Connect with us

رویداد های اخیر

صلح افغانستان؛ طالبان خواهان برکناری رییس جمهور غنی شد

Published

 on

(Last Updated On: اسد ۱, ۱۴۰۰)

گروه طالبان میگوید که در تلاش انحصار قدرت در افغانستان نیست، اما تاکید میکند که تا زمانی که اشرف غنی، رییس جمهور افغانستان از قدرت کنار نرود صلح در افغانستان تامین نخواهد شد.

سهیل شاهین، عضو هیات مذاکره کننده طالبان در قطر در گفتگو با خبرگزاری اسوشیتیدت پرس، همچنان حکومت را متهم کرده که صلح نمی خواهد و بدنبال تسلیمی طالبان است.

شاهین در این باره افزود:” آنان یعنی حکومت آشتی نمی‌خواهند، اما می‌خواهند تسلیم شویم. آنها می‌خواهند بیا و آتش بس اعلام کن اما حکومت خود را همانطور که هست ادامه خواهیم داد. بنابر این این نیز یک رویکرد واقع گرایانه، یک رویکرد عملی نیست. لازم است که همه افغانان باید یک حکومت نو داشته باشند یا باید بر سر آن توافق کنند و این حکومت جایگزین حکومت کنونی در کابل شود و این حکومت برای ما و سایر افغانان قابل قبول باشد”.

در همین حال، رییس جمهور غنی بار دیگر شش ماه آینده را برای افغانستان سرنوشت ساز می خواند.

غنی در این باره گفت:”امروز کشور و مادر تان سرتان حق دارد، آیا آماده ایستاده‌گی استید.”

رییس جمهورغنی در طرح تازه برای مهار جنگ، سه تا شش ماه آینده را هدف تعین کرده است، هدفی که اگر به باور او در برابر حملات طالبان مقاومت صورت بگیرد، زمینه برای برقراری صلح فراهم خواهد شد.

غنی در این باره میگوید:” زیاد وقت از تان نمی خواهم، سه تا شش ماه ایستاده‌گی کنید جهت جنگ تغیر می کند و صلحی که شما میخواهید برقرار می شود، “

وی افزود: “ما برای صلح چه قربانی که ندادیم، طالبان بربادی میخواهند، وقت انتخاب رسیده است، در این وقت ایستاده‌گی مهم است، امروز ما سه شش ماه آینده است.”

این در حالی است که در این اواخر درگیری‌ها میان نیروهای امنیتی و طالبان در سراسر کشور شدت یافته و چندین ولسوالی میان دو طرف دست بدست شده است.

رویداد های اخیر

اردوغان: ترکیه و پاکستان برای تأمین صلح و ثبات در افغانستان متعهد اند

Published

on

(Last Updated On: قوس ۵, ۱۴۰۱)

رییس‌جمهور ترکیه اخیراً در یک نشست خبری مشترک با صدراعظم پاکستان گفته است که ترکیه و پاکستان برای تأمین صلح و ثبات در افغانستان متعهد هستند.

رجب طیب اردوغان همکاری‌های این دو کشور را برای بهبود اوضاع بشری در افغانستان مهم می‌داند.

آقای اردوغان گفته است: «صلح و ثبات در افغانستان، جز وظیفه بشر‌ دوستانه ما در قبال برادران افغان ما است و ‌از نظر مقابله با تهدیدها و خطرات مشترک، اهمیت حیاتی دارد. برای روابط بهتر دو کشور و جلوگیری از مهاجرت‌های غیرقانونی افغان‌ها به پاکستان، نیاز به یک افغانستان با ثبات است، و ما باید باهم در مورد آن کار کنیم.»

از سویی هم، رییس‌جمهور ترکیه خاطر نشان کرده که کشورش به کمک‌های بشر دوستانه در افغانستان ادامه می‌دهد وتاکنون چندین محمولۀ غذایی و کمک‌های اولیه به افغانستان فرستاده است.

در همین حال، شهباز شریف، صدراعظم پاکستان، خواستار پیوستن انقره به پروژۀ چندین میلیارد دالری دهلیز اقتصادی چین-پاکستان (CPEC) شده است.

به گفته آقای شریف، این نوع همکاری میان سه کشور سبب توسعه و رفاه در منطقه خواهد شد.

آقای شریف ابراز کرد: «این امر به محو فقر و بیکاری کمک خواهد کرد. این امر سبب توسعه آموزش خواهد شد و این راهی است که از طریق آن می‌توانیم چالش‌های امروز را حل کنیم.»

علاوه براین، آگاهان نیز بر این باورند که همکاری پاکستان و ترکیه در مورد افغانستان اگر صادقانه باشد می‌تواند موثر واقع شود زیرا این دو کشور روابط نزدیک با مقام‌های حاکم دارند.

Continue Reading

رویداد های اخیر

بحث روی ایجاد گروه بین‌المللی برای مذاکره با امارت اسلامی

Published

on

(Last Updated On: قوس ۵, ۱۴۰۱)

وزیر خارجه ازبیکستان در دیدار با معاون نماینده سازمان ملل متحد برای افغانستان درمورد ایجاد یک گروه بین‌المللی برای مذاکره با امارت اسلامی گفتگو کرده است.

ولادیمیر نوروف، وزیر خارجه ازبیکستان در توییتر نگاشته است که هدف از مذاکرات این گروه بین‌المللی با حکومت فعلی در افغانستان توافق برسر شیوه انجام تعهدات طرف‌ها خواهد بود.

در همین حال، یوناما یا دفتر معاونت سازمان ملل متحد امروز (شنبه) اعلام کرد که مارکس پوتزل، معاون این نهاد با مقام‌های حکومتی تاجیکستان و ازبیکستان درمورد حمایت بیشتر منطقه‌یی از مردم افغانستان گفتگو کرده است.

یوناما در توییتر نگاشته است: «یوناما به کار اش با بازیگران منطقه‌یی برای کمک به تلاش‌ها برای صلح معنادار در افغانستان ادامه می‌دهد.»

Continue Reading

رویداد های اخیر

امارت اسلامی اظهارات دفتر حقوق بشر ملل متحد درمورد مجازات شلاق را نکوهش کرد

Published

on

(Last Updated On: قوس ۵, ۱۴۰۱)

سخنگوی امارت اسلامی افغانستان اظهارات دفتر حقوق بشر سازمان ملل متحد درمورد مجازات شلاق را نکوهش و آنرا «بی احترامی به دین اسلام و مخالفت از اصول بین‌المللی» خوانده است.

ذبیح‌الله مجاهد از کشورها و سازمان‌ها خواست اجازه ندهند «اشخاص مغرض از آدرس آنها در مورد دین اسلام و یا احکام آن اظهارات غیرمسئولانه و تحریک آمیز کنند.»

پیش از این، راوینا شمدسانی، سخنگوی دفتر حقوق بشر سازمان ملل متحد در اعلامیه ای روز جمعه بیان کرد که این نهاد از دُره زدن ۱۴ تن در ولایت لوگر که روز چهارشنبه هفته گذشته اتفاق افتاد، وحشت زده شده است.

در این اعلامیه آمده است که مجازات شلاق «ظالمانه و غیرانسانی» و خلاف کنوانسیون های بین‌المللی است که افغانستان عضویت آنرا دارد.

Continue Reading

Trending

Copyright © 2022 Ariana News. All rights reserved!