Connect with us

تغییرات اقلیمی

طوفان کشنده در جاپان هزاران تن را روانه پناهگاه‌ها کرد

Published

 on

(Last Updated On: سنبله ۲۷, ۱۴۰۱)

رسانه‌های جاپانی گزارش داده اند درحالی که طوفان کشنده ” نان‌مادول” به سمت مناطق جنوب غرب جاپان در حرکت است، حکومت را مجبور کرد تا از حدود سه میلیون نفر از ساکنان درخواست کنند تا خانه‌های خود را تخلیه کنند.

سازمان هواشناسی جاپان هشدار عاجل را برای ساکنان منطقه کاگوشیما صادر کرده است، هشداری که تنها در مواقعی صادر میشود که وقوع نوعی از شرایط آب و هوا تنها یک بار در مدت چند دهه پیش بینی میشود.

به نقل از این رسانه‌ها صبح امروز، برق ۲۵ هزار و ۶۸۰ خانواده در منطقه کاگوشیما و مناطق مجاور آن قطع شد و خدمات خط آهن منطقه‌ای، پروازها و حرکت کشتی‌ها با اختلال مواجه شد.

در گزارش سازمان هواشناسی جاپان آمده است که این منطقه ممکن است با خطر بی‌سابقه وزش باد شدید، طوفان مرگبار و بارش باران‌های سیل آسا مواجه باشد.

درهمین حال، دانشمندان می‌گویند تغییرات اقلیمی شدت طوفان‌ها را افزایش می‌دهد و باعث گرم شدن آب و هوا، خشکسالی و سیل‌های ناگهانی مکرر و شدید می‌شود.

تغییرات اقلیمی

سازمان هواشناسی جهانی: دست کم ۳.۶ میلیارد نفر، یک ماه در هر سال به آب کافی دسترسی ندارند

Published

on

(Last Updated On: قوس ۹, ۱۴۰۱)

سازمان هواشناسی جهانی در گزارش تازه‌اش می‌گوید که به دلیل تغییرات اقلیمی و خشک‌سالی‌ها، در حال حاضر ۳.۶ میلیارد انسان در جهان، دستکم یک ماه در سال با دسترسی ناکافی آب مواجه ‌اند.

در این گزارش آمده است که این رقم تا سال ۲۰۵۰ به ۵ میلیارد نفر افزایش خواهد یافت.

سازمان هواشناسی جهانی گفته است که این نخستین گزارش اش به منظور ارزیابی اثرات تغییرات اقلیمی، زیست محیطی و اجتماعی بر منابع آبی زمین بوده است.

این سازمان گفته است که در گزارش جریان دریا، سیل‌های بزرگ و خشک‌ سالی‌ها را مرور کرده است.

در گزارش آمده است که ۷۴ درصد آفات طبیعی بین سال ۲۰۱۸ تا ۲۰۲۱ مربوط به آب بوده است.

Continue Reading

تغییرات اقلیمی

 ماه‌ گرفتگی کامل که به آن “ماه خونین” هم گفته می‌شود امروز اتفاق خواهد افتاد

Published

on

(Last Updated On: عقرب ۱۷, ۱۴۰۱)

به اساس گزارش‌ها امروز (سه‌شنبه ۱۷ عقرب) ماه‌ گرفتگی کامل یا خسوف کامل که به آن “ماه خونین” هم گفته می‌شود اتفاق خواهد افتاد.

این پدیده تا سال ۲۰۲۵ تکرار نخواهد شد. خسوف کامل زمانی اتفاق می‌افتد که زمین مستقیماً از بین ماه و آفتاب عبور می‌کند.

خسوف کامل (موسوم به ماه خون یا ماه خونین) از مناطق امریکای شمالی و جنوبی، اقیانوس آرام و استرالیا قابل مشاهده خواهد بود؛ این سومین خسوف یا ماه‌گرفتگی کامل در ۱۸ ماه گذشته و دومین مورد در سال ۲۰۲۲ میلادی و آخرین ماه‌ گرفتگی کامل تا سال ۲۰۲۵ خواهد بود.

این ماه که به‌عنوان ماه خونی شناخته می‌شود، از نور غروب و طلوع آفتاب به رنگ نارنجی متمایل به سرخ ظاهر می‌شود. به‌گفته دانشمندان ناسا، در اوج ماه‌گرفتگی، ماه ۳۹۰۶۵۳ کیلومتر با ما فاصله خواهد داشت.

امریکای جنوبی در صورت مساعد بودن آب‌وهوا، نگاهی اجمالی به ماه‌گرفتگی امروز خواهد داشت. در مجموع، آفریقا، خاورمیانه و بیشتر اروپا باید تا سال ۲۰۲۵ برای دیدن دوباره ماه‌گرفتگی کامل صبر کنند؛ مرکز ستاره‌شناسی گریفیتس در لس ‌آنجلس و پروژه تلسکوپ مجازی مستقر در ایتالیا پخش زنده‌ای از این ماه گرفتگی کامل را امروز ارائه می‌دهند.

Continue Reading

تغییرات اقلیمی

امارت اسلامی: تغییرات اقلیمی دو میلیارد دالر امسال به افغانستان زیان وارد کرده است

Published

on

(Last Updated On: عقرب ۱۶, ۱۴۰۱)

همزمان با برگزاری ۲۷همین نشست تغییرات اقلیمی سازمان ملل متحد در مصر، وزارت خارجه امارت اسلامی افغانستان می‌گوید که با آنکه افغانستان هیچ سهم منفی در تغییر اقلیم نداشته، اما این کشور بیشترین زیان را از این ناحیه دیده است

عبدالقهار بلخی، سخنگوی این وزارت روز دوشنبه (۱۶ عقرب) با نشر اعلامیه‌ای گفت که تغییرات اقلیمی بیشتر از دو میلیارد دالر در سال جاری به افغانستان زیان وارد کرده است.

بلخی افزوده است: «از آنجایی که اثرات تغییر اقلیم مرزهای سیاسی را نمی‌شناسد، لذا راه‌حل‌های آن نیز باید مستقل از ملاحظات سیاسی باشد و کشورهایی مانند افغانستان که هیچ‌گونه سهم منفی در تغییر اقلیم نداشته اند، اما با تاثیرات منفی آن دست و پنجه نرم می‌کنند، نباید نادیده گرفته شوند.»

معاون نماینده‌ای خاص سازمان ملل برای افغانستان روزگذشته (یک شنبه ۱۵عقرب) دراعلامیه‌ای گفت که افغانستان ششمین کشور آسیب دیده از تغییرات اقلیمی در جهان است وافغان‌ها در پرتگاه این تغییرات قرار دارند.

او از جامعه جهانی خواست تا کمک‌های فوری و مشترک برای مبارزه با تغییرات نابود کننده اقلیمی افغانستان داشته باشند.

سرمنشی عمومی سازمان ملل هم خواهان برداشتن گام‌های بنیادی ازسوی کشورها برای کاهش تاثیرات بد تغییرات اقلیم به کشورهای نادار وفقیر است.

آنتونیو گوترش، سرمنشی عمومی سازمان ملل می‌گوید که:«نیاز است تا کشورها گام‌های بنیادی را برای اقدام سریع‌ و جسورانه‌‌ای اقلیمی در دهه سرنوشت‌ساز پیش رو را بگذارد وکشورهایی را کمک کنند که با وجود نداشتن نقش منفی درتغییرات اقلیمی، آسیب‌های فراوان را متحمل می‌شوند، این زمانی است که در جنگ جهانی اقلیمی پیروز یا مغلوب خواهیم شد.»

این درحالی است که درافغانستان خشک‌سالی‌های چند سال گذشته و این‌سو بارندگی‌ها وسرازیرشدن سیلاب‌های غیر معمول، به مردم زیان‌های زیادی وارد کرده‌است.

برنامه غذایی جهان تخمین می‌کند که درافغانستان حدود ۱۹ میلیون تن مصونیت غذایی ندارند و نزدیک به ۶ میلیون هم به کمک‌های اضطراری غذایی نیازمند استند.

این درحالی است که بیش از ۱۲۰ رهبر جهان برای شرکت درنشست موسوم به”کاپ ۲۷” به شرم الشیخ مصر رفته‌اند و حدود ۳۰ هزار نفر در این نشست دو هفته‌ای، شرکت خواهند کرد.

Continue Reading

Trending

Copyright © 2022 Ariana News. All rights reserved!