Connect with us

اخبار ساحوی

عربستان سعودی تلاش میکند تا موانع اساسی در برابر مذاکره با طالبان را بر دارد

Published

 on

(Last Updated On: عقرب ۳, ۱۴۰۱)

4

عربستان سعودی تلاش جدی دارد تا در همکاری با دولت افغانستان موانع اساسی در برابر مذاکره با طالبان را بر دارد.

فواد ناصری گزارش میدهد که، سالهاست جنگجویان طالب برای براندازی نظام و شکست تفنگداران بین المللی در افغانستان تفنگ شانه کرده اند. هر چند دولت افغانستان مذاکره با شورشیان طالب را گزینه ای برای پایان جنگ میداند، اما ارتش نا منظم طالبان همواره به این درخواست ها با انتحار و انفجار پاسخ داده اند.

اینک عربستان از تلاش های تازه برای دور کردن موانع در کشاندن طالبان به میز مذاکره سخن میزند.

مصفر عبدالرحمن الغاصب سفیر عربستان سعودی در کابل میگوید:

موقف ما در برابر افغانستان برادرانه است و ما امید واریم که صلح دایمی نیز در این کشور تامین شود. عربستان سعودی در همکاری با دولت افغانستان میکوشد تا موانع سد راه مذاکره با طالبان را بردارد.

همچنان کابل هم تا سال های نزدیک گواه ساخت و ساز بزرگترین مرکز اموزش های دینی از سوی ریاض خواهد بود و در کنار ان مسجد نیز اعمار خواهد شد  که ۱۰ هزار نماز گذار بتوانند در یک وقت نماز ادا کنند.

یوسف نیازی سرپرست وزارت ارشاد حج و اوقاف گفت:

ما امروز توافقنامه ساخت مرکز فرهنگی عبدالله بن عبدالعزیز شاه عربستان در کابل را امضا کردیم در این مرکز زبان عربی و دیگر علوم دینی تدریس خواهد شد و در کنار ان به اموزش های ضد هراس افگنی نیز خواهد پرداخت.  

افغانستان سالهاست پاکستان را به حمایت از گروه های دهشت افگن متهم کرده گروه های که در بیش از یک دهه گذشته حملات مرگبار را در بخش های گوناگون این کشور سازمان داده است.

با این همه با نخستین ورود اشرف غنی به پاکستان تصور میشد یخ ها در روابط این دو کشور آاب شده و فضای بی اعتمادی نیز از میان برداشته شود، اما به باور اگاهان در این سفر، اسلام اباد تعهدات تکراری در قبال کابل داشته است.

Advertisement

اخبار ساحوی

بازداشت پنج تن در پیوند به قاچاق سنگ لیتیم در ولایت ننگرهار

Published

on

(Last Updated On: دلو ۲, ۱۴۰۱)

وزارت معادن و پترولیم می‌گوید که درهمکاری با ریاست استخبارات روزگذشته (شنبه ۱ دلو) از قاچاق نزدیک به هزار تُن سنگ تخته پت یا لیتیم که از ولایات نورستان و کنر به ولایت ننگرهار تدریجاً قاچاق و به خارج انتقال می‌گردید جلوگیری شد.

وزارت معادن و پترولیم گفته است که ۳۰۰ تُن سنگ لیتیم باالفعل از نزد قاچاقبران ضبط و رسما تسلیم هیئت وزارت معادن و پترولیم شد و حدود ۷۰۰ تُن آن در ولایت کنر مهر و لاک گردید.

این وزارت افزوده است که در پیوند به این قضیه شماری از قاچاقبران داخلی و خارجی از سوی نهادهای استخباراتی و امنیتی دستگیر گردیدند.

داکتر بشیر، رئیس امور عملیاتی ریاست استخبارات روز گذشته در یک نشست خبری در ولایت ننگرهار گفت که نزدیک به ۳۰۰ تُن این سنگ‌های قیمتی در ننگرهار و باقی در کنر کشف و ضبط شده است.

وی دراین رابطه گفت:«ما اطلاع یافتیم که برنامه‌ قاچاق این سنگ‌های قیمتی وجود دارد که قرارداد نشده و مخفیانه استخراج می‌شود. بنابرین برای دستگیری عاملان اصلی، به آنها فرصت دادیم که به شهر جلال آباد برسند. پنج تن دستگیر شدند، دو قاچاقچی خارجی که چینی هستند و سه افغان که همکار آنها بودند و بیشتر خریداری را آنها انجام می دادند.»

لیتیم فلز کم یافت است که از آن بیشتر در فناوری‌های نوین از جمله باتری مبایل‌های هوشمند، موترهای برقی، کمپیوترها و طیاره‌های بدون سرنشین استفاده می‌شود.

مسؤلان می‌افزایند که بر اساس فرمان رهبر امارت اسلامی قاچاق و انتقال غیرقانونی سنگ‌های قیمتی کشور ممنوع قرار داده شده است.

Continue Reading

اخبار ساحوی

۶۶ زندانی به شمول زنان و کودکان از زندان مرکزی ننگرهار آزاد شدند

Published

on

(Last Updated On: جدی ۳۰, ۱۴۰۱)

دفتر رسانه‌های ولایت ننگرهار گفته است که ۶۶ زندانی روزپنج شنبه (۲۹جدی) از زندان مرکزی این ولایت آزاد شدند.

در اعلامیه‌ی این دفتر آمده است که بر اساس فرمان رهبر امارت اسلامی افغانستان ۶۶ زندانی به‌شمول زنان و کودکان از زندان مرکزی ننگرهار رها و به خانه‌هایشان بازگشتند.

شیخ محمد گلاب فاروقی، رئیس محکمه استیناف ننگرهار گفته است که در میان زندانیان آزاد شده پنج زن، یازده کودک و متباقی مردان می‌باشند.

وی افزوده است که:«در ظرف یک و نیم ماه دیگر دوسیه‌های زندانیان باقی مانده مورد بررسی قرار می‌گیرد و کسانی که جرایم آنها جزئی است یا کسانی که از طرف مقابل بخشیده شده اند آزاد خواهند شد.»

مولوی بلال شاهین، رئیس محابس ننگرهار می‌گوید که در حال حاضر ۱۱۰۰ تن شب و روز را در این زندان می‌گذرانند و امکانات و برنامه‌های آموزشی لازم برای آنان فراهم شده است.

Continue Reading

اخبار ساحوی

مسوولان: عواید گمرک ننگرهار در سال جاری ۳۰ درصد افزایش داشته است

Published

on

(Last Updated On: جدی ۲۸, ۱۴۰۱)

مسوولان گمرک ننگرهار می‌گویند که عواید سال جاری نسبت به سال گذشته ۷۸۵ میلیون افغانی افزایش یافته است.

عبدالهادی ابرار، رییس گمرگ ننگرهار، در یک نشست خبری امروز (سه‌شنبه) دلیل ازدیاد عواید را جلوگیری از فساد، فرار از مالیات و هم‌چنان افزایش صادرات و واردات عنوان می‌کند.

آقای ابرار می‌گوید: «عواید ما افزایش یافته و برای تاجران سهولت‌ها را مساعد کرده‌ایم و ساحات گمرک را نیز وسیع ساخته‌ایم.»

مسوولان ریاست گمرگ این ولایت هم‌چنان از ایجاد تسهیلات برای تاجران در گمرک تورخم نسبت به گذشته خبر داده‌اند و می‌گویند که در تلاش اند تا گمرک ننگرهار را از نظر تجارت به رتبه اول برسانند.

مولوی عبدالبصیر، رییس صنعت و تجارت ننگرهار گفت: «موضوع مهم برای یک تاجر امنیت است که خوشبختانه این مسأله پس از آمدن امارت اسلامی به کلی حل شده است.»

بر اساس اطلاعات اداره صنعت و تجارت، ۳۵۰ شرکت تولیدی کوچک و بزرگ در پارک صنعتی ننگرهار فعال است که هشت هزار تن در آن مشغول به کار هستند.

Continue Reading

Trending

Copyright © 2022 Ariana News. All rights reserved!