Connect with us

رویداد های اخیر

عبدالله: آتش‌بس دراز مدت نخسین اجندای مذاکرات صلح با طالبان خواهد بود

Published

 on

(Last Updated On: سنبله ۱۴, ۱۳۹۹)

عبدالله عبدالله رییس شورای عالی مصالحه ملی می گوید که آتش‌بس دراز مدت نخسین اجندای مذاکرات صلح با طالبان خواهد بود.

آقای عبدالله در گفتگو با شبکه العربیه گفته است: “اولین موضوع که قرار است روی آن بحث شود، مساله آتش بس خواهد بود، آتش بس طولانی مدت و با ثبات که زمینه را برای فضای بهتر اعتماد سازی میان دو طرف برای ادامه‌ی گفتگوها به وجود آورد. مردم افغانستان خواهان یک راه حل اند که برای آن ها قابل قبول باشد، یک صلح با عزت که هر قدر زودتر به دست آید.”

 رییس شورای عالی مصالحه در پاسخ به امکان تعدیل قانون اساسی در نتیجه‌ی گفتگوهای صلح می‌گوید خود طرفدار تعدیل قانون اساسی از راه های مشروع و راهکارهای تعیین شده بوده است.

آقای عبدالله افزوده است: “نظر به قانون اساسی، در صورت ضرورت، راه و میکانیزمی برای تعدیل قانون اساسی وجود دارد. در قطع‌نامه‌ی لویه جرگه هم ذکر شده بود که اگر ضرورتی برای تعدیل قانون اساسی باشد، ما باید نظر به میکانیزم تعریف شده، آماده‌ی آن باشیم.”

در همین حال فوزیه کوفی عضو هییت مذاکره کننده صلح جمهوری اسلامی افغانستان که چندی پیش هدف یک سوی قصد مسلحانه قرار گرفت، نیز در گفتگو با شبکه العربیه بر شامل ساختن معنا دار زنان در توافق صلح تاکید می‌ورزد.

خانم کوفی گفته است: “زنان بخشی از جنگ چهل سال گذشته نبوده‌ اند اما می‌خواهند بخشی از صلح باشند. چون ما باور داریم که بدون زنان، برقراری صلح پایدار ممکن نیست. صلح همراه با عدالت به دست نمی آید. بنابراین، زنان به عنوان ۵۵ درصد جمعیت کشور باید بخشی از این گفتگوها باشند.”

گفته شده که در آغازین روز مذاکرات میان افغانان عبدالله عبدالله رییس شورای عالی مصالحه، نخست وزیر پاکستان و نمایندگان بسیاری کشورها و سازمان ها بگونه حضوری و از راه دور حضور خواهند داشت.

در همین حال دیبرا لاینز نماینده خاص سرمنشی ملل متحد برای افغانستان در جلسه شورای امنیت گفت که سطح خشونت ها در کشور همچنان بالا است.

وی از هر دو طرف خواست که آتش‌بس بشردوستانه را جز آجندای گفتگوهای میان افغان‌ها قرار دهند.

خانم دیبرا گفت: “بعد از چهار دهه جنگ، مردم افغانستان بیش از هر زمان دیگری امیدوارند که این جنگ ویرانگر پایان یابد.”

رویداد های اخیر

معاون نماینده سازمان ملل در افغانستان: کمک‌های بین المللی به زلزله زدگان افزایش یابد

Published

on

(Last Updated On: سرطان ۶, ۱۴۰۱)

رامز الاکبروف، معاون نماینده سازمان ملل در افغانستان از جامعه جهانی خواسته است که کمک‌های‌شان را به آسیب دیدگان زلزله در این کشور افزایش دهند.

آقای الاکبروف پس از سفر روز شنبه به ولایت زلزله زده پکتیکا در صفحه تویتر اش نگاشته است که مردم در مشقت شدید قرار دارند.

سازمان ملل و شرکای آن درخواست اضطراری سه ماهه را برای مقابله با خسارات این زلزله ترتیب داده اند.

هدف از این برنامه افزایش و تسریع کمک بشری به بیش از سه صد وپنجاه هزار تن در ولایت های  پکتیکا و خوست است.

بیش از یک هزار تن بر اثر زلزله در شرق کشور کشته و حدود دو هزار تن دیگر زخمی شده اند.

طبق آمار سازمان ملل، ۲۳۵ کشته و ۶۰۰ زخمی تنها در ولسوالی گیان ولایت پکتیکا ثبت شده است.

آقای الاکبروف گفته است که در کنار مواد غذایی، سرپناه و بازسازی خانه ها، مردم به ترمیم پایپ‌های آب، فعالیت‌های پیشگیرانه کولرا، اعاده مخابرات، دسترسی به جاده و وسیله امرار معاش نیاز دارند.

Continue Reading

رویداد های اخیر

برگشت نظام الدین قیصاری به کشور

Published

on

(Last Updated On: سرطان ۵, ۱۴۰۱)

نظام الدین قیصاری، یکی از قوماندانان خیزش‌های مردمی حکومت پیشین در ولایت فاریاب، صبح امروز، یک‌شنبه، ۵ سرطان، در نتیجه تلاش‌های کمیسیون تماس باشخصیت ها دوباره به کشور برگشته است.

آقای قیصاری دلیل بازگشت‌اش را خدمت به وطن می‌گوید و از مقام‌های امارت اسلامی می‌خواهد که حکومت فراگیر که همه اقوام درآن سهم داشته باشند، شکل دهند.

این فرماندۀ پیشین می‌گوید که اگر امارت اسلامی خواسته باشد، حاضر است که در بدنۀ حکومت، به کشور و مردم خود خدمت کند.

درهمین حال، مقام‌های امارت اسلامی از برگشت چهره‌های سیاسی حتا کسانی که مخالف امارت هم بودند، استقبال می‌کند.

به باور آگاهان افغانستان خانه مشترک همه است وبرگشت چهره‌های سیاسی ومتخصص می‌تواند زمینه ثبات دایمی و هم‌چنان رشد وشگوفایی افغانستان را فراهم کند.

Continue Reading

اخبار ویژه

چین بیش از هفت میلیون دالر به زلزله زدگان افغانستان کمک می‌کند

Published

on

(Last Updated On: سرطان ۵, ۱۴۰۱)

حکومت چین اعلام کرده است که بیش از هفت میلیون دالر امریکایی را به آسیب دیدگان زلزله در ولایت های خوست وپکتیکا کمک می کند.

وزارت خارجه چین گفته است که این کمک‌ها شامل خیمه، کمپل، دوشک و سایر مواد مورد نیاز خواهد بود.

وانگ وینبین، سخنگوی وزارت خارجه چین گفته است که اولین محموله این کمک‌ها فردا (دوشنبه) در یک طیاره چارتر به افغانستان فرستاده خواهد شد.

پنج روز از وقوع زلزله و یرانگر ومرگبار در خوست وپکتیکا می گذرد اما مردم آسیب دیده این ولایت ها ازعدم شفافیت درتوزیع این کمک ها شکایت دارند.

افزون براین؛ هزاران تن  در این زلزله خانه وکاشانه وهست وبود شان را از دادند و در فضای باز زیر چادرها زندگی می کنند.

چارلی داگاتا، خبرنگار و تحلیلگرامریکایی گفت: “اکثریت سازمان‌ها ونهادهای کمک رسان بین المللی از جمله بسیاری از آژانس های امدادی امریکایی به دلیل روی کارآمدن حکومت طالبان از افغانستان خارج شدند؛ افزون بر آن، تحریم‌ هایی نیز علیه طالبان وجود دارد، بنابراین، هر گونه پولی که به افغانستان وارد می‌شود، به شدت زیر نظر است؛ اما برای عدم تکرار این گونه تراژیدی در آینده نیاز است تا در زیر ساخت‌ها سرمایه گذاری شود”.

هرچند بسیاری ازکشورهای منطقه ده ها تن موادغذایی، دوایی وتجهیزات ابتدایی برای سرپناه را برای آسیب دیدگان زلزله فراهم آورده اند اما مردم زیانمند می گویند کمک های که تاکنون برای شان رسیده بسنده نیست ودولت باید برای داشتن زندگی عادی دو باره کمک های بیشتر را به آنها فراهم کند.

ایاز، یک از آسیب دیدگان زلزله در ولسوالی گیان ولایت پکتیکا گفت: “خانه های زیادی تخریب شده اند، زنان زیادی شهید شده اند، ما در زیر آفتاب زندگی می‌کنیم، اینجا باران شد و سردی شدید بود، خانواده ها به جنگل ها آواره شده اند.”

 در همین حال، قطر نیز چندین طیاره کمک های بشردوستانه به زلزله زدگان فرستاده است و همین طورهمه روزه کمک های ازسوی کشورهای منطقه وجهان به میدان های هوایی کابل وخوست می رسد و به آسیب دیدگان توزیع می شود.

اما خسارات به جامانده اززلزله چهارشنبه گذشته خیلی گسترده است. بربنیاد آمارهای که ازسوی نهادهای بین المللی منتشرشده حدود سه هزارخانه مسکونی درپنج ولسوالی خوست وپکتیکا ویران شده است.

Continue Reading

Trending

Copyright © 2022 Ariana News. All rights reserved!