Connect with us

رویداد های اخیر

طالبان خواهان “نظام واقعی اسلامی” در افغانستان است

Published

 on

(Last Updated On: جوزا ۳۰, ۱۴۰۰)

طالبان گفته که این گروه به گفتگوهای صلح متعهد است، اما یک “نظام واقعی اسلامی” در افغانستان میخواهد.

ملا عبدالغنی برادر، رییس دفتر طالبان در قطر نگاشته “افغانستان در آستانه‌ی خروج همه نیروهای خارجی قرار دارد؛ پس از گرفتن استقلال، باید اینجا برای تحقق چنان نظامی دست به کار شویم که آرامش و رفاه ملت افغانستان دران متحقق باشد، و این زمانی ممکن است که این نظام مطابق با خواسته‌ها و آرمان‌های ملت مسلمان افغانستان شکل بگیرد.”

در این نگارش طالبان آمده است ثبات این نظام اسلامی به قربانی، از خودگذری و همدیگر پذیری نیاز دارد.

ملابرادر میگوید”ثبات نظام اسلامی در افغانستان باز هم به قربانی‌ها، ازخودگذری‌ها و همدیگر پذیری افغان‌ها نیاز دارد. زیرا  پیش‌رفت مثبت در صورت چندپارچگی، درگیری و رویارویی ممکن نیست”.

طالبان در حالی این اظهارات را ابراز میکند که گفتگوهای صلح میان افغان‌ها در قطر به نتیجه مطلوب نرسیده و در عوض آن خشونت‌ها در سراسر کشور افزایش یافته است.

ملابرادر افزوده که نگرانی‌های مردم و جهانیان را درک میکند.

او نگاشته ” ما آن نگرانی‌های را درک می‌کنیم که پس از خروج نیروهای خارجی، هم در اذهان افغان‌ها و هم در اذهان جامعه جهانی در مورد چگونگی نظام آینده خطور می‌کند.”

معاون سیاسی طالبان افزوده که “بر حل مشکلات از راه گفتگو باور دارد.”

ملابرادر میگوید که حقوق زنان، اقلیت‌ها نقض نخواهد شد و در ادامه از جوانان خواسته تا در کشور بمانند و خدمت کنند.

او میگوید”ما بر بنیادهای دین مبارک اسلام و در روشنی عنعنات پسندیده‌ی جامعه افغانی، به حقوق همه اتباع مردان و زنان کشور خود، مثلا آزادی بیان، تعلیم و تربیه، کار و….. خود را متعهد می‌دانیم. چون جامعه ما یک جامعه اسلامی و افغانی است، محیط و سهولت‌های مناسب برای تعلیم و کار زنان آماده می‌شود، تا آن‌ها بتوانند امور خود را با اطمینان کامل به پیش ببرند.”

ملابرادر افزود” جوانان در حقیقت حیثیت ستون فقرات هر جامعه را دارند، ما بر قشر جوان صدا می‌زنیم که شما مسئولیت خدمت به کشور و ملت خود را دارید و امارت اسلامی زمینه این خدمت را به شما فراهم می‌کند.”

معاون سیاسی طالبان به دیپلومات‌های خارجی، نهادهای خیریه و جامعه بین المللی اطمینان داده که هیچ خطری از سوی این گروه متوجه آنان نیست و میتواند به کار خود در افغانستان ادامه بدهد.

او گفته “به دیپلماتان و کارمندان خارجی مؤسسات خیریه مقیم در افغانستان هیچگونه خطری از سوی امارت اسلامی پیش نمی‌آید، مؤسسات خیریه از مدت زیادی با همکاری و هماهنگی امارت اسلامی در کشور ما فعالیت دارند، آن‌ها اکنون هم به کارهای خیریه خود دوام بدهند. امارت اسلامی فراهم نمودن محیط مصون برای آن‌ها را مسئولیت خود می‌داند.”

این در حالی است که امریکا میگوید که با تصرف قدرت توسط طالبان شماری از پیشرفت‌ها در بخش حقوق زنان نادیده گرفته خواهد شد.

رویداد های اخیر

تاکید متقی بر تعامل مثبت جهان با امارت اسلامی

Published

on

(Last Updated On: حمل ۴, ۱۴۰۲)

وزیر امور خارجه با نوشتن مقاله‌ای گفته که امارت اسلامی آماده است تا با در نظر گرفتن منافع مشترک، بار دیگر دست تعامل مثبت خود را به‌ سوی جهان دراز کند.

در مقاله امیرخان متقی که در شبکه خبری «الجزیره» نشر شده، آمده است که امارت اسلامی معتقد به گفتگو و تبادل‌ نظر است، اما این اقدام باید از هر دو طرف انجام شود.

او از جامعه جهانی خواسته است تا استقلال افغانستان را حرمت کند، زیرا حساسیت‌های دینی و فرهنگی افغانستان به رویکرد محتاطانه نیاز دارد.

به گفته وزیر خارجه، هر دولتی که نسبت به این حساسیت‌ها تعادل مناسب را حفظ نکرده باشد، در نهایت با مشکل‌های جدی مواجه شده است.

آقای متقی نوشت: «ما همچنین درک می‌کنیم که ماهیت جهانی‌شدن روابط مدرن به این معنی است که همه بازیگران دولتی باید یاد بگیرند که در هماهنگی و صلح با یکدیگر زندگی کنند. چنین روابطی باید بر اساس اصول تغییر ناپذیر برابری، احترام متقابل و همکاری از طریق پیگیری منافع مشترک استوار باشد. با در نظر گرفتن این موضوع، دولت کنونی افغانستان بار دیگر دست تعامل مثبت خود را به سوی جهان دراز می‌کند.»

وی افزود: «ما به گفتگو و تبادل نظر در فضای عاری از فشارهای سیاسی یا اقتصادی و با هدف یافتن راه‌حل‌های عملی و رفع سوءتفاهمات اعتقاد داریم.»

آقای متقی در این مقاله اش نوشته است که علت اصلی تداوم بحران اقتصادی در افغانستان، اعمال تحریم‌ها و محدودیت‌های بانکی توسط ایالات متحده است.

او تأکید کرده است که تحریم‌ها و فشارها، اختلافات را حل نمی کند بلکه اعتماد متقابل در این راستا کارساز خواهد بود.

در مقاله آمده است: «علت اصلی تداوم بحران اقتصادی اعمال تحریم‌ها و محدودیت‌های بانکی توسط ایالات متحده است. این سبب به تعویق انداختن تلاش‌های ما برای رسیدگی به بحران انسانی می‌شود. تنها مسیری که به عزت مردم افغانستان احترام می گذارد، رفع تحریم‌ها و دیگر محدودیت‌های تجاری بر این کشور است. باید فضایی برای پرورش روحیه و ابتکار مردم افغانستان ایجاد شود. علاوه بر این، ایالات متحده باید دارایی‌های مسدود شده افغانستان را آزاد کند.»

در این مقاله گفته شده است که فرصت فوق العاده برای آغاز نزدیکی بین افغانستان و جهان به وجود آمده است.

این در حالی است که کشورهای جهان همواره پیش‌شرط‌هایی همچون رعایت حقوق بشر و برداشتن محدودیت‌های آموزشی و کاری زنان و دختران را برای تعامل با امارت اسلامی گذاشته‌اند.

وزیر خارجه در مقاله اش هم‌چنان گفته است که اتحاد و انسجام در جامعه افغانستان قوی‌تر از گذشته است.

به باور او، سیاست خارجی امارت اسلامی مبتنی بر رویکرد متوازن و مستقل خواهد بود که از درگیری در رقابت‌های جهانی و منطقه‌ای جلوگیری کند.

Continue Reading

رویداد های اخیر

رهبر امارت اسلامی حکم آزادی ۷۰ زندانی را به مناسبت ماه رمضان صادر کرد

Published

on

(Last Updated On: حمل ۴, ۱۴۰۲)

رهبر امارت اسلامی افغانستان حکم رهایی ۷۰ زندانی از محابس ولایت‌های قندهار و هلمند را طی فرمانی به مناسبت ماه مبارک رمضان صادر کرده است.

پنجاه و شش تن این زندانیان از محبس ولایت هلمند و ۱۴ تن دیگر آنان از زندان قندهار بوده‌اند.

مسوولان محکمه نظامی حوزه جنوب غرب می‌گویند این زندانیان آزادشده به اتهام سوء استفاده از نام امارت اسلامی، حمل اسلحه غیر قانونی، فساد اخلاقی و جرایم جنایی دیگر دستگیر شده بودند که طی فرمانی از سوی مولوی هبت‌الله آخندزاده، بقیه حبس آنان معاف شده است.

غلام رسول احسانی، رییس محکمه نظامی زون جنوب غرب، می‌گوید: «به مناسبت ماه مبارک رمضان، رهبر امارت اسلامی شما (زندانیان) را عفو کرده است.»

آقای احسانی هم‌چنان از زندانیان خواست تا دوباره به اعمالی دست نزنند که سبب فسق و فساد در جامعه شود.

در همین حال، زندانیان آزادشده با ابراز خوشحالی می‌گویند که پس از این دست به جنایت نخواهند زد.

این درحالی است که با فراه رسیدن ماه مبارک رمضان، ده‌ها زندانی از سوی هیئت‌های مختلف قضایی از زندان‌های کشور آزاد و به خانه‌های شان برگشته‌اند.

Continue Reading

رویداد های اخیر

بلینکن: برای خروج شهروندان امریکایی که از سوی امارت اسلامی بازداشت شدند تلاش می‌کنیم

Published

on

(Last Updated On: حمل ۴, ۱۴۰۲)

آنتونی بلینکن، وزیر خارجه امریکا روز پنج‌شنبه (۳حمل) در کانگرس این کشور گفت که ایالات متحده می‌خواهد چهل و چهار شهروند این کشور را از افغانستان خارج کند.

آنتونی بلینکن افزود که در کنار این افراد، شماری دیگر از شهروندان امریکایی از سوی امارت اسلامی افغانستان بازداشت شدند که ایالات متحده برای خروج آنها تلاش می‌کند.

به گفته بلینکن، از زمان تسلط امارت اسلامی افغانستان بر افغانستان، وزارت خارجه امریکا به ۹۷۵ شهروند این کشور جهت خروج از افغانستان کمک کرده است. او تاکید کرد که حدود ۱۷۵ شهروند امریکا در افغانستان باقی مانده‌اند که برخی از آنها بعد از سقوط دولت در آگست ۲۰۲۱ وارد افغانستان شده‌اند.

آنتونی بلینکن در پاسخ به سوالی درباره تعداد امریکایی‌های بازداشت شده از سوی امارت اسلامی افغانستان گفت: «ما برای تامین آزادی آنها تلاش می‌کنیم. خانواده‌های آنها خواسته‌اند‌ که از هویت آنها محافظت کنیم و علناً در مورد پرونده آنها صحبت نکنیم.»

قانونگذاران جمهوری‌خواه در این نشست از خروج شتاب‌زده ایالات متحده از افغانستان انتقاد کردند و درباره بی‌توجهی به هشدار دیپلومات‌های امریکایی مبنی بر سقوط کابل، خواستار پاسخگویی وزارت خارجه شدند.

همچنین در این جلسه، مایک مک‌کال، رئیس کمیته روابط خارجی مجلس نمایندگان، مساله حمله انفجاری ۲۶ آگست ۲۰۲۱ را در خارج از میدان هوایی کابل مطرح کرد.

در این حمله که گروه داعش مسئولیت آن را بر عهده گرفت، ۱۳ سرباز امریکایی و حدود ۱۷۰ غیرنظامی کشته شدند.

نماینده جمهوری‌خواه خطاب به مادر یک سرباز نیروی دریایی که در این حمله کشته شد، قول داد “تا زمانی که افراد پاسخگو باشند” عمل خواهد کرد.

آقای مک‌کال گفت:«تا زمانی که پاسخ‌ها را دریافت نکنیم، آرام نخواهیم گرفت، و حتی اگر مجبور باشیم برای انجام این کار تا آخر زنجیره قوماندانی برویم، آرام نمی‌گیریم».

این در حالی است که مایکل مک‌کال، رییس کمیتۀ امور خارجی مجلس نمایندگان امریکا هفته گذشته گفته بود که وزارت خارجه امریکا در فراهم آوری معلومات به تحقیقات در مورد روند خروج نیروهای امریکایی از افغانستان ناکام بوده است.

Continue Reading

Trending

Copyright © 2022 Ariana News. All rights reserved!