Connect with us

رویداد های اخیر

صلیب سرخ: در ۱۰ روز گذشته بیش از ۴هزار زخمی جنگ تداوی شده اند

Published

 on

(Last Updated On: اسد ۱۹, ۱۴۰۰)

کمیته بین‌المللی صلیب سرخ (آی‌سی‌آرسی) امروز (سه شنبه، ۱۹اسد) گفته است که از اول ماه آگست سال روان میلادی به این سو بیش از ۴هزار زخمی ناشی از درگیری‌ها را در مراکز صحی تحت حمایت این سازمان تداوی شده اند.

این کمیته در یک خبرنامه گفته است که:” از اول اگست، ۴هزار ۴۲تن زخمی جنگ در ۱۵مرکز صحی تداوی شده اند که آی‌سی‌آرسی با آنها کمک میکند، که این خودنشان دهنده شدت خشونت‌های اخیر است.”

خبرنامه افزوده است که:” چنانکه جنگ‌ها در مراکز و اطراف شهرهای کندز، لشکرگاه، کندهار و دیگر شهرهای افغانستان شدت یافته است، صدها هزار تن در معرض خطر قرار دارند.”

کمیته بین‌المللی صلیب سرخ (آی‌سی‌آرسی) از طرفین درگیر خواستار خویشتنداری فوری، حمایت از غیرنظامیان و حفاظت از زیر بناهای حیاتی مانند شفاخانه‌ها در برابر حملات و خسارات جانبی ناشی از منازعه در ساحات پر جمعیت شده است.

ایلوا فیلیون، رییس نمایندگی مرکزی آی‌سی‌آرسی در افغانستان، می‌گوید:”ما شاهد تخریب خانه‌ها، در معرض خطر قرار گرفتن کارمندان صحی و مریضان، خسارمند شدن شفاخانه‌ها و همچنان زیر بناهای آب و برق هستیم. استفاده از سلاح‌های منفجره در شهر‌ها تاثیرات شدید و بدون تفکیک فراتر از اهداف شان بالای غیرنظامیان دارد. مرمی‌های هاوان و راکت‌ها بدون تفکیک به خانه‌های غیرنظامیان اصابت می‌کنند. بسیاری خانواده‌ها چاره‌ای جز فرار برای یافتن مکان امن ندارند. این وضعیت باید خاتمه یابد.”

این کمیته می‌گوید که درگیری‌ها در کندز، لشکرگاه و دیگر شهرها در چند روز اخیر باعث زخمی شدن تعداد زیادی غیرنظامیان گردیده است، در حالیکه مراکز صحی به دلیل آسیب و نبود کارمندان صحی به شدت تحت فشار قرار دارند. برق در چندین شهری که درگیری در آنها جریان دارد قطع بوده و شبکه آبرسانی در برخی از نقاط به سختی کار می‌کنند. بیشتر شهرهای بزرگ غیرفعال بوده و سیستم آبرسانی به سختی در بعضی جاها کار میکند. بیشتر خانواده‌ها سعی می‌کنند آن ساحات را ترک کنند، اما نمیتوانند چون وسایط نقلیه نمی‌یابند یا اینکه وجوه مالی آنرا ندارند.

درخبرنامه این کمیته آمده است که:” آی‌سی‌آرسی و جمعیت همکار آن، یعنی هلال احمر افغانی تا حد امکان سعی می‌کنند زخمیان و اجساد کشته شدگان ناشی از درگیری را انتقال بدهند. تنها در ماه جولای، آی‌سی‌آرسی با ۱۳هزار تن زخمی جنگی در سراسر کشور کمک نموده است، به نظر میرسد این تعداد به علت افزایش جنگ‌ها در ساحات پر نفوس کشور افزایش یابد.”

این کمیته از طرف‌های درگیرخواسته است تا به سازمان‌های بشری اجازه داده شود تا به زخمیان و نیازمندان کمک کمک نمایند.

رییس نمایندگی مرکزی آی‌سی‌آرسی در افغانستان دراین باره می‌گوید که:”مراکز مراقبت‌های صحی، کارمندان صحی و امبولانس‌ها باید به هر قیمتی مصوون باشند. ما همچنان از همه طرف‌های درگیر می‌خواهیم به سازمان‌های بشری مانند آی‌سی‌آرسی و جمعیت هلال احمر افغانی اجازه دهند تا زخمیان را بصورت مصوون انتقال و به مردم نیازمند کمک‌های عاجل بشری را فراهم نمایند.”

رویداد های اخیر

ملا عبدالغنی برادر هنگام بازدید از بند کمال خان بر افزایش ظرفیت ذخیره آب تاکید کرد

Published

on

(Last Updated On: حمل ۲, ۱۴۰۲)

معاون اقتصادی ریاست الوزرا هنگام بازدید از بند کمال خان در ولایت نیمروز روز سه شنبه (۱ حمل) گفت که بند کمال خان یک پروژه ملی است و افزایش ظرفیت ذخیره آب و پاک سازی کانال‌ها به مدیریت سالم نیاز دارد.

ملا عبدالغنی برادر همچنان گفت که مشکل پرچوی ها در این بند حل و آب بگونه درست مدیریت خواهد شد.

بازدید این مقام امارت اسلامی همراه با برخی اعضای کابینه از بند کمال خان یک روز قبل از روز بین‌المللی آب صورت گرفته است.

این در حالی است که آب‌های کشور نیاز به مدیریت دارند و امارت اسلامی هم فرصت‌های کلانی در پیش دارد تا آب‌های کشور را طوری مدیریت کند که بیشترین بهره را مردم افغانستان ببرند.

میرویس حاجی زاده، آگاه امور اقتصادی می‌گوید: «ما به نمایندگی از سکتور خصوصی از بزرگانی که از بند کمال خان بازدید کردند، تشکری می‌کنیم. مسئولیت هر فرد ما است که باید سرمایه ملی وطن خودرا حفاظت کنیم تا باشد مثل کشورهای دیگر به خودکفایی رو بیاوریم.»

به باور شماری دیگر از کارشناسان، مدیریت آب‌های کشور می‌تواند افغانستان را در زمان اندک از مشکلات اقتصادی بیرون کند و دولت باید تمرکز روی ایجاد بندهای آبی داشته باشد.

کمال الدین کاکر، آگاه امور اقتصادی می‌گوید: «افغانستان کشوری است که زمین‌های زراعتی زیادی دارد و بیشتر به زراعت اتکا می‌کند. بناءً برای زمین‌هایی که به آب نیاز دارد، اگر مدیریت آب صورت گیرد، می‌تواند افغانستان را از لحاظ غله‌جات خودکفا کند و هم می‌تواند به کشور صادراتی مبدل شود.»

به باور بسیاری‌ها زمینه سرمایه گذاری در بخش زراعت در افغانستان وجود دارد و هرگاه حکومت بتواند آب‌های کشور را مدیریت کند حتا سرمایه گذاران خارجی هم به افغانستان خواهند آمد و در بخش زراعت سرمایه گذاری خواهند کرد.

Continue Reading

رویداد های اخیر

مسائل سرحدی، تامین امنیت محور بحث وزیر دفاع وهیئت بلند پایه‌ی ازبیکستان

Published

on

(Last Updated On: حمل ۲, ۱۴۰۲)

مولوی محمد یعقوب مجاهد، وزیر دفاع ملی امارت اسلامی افغانستان امروز (چهارشنبه ۲ حمل) با عبدالعزیز کاملوف، نماینده ویژه رئیس جمهور ازبیکستان در سیاست خارجی، عصمت الله “رحیموف” نماینده آن‌ کشور در امور افغانستان و هیئت همراه شان در دفتر کاری‌اش دیدار نمود.

به گفته‌ی وزارت دفاع ملی دراین دیدار روی مسائل سرحدی، تامین امنیت و سایر موضوعات مرتبط بحث و بر تقویت روابط تاکید صورت گرفت.

همچنان عبدالعزیز کاملوف، نماینده ویژه ازبیکستان بر تحکیم روابط با افغانستان در زمینه‌های امنیتی، اقتصادی، سیاسی و سایر موضوعات اطمینان داد.

Continue Reading

رویداد های اخیر

ذبیح‌الله مجاهد: در عملیات بر مخفیگاه داعش در کابل سه عضو داعش کشته شدند

Published

on

(Last Updated On: حمل ۲, ۱۴۰۲)

ذبیح‌الله مجاهد، سخنگوی امارت اسلامی افغانستان می‌گوید که در یک عملیات تازه نیروهای امارت اسلامی بر مخفیگاه گروه داعش در شهر کابل، سه عضو این گروه کشته شده‌اند.

مجاهد امروز (چهارشنبه، ۲ حمل) در رشته‌تویتی نوشته است که این عملیات شب گذشته در «چهارراهی بت‌خاک» حوزه‌ی دوازدهم امنیتی شهر کابل راه اندازی شده است.

به‌گفته‌ی مجاهد، در جریان این عملیات مقداری اسلحه، بمب‌های دستی، مواد منفجره، ریموت و وسائل ساخت ماین به‌دست آمده است.

او همچنین افزوده است که اعضای داعش از این مخفیگاه به‌خاطر اجرای حملات در شهر کابل استفاده می‌کردند و برنامه داشتند که در ماه رمضان «مکان‌های مقدس» و مردم غیرنظامی را هدف قرار بدهند.

این درحالی است که به تازه‌گی مولوی امیرخان متقی، وزیر خارجه امارت اسلامی افغانستان در گفتگو با رادیو تلویزیون ملی گفته است که گروه داعش در افغانستان وجود ندارد و اگر حادثه‌ای هم رخ میدهد از بیرون از افغانستان سازماندهی می‌شود.

وی دراین باره گفت که:«اگر دراین جا کدام واقعه رخ میدهد از بیرون به اینجا وارد می‌شود و این یک حرف خوش است برای ما که افغانان در بین خود کدام مشکل ندارند.»

Continue Reading

Trending

Copyright © 2022 Ariana News. All rights reserved!