Connect with us

رویداد های اخیر

عبدالله میگوید شورای عالی مصالحه ملی تنها در راستای صلح کار می‌کند

Published

 on

(Last Updated On: حوت ۳, ۱۳۹۹)

عبدالله عبدالله رییس شورای عالی مصالحه ملی میگوید هیچ نوع کار موازی با کار حکومت در شورای عالی مصالحه صورت نمی‌گیرد.

آقای عبدالله در مراسم گشایش کمیسیون برنامه های توسعه‌ای و جلب کمک های جهانی به شورای عالی مصالحه می‌گوید: بیشتر کار کرد این کمیسیون دوره پس از صلح را در بر می‌گیرد. اما ایجاد هماهنگی برای پیش برد روند صلح در جریان مذاکرات و پس از صلح از طریق این کمیسیون یک نیاز است.

آقای عبدالله میگوید:” هیچ کار موازی در برابر کار حکومت اینجا صورت نمی‌گیرد همه برنامه های هماهنگی برای پیشرفت در روند صلح است.”

در همین حال معاون شورای مصالحه ملی که مسوولیت رهبری این کمیسیون را عهده دار است می‌گوید: کمیسیون جلب کمک ها از ماه قوس کارش را در راستای تشکیل فهرست نهادهای کمک کننده، تعین اعضای رهبری و ساخت مسوده های کاری آغاز کرده است.

عطا الله سلیم معاون شورای عالی مصالحه ملی میگوید:” ما از ماه قوس کارهای عملی را آغاز کردیم این کار پیش از وقت نبوده و دستاورده های زیاد هم در این راستا داریم مثل ایجاد فهرست نهادهای کمک کننده.”

وزارت دولت در امور صلح که از اعضای کمیسیون است می‌گوید که نیاز است در این کمیسیون کار های بنیاد برای سهل ساختن روند صلح صورت گیرد.

عبدالله خنجانی معاون وزارت دولت در امور صلح میگوید:” همه کار ها برای ایجاد راه های کوتاه و راه های رسیدن به صلح باشد و از این کمک برای پشتیپانی از پروسه استفاده شود.”

از سوی هم وزارت مالیه می‌گوید: افغانستان در صورت موفق شدن روند صلح تا سال ۲۰۳۰ به کمک های بین المللی نیازمند است زیرا این کشور خلا مالی ۸ میلیارد دالری در سال دارد.

نذیر کبیری معین وزارت مالیه میگوید: “ارقام وزارت مالیه نشان میدهد که مصارف عامه ۷۵ درصد وابسته به کمک های جهانی است که خلا مالی در سال ۸ میلیارد دالری افغانستان را پنهان می‌کند.”

رویداد های اخیر

بایدن وضعیت اضطراری امریکا در رابطه به بحران بشری افغانستان را تمدید کرد

Published

on

(Last Updated On: دلو ۱۶, ۱۴۰۱)

جو بایدن، رییس جمهور ایالات متحده امریکا، وضعیت اضطراری ملی اعلام شده در فرمان اجرایی خود را با توجه به بحران گسترده بشری در افغانستان و احتمال «تعمیق فروپاشی اقتصادی» در این کشور برای یک سال دیگر تمدید کرد.

در یازدهم فبروری سال ۲۰۲۲، بایدن طی یک فرمان اجرایی برای مقابله با «تهدید غیرمعمول و فوق‌العاده به امنیت ملی و سیاست خارجی ایالات متحده» که ناشی از بحران گسترده بشری در افغانستان و احتمال تعمیق فروپاشی اقتصادی است، وضعیت اضطراری ملی اعلام کرده بود.

قصر سفید در اطلاعیه‌ای که سوم فبروری منتشر شده گفته است که بحران بشری گسترده در افغانستان، از جمله نیازهای فوری مردم افغانستان به امنیت غذایی، حمایت معیشتی، آب، خدمات صحی، سرپناه و کمک‌های مرتبط با کووید-۱۹ و احتمال تعمیق فروپاشی اقتصادی در افغانستان هم‌چنان یک تهدید غیرمعمول و فوق‌العاده برای امنیت ملی و سیاست خارجی ایالات متحده محسوب می‌شود.

در اطلاعیه آمده است: «علاوه بر این، حفظ بخشی از دارایی‌های د افغانستان بانک که در ایالات متحده توسط مؤسسات مالی ایالات متحده نگهداری می شود، برای رسیدگی به این وضعیت اضطراری ملی و برای رفاه مردم افغانستان از اهمیت بالایی برخوردار است.»

قصر سفید خاطر نشان کرده است که وکلای قربانیان تروریزم، دعاوی حقوقی را برای بخشی از دارایی‌های د افغانستان بانک مطرح کرده اند یا در قضیه‌های محاکماتی قصد اقامه دعوا را مطرح کرده اند، اما این دارایی‌ها تحت فرمان اجرایی مسدود شده است.

Continue Reading

رویداد های اخیر

پروازهای قندهار-دبی از سر گرفته شد

Published

on

(Last Updated On: دلو ۱۶, ۱۴۰۱)

مقام‌های محلی قندهار می‌گویند که پس از حاکمیت امارت اسلامی، برای اولین بار پروازهای دو طرفه بین قندهار و دبی از سر گرفته شده است.

رییس میدان بین‌المللی احمد شاه بابا گفته است که این پروازها به همکاری شرکت هوایی خصوصی «کام ایر» آغاز شده است.

مسوولان شرکت هوایی کام ایر نیز گفته‌اند که زون جنوب و غرب کشور تاجران و صنعت‌گران زیادی دارد، از همین رو؛ آنان این پروازها را آغاز کرده‌اند.

گفتنی است که در آینده نزدیک قرار است پروازهای دو جانبه بین قندهار–دهلی و قندهار–چین نیز آغاز شود.

Continue Reading

رویداد های اخیر

در یک هفته گذشته نزدیک به هشت هزار مهاجر افغان از ایران برگشتند

Published

on

(Last Updated On: دلو ۱۶, ۱۴۰۱)

در یک هفته پسین، بیش از هفت ‌هزار مهاجر افغان از ایران تنها از سرحد نیمروز به کشور بر گشته اند. وزارت مهاجرین و عودت‌کنندگان می‌گوید که روزانه صدها مهاجر از ایران به کشور بر می‌گردند.

برخی مهاجرین به‌گونه داوطلبانه و برخی‌های دیگر هم به‌گونه اجباری از ایران اخراج می‌شوند. بدتر شدن وضعیت اقتصادی ایران از دیگر دلایل برگشت مهاجرین گفته می‌شود.

وزارت مهاجرین و عودت‌کنندگان می‌گوید که بیشتر مهاجرین از طریق مرز نیمروز و اسلام قلعه هرات به کشور بر می‌گردند.

شماری از آگاهان امور مهاجرت می‌گویند که دولت جدید افغانستان از راه‌های دیپلوماتیک تلاش کند تا مشکلات مهاجرین افغان را در کشورهای میزبان حل کند به ویژه موضوع اقامت شانرا زیرا بسیاری از آن‌ها اسناد قانونی ندارند.

هرچند ایران و پاکستان از میلیون‌ها مهاجر افغان سال‌هاست که میزبانی می‌کنند اما تحولات پسین در کشور بر شمار مهاجرین افزوده است. حالا امارت اسلامی می‌گوید که تلاش می‌کنند تا با فراهم‌آوری زمینه‌های کاری زمینه برگشت مهاجرین را به گونه‌ تدریجی به کشور فراهم کنند.

Continue Reading

Trending

Copyright © 2022 Ariana News. All rights reserved!