Connect with us

اخبار ویژه

طالبان یک هیات ۲۰ نفری جدید برای پیشبرد مذاکرات میان افغان‌ها تشکیل داد

Published

 on

(Last Updated On: سنبله ۶, ۱۳۹۹)

طالبان یک هیات ۲۰ نفری جدید برای پیشبرد مذاکرات میان افغان‌ها تشکیل داده است.

عباس ستانکزی رییس هیات مذاکره کننده طالبان در یک مصاحبه با رادیو اروپای آزاد/رادیو آزادی گفته است وی این گروه تازه تشکیل را رهبری میکند. این هیات مسوولیت تعین مکان و آجندای مذاکرات را نیز به عهده دارد.

گفتگوها که قرار بود در اوایل این ماه برگزاری شود، پس از آنکه محمد اشرف غنی رییس جمهوری روند آزادی زندانیان طالبان را متوقف کرد به بن‌بست خورد.

آزادی زندانیان طالبان پیش شرط این گروه برای وارد شدن به گفتگوهای میان افغان‌ها بود. این شرط بر اساس توافق دوحه میان امریکا و طالبان که در ماه فبروری سال روان میلادی به امضا رسید، بوده است.

رییس جمهوری با ۳۲۰ زندانی جنجالی طالبان که شماری از آنان در حملات بزرگ در کشور دست دارند و شماری نیز غول های قاچاق مواد مخدر اند، مخالفت کرده است.

آقای ستانکزی به رادیو اروپای آزاد گفته است که هیات تازه تشکیل از دفتر سیاسی طالبان مجزا است و تماس مستیقیم با رهبری طالبان دارد.

او همچنان گفته است که مذاکرات میان افغان ها در کشورهای مختلف برگزار خواهد شد.

مصاحبه ستانکزی همزمان با سفر هیات طالبان به رهبری ملا عبدالغنی برادر به پاکستان است.

طالبان در اعلامیه ای گفته است که هیات این گروه با شاه محمود قریشی وزیر امور خارجه پاکستان و نماینده ویژه پاکستان برای افغانستان و شماری از مقام های عالی رتبه پاکستانی دیدار کرده است.

سهیل شاهین سخنگوی طالبان گفته است که در این دیدار هیات این گروه در مورد مسایل مختلف از جمله زندانیان طالبان در زندان های پاکستان گفتگو کرده اند.

آقای شاهین گفته است که با مقام های پاکستانی در مورد رهایی زندانیان افغان از زندان های پاکستان نیز صحبت شده است و پاکستان وعده کرده است که تمام اقدام های لازم برای رهایی آنان روی دست گرفته میشود.

 در اعلامیه آمده است: “افراد فاقد خانواده با جرم‌های کوچک آزاد خواهند شد در حالی که حکم زندان کسانی که به اتهامات جدی محکوم اندف کاهش می یابد.”

 همچنین در مورد لزوم ایجاد صلح و امنیت در افغانستان و منطقه بحث و گفتگو صورت گرفت و “هر دو طرف بر اهمیت ایجاد اعتماد و روابط خوب بین دو کشور تاکید می کنند.”

سفر هیات طالبان به پاکستان در حالی صورت میگیرد که این کشور به تازگی بر دو مقام طالبان شامل ملا عبدالغنی برادر تعزیرات وضع کرده است که این تحریم ها شامل ممنوعیت سفر جهانی نیز میشود.

این اقدام پاکستان تلاشی برای خارج شدن از از فهرست خاکستری گروه ویژه اقدام مالی (FATF) بوده است.

رسانه های پاکستانی گزارش کرده است که دولت همچنین حساب های بانکی و دارایی های متعلق به هراس افگنان در این کشور را ضبط کرده است.

بر اساس گزارش ها پاکستان ۸۸ تن را تحریم کرده که در فهرست سیاه سازمان ملل متحد نیز بوده اند.

این اطلاعیه قبل از نشست مهم «FATF» آمده است تا پیشرفت پاکستان در مبارزه با جنایاتی مانند پولشویی و تامین مالی هراس افگنی را ارزیابی کند.

پاکستان از مدتها به اینسو متهم به پناه دادن و حمایت از رهبران طالبان است. اما اسلام آباد همواره اتهامات را تکذیب کرده است.

در همین حال، پاکستان از ماه جون سال ۲۰۱۸ میلادی در فهرست خاکستری «FATF» قرار دارد و در ماه «فبروری» هشدار نهایی به وی نیز داده شده است.

اخبار ویژه

ایلان ماسک برای فعالسازی دوباره حساب توییتری ترامپ نظر سنجی راه اندازی کرد

Published

on

(Last Updated On: عقرب ۲۸, ۱۴۰۱)

ایلان ماسک، مالک توییتر روز جمعه از کاربران خواست تا درباره موافقت یا مخالفت خود با فعالسازی دوباره حساب دونالد ترامپ، رییس جمهور پیشین امریکا در این شبکه اجتماعی نظر دهند.

میلیون ها تن در این نظر سنجی که تا فردا ادامه خواهد داشت اشتراک کرده اند.

ماسک این نظرسنجی را ساعاتی پس از آن راه اندازی کرد که او فعال شدن دوباره حساب توییتری سه چهره مشهور دیگر را اعلام کرد.

ترامپ پیش از مسدود شدن حساب اش در توییتر در ماه جنوری ۲۰۲۱ بیش از ۸۸ میلیون دنبال کننده داشت. توییتر علت مسدود سازی حساب ترامپ را «تشویش و ترغیب به خشونت» عنوان کرده بود.

ماسک در ماه می اخراج ترامپ از توییتر را «اخلاقاً نادرست و عمل احمقانه» خوانده بود.

Continue Reading

اخبار ویژه

انفجار در استانبول دست‌کم شش کشته و ۵۳ زخمی برجا گذاشت

Published

on

(Last Updated On: عقرب ۲۳, ۱۴۰۱)

مقام‌های ترکیه اعلام کرده‌اند که در نتیجه یک انفجار امروز (یکشنبه) در شهر استانبول دست‌کم شش تن کشته شدند و ۵۳ تن دیگر زخم برداشتند.

این انفجار در منطقه‌ای مزدحم در سرک استقلال استانبول رخ داد.

علی یرلیکایا، والی استانبول گفت که زخمیان این حادثه برای تداوی به شفاخانه‌ها منتقل شدند.

تاکنون فرد یا گروهی مسئولیت این انفجار را بر عهده نگرفته است.

رجب طیب اردوغان، رییس‌جمهور ترکیه اعلام کرده است که نهادهای دولتی تلاش خواهند کرد تا عاملان این حمله را شناسایی کنند.

او گفت: «تمام افراد مسئول شناسایی و مجازات خواهند شد.»

Continue Reading

اخبار ویژه

توزیع تذکره تابعیت به باشندگان پامیرهای ولسوالی واخان بدخشان

Published

on

(Last Updated On: عقرب ۱۷, ۱۴۰۱)

اداره ملی احصائیه و معلومات امروز (سه شنبه ۱۷عقرب) می‌گوید که هیأت اداره طی سفری به پامیرهای ولسوالی واخان ولایت بدخشان برای باشندگان آن تذکره تابعیت توزیع نمودند.

به گفته این اداره دراین روند برای حدود ۵۷۱ تن از باشندگان آن تذکره تابعیت توزیع گردید که شامل ۵۰۱ قطعه تذکره مثنی و ۳۵ قطعه تذکره جدید می باشد.

هم‌چنان حدود ۱۲۷ تذکره دیگر تجدید فوتو گردید.

این اداره افزوده است که برای سهولت هرچه بیش‌تر باشندگان پامیرها در مرحله بعدی برای افراد باقی مانده تذکره تابعیت توزیع خواهد شد.

Continue Reading

Trending

Copyright © 2022 Ariana News. All rights reserved!