Connect with us

خبرهای تازه

طرزالعمل جدید حکومت برای مساعدت شهروندان بی بضاعت تا تامین قرنطین کابل

منتشر شده

 در

(Last Updated On: حمل ۱۰, ۱۳۹۹)

حکومت سازوکار تازه ی را برای کمک رسانی به مردم نیازمند روی دست گرفته تا روند قرنطین در کابل به گونه لازم به پیش برود.

پس از برنامهء قیود بر گشت و گذار در پایتخت، حکومت تصمیم گرفته است تا کمیتهء ایجاد شود و کار شیوهء کمک رسانی را به مردم نادار عملی سازد. مشاور رییس جمهور در بخش روابط عامه و استراتیژیک می گوید که این کمیته به مشکلات اقشار آسیب پذیر رسیده گی کند.

وحید عمر، مشاور رییس جمهور در بخش روابط عامه و استراتیژیک، می گوید: “یک کمیته که والی کابل در راس آن است و نماینده گان نهاد های مختلف دولتی حضور دارند و روی آن  کار جریان دارد تا محدودیت های گشت و گذار که وضع شده و زیادتر هم خواهد شد به اقشار آسیب پذیر رسیده گی کنند و مشکلات شان را حل نمایند.”

اما برخی از نماینده گان مجلس می گویند که رسیده گی حکومت به چالش های خانواده های نادار کار دشوار است، زیرا مردم نسبت به رسیدن نان به خانه های شان مطمئن نیستند.

نیلوفر ابراهیمی، عضو مجلس نماینده گان، گفت: “درمورد فقرا باید راهکار متفاوت و جداگانه و دراز مدت روی دست گرفته شود چون معلوم نیست که نگرانی ویروس کرونا چه زمانی پایان میابد و کسانی که روزانه دست مزد دارند و در بیرون کار می کنند، مطمین نیستند که یک لقمه نان برای شان میاید یا خیر و این موضوع بسیار جدی است.”

هرچند فقر و بیکاری سبب شده تا مردم هر روز برای پیدا کردن لقمه نانی از خانه های شان بیرون بروند، اما قیود بر گشت و گذار یک چالش بزرگ در برابر آنان است.

سید نعمت، غریب کار، می گوید:” حکومت هیچ در قصه ما نیست و روزانه تا دو صد افغانی کار میکنم که نان خانه ما شود، حال پولیس به ما اجازه کار را نمی دهد ما چه کنیم؟”

حسینه دختر خورد سال سید نعمت مذکور است که از وضعیت پیش آمده در برابر کار پدرش نگران است. او می گوید: ” پدرم اگر کار نکند و نان و پیسه خانه نیاورد ما چی کنیم و ما خو غریب استیم.”

بااین حال هرچند ویروس کرونا یک چالش بزرگ در برابر مردم، به ویژه مردمان نادار است، اما می گویند که اگر حکومت نتواند وضعیت پیش آمده را اداره کند و به مشکلات مردم رسیده گی کند، فاجعه ی بزرگ انسانی در کشور رخ خواهد داد.

اخبار ساحوی

فرمانده‌ پیشین پولیس ولسوالی تیوره غور در شهر هرات کشته شد

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: دلو ۶, ۱۴۰۰)

حبیب الرحمن ملک زاده فرمانده پیشین پولیس ولسوالی تیوره ولایت غور صبح امروز در مرکز شهر هرات ترور شده است.

نزدیکان آقای ملک زاده می گویند او در دروازه خانه اش در ناحیه اول شهر هرات هدف گلوله قرار گرفته و جان باخته است.

ثابت هروی مسوول مطبوعاتی استخبارات هرات با تایید این رویداد میگوید که مهاجمان دو نفر بودند و پس حمله بالای آقای ملک‌زاده از محل فرار کرده اند.

تا هنوز فرد و یا گروهی مسولیت این حمله را به عهده نگرفته است.

به خواندن ادامه دهید

خبرهای تازه

وزارت داخله: نزدیک به ۶۰۰ زندانی رها شده طالبان در میدان جنگ دیده شده اند

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: عقرب ۲۰, ۱۳۹۹)

وزارت امور داخله امروز (سه شنبه ۲۰عقرب) به آریانا نیوز گفته است که حدود ۶۰۰ زندانی طالب پس از رهایی در میدان جنگ دیده شده اند.

به گفته این وزارت بیشتر این زندانیان پس از رفتن به میدان جنگ کشته شده اند.

این وزارت همچنان گفته است که طالبان با تغیر رویکرد، حملات شان را افزایش داده اند.

طالبان تاکنون دراین باره چیزی نه گفته اند.

این درحالی است که در ۴۸ساعت گذشته چندین پاسگاه نیروهای افغان را در نقاط مختلف کشور مورد هدف قرار داده اند.

این درحالی است که روز گذشته سرور دانش، معاون دوم رییس جمهور خواستار بازنگری و  ارزیابی روند مذاکرات صلح افغانستان با گروه طالبان از سوی رهبری حکومت جدید امریکا شد.

سرور دانش، عدم انعطاف پذیری از سوی طالبان را عامل بنبست مذاکرات دوحه میخواند.

دانش گفت:”امیدواریم که در دوره ای رهبری جدید حکومت امریکا روند طی شده مذاکرات صلح با طالبان بازنگری و ارزیابی مجدد صورت بگیرد و مشکلات موجود باید رفع شود.”

به گفته دانش حکومت بیش از ۶۰۰۰ زندانی طالبان را پس از توافقنامه دوحه آزاد کرده، اما شماری این زندانیان دوباره به میدانهای جنگ برگشته اند.

دانش افزود: “اکثریت افراد رها شده بر خلاف تعهد شان دوباره به میدانهای جنگ رفته اند، افزایش خشونتها و مخصوصا ترورهای کورکورانه توسط طالبان انجام میشود در ایام که مذاکره در جریان است به هیچ صورت مورد قبول نیست.”

به خواندن ادامه دهید

خبرهای تازه

انفجار موتر بم در فاریاب جان ۴ پولیس را گرفت

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: عقرب ۲۰, ۱۳۹۹)

پولیس ولایت فاریاب، میگوید که در یک حملۀ موتر بم بر فرماندهی پولیس ولسوالی المار این ولایت، چهار پولیس جان باختند و پنج پولیس دیگر زخم برداشتند.

به گفته پولیس طالبان نیمه شب گذشته حوالی ساعت ۱۲ یک موتر بم را در سرک قوماندانی امنیه ولسوالی المار انفجار دادند.

به گفته پولیس در اطراف فرماندهی مکتب، مسجد و منازل مسکونی بود که شدیدآ خسارمند شده اند.

در همین حال، پولیس می‌گوید که دراین انفجار بیشتر از ۱۰ غیرنظامی نیز زخم برداشته اند و احتمال میورد که تلفات این حمله، افزایش یابد.

طالبان تاکنون دربارۀ این حمله، چیزی نگفته‌اند.

به خواندن ادامه دهید

Trending