Connect with us

تجارت

صنعت قالین در افغانستان با چالش‌ها روبرو است

Published

 on

(Last Updated On: اسد ۴, ۱۴۰۰)

اتاق تجارت و سرمایه گذاری میگوید که به دلیل عدم توجه وزارت صنعت و تجارت تولید قالین در کشور با چالش رو برو شده است.

این اتاق تاکید می‌ورزد که نبود پارک صنعتی و مکان مناسب برای پروسس قالین تولیدگنندگان را با چالش‌ها روبرو کرده اند.

بخش سرمایه گذاری خصوصی می‌گوید که روند صادرات قالین افغانستان کاهش چشم گیر داشته است.

عبدالجبار صافی، رییس اتحادیه صنعت‌کاران، در این باره گفت:” در این برنامه‌ها میلیون‌ها دالر مصرف شده، کنفرانس‌ها جور شد. اداره انکشافی  امریکا در این باره کمک کرد، متسفانه تاکنون یک نمره به کسی داده نشده است. یک پارک صنعتی در اندخوی، جلال اباد و دیگر جاها ما پیدا نکردیم. “

وزارت صنعت و تجارت می‌گوید که تلاش‌ها جریان دارد تا صنعت تولید قالین به گونه سنتی آن پابرجا بماند، در غیر آن این صنعت از بین خواهد رفت.

به گفته این وزارت، برای تولید کنندگان قالین برخی ابزار را کمک کرده است.

فواد احمدی، سخنگوی وزارت صنعت و تجارت، در این باره گفت:” همان اصیل بودن قالین افغانی را به اصطلاح زیر سوال می‌برد. یکی از خوبی‌ها قالین در افغانستان این است که  حدود ۱۰۰هزار نفر در کل افغانستان که بیشتر در شمال افغانستان استند و بیشتر خانم‌ها استند مشغول بافندگی قالین استند.”

آگاهان اقتصادی از حکومت می‌خواهند تا چالش‌های فرا راه روند تولید و صادرات قالین را از میان بردارد در غیر آن تولید قالین به گونه گسترده متوقف خواهد شد.

تجارت

افغانستان به دنبال خریداری یک میلیون بشکه نفت خام از روسیه

Published

on

(Last Updated On: اسد ۲۶, ۱۴۰۱)

رسانه‌های روسی گزارش کرده اند که کابل می‌خواهد یک میلیون بشکه نفت خام از روسیه خریداری کند.

نورالدین عزیزی، سرپرست وزیر صنعت و تجارت روز دوشنبه (۲۴اسد) به یک رسانه روسی گفت که افغانستان می‌خواهد نفت روسیه را وارد کند.

عزیزی تصریح کرد:”ما پیشنهاد خرید حدود یک میلیون بشکه را به روسیه داده‌ایم، اگر روسیه بتواند بیشتر بفرستد، مشکلی نیست.”

وی همچنین خاطرنشان کرد که افغانستان علاقه مند به توافق بر سر تامین نفت روسیه از طریق مبادله است. وی گفت که:”مهمترین چیز برای ما پروژه نفت و گاز خواهد بود. مایلیم گزینه تجارت مبادله‌ای را نیز در نظر بگیریم، مشروط بر اینکه روسیه به نوعی از محصولات افغانستان نیاز داشته باشد.”

در ماه مه، جمال نصیر گروال، ژادافیر افغانستان در روسیه، در مورد برنامه‌هایی برای مذاکره با مسکو در مورد تامین هیدروکربن‌های روسیه صحبت کرد. وی گفت: “ما مصمم هستیم که بین افغانستان و روسیه به توافقاتی دست یابیم و قراردادهای مشخصی را امضا کنیم.” به گفته این دیپلمات، کابل خواهان توسعه همکاری‌های اقتصادی با مسکو است و در حال حاضر در مورد توسعه تجارت و مالی گفتگو می‌کند.

به گزارش رسانه‌های روسی، یک هیئت تجاری رسمی از افغانستان به رهبری نورالدین عزیزی هم اکنون در مسکو به سر می‌برد. دیمیتری ژیرنوف سفیر روسیه در کابل به این رسانه گفت که طرفین در مورد عرضه نفت خام، غلات و روغن آفتاب پرست گفتگو خواهند کرد.

سه روز می‌شود که یک هیئتی از افغانستان به رهبری سرپرست وزارت صنعت و تجارت سرگرم دیدار و گفتگو با مقام‌های روسی بر سر گسترش روابط تجارتی میان کابل و مسکو است.

وزارت صنعت و تجارت تا کنون نگفته است که هیئت افغانستان به توافقاتی با جانب روسیه دست یافته است، اما شماری ابراز امیدواری می‌کند که هیئت افغانستان بتواند روابط تجارتی میان دو کشور را گسترش بدهند.

وزارت تجارت و صنعت گفته است که با جانب روسیه روی خرید گاز، نفت و مواد خام بحث و گفتگو می‌کنند.

اگر چه روسیه تا کنون دولت جدید افغانستان را به رسیمت نشناخته است، اما روابط نزدیکی با کابل دارد.

Continue Reading

تجارت

هیچ مانع تخنیکی در مسیر خط آهن افغانستان، پاکستان و ازبکستان وجود ندارد

Published

on

(Last Updated On: اسد ۲۷, ۱۴۰۱)

اداره خط آهن افغانستان می‌گوید کار سروی تعین مسیر خط آهن افغانستان – پاکستان – و ازبکستان تکمیل شده و هیچ مانع تخنیکی در مقابل آن وجود ندارد این خط آهن از شهر ترمذ ازبکستان آغاز و از مزارشریف به کابل آمده و سپس تا پشاور امتداد می یابد.

مقام‌های سه کشور ماه گذشته در تاشکند تصمیم گرفته بودند که بررسی برای تعین مسیر خط آهن را آغاز کنند و حالا سروی آن در کمتر از سه هفته تکمیل شده است.

مسوولان اداره خط آهن کشور می‌گویند کار سروی خط آهن افغانستان – ازبکستان و پاکستان که سیزده روز پیشن آغاز شده بود به اتمام رسیده است.

این سروی که از ایستگاه نایب آباد خط آهن مزارشریف آغاز شده بود از طریق ولایت‌های سمنگان، بغلان، بامیان، میدان وردگ، لوگر وننگرهار وسپس به پاکستان خاتمه یافت.

گفته می‌شود که نتایج نهایی سروی که توسط هیات تخنیکی افغانستان – ازبکستان و پاکستان انجام شده است، پس از بررسی با مقامات این سه کشور شریک خواهد شد.

پنج میلیارد دالر هزینه ساخت این خط تخمین زده شده است که از این طریق کشور ازبکستان به بازارهای جنوب آسیا و پاکستان به کشورهای آسیای میانه راه پیدا میکنند.

مسوولان اداره خط آهن کشور می‌گویند با عملی شدن این پروژه افغانستان از بحران اقتصادی نجات میابد.

شماری از سرمایه گذاران از امارت اسلامی میخواهند که از این چنین پروژه‌ها استفاده اعظمی کنند زیرا با ساخت این خط افغانستان نیز میتواند به بازارهای کشورهای منطقه دست یابد.

مسوولان در اداره ترانسپورت نیز می‌گویند که با تکمیل این پروژه تغیرات مثبت در ترانزیت، واردات و صادرات کشور بوجود خواهد آمد.

این خط آهن به امتداد ۷۸۰ کیلومتر از مسیر افغانستان می‌گذرد.

Continue Reading

تجارت

امریکا پول‌های مسدودشده‌ افغانستان را آزاد نمی‌کند

Published

on

(Last Updated On: اسد ۲۵, ۱۴۰۱)

روزنامه وال‌استریت جورنال به نقل از مقام‌های امریکایی گزارش داده است که پس از کشته‌شدن ایمن الظواهری، رهبر القاعده در کابل، دولت بایدن تصمیم گرفته است که پول‌های مسدودشده‌ افغانستان را آزاد نکند.

براساس گزارش این روزنامه، امریکا همچنین گفتگوها با امارت اسلامی افغانستان درباره آزادسازی منابع ارزی را متوقف کرده است.

وال‌استریت جورنال نوشته است که این تصمیم جدید دولت امریکا پیشرفت‌های اخیر برای آزادی ذخایر ارزی افغانستان را متوقف کرده و امید برای بازسازی اقتصادی در این کشور را از بین می‌برد.

این روزنامه امریکایی نوشته است که به دنبال حمله هوایی و کشته شدن رهبر القاعده، امریکا مذاکره با مقامات بانکی امارت اسلامی افغانستان را متوقف کرده و تنها اعلام کرده است که بخشی از این پول برای کمک به مردم افغانستان استفاده خواهد شد.

توماس وست، نماینده ویژه امریکا در امور افغانستان در این باره به وال‌استریت جورنال گفته است که پناهنده دادن طالبان (امارت اسلامی به رهبر القاعده این نگرانی را به وجود آورده که پول‌های ارسالی به افغانستان در اختیار گروه‌های تروریستی قرار گیرد.»

وی افزود: «دیگر نمی‌توان به بانک مرکزی افغانستان برای رصد تحولات مالی در این کشور اعتماد کرد و بنابراین تزریق پول به این بانک دیگر گزینه ما نخواهد بود.»

پیش از این دولت بایدن اعلام کرده بود که نیمی از ۷ میلیارد دالر ذخایر بانک مرکزی افغانستان که در امریکا مسدود است برای ثبات اقتصادی از طریق یک صندوق امانی در اختیار مردم این کشور قرار خواهد داد.

وال‌استریت جورنال در ادمه گزارش خود نوشته است که:” دولت بایدن قصد داشت که بخشی ذخایر ارزی را برای کمک‌ بشردوستانه به یک صندوق امانی پرداخت کند و بخشی دیگری را نیز در اختیار بانک مرکزی افغانستان قرار دهد که در حال حاضر این دو گزینه دیگر مطرح نخواهد بود.”

به نوشته این رسانه، این تصمیم امریکا در حالی اتخاذ شده که سازمان ملل گزارش داده است ۹۰ درصد مردم افغانستان با مشکل تامین مواد غذایی مواجه هستند.

این در حالی است که مقامات ارشد امارت اسلامی بارها خواستار آزادسازی منابع ارزی بانک مرکزی شده و آن را حق اساسی مردم افغانستان عنوان کردند.

امیرخان متقی، سرپرست وزارت خارجه امارت اسلامی در سالروز تسلط دوباره امارت اسلامی بر افغانستان، گفت:”حکومت سرپرست با ۱۶ کشور روابط رسمی دارد گفت: از امریکا می‌خواهیم که ذخایر ارزی بانک مرکزی افغانستان را آزاد کرده و حقوق مردم افغانستان را به رسمیت بشناسد.”

این درحالی است که چند روز قبل منابع خبری ابتدا از حمله هواپیمای بدون سرنشین امریکایی به منزلی مسکونی در کابل خبر دادند.

پس از این حمله، دوشنبه شب (۱۰ اسد) ذبیح الله مجاهد، سخنگوی امارت اسلامی تأیید کرد که یک خانه‌ مسکونی اوایل صبح روز یک‌شنبه هفته‌ جاری در شهر کابل هدف حملات هواپیمای بدون سرنشین امریکایی قرار گرفته است.

مجاهد افزود که این حمله به هر هدف و بهانه‌ای که انجام شده باشد، از طرف امارت اسلامی محکوم است و آن را خلاف اصول بین‌المللی و سرپیچی از توافق‌نامه‌ دوحه می‌داند.

پس از آن،جو بایدن، رئیس‌جمهور امریکا با برگزاری نشست خبری در کاخ سفید به ارائه توضیحاتی درباره حمله هواپیمای بدون سرنشین این کشور پرداخت و گفت: «أیمن الظواهری، رهبر گروه تروریستی القاعده را در افغانستان کشتیم. الظواهری باعث کشته‌شدن بسیاری از امریکایی‌ها در حملات مختلف شده بود».

Continue Reading

Trending

Copyright © 2022 Ariana News. All rights reserved!