Connect with us

رویداد های اخیر

عبدالله عبدالله از احتمال توافق سیاسی با غنی خبر داد

Published

 on

(Last Updated On: عقرب ۳, ۱۴۰۱)

عبدالله عبدالله از دستیابی به توافق‌هایی روی اصول، با اشرف غنی برای حل تنش های سیاسی خبر می‌دهد.

آقای عبدالله اطمینان می‌دهد که در مذاکرات سیاسی، ارگ و کاخ سپیدار به پیشرفت‌هایی دست‌ یافته‌اند و کار روی جزییات و نهایی‌سازی توافق میان دو طرف ادامه دارد.

عبدالله عبدالله در صفحه فیس‌بوک‌اش نبشته است: “در مذاکرات به پیشرفت‌های دست‌ یافته‌ ایم. روی اصول توافق‌هایی صورت گرفته است و اکنون کار روی جزییات و نهایی سازی توافق میان دو طرف ادامه دارد.”

در همین حال سرور دانش، معاون دوم رییس جمهوری در گفتگو با فرستاده ویژه سازمان ملل برای افغانستان گفته است که اشرف غنی و عبدالله عبدالله تا چند روز دیگر به توافق سیاسی دست خواهند یافت و قرار است آقای عبدالله، رهبری شورای عالی مصالحه را به عهده بگیرد.

از سوی دیگر طرحی منسوب به عبدالله عبدالله زیر نام چارچوب توافق سیاسی همگانی شده است؛ ایجاد شورای عالی دولت با حضور رهبران سیاسی، تشکیل صدارت اجرایی با محوریت صلح و سپردن رهبری روند صلح به نخست‌ وزیر اجرایی، درشت‌ ترین بخش‌های طرح بوده است.

اما کاخ سپیدار گفته است که این طرح، چارچوب توافق سیاسی عبدالله عبدالله نیست.

در طرحی که تازه همگانی شده، از سپردن صلاحیت اجرایی و سهم پنجاه‌درصدی در حکومت برای عبدالله عبدالله هم‌چون فرد دوم کشور و سپردن رتبه مارشالی به جنرال دوستم نیز یاد شده‌ است.

پیشتر منابع در رهبری ثبات و همگرایی، موجودیت چنین موارد را در طرح آقای عبدالله، تایید کرده بودند‌.

رویداد های اخیر

سه زن به اتهام سرقت زیورات در بلخ بازداشت شدند

Published

on

(Last Updated On: جوزا ۱۹, ۱۴۰۲)

مسوولان امنیتی بلخ از بازداشت سه زن در پیوند به سرقت طلا به ارزش ۴۵ هزار دالر امریکایی از یک خانه در این ولایت خبر می‌دهند.

عبدالحی عابد، آمر امنیت قوماندانی امنیه‌ بلخ، گفته است که این گروه در هماهنگی با یک مرد پیش از چاشت روز گذشته، مقداری از طلای یک خانم را از آرایشگاه واقع در کارته آریانا از مربوطات حوزه دهم امنیتی این ولایت به سرقت برده و از ساحه فرار کرده بودند که به اثر تلاش نیروهای امنیتی بازداشت شدند.

به گفته عابد، زیورات سرقت‌شده که شامل تاج، گلو‌بند، کمربند و دست‌بند می‌باشد، دوباره به مالک آن برگردانده شده است.

Continue Reading

رویداد های اخیر

UNICEF concerned over report of aid group ban from Afghan education

Published

on

(Last Updated On: جوزا ۱۹, ۱۴۰۲)

The U.N. children’s agency said on Thursday it was following up with Afghanistan’s Islamic Emirate officials over whether international organizations would be excluded from education projects, which could affect hundreds of thousands of students, Reuters reported.

“UNICEF is deeply concerned by reports that over 500,000 children, including over 300,000 girls, could lose out on quality learning through community-based education within a month if international non-governmental organizations working in the field of education are no longer allowed to operate,” said UNICEF’s Afghanistan spokesperson, Samantha Mort.

The agency was seeking clarification, she said.

Spokespeople for the Islamic Emirate of Afghanistan did not immediately respond to a request for comment.

The Islamic Emirate that took power in 2021 has closed most secondary schools to girls, stopped female students attending universities and stopped many Afghan women working for aid groups and the United Nations.

However, international organizations, including the U.N., have been heavily involved in education projects, including community-based classes, often held in homes in rural areas.

Two humanitarian aid sources said that in recent days humanitarian agencies had heard that provincial authorities had been directed to stop the involvement of international organizations in education projects.

The Islamic Emirate had not confirmed any orders to aid agencies seeking clarity.

In New York, U.N. spokesman Stephane Dujarric said: “If this would come to pass, this would be another horrendous step backwards for the people of Afghanistan.”

“We’ve not gotten anything official, anything in writing,” he said, adding that the U.N. message to the Taliban [IEA] administration was that “every person has a right to an education.”

The U.N. estimates that 8.7 million Afghans are in need of humanitarian aid for education this year and it was planning to reach about 3 million people under a humanitarian package for the year, which was revised this week to reflect lower funding.

Continue Reading

رویداد های اخیر

حقانی در جوزجان: اعتماد سازی می‌کنیم، شمولیت خود به خود می‌آید

Published

on

(Last Updated On: جوزا ۱۹, ۱۴۰۲)

وزیر امور داخله در سفری به ولایت جوزجان گفته است که دشمنان افغانستان تلاش کردند تا بنام‌های مختلف افغانستان را تجزیه کنند و در میان اقوام کشور تفرقه ایجاد نمایند.

سراج الدین حقانی اما تاکید کرد که از این پس دسیسه دشمنان خنثی می‌شود و محبت و اعتماد میان مردم افزایش می‌یابد.

آقای حقانی گفت: «دشمنان می‌خواستند افغانستان را درگیر یک فتنه کنند که شمال و جنوب و غرب و شرق به جزیره های مختلف تقسیم شود، اما الحمدلله این یک ملت مسلمان و یک ملت وطن دوست است. الحمدلله تمام حلقات مغرض و بد از کشور خارج شدند. حاکمان وقت سوء تفاهم ایجاد کرده بودند و ما این سوء تفاهم را از بین می‌بریم. از این به بعد دسیسه دشمنان خنثی می‌شود و محبت و اعتماد افزایش می‌یابد.»

آقای حقانی همچنان تاکید کرد که امارت اسلامی به اجرای فرمان عفو عمومی پایبند است و به هیچ کسی اجازه نمی دهد تا خود سرانه خلاف این فرمان عمل کند.

او گفت: «از همه مهمتر اینست که اعتماد سازی کنیم و فاصله را از بین ببریم. پس از اعتمادسازی، خود به خود شمولیت می‌آید، زیرا حکومت یک امانت است، ملکیت کسی نیست، گاهی نوبت من است و گاهی نوبت کدام برادر دیگر است. هر کسی که به گونه درست این امانت را نگهداری کند، به همان اندازه بقا خواهد داشت.»

در همین حال، والی جوزجان گفت که مردم خواستار یک نظام اسلامی در کشور هستند، نه منصب دولتی.

گل حیدر شفق، والی جوزجان گفت: «این مردم، مردم چوکی پرست نیستند. این مردم، مردم حکومت پرست نیستند. این مردم طلبگار یک نظام اسلامی در کشور خود هستند.»

از سویی هم شماری از باشندگان ولایت جوزجان در این نشست بر حمایت از نظام امارت اسلامی تاکید کردند و از حکومت خواستند که به مشکلات مردم رسیدگی نماید.

این درحالی است که روز گذشته وزیر داخله در سفری به ولایت بلخ با مقام های محلی و شماری از باشندگان این ولایت دیدار کرد و تاکید نمود که امارت اسلامی حکومت مشترک و خانه همه است و در آن از افراد شایسته و متخصص قدردانی خواهد شد و به همه از راه مشروع آزادی و حقوق شان داده می‌شود.

Continue Reading

Trending

Copyright © 2022 Ariana News. All rights reserved!