Connect with us

رویداد های اخیر

طالبان: ۸۵ درصد خاک افغانستان را تحت کنترول داریم

Published

 on

Reuters
(Last Updated On: سرطان ۱۸, ۱۴۰۰)

هیات طالبان امروز (جمعه، ۱۸ سرطان) در یک نشست خبری در مسکو گفته که این گروه ۸۵ درصد خاک افغانستان را تحت کنترول دارد.

این هیات به روسیه اطمینان داده که خاک افغانستان علیه کشورهای دیگر استعمال نخواهد شد.

اعضای هییت مذاکراتی طالبان می افزایند که متعهد به تامین حقوق بشری، حقوق زنان و حق آموزش و کار برای شهروندان اند.

این هیات “امارت اسلامی را موثرترین نظام برای آینده افغانستان میداند. “

شهاب الدین دلاور، عضو هییت مذاکراتی طالبان، در این باره میگوید:” طالبان  ۸۵ درصد خاک افغانستان را تحت کنترول دارد.”

هییت طالبان در مسکو می‌گوید که  این گروه چهار ماه پیش طرح ۹۰ روزه کاهش خشونت‌ها را از طریق زلمی خلیل‌زاد با دولت افغانستان شریک کرده بود، اما حکومت آن را عملی نکرد.

طالبان می افزایند که بر بنیاد آن طرح، طالبان متعهد بودند تا بر مراکز ولایت‌ها و ولسوالی‌ها حمله نکنند اما در برابر باید دولت افغانستان به آزادی زندانیان این گروه و حذف نام سران شان از فهرست‌های سیاه اقدام میکرد.

همزمان با این، افغانستان یکی از درشت ترین موضوعات دیدار وزیران خارجه روسیه و هند در مسکو بوده است.

سرگی لاوروف، وزیر خارجه روسیه، در این باره میگوید:”چون این وضعیت در داخل افغانستان است ما نمی‌خواهیم کاری انجام دهیم. ما می‌توانیم از طرف‌ها و جریان های دخیل بخواهیم که گفتگوها و مذاکرات را ادامه دهند.”

جی شنکر، وزیر خارجه هند، در این مورد میگوید: “البته که ما از رویدادهای جاری در افغانستان نگران استیم در حال حاضر باید خشونت‌ها کاهش یابد چون خشونت‌ها نمی‌تواند باعث راه حل در افغانستان شود و در اخر کار یک دولت مشروع باید به میان بیاید.”

هرچند طالبان می‌گویند، توافق نامه دوحه آن‌ها را در گرفتن ولایت‌ها مانع نکرده، اما به گفته آن‌ها، مرکزهای ولایت‌ها را تصرف نمی‌کنند.

رویداد های اخیر

اردوغان: ترکیه و پاکستان برای تأمین صلح و ثبات در افغانستان متعهد اند

Published

on

(Last Updated On: قوس ۵, ۱۴۰۱)

رییس‌جمهور ترکیه اخیراً در یک نشست خبری مشترک با صدراعظم پاکستان گفته است که ترکیه و پاکستان برای تأمین صلح و ثبات در افغانستان متعهد هستند.

رجب طیب اردوغان همکاری‌های این دو کشور را برای بهبود اوضاع بشری در افغانستان مهم می‌داند.

آقای اردوغان گفته است: «صلح و ثبات در افغانستان، جز وظیفه بشر‌ دوستانه ما در قبال برادران افغان ما است و ‌از نظر مقابله با تهدیدها و خطرات مشترک، اهمیت حیاتی دارد. برای روابط بهتر دو کشور و جلوگیری از مهاجرت‌های غیرقانونی افغان‌ها به پاکستان، نیاز به یک افغانستان با ثبات است، و ما باید باهم در مورد آن کار کنیم.»

از سویی هم، رییس‌جمهور ترکیه خاطر نشان کرده که کشورش به کمک‌های بشر دوستانه در افغانستان ادامه می‌دهد وتاکنون چندین محمولۀ غذایی و کمک‌های اولیه به افغانستان فرستاده است.

در همین حال، شهباز شریف، صدراعظم پاکستان، خواستار پیوستن انقره به پروژۀ چندین میلیارد دالری دهلیز اقتصادی چین-پاکستان (CPEC) شده است.

به گفته آقای شریف، این نوع همکاری میان سه کشور سبب توسعه و رفاه در منطقه خواهد شد.

آقای شریف ابراز کرد: «این امر به محو فقر و بیکاری کمک خواهد کرد. این امر سبب توسعه آموزش خواهد شد و این راهی است که از طریق آن می‌توانیم چالش‌های امروز را حل کنیم.»

علاوه براین، آگاهان نیز بر این باورند که همکاری پاکستان و ترکیه در مورد افغانستان اگر صادقانه باشد می‌تواند موثر واقع شود زیرا این دو کشور روابط نزدیک با مقام‌های حاکم دارند.

Continue Reading

رویداد های اخیر

بحث روی ایجاد گروه بین‌المللی برای مذاکره با امارت اسلامی

Published

on

(Last Updated On: قوس ۵, ۱۴۰۱)

وزیر خارجه ازبیکستان در دیدار با معاون نماینده سازمان ملل متحد برای افغانستان درمورد ایجاد یک گروه بین‌المللی برای مذاکره با امارت اسلامی گفتگو کرده است.

ولادیمیر نوروف، وزیر خارجه ازبیکستان در توییتر نگاشته است که هدف از مذاکرات این گروه بین‌المللی با حکومت فعلی در افغانستان توافق برسر شیوه انجام تعهدات طرف‌ها خواهد بود.

در همین حال، یوناما یا دفتر معاونت سازمان ملل متحد امروز (شنبه) اعلام کرد که مارکس پوتزل، معاون این نهاد با مقام‌های حکومتی تاجیکستان و ازبیکستان درمورد حمایت بیشتر منطقه‌یی از مردم افغانستان گفتگو کرده است.

یوناما در توییتر نگاشته است: «یوناما به کار اش با بازیگران منطقه‌یی برای کمک به تلاش‌ها برای صلح معنادار در افغانستان ادامه می‌دهد.»

Continue Reading

رویداد های اخیر

امارت اسلامی اظهارات دفتر حقوق بشر ملل متحد درمورد مجازات شلاق را نکوهش کرد

Published

on

(Last Updated On: قوس ۵, ۱۴۰۱)

سخنگوی امارت اسلامی افغانستان اظهارات دفتر حقوق بشر سازمان ملل متحد درمورد مجازات شلاق را نکوهش و آنرا «بی احترامی به دین اسلام و مخالفت از اصول بین‌المللی» خوانده است.

ذبیح‌الله مجاهد از کشورها و سازمان‌ها خواست اجازه ندهند «اشخاص مغرض از آدرس آنها در مورد دین اسلام و یا احکام آن اظهارات غیرمسئولانه و تحریک آمیز کنند.»

پیش از این، راوینا شمدسانی، سخنگوی دفتر حقوق بشر سازمان ملل متحد در اعلامیه ای روز جمعه بیان کرد که این نهاد از دُره زدن ۱۴ تن در ولایت لوگر که روز چهارشنبه هفته گذشته اتفاق افتاد، وحشت زده شده است.

در این اعلامیه آمده است که مجازات شلاق «ظالمانه و غیرانسانی» و خلاف کنوانسیون های بین‌المللی است که افغانستان عضویت آنرا دارد.

Continue Reading

Trending

Copyright © 2022 Ariana News. All rights reserved!