Connect with us

خبرهای تازه

عدم آزادی زندانیان طالب بدون تعهد نامه کتبی

منتشر شده

 در

(Last Updated On: حوت ۲۵, ۱۳۹۸)

شورای امنیت ملی می‌‎گوید که تا زمانیکه تعهد نامه کتبی از سوی این زندانیان به عنوان ضمانت وجود نداشته باشد، هیچ زندانی این گروه آزاد نمی شود و قرار نیست زندانی های این گروه که زیر نام صلح آزاد می شوند به جنگ برگردند.

منابع نزدیک به  طالبان می گویند طرح حکومت برای رهایی ۵ هزار زندانی گروه طالبان چهار ماه را دربر می گیرد که نقض آشکار تعهد امریکا در قبال توافق نامه صلح را نشان میدهد.

دولت می‌گوید برنامه آزادی زندانیان طالبان که در توافق صلح با آمریکا آمده بود، فعلا متوقف شده است و تا زمانیکه ضمانت‌های لازم برای عدم برگشت این زندانیان به میدان های جنگ وجود نداشته باشد هیچ فردی از آنها آزاد نخواهد شد.

جاوید فیصل سخنگوی شورای امنیت ملی میگوید: “دولت افغانستان برای جهت سازی و استفاده از فرصت ها در مورد صلح یک میکانیزم درست کرده است و در محور همین میکانیزم رسیدگی به فهرست زندانیان است تا تمام آنها آزاد شود و ما می خواهیم آنهایی که زیرنام صلح آزاد می شوند به جنگ برنگردند.”

گروه طالبان گفته است تا زمانی که تمام پنج هزار زندانی این گروه آزاد نشوند، حاضر به آغاز مذاکرات با دولت نخواهند بود.

طالبان فکر می کنند حکومت طرحی را که برای رهایی ۵ هزار زندانی این گروه چیده است، طرح چهار ماهه بوده که به نحوی نقض توافق صلح میان امریکا و طالبان را نشان میدهد.

جلال الدین شینواری دادستان رژیم طالبان میگوید: “حکومت برنامه چهار ماهه برای رهایی زندانیان طالب دارد. حکومت می خواهد این روند را به چالش بکشد و اینگونه روند را خدشه دار سازد.”

اسلام آباد هم از آمریکا و هم از طالبان می خواهد، بر توافق که انجام داده اند احترام بگذارند، تا بتوانند مردم افغانستان را به خواست هایشان از راه مذاکره برسانند.

محمود قریشی وزیر خارجه پاکستان گفت: “من فکرمی کنم طالبان زرنگ و با هوش اند، آنها درکنار آنکه جنگجویان خوب هستند مذاکره کننده خوب هم هستند، حتی قبل ازآنکه گفتگوها آغاز شوند آنها واقعیت ها را درک می کردند، این گروه هم اکنون حدود ۴۵ درصد قلمرو افغانستان را در کنترول دارد و این یک واقعیت است و شما باید با واقعیت ها کنار بیایید.”

شماری از فعالان جامعه مدنی در کابل گرد هم آمده و مخالفت شان را با رهایی زندانیان طالبان اعلام کردند که همه حرف و سخن صلح به آن بسته است.

سیلی غفار، سخنگوی حزب همبستگی ملی، میگوید: “طالبان جانی های ۲ دهه دوران دموکراسی در افغانستان است که خون میلیون ها افغان را ریختانده اند و رهایی اعضای این گروه به معنی پامال کردن خون شهدا است.”

قرار بود روز شنبه نخستین گروه صد نفری از زندانیان طالبان بر اساس موافقتنامه میان آمریکا و طالبان از سوی دولت افغانستان آزاد شوند.

اخبار ساحوی

فرمانده‌ پیشین پولیس ولسوالی تیوره غور در شهر هرات کشته شد

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: دلو ۶, ۱۴۰۰)

حبیب الرحمن ملک زاده فرمانده پیشین پولیس ولسوالی تیوره ولایت غور صبح امروز در مرکز شهر هرات ترور شده است.

نزدیکان آقای ملک زاده می گویند او در دروازه خانه اش در ناحیه اول شهر هرات هدف گلوله قرار گرفته و جان باخته است.

ثابت هروی مسوول مطبوعاتی استخبارات هرات با تایید این رویداد میگوید که مهاجمان دو نفر بودند و پس حمله بالای آقای ملک‌زاده از محل فرار کرده اند.

تا هنوز فرد و یا گروهی مسولیت این حمله را به عهده نگرفته است.

به خواندن ادامه دهید

خبرهای تازه

وزارت داخله: نزدیک به ۶۰۰ زندانی رها شده طالبان در میدان جنگ دیده شده اند

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: عقرب ۲۰, ۱۳۹۹)

وزارت امور داخله امروز (سه شنبه ۲۰عقرب) به آریانا نیوز گفته است که حدود ۶۰۰ زندانی طالب پس از رهایی در میدان جنگ دیده شده اند.

به گفته این وزارت بیشتر این زندانیان پس از رفتن به میدان جنگ کشته شده اند.

این وزارت همچنان گفته است که طالبان با تغیر رویکرد، حملات شان را افزایش داده اند.

طالبان تاکنون دراین باره چیزی نه گفته اند.

این درحالی است که در ۴۸ساعت گذشته چندین پاسگاه نیروهای افغان را در نقاط مختلف کشور مورد هدف قرار داده اند.

این درحالی است که روز گذشته سرور دانش، معاون دوم رییس جمهور خواستار بازنگری و  ارزیابی روند مذاکرات صلح افغانستان با گروه طالبان از سوی رهبری حکومت جدید امریکا شد.

سرور دانش، عدم انعطاف پذیری از سوی طالبان را عامل بنبست مذاکرات دوحه میخواند.

دانش گفت:”امیدواریم که در دوره ای رهبری جدید حکومت امریکا روند طی شده مذاکرات صلح با طالبان بازنگری و ارزیابی مجدد صورت بگیرد و مشکلات موجود باید رفع شود.”

به گفته دانش حکومت بیش از ۶۰۰۰ زندانی طالبان را پس از توافقنامه دوحه آزاد کرده، اما شماری این زندانیان دوباره به میدانهای جنگ برگشته اند.

دانش افزود: “اکثریت افراد رها شده بر خلاف تعهد شان دوباره به میدانهای جنگ رفته اند، افزایش خشونتها و مخصوصا ترورهای کورکورانه توسط طالبان انجام میشود در ایام که مذاکره در جریان است به هیچ صورت مورد قبول نیست.”

به خواندن ادامه دهید

خبرهای تازه

انفجار موتر بم در فاریاب جان ۴ پولیس را گرفت

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: عقرب ۲۰, ۱۳۹۹)

پولیس ولایت فاریاب، میگوید که در یک حملۀ موتر بم بر فرماندهی پولیس ولسوالی المار این ولایت، چهار پولیس جان باختند و پنج پولیس دیگر زخم برداشتند.

به گفته پولیس طالبان نیمه شب گذشته حوالی ساعت ۱۲ یک موتر بم را در سرک قوماندانی امنیه ولسوالی المار انفجار دادند.

به گفته پولیس در اطراف فرماندهی مکتب، مسجد و منازل مسکونی بود که شدیدآ خسارمند شده اند.

در همین حال، پولیس می‌گوید که دراین انفجار بیشتر از ۱۰ غیرنظامی نیز زخم برداشته اند و احتمال میورد که تلفات این حمله، افزایش یابد.

طالبان تاکنون دربارۀ این حمله، چیزی نگفته‌اند.

به خواندن ادامه دهید

Trending