Connect with us

رویداد های اخیر

طالبان: شماری از زندانیان رها شده دوباره بازداشت یا هم کشته شده اند

منتشر شده

در

(Last Updated On: دلو ۲۰, ۱۳۹۹)

محمد نعیم، سخنگوی دفتر سیاسی طالبان در قطر در گفتگو با آریانانیوز ادعاهای اخیر امرالله صالح را که گفته بود ۸۵ درصد طالبان رها شده به میدان‌ها نبرد برگشته اند رد میکند.

نعیم می گوید که ” این نوع اظهارات حقیقت ندارد، در حقیقت جنبه تبلیغاتی دارد که از چندی به اینسو از سوی مسوولان بلند پایه اداره کابل صورت می گیرد.”

از سوی دیگر سخنگوی این  گروه با نشر فهرستی ادعا کرده است که حکومت شماری از زندانیان رها شده این گروه را را بدون جرمی دو باره بازداشت و یا هم کشته است.

قبل از این امرالله صالح، معاون نخست رییس جمهور گفته بود که ۸۵ درصد از زندانیان طالبان که در این اواخر از زندان‌ها رها شده اند دوباره به میدان نبرد رفته اند.

صالح گفته است که بیشتر آنان دوباره بازداشت و یا هم کشته شده اند.

ذبیح الله عادل، عضو دفتر مطبوعاتی معاونیت نخست ریاست جمهوری، در این باره میگوید:” این مسئله را نه تنها نهادهای دفاعی و امنیتی تایید نموده اند بلکه، شرکای بین المللی نیز تایید می کنند، ویدیوها و پیام‌های صوتی طالبان رها شده نشان میدهد که این ها از حسن نیت سوء استفاده نموده و فعالیت‌ها هراس افگنانه طالبان به این مسئله مهر تایید گذاشته است.”

از سوی دیگر، منابع در وزارت دفاع ملی گویند که بر بنیاد راهکار پیش از رهایی این طالبان روی دست گرفته شده بود، تمام پنج هزار زندانی آزاد شده زیر نظر اند و فیصدی حضور دو باره آنان در میدان نبر نیز به همین اساس است.

سرور نیازی، آگاه امور نظامی در این باره گفت:”در این جای شک نیست که طالبان رها شده دو باره به نبرد نروند، اینکه فیصدی آن چند است، نیاز به بررسی و تحقیق دارد، اما چیزیکه معلوم است اینها به جبهه برگشته اند و به فعالیت و کشت خون ادامه می دهند.”

ظاهر عظیمی، آگاه نظامی در این باره گفت:”در این شکی نیست که تعدادی از این افراد به میدان‌های نبرد برگشته اند اما، احصائیه ۸۵ درصد باید بررسی بیشتر شود، فهرست زندانیان آزاد شده وجود دارد و از روی آن می توانند بفهمند که چند درصد به جنگ برگشته اند”

سید اکبر آغا، عضو پیشین گروه طالبان، در این باره گفت:”ختم جنگ چنین نمی‌شود که یک نفر رها شود، باز دوباره بازداشت شود و این مسئله دیگران را مجبور می سازد تا دو باره به جنگ برگردند.”

این اتهامات در حالی از سوی هر دو طرف رد و بدل می شود که روند گفتگو‌های صلح میان افغان‌ها در دوحه متوقف است، و هیات طالبان سرگم  سفر به کشورهای منطقه اند.

رویداد های اخیر

یک شهروند افغان به اتهام قتل سه زن در اتریش بازداشت شد

Published

on

(Last Updated On: حوت ۶, ۱۴۰۲)

پولیس اتریش یک شهروند ۲۷ ساله افغان را به اتهام قتل سه زن در یک فاحشه‌خانه در ویانا، پایتخت آن کشور دستگیر کرده است.

بی‌بی‌سی نیوز گزارش داده است که این سه زن با ضربات چاقو به قتل رسیده اند و مظنون در حالی که چاقویی در دست داشت در نزدیکی فاحشه‌خانه پنهان شده بود.

انگیزه قتل در حال حاضر معلوم نیست، اما این مرد مورد بازجویی قرار گرفته است.

این در حالیست که یک زن و دخترش در یک حادثه نامرتبط در ویانا نیز کشته شده اند. مقام‌ها معتقدند که شوهر این زن مسوول این حادثه می‌باشد.

Continue Reading

رویداد های اخیر

متقی عازم ترکمنستان شد

Published

on

(Last Updated On: حوت ۶, ۱۴۰۲)

امیر خان متقی، سرپرست وزارت امور خارجه، در راس یک هیات عازم ترکمنستان شد.

حافظ ضیا احمد، معاون سخنگوی وزارت امور خارجه، در صفحه ایکس خود یکشنبه نوشته است که آقای متقی به‌دعوت رشید مردوف، وزیر امور خارجه ترکمنستان به‌منظور گفتگو در مورد مسایل دوجانبه راهی آن کشور شد.

مسوولان وزارت معادن و پترولیم، اداره خط آهن و شرکت برشنا مشمول این هیات اند.

Continue Reading

رویداد های اخیر

چین: جای تاسف است که در نشست دوحه، زمینه گفتگو با امارت اسلامی فراهم نشد

Published

on

(Last Updated On: حوت ۵, ۱۴۰۲)

نماینده ویژه چین در امور افغانستان ابراز تاسف کرده است که زمینه گفتگو با امارت اسلامی در یک نشست بین المللی در مورد افغانستان که هفته گذشته در دوحه برگزار شده بود، فراهم نشد.

یو شیایویونگ در صفحه ایکس خود شنبه نوشته است که این نشست برای تبادل نظر مفید بود و کشورها خواستار تعامل و گفتگوی عملی‌تر با افغانستان شد.

او گفته است: «افسوس که اشتراک کنندگان نشست دوحه در باره افغانستان بار دیگر نتوانستند با حکومت سرپرست افغانستان یا مقام‌های حاکم (امارت اسلامی) گفتگو داشته باشند، همان‌طور که چین و کشورهای منطقه خواستار آن بودند.»

این دیپلومات چین افزوده است که کشورش در این نشست خواستار کمک‌های بشردوستانه بیشتر، حکومت‌داری معتدل و آموزش زنان و دختران شد.

چین همچنین از ایالات متحده خواسته است که مسئولیت اصلی بازسازی افغانستان را بر عهده بگیرد، دارایی‌های افغانستان در خارج را آزاد و تحریم های یک‌جانبه را لغو کند.

سازمان ملل متحد از امارت اسلامی دعوت کرده بود تا در نشست دوم آن سازمان درباره افغانستان در دوحه شرکت کند، اما امارت اسلامی آن‌را به دلیل پذیرفته نشدن شرایطش رد کرد.

امارت اسلامی برای اشتراک در این نشست، خواستار تعامل با نظام فعلی به‌حیث یگانه نماینده افغانستان و دیدار با سرمنشی ملل متحد شده بود.

Continue Reading

Trending

Copyright © 2022 Ariana News. All rights reserved!