Connect with us

رویداد های اخیر

طالبان: شماری از زندانیان رها شده دوباره بازداشت یا هم کشته شده اند

Published

 on

(Last Updated On: دلو ۲۰, ۱۳۹۹)

محمد نعیم، سخنگوی دفتر سیاسی طالبان در قطر در گفتگو با آریانانیوز ادعاهای اخیر امرالله صالح را که گفته بود ۸۵ درصد طالبان رها شده به میدان‌ها نبرد برگشته اند رد میکند.

نعیم می گوید که ” این نوع اظهارات حقیقت ندارد، در حقیقت جنبه تبلیغاتی دارد که از چندی به اینسو از سوی مسوولان بلند پایه اداره کابل صورت می گیرد.”

از سوی دیگر سخنگوی این  گروه با نشر فهرستی ادعا کرده است که حکومت شماری از زندانیان رها شده این گروه را را بدون جرمی دو باره بازداشت و یا هم کشته است.

قبل از این امرالله صالح، معاون نخست رییس جمهور گفته بود که ۸۵ درصد از زندانیان طالبان که در این اواخر از زندان‌ها رها شده اند دوباره به میدان نبرد رفته اند.

صالح گفته است که بیشتر آنان دوباره بازداشت و یا هم کشته شده اند.

ذبیح الله عادل، عضو دفتر مطبوعاتی معاونیت نخست ریاست جمهوری، در این باره میگوید:” این مسئله را نه تنها نهادهای دفاعی و امنیتی تایید نموده اند بلکه، شرکای بین المللی نیز تایید می کنند، ویدیوها و پیام‌های صوتی طالبان رها شده نشان میدهد که این ها از حسن نیت سوء استفاده نموده و فعالیت‌ها هراس افگنانه طالبان به این مسئله مهر تایید گذاشته است.”

از سوی دیگر، منابع در وزارت دفاع ملی گویند که بر بنیاد راهکار پیش از رهایی این طالبان روی دست گرفته شده بود، تمام پنج هزار زندانی آزاد شده زیر نظر اند و فیصدی حضور دو باره آنان در میدان نبر نیز به همین اساس است.

سرور نیازی، آگاه امور نظامی در این باره گفت:”در این جای شک نیست که طالبان رها شده دو باره به نبرد نروند، اینکه فیصدی آن چند است، نیاز به بررسی و تحقیق دارد، اما چیزیکه معلوم است اینها به جبهه برگشته اند و به فعالیت و کشت خون ادامه می دهند.”

ظاهر عظیمی، آگاه نظامی در این باره گفت:”در این شکی نیست که تعدادی از این افراد به میدان‌های نبرد برگشته اند اما، احصائیه ۸۵ درصد باید بررسی بیشتر شود، فهرست زندانیان آزاد شده وجود دارد و از روی آن می توانند بفهمند که چند درصد به جنگ برگشته اند”

سید اکبر آغا، عضو پیشین گروه طالبان، در این باره گفت:”ختم جنگ چنین نمی‌شود که یک نفر رها شود، باز دوباره بازداشت شود و این مسئله دیگران را مجبور می سازد تا دو باره به جنگ برگردند.”

این اتهامات در حالی از سوی هر دو طرف رد و بدل می شود که روند گفتگو‌های صلح میان افغان‌ها در دوحه متوقف است، و هیات طالبان سرگم  سفر به کشورهای منطقه اند.

رویداد های اخیر

صدها خانواده نیازمند در پکتیا مساعدت شدند

Published

on

(Last Updated On: حمل ۸, ۱۴۰۲)

مسوولان وزارت مهاجرین وعودت‌کنندگان می‌گویند که برای صدها خانواده نیازمند در ولسوالی «گرده سیری» ولایت پکتیا بسته‌های کمکی توزیع شده است.

این کمک‌ها از سوی یک نهاد آلمانی برای باشندگان بی‌بضاعت این ولسوالی توزیع شده است.

خلیل‌الرحمن حقانی، وزیر امور مهاجرین وعودت‌کنندگان، گفته است که این وزارت آمادگی کامل برای رفع نیازهای بیجاشدگان داخلی وعودت‌کنندگان دارد.

آقای حقانی هنگام توزیع کمک به افراد نیازمند در این ولسوالی از نهاد‌های بین‌المللی خواست که افغانستان را در امر رسیدگی به بیجا‌شدگان داخلی همکاری کنند.

حبیب‌الله شهزاد، رییس امور مهاجرین پکتیا، می‌گوید که این بسته‌های کمکی شامل آرد، روغن، بوره، لوبیا، چای، بالون گاز و کمپل می‌باشد.

دریافت کنندگان این کمک‌ها از این‌که در ماه مبارک رمضان کمک دریافت کرده‌اند، خرسند اند اما می‌خواهند که مساعدت‌ها بیش‌تر شود.

براساس معلومات وزارت امور مهاجرین، هم اکنون بیش از یک میلیون بیجاشدۀ داخلی در کشور وجود دارد که علاوه بر سرپناه، نیازمند کمک‌های اضطراری نیز هستند.

Continue Reading

رویداد های اخیر

داعش مسوولیت انفجار در برابر وزارت خارجه را برعهده گرفت

Published

on

(Last Updated On: حمل ۸, ۱۴۰۲)

اعماق، خبرگزاری داعش گفته است که این گروه حمله انتحاری روز دوشنبه را در برابر وزارت امور خارجه در کابل انجام داده است.

داعش ادعا کرده که در این حمله «۲۰ کارمند» وزارت خارجه افغانستان جان باختند.

این در حالی است که مسوولان امنیتی از کشته شدن شش غیرنظامی و مجروح شدن ۱۲ تن دیگر خبر داد‌ه‌ بودند.

داعش اسم بمبگذار انتحاری دیروز را «عبدالحمید خراسانی» معرفی کرده است.

این دومین حمله داعش در نزدیکی وزارت خارجه افغانستان در سه ماه گذشته است. در حمله قبلی در ۱۱ جدی ۱۴۰۱، دست‌کم ۲۰ نفر کشته شدند.

از سویی هم، مولوی عبدالکبیر، معاون سیاسی ریاست الوزراء، در یک پیامی گفته است: «این چنین حملات چهره اصلی دشمنان اسلام و افغان‌ها را آشکار می‌سازد. من این حمله را شدیداً محکوم می‌کنم و شجاعت نیروهای امنیتی خویش را میستایم که حمله کننده را قبل از رسیدن به هدف از پا درآوردند.»

آقای عبدالکبیر افزوده است: «در نتیجه اقدامات جدی امارت اسلامی علیه خوارج، این عناصر ختم شده‌اند و اکنون از مردم بیگناه انتقام می‌گیرند.»

در همین حال، ریاست استخبارات امارت اسلامی روز یکشنبه اعلام کرد که در یک عملیات ویژه سه عضو مهم داعش در بلخ کشته شدند.

به گفته ریاست استخبارات، در حمله بلخ مولوی ضیاالدین، والی قبلی و فرد شماره دوم داعش، ابوعمر افریدی، یک عضو شورای شاخه خراسان و استاد سلمان تاجیکستانی، یکی از مسوولان آموزش‌های نظامی داعش از بین رفتند.

امارت اسلامی طی هفته‌های اخیر بارها اعلام کرده است که مخفیگاه‌های داعش را در شهرهای کابل، مزارشریف و میمنه هدف قرار داده است.

Continue Reading

رویداد های اخیر

افغان بیسیم خدمات  3G را در یکی از مناطق دوردست ولایت کنر فعال کرد

Published

on

(Last Updated On: حمل ۸, ۱۴۰۲)

چغان، یکی از مناطق دور دست مرکز کنر است که مردم آن به تازگی از خدمات اینترنتی «3G» افغان بیسیم بهره مند شده اند.

مسئولان می‌گویند که با راه اندازی این خدمات، تعدادی از مناطق و ولسوالی‌ها در کنار چغان نیز از این خدمات مستفید شده است.

سجاد، رییس مخابرات کنر می‌گوید: «یک سایت افغان بیسیم در یک مکان حاکم افتتاح شد. این یک مکان بسیار خوب است. این مربوط به مرکز می‌شود و برخی ساحات ولسوالی مرور و ولسوالی وته پور را تحت پوشش قرار می‌دهد. ما از شرکت افغان بیسیم سپاسگزاریم.»

اعجازالحق یوسفزی، رییس اداره اترا در کنر می‌گوید: «برنامه بصورت منظم پیش می‌رود تا اینکه به تمام ولسوالی‌های کنر خدمات مخابراتی فراهم شود.»

مقامات محلی کنر از فراهم آوری خدمات مخابراتی و اینترنتی شبکه مخابراتی افغان بیسیم در این ولایت ابراز قدردانی می‌کنند و می‌گویند خدمات این شبکه در ولایت کنر معیاری است.

احمد طه، والی کنر می‌گوید: «در قدم اول از کارمندان شرکت افغان بیسیم خیلی سپاسگزاریم که این خدمات را برای مردم کنر فراهم ساختند. از تمام شرکت‌ها و موسسات می‌خواهیم که چنین خدمات را به ولایت کوهستانی کنر فراهم کنند.»

عبدالله حقانی، معاون والی کنر می‌گوید: «کنر یک ولایت کوهستانی است. تعداد پایه ها کافی نیست. خواست ما اینست مشکل مردم حل شود و سهولت بمیان آید.»

باشندگان محل هم از این اقدام شبکه افغان بیسیم ابراز خرسندی می‌کنند و می‌خواهند که در تمامی مناطق دور افتاده این ولایت خدمات مخابراتی به مردم فراهم شود.

حیات الله، باشنده ولایت کنر می‌گوید: «افتتاح این سایت یک دستاورد بزرگ برای این دو دره است. با این کار، این دو دره به مرکز وصل شد. مشکلاتی را که مردم قبلاً با آن روبرو بودند، حالا حل شده است.»

در همین حال مسئول شبکه مخابراتی افغان بیسیم در زون شرق به مردم  کنر اطمینان می‌دهد که این شرکت تمامی نقاط دور دست این ولایت را از خدمات مخابراتی بهره مند خواهد کرد.

عطاء الله ساحل، مسئول شبکه مخابراتی افغان بیسیم در زون شرق می‌گوید: «این سایت نقش کلیدی را برای این دو دره، دانگام، غازی آباد، ناری، وته پور و تا نورستان بازی می‌کند. اگر این سایت نباشد، سایت‌های دیگر این خدمات را نمی‌توانند عرضه کنند.»

این در حالی است که با تامین امنیت در کشور شبکه افغان بیسیم نه تنها خدمات مخابراتی خود را در زون شرق گسترش داده، بلکه اخیراً این شبکه بسیاری از مناطق دور افتاده این زون را تحت پوشش خدمات اینترنتی 3G  و4G  قرار داده است.

Continue Reading

Trending

Copyright © 2022 Ariana News. All rights reserved!