Connect with us

رویداد های اخیر

صلیب سرخ: در ۱۰ روز گذشته بیش از ۴هزار زخمی جنگ تداوی شده اند

منتشر شده

در

(Last Updated On: اسد ۱۹, ۱۴۰۰)

کمیته بین‌المللی صلیب سرخ (آی‌سی‌آرسی) امروز (سه شنبه، ۱۹اسد) گفته است که از اول ماه آگست سال روان میلادی به این سو بیش از ۴هزار زخمی ناشی از درگیری‌ها را در مراکز صحی تحت حمایت این سازمان تداوی شده اند.

این کمیته در یک خبرنامه گفته است که:” از اول اگست، ۴هزار ۴۲تن زخمی جنگ در ۱۵مرکز صحی تداوی شده اند که آی‌سی‌آرسی با آنها کمک میکند، که این خودنشان دهنده شدت خشونت‌های اخیر است.”

خبرنامه افزوده است که:” چنانکه جنگ‌ها در مراکز و اطراف شهرهای کندز، لشکرگاه، کندهار و دیگر شهرهای افغانستان شدت یافته است، صدها هزار تن در معرض خطر قرار دارند.”

کمیته بین‌المللی صلیب سرخ (آی‌سی‌آرسی) از طرفین درگیر خواستار خویشتنداری فوری، حمایت از غیرنظامیان و حفاظت از زیر بناهای حیاتی مانند شفاخانه‌ها در برابر حملات و خسارات جانبی ناشی از منازعه در ساحات پر جمعیت شده است.

ایلوا فیلیون، رییس نمایندگی مرکزی آی‌سی‌آرسی در افغانستان، می‌گوید:”ما شاهد تخریب خانه‌ها، در معرض خطر قرار گرفتن کارمندان صحی و مریضان، خسارمند شدن شفاخانه‌ها و همچنان زیر بناهای آب و برق هستیم. استفاده از سلاح‌های منفجره در شهر‌ها تاثیرات شدید و بدون تفکیک فراتر از اهداف شان بالای غیرنظامیان دارد. مرمی‌های هاوان و راکت‌ها بدون تفکیک به خانه‌های غیرنظامیان اصابت می‌کنند. بسیاری خانواده‌ها چاره‌ای جز فرار برای یافتن مکان امن ندارند. این وضعیت باید خاتمه یابد.”

این کمیته می‌گوید که درگیری‌ها در کندز، لشکرگاه و دیگر شهرها در چند روز اخیر باعث زخمی شدن تعداد زیادی غیرنظامیان گردیده است، در حالیکه مراکز صحی به دلیل آسیب و نبود کارمندان صحی به شدت تحت فشار قرار دارند. برق در چندین شهری که درگیری در آنها جریان دارد قطع بوده و شبکه آبرسانی در برخی از نقاط به سختی کار می‌کنند. بیشتر شهرهای بزرگ غیرفعال بوده و سیستم آبرسانی به سختی در بعضی جاها کار میکند. بیشتر خانواده‌ها سعی می‌کنند آن ساحات را ترک کنند، اما نمیتوانند چون وسایط نقلیه نمی‌یابند یا اینکه وجوه مالی آنرا ندارند.

درخبرنامه این کمیته آمده است که:” آی‌سی‌آرسی و جمعیت همکار آن، یعنی هلال احمر افغانی تا حد امکان سعی می‌کنند زخمیان و اجساد کشته شدگان ناشی از درگیری را انتقال بدهند. تنها در ماه جولای، آی‌سی‌آرسی با ۱۳هزار تن زخمی جنگی در سراسر کشور کمک نموده است، به نظر میرسد این تعداد به علت افزایش جنگ‌ها در ساحات پر نفوس کشور افزایش یابد.”

این کمیته از طرف‌های درگیرخواسته است تا به سازمان‌های بشری اجازه داده شود تا به زخمیان و نیازمندان کمک کمک نمایند.

رییس نمایندگی مرکزی آی‌سی‌آرسی در افغانستان دراین باره می‌گوید که:”مراکز مراقبت‌های صحی، کارمندان صحی و امبولانس‌ها باید به هر قیمتی مصوون باشند. ما همچنان از همه طرف‌های درگیر می‌خواهیم به سازمان‌های بشری مانند آی‌سی‌آرسی و جمعیت هلال احمر افغانی اجازه دهند تا زخمیان را بصورت مصوون انتقال و به مردم نیازمند کمک‌های عاجل بشری را فراهم نمایند.”

رویداد های اخیر

افغان بیسیم خدمات اینترنتی ۳جی و ۲جی را در ولسوالی حصارک ننگرهار فعال کرد

Published

on

(Last Updated On: حوت ۴, ۱۴۰۲)

مسوولان شبکه‌ مخابراتی افغان بیسیم می‌گویند که خدمات نسل دوم و سوم اینترنت ۳جی و ۲جی را در ولسوالی حصارک ولایت ننگرهار فعال کرده‌اند.

مسوولان این شبکه گفته‌اند که حالا هزاران خانواده در این ولسوالی از خدمات اینترنتی ۳جی و ۲جی بهره‌مند شده‌اند.

آنان افزوده‌اند که نسل جدید اینترنت را در دیگر ولسوالی‌های این ولایت نیز گسترش خواهند داد.

عطاالله ساحل، مسوول شبکه مخابراتی افغان بیسیم در زون شرق گفته است: «این پایه به‌گونه معیاری ساخته شده و امروز ما این‌جا خدمات اینترنت ۳جی و ۲جی را فعال کردیم.»

در همین حال، مقام‌های محلی این ولایت از گسترش خدمات اینترنتی شبکه مخابراتی افغان بیسیم استقبال کرده و گفته‌اند که این خدمات در ولسوالی‌های دیگر نیز فعال شود.

ذبیح‌الله ذکی، رئیس مخابرات و تکنالوژی معلوماتی ننگرهار بیان کرده است: «یک پایه افغان بیسیم فعال شده که فعلن خدمات اینترنتی ۳جی و ۲جی ارایه می‌کند.»

با این حال، باشند‌ه‌گان ولسوالی حصارک از این‌که به خدمات اینترنتی نسل جدید دست‌رسی پیدا کرده‌اند ابراز خرسندی می‌کنند و خواهان کاهش قیمت‌ها هستند.

جنت گل، باشنده ولسوالی حصارک ننگرهار گفت: «بسیار خوشحال هستیم که این‌جا پایه افغان بیسیم فعال شد.»

این در حالی است که دو سایت جدید هم‌چنان از سوی افغان بیسیم در این ولسوالی به هدف ارایه خدمات مخابراتی و اینترنتی فعال شده و قرار است یک سایت جدید دیگر نیز فعال شود.

Continue Reading

رویداد های اخیر

متقی در دیدار با رئیس یوناما: نشست دوحه نتیجه خاصی نداشت

Published

on

(Last Updated On: حوت ۳, ۱۴۰۲)

امیرخان متقی، سرپرست وزارت امور خارجه در دیدار با رزا اوتونبایوا، رئیس یوناما گفته است که نشست دوحه در مورد افغانستان «نتیجه خاصی» نداشت.

عبدالقهار بلخی، سخنگوی وزارت خارجه با نشر خبرنامه‌ای در شبکه ایکس نوشته که آقای متقی در این دیدار گفته امارت اسلامی امیدوار است که نشست‌های تعامل با امارت اسلامی نتایج خوبی در پی داشته باشد.

به گفته متقی، برای اثربخشی نشست‌ها، باید رای‌زنی‌های همه‌جانبه با امارت اسلامی در موضوع‌های مربوط به افغانستان انجام شود.

در همین حال، بلخی به نقل از اوتونبایوا نیز نوشته است که از دیدگاه انتونیو گوترش، منشی عمومی سازمان ملل متحد در تعیین نماینده خاص برای افغانستان هیچ اقدامی نباید انجام شود که کار با امارت اسلامی را پیچیده بسازد.

گفتنی است که دومین نشست نمایندگان خاص کشورها در امور افغانستان به روزهای یک‌شنبه و دوشنبه هفته‌ جاری در دوحه برگزار شد که هیأت امارت اسلامی در آن اشتراک نکرده بودند.

Continue Reading

رویداد های اخیر

کار بازسازی خط ‌آهن مزارشریف – ازبیکستان آغاز شد

Published

on

(Last Updated On: حوت ۳, ۱۴۰۲)

مقام‌های محلی ولایت بلخ می‌گویند که کار بازسازی خط ‌آهن مزارشریف – ازبیکستان به ارزش شش میلیون و ۳۰۰ هزار دالر امریکایی آغاز شده است.

مقام‌های محلی این ولایت گفته‌اند که این پروژه به‌طول ۷۵ کیلومتر از میدان هوایی بلخ آغاز می‌شود و تا ازبیکستان امتداد دارد.

به گفته آنان، بازسازی این خط آهن با یک شرکت ازبیکستانی قرارداد شده است که به مدت سه ماه تکمیل و به بهره‌برداری خواهد رسید.

خط آهن ازبیکستان – مزارشریف خطی است که زمینه انتقال کالا‌های تجارتی را از بندر حیرتان به مرکز شهر فراهم می‌کند.

محمد شفیق محمود، رئیس خط آهن بلخ گفته است: «هزینه این قرارداد تقریبن شش میلیون و ۳۰۰ هزار دالر امریکایی است.»

با این حال، مقام‌های محلی بلخ فعال‌شدن دوباره خط آهن را به‌منظور رشد اقتصادی و گسترش فعالیت‌های تجارتی مهم دانسته و گفته‌اند که تمرکز امارت اسلامی برای اجرا و عملی‌کردن پروژه‌های بزرگ اقتصادی است.

نورالهادی ابوادریس، معاون والی بلخ هم‌چنان گفته است: «تشکر می‌کنیم از همسایه دوست ازبیکستان خود که در این این‌جا تشریف آوردند و این قسم پروژه‌ها را در این‌جا افتتاح می‌کنند.»

مسوولان اداره خط آهن تصریح کرده‌اند که شرکت قراردادی بدون هیچ نگرانی کارش را ادامه دهد.

گفتنی است که خط آهن مزارشریف – ازبیکستان کالاهای تجارتی را از شهر ترمز ازبیکستان ابتدا به شهرک تجارتی حیرتان و سپس به میدان هوایی مولانا ‌جلال‌الدین محمد بلخی انتقال می‌دهد.

Continue Reading

Trending

Copyright © 2022 Ariana News. All rights reserved!