایشگاه زیر نام نمایشگاه ملی و بین‌المللی امام ابو حنیفه «رح» توسط عبدالسلام حنفی، معاون رییس الوزرا با حضور مقامات ارشد حکومت و نماینده‌گان متشبثین داخلی و خارجی در کابل گشایش یافت.

این نمایشگاه برای هفت روز برگزار شده که در آن محصولات و تولیدات بیش از ۶۰۰ شرکت داخلی و بین‌المللی به نمایش گذاشته شده است.

مولوی هبت‌الله آخندزاده، رهبر امارت اسلامی در یک پیام صوتی به سرمایه‌‎گذاران در افغانستان فراخوان داده و گفته است برای بهبود اقتصاد کشور نباید به کمک‌های خارجی اکتفا کرد.

رهبر امارت اسلامی می‌گوید: «اقتصاد یک کشور زمانی ساخته می‌شود که مردم اش دست به دست هم دهند و به کمک‌ خارجی‌ها اتکا نکنند.»

عبدالسلام حنفی، معاون دوم رییس الوزرا نیز با تأکید بر تأمین امنیت سراسری و ایجاد فرصت برای سرمایه‌گذاری در کشور می‌گوید امارت اسلامی از تولیدات داخلی پشتیبانی می‎کند.

آقای حنفی هم‌چنان می‌افزاید اگر تاجران ملی با رشوه‌ستانی در ادارات دولتی روبه‌رو شوند، حق شکایت دارند و همان لحظه به آنان رسیده‌گی صورت می‌گیرد.

وی گفت: «هیچ‌کسی نمی‌تواند از یک تاجر ملی در ادارات دولتی رشوه‌ستانی کند. ما هر مسوول دولتی که از یک تاجر ملی رشوه طلب کند همان لحظه آماده هستیم که مطابق اصول اسلامی او را محاکمه کنیم.»

از سویی هم، نورالدین عزیزی، وزیر تجارت و صنعت هم‌چنان گفته است که حمایت از تولیدات داخلی برای اقتصاد یک کشور بسیار حیاتی می‌باشد.

وی گفت: «تولید داخلی ما بسته‌ کردن «کمر اقتصاد» ما است؛ باید همه ما از تولیدات داخلی حمایت کنیم.»

سخنگوی امارت اسلامی هم‎چنان در این نمایشگاه خاطر نشان کرده است که افغانستان تازه به‌ سوی خودکفایی گام گذاشته و هدف امارت اسلامی نیز پس از پایان حضور نظامیان امریکایی رشد اقتصاد کشور است.

آقای مجاهد عملکرد تاجران، سرمایه‌گذاران و اتاق تجارت را برای جلب سرمایه‌گذاران داخلی و بین‌المللی در افغانستان اثر‌گذار می‌داند.

وی گفت: «فعلاً به سرمایه‌گذاران داخلی و خارجی زمینه خوبی مساعد است که بیایند در عرصه‌های مختلف در افغانستان سرمایه‌گذاری کنند.»

در همین حال، شهاب الدین دلاور، وزیر معادن و پترولیم ابراز کرده است هیچ زمانی استخراج معادن‌های کوچک به شرکت‌های خارجی داده نمی‌شود مگر این‌که در رأس آن شرکت، افغان قرار داشته باشد.

آقای دلاور افزود: «در اصول معادن این است که معدن کوچک به غیر از افغان به شخص دیگر داده نمی‌شود و قرارداد یکصدو هفتادو هشت معدن کوچک در سراسر کشور به افغان‌ها داده شده است.»

برعلاوه، مسوولان اتاق تجارت و سرمایه‌گذاری با ابراز امیدواری گفته‌اند که این نمایشگاه بتواند فرصتی را مهیا کند که تجارت‌پیشه‌های افغانستان با تاجران خارجی ارتباط برقرار کنند.

گفتنی است که این نمایشگاه بدون کمک‌های خارجی برگزار شده است.

Continue Reading

تجارت

امارت اسلامی: چین روند گشایش راه ابریشم را تسریع بخشد

Published

on

(Last Updated On: قوس ۷, ۱۴۰۱)

وزارت صنعت و تجارت می‌گوید که امارت اسلامی برای گشایش راه ابریشم آماده‌گی‌های لازم را دارد.

نورالدین عزیزی، وزیر صنعت و تجارت گفته است با گشایش راه ابریشم یا دهلیز واخان تجارت بین افغانستان و چین افزایش می‌یابد و هم‌چنان این راه مسیر مطمینی برای ترانزیت کالاها است.

آقای عزیزی می‌گوید: «امارت اسلامی افغانستان آماده‌گی‌های خود را برای گشایش این دهلیز اعلام کرده و از مقامات محترم جمهوری مردم چین می‌خواهد تا روند گشایش این مسیر را تسریع بخشند.»

طرح جاده ابریشم جدید یا طرح «کمربند و جاده» را شی‌جین‌پینگ، رییس‌جمهوری چین با الهام‌‌گیری از راه ابریشم باستانی در سال ۲۰۱۳ ارایه کرد.

این شبکه عظیم، ۶۵ کشور را در آسیا، اروپا و افریقا به هم وصل خواهد کرد و بر شکل‌دهی تجارت جهانی اثر خواهد گذاشت.

Continue Reading

تجارت

افغانستان به قزاقستان بیسکویت صادر کرد

Published

on

(Last Updated On: قوس ۷, ۱۴۰۱)

نخستین محموله بیسکویت ساخت افغانستان محصولی از یک فابریکه خصوصی در ولایت بلخ از طریق بندر حیرتان امروز (دوشنبه ۷قوس) به کشور قزاقستان صادر شد.

الله شکور قناعت بخش، رییس شرکت تولیدی الله شکور قناعت بخش می‌گوید: «نخستین محموله ی صادراتی آنان، شامل چهارتن، انواع بسکیت است .»

وی گفت همچنان تلاش دارند تا محصولات شان را به کشورهای دیگر نیز صادر کنند.

فابریکه تولیدی بیسکویت شرکت الله شکور قناعت بخش که در پارک‌های صنعتی شهر مزارشریف موقعیت دارد. روزانه توانایی تولید ده‌ها تن انواع بیسکویت را دارد.

به گفته مسوولین در فابریکه‌ی تولیدی، هم اکنون ششصد کارگر در دو تایم کاری مصروف کار استند.

این درحالی است که وزارت صنعت و تجارت می‌گوید که اخیراً قرارداد دهلیز هوایی میان هند و افغانستان به امضاء رسیده است و پس از این کالاهای تجارتی افغانستان از طریق هوا نیز به هند صادر خواهد شد.

سخنگوی وزارت صنعت و تجارت گفته است که صادرات کالاهای تجارتی افغانستان از طریق بندر «واگه» نیز به هند ادامه دارد و در یک سال گذشته، افغانستان بیش از چهارده میلیارد افغانی از طریق این بندر صادرات داشته است.

عبدالسلام جواد، سخنگوی این وزارت می‌گوید: «تجارت ما با هندوستان از طریق بندر واگه به‌طور عادی ادامه دارد، در یک سال گذشته، ما بیش از چهارده میلیارد افغانی صادرات داشتیم که وزن مجموعی‌اش به سی‌هزار تٌن می‌رسید.»

از سویی هم، کارشناسان اقتصادی نیز گفته‌اند که صادرات کالاها از طریق هوا تاثیر زیاد بالای اقتصاد افغانستان دارد.

Continue Reading

Trending

Copyright © 2022 Ariana News. All rights reserved!