Connect with us

اخبار ساحوی

طالبان مرکز هشت ولسوالی دیگر را تصرف کردند

Published

 on

Social Media
(Last Updated On: جوزا ۲۹, ۱۴۰۰)

طالبان از شام روز جمعه تا کنون، مرکزهای هشت ولسوالی را تصرف کرده اند.

منابع محلی تایید می کنند که این گروه اداره ولسوالی های خواجه سبزپوش و جمعه بازار در فاریاب، میرزکه پکتیا، مردیان جوزجان، بهارک و بنگی در تخار، پشتکوه در فراه، دره صوف سمنگان و بازار فابریکه قند بغلان را به دست گرفته اند.

در این میان، چندین ولسوالی دیگر در تخار، نیمروز، هلمند و پکتیا گواه حملات سنگین طالبان استند.

با این هشت ولسوالی در دست‌کم ۲ ماه گذشته بیشتر از ۴۰ ولسوالی از ۱۷ ولایت کشور به دست طالبان افتاده است.

با این حال وزارت دفاع کشور از راه اندازی بازپس گیری این مناطق خبر داده است.

روح‌الله احمدزی سخنگوی این وزارت گفته است:” برای پاکسازی ساحات از وجود دشمن و جا به جایی پرقدرت نیروهای مان، پلان گذاری های استراتژیکی، اپراتیفی و تاکتیکی از سطح بالا تا قدم های پایین به شکل منظم در سراسر کشور عملی میشود.”

عبدالااحد ایلبیک عضو شورای ولایتی فاریاب میگوید: “طالبان تا نزدیکی های شهر میمنه خودشان را رسانده اند، ده هاموی به شمول اسلحه های سبک و سنگین به دست این گروه افتاده است.”

در غرب افغانستان، پس از آنکه ولسوالی اناردره فراه در جریان هفته گذشته به دست طالبان افتاد، اکنون این گروه ولسوالی پشت کوه را نیز زیر اداره گرفته است.

مسعود بختور والی فراه میگوید: “مسوولیت همین است، که وضعیت تغییر کند باید موقعیت های هم تغیر کند و این تصمیم در سطح رهبری گرفته می‌شود.”

جنگجویان طالب در بادغیس، غور، هرات و نیمروز هم با نیروهای دولتی در جنگ اند؛ به ویژه که در حال حاضر بخش های زیاد ولسوالی خاشرود نیمروز زیر تصرف طالبان درآمده است.

ولسوالی های گرشک و نهرسراج در هلمند، چال و خواجه غار در تخار و لجه منگل در پکتیا هم اکنون گواه حملات سنگین طالبان استند.

مار ارتش گفته که بیش از ۲۵۰ جنگجوی طالب در نبردهای پسین در هشت ولایت کشته شده اند.

اخبار ساحوی

دیدار رهبر امارت اسلامی با علمای دینی کابل

Published

on

(Last Updated On: اسد ۱۲, ۱۴۰۱)

یک گروه از پنجاه نفری از عالمان دینی ولایت کابل  با رهبر امارت اسلامی در کندهار دیدار و در باره حقوق زنان نیز گفتگو کرده اند.

این دیدار که به خواست رهبر امارت اسلامی صورت گرفته که هدف اساسی آن مشکلات پایتخت نیشنان بوده است.

علمای دینی از رهبر امارت اسلامی خواسته اند که به آموزش و تعلیم، توجه خاص صورت گیرد و در صورت نیاز در نصاب تعلیمی هم تغیراتی بوجود آید.

در این دیدار عالمان دینی در باره حقوق زنان در چارچوب شریعت اسلامی و مسله تعلیم دختران گفتگو کرده اند. رهبر امارت اسلامی به علما اطمینان داده است که به مشکلات پایتخت رسیدگی خواهد شد.

ندا محمد ندیم، والی کابل گفت:” هدف اساسی این ملاقات مشکلات پایتخت نیشنان بود که به شخص عالی جناب برسد و دستورات وی از منبر و علما به مردم رسانیده شود”.

برخی از این علما می‌‌گویند که در مورد رسید‌گی به مشکلات زنان، احترام به حقوق زنان در چارچوب اسلام و تجدید نظر در نصاب‌ تعلیمی مکاتب و مدرسه‌‌ها بحث‌های با رهبر امارت اسلامی داشته اند.

عبدالحمید حماسی، عالم دین می‌گوید که:” برای امیرالمومین مجاهد و غیر مجاهد فرق ندارد و همه رعیت است و دارای حقوق برابر .”

این درحالی است که پیش از این رهبر امارت اسلامی در نشست بزرگ علمای دینی وعده سپرده که در هر نشستی از عالمان دین شرکت خواهد کرد و عالمان دین را در رهبری نهادهای دولتی خواهد گماشت.

Continue Reading

اخبار ساحوی

کشته شدن ۳عضو داعش دریک عملیات نیروهای امارت اسلامی در ولایت کندز 

Published

on

(Last Updated On: سرطان ۲۶, ۱۴۰۱)

در یک عملیات نیروهای امارت اسلامی افغانستان بریک مرکز گروه داعش در ولایت کندز،۳ عضو این گروه کشته شدند. 

ذبیح‌الله مجاهد، سخنگوی امارت اسلامی افغانستان گفته است که این عملیات از سوی قطعه خاص امارت اسلامی در منطقهٔ قنجغه ولسوالی امام صاحب راه اندازی شد. 

به گفته آقای مجاهد دراین عملیات همچنان ۵ عضوی گروه داعش بازداشت شدند. 

آقای مجاهد افزوده است که این افراد در حمله‌‌های راکتی چندی پیش بر خاک ازبکستان و تاجیکستان دست داشتند.

Continue Reading

اخبار ساحوی

سرپرست وزارت خارجه به ولایت بدخشان رفت

Published

on

(Last Updated On: سرطان ۲۳, ۱۴۰۱)

مسوولان محلی در بدخشان می‌گویند امیرخان متقی، سرپرست وزارت خارجه روز چهارشنبه (۲۲سرطان) به منظور بررسی چالش‌های باشندگان به این ولایت سفر نمود.

معزالدین احمدی، رییس اطلاعات و فرهنگ ولایت بدخشان می‌گوید در این سفر احمدالله وثیق، رییس رادیو تلویزیون ملی نیز با امیر خان متقی همراه است و با رووسای ادارات دولتی  و مقامات محلی روی چالش‌ها و مشکلات مردم این ولایت بحث و گفتگو کرده اند.

به گفته آقای احمدی در این برنامه روی مسایل چگونگی برقراری روابط حسنه میان اقوام ساکن در دوطرف خط مرزی میان تاجکستان و افغانستان، حل مشکلات مرزی از راه دیپلوماسی، روابط حسنه نیروهای امارت اسلامی با مردم، بررسی مشکلات اقتصادی مردم و حل مشکلات تعلیم و تربیه تبادل نظر صورت گرفته است.

Continue Reading

Trending

Copyright © 2022 Ariana News. All rights reserved!