Connect with us

اخبار ساحوی

عفو بین الملل: حکومت افغانستان باید قانون دسترسی به اطلاعات را تطبیق کند

Published

 on

(Last Updated On: دلو ۱۶, ۱۳۹۸)

دیدبان شفافیت و سازمان عفو بین الملل حمایت خود را از اعتراض شماری از رسانه ها در برابر محدویت دسترسی به اطلاعات اعلام کرده اند.

پس از نامه‌ی اعتراضی ۳۰ رسانه کشور در پیوند به ندادن اطلاعات از سوی نهادهای حکومتی، دید‌بان شفافیت افغانستان گفته است که قوای سه گانه دولت در قسمت تطبیق قانون دسترسی به اطلاعات کوتاهی کرده و برخی آنان خود را حتا فراتر از قانون دانسته اند.

به گفته‌ی این نهاد مجلس نمایند‌گان، مجلس سنا، قوه قضاییه، دادستانی کل، وزارت معارف، ریاست جمهوری و برخی دیگر از نهادهای حکومتی به مشکل اطلاعات را در دسترس رسانه ها قرار می دهند.

سید اکرام افضلی رییس دید‌بان شفافیت افغانستان میگوید: “ادارات که خود را بانی و حامی قانون فکر می کنند، خود را باید بالاتر از قانون فکر نکنند، خود باید اول حاضر شوند که این اطلاعات را به مردم بدهند، به شمول ستره محکمه (دادگاه عالی)، به شمول لوی سارنوالی (دادستانی کل)، به شمول پارلمان و ریاست جمهوری.”

این نهاد همچنان از حاضر نشدن نهادهای حکومتی از بهر دادن اطلاعات به رسانه های داخلی انتقاد کرده و میگوید که این نهادها در برابر رسانه های داخلی و خارجی برخورد دو گانه دارد.

آقای افضلی می‎افزاید: “برای رسانه های بیرونی حاضر می شوند تا مصاحبه بدهند ولی برای رسانه های افغانستان حاضر نیستند تا مصاحبه بدهند، این به معنای چیست؟ عدم پاسخگویی به مردم افغانستان یکی از طریقه هایش همین است که شما حاضر نشوید مصاحبه بدهید.”

بر اساس یافته های دید‌بان شفافیت افغانستان حکومت تا اکنون هیچ یک از یافته های گزارش های تحقیقی رسانه ها را پیگیری نکرده و تا اقدامات اداری و قضایی را در این مورد انجام دهد.

ناصر تیموری پژوهشگر دید‌بان شفافیت افغانستان میگوید: “در صورتی که حکومت افغانستان این گزارش ها را جدی نگیرد و خودشان از قوانین که حکومت را مکلف به پیگیری از یافته های گزارش های می کند انجام نمی دهند در حقیقت مانع آزادی بیان، گردش آزاد اطلاعات و دسترسی به اطلاعت هستند.”

در همین حال سازمان عفو بین الملل تاکید می‌ورزد که حکومت افغانستان مکلف به احترام، حمایت و تطبیق قانون دسترسی به اطلاعات است.

عمر ورایچ، معاون رییس منطقه‌ای سازمان عفو بین‌الملل در جنوب آسیا میگوید: “خبرنگاران افغانستان شجاع ترین اند. آما در شرایط بسیار دشورا کار میکنند. آنها با تهدید، فشار و خشونت مواجه شده اند. حکومت باید فضای را مساعد کند که آنان به طور آزادانه و بدون ترس کار کنند.”

آقای واریچ می‌افزاید: “حکومت نه تنها وظیفه محافظت از خبرنگاران را دارد بلکه بر اساس قوانین افغانستان و تعهدات بین المللی اش برای آزادی بیان، باید اطلاعات در اختیار آنان بگذارد.

از سوی هم، وحید عمر مشاور ارشد ریاست جمهوری در امور روابط عامه و استراتیژیک گفته است: “ما طرفدار روابط کاری موثر، مسلکی و مبنی بر اصل پاسخگویی متقابل استیم و در همین راستا تلاش می‌کنیم. ما طرفدار تقابل میان حکومت و رسانه ها نیستیم و هر دو را ممد و همکار یکدیگر میدانیم.”

اخبار ساحوی

دریک انفجار در ولایت ننگرهار ۲تن جان باختند و ۲۸ تن دیگر زخمی شدند

Published

on

(Last Updated On: جوزا ۳۰, ۱۴۰۱)

مقام‌های محلی ولایت ننگرهار می‌گویند که در پی یک انفجار در این ولایت دستکم دو تن جان باختند و ۲۸ تن دیگر زخمی شده اند.

به گفته مقام‌های محلی این رویداد صبح امروز (دوشنبه ۳۰جوزا) بر اثر انفجار ماین مقناطیسی بر موتر حامل مدیر بخش صحت ولسوالی غنی‌خیل در بازار شیرگر صورت گرفته است.

مولوی صدیق الله، ولسوال غنی‌خیل گفته است که در میان زخمیان پنج تن از نیروهای امارت اسلامی نیز شامل اند.

به گفته‌ی مولوی صدیق الله زخمیان رویداد به شفاخانه حوزوی انتقال داده شده اند و از وضعیت خوبی برخوردارند.

یونما یا دفتر معاونت سازمان ملل در کابل این حمله را نکوهش کرده و گفته است این انفجار در یک بازار مزدحم صورت گرفته که به شمول کودکان تعدادی افراد ملکی نیز زخم برداشته اند.

یونما هم چنان خواهان توقف فوری حملات پیهم به افراد ملکی شده است.

تاکنون گروه مسوولیت این رویداد را به عهده نگرفته است.

Continue Reading

اخبار ساحوی

سیلاب‌ها در ولایت بدخشان خسارات مالی برجا گذاشت

Published

on

(Last Updated On: جوزا ۲۶, ۱۴۰۱)

مقام‌های محلی ولایت بدخشان روز پنجشنبه (۲۶جوزا) تایید کرده اند که سیلاب‌های ناگهانی در این ولایت باعث تخریب گسترده و خسارات مالی در سراسر ولسوالی زیباک شده است.

به گفته فضل احمد فیضی، رئیس شورای انکشافی زیباک، گل‌خانه، دند، دشت‌خان، نو آباد و خلخان مناطقی اند که بیشترین آسیب را در این ولسوالی دیده اند.

وی گفته است که:” وقوع سیلاب به دلیل بارش شدید باران رخ داده است.”

فیضی به خبرگزاری باختر گفته است:”سیل به ۴۴ هکتار از زمین های کشاورزی، مزارع، هشت خانه، خندق‌های آبیاری و جاده‌ای که دو روستا را به هم متصل می کند خسارت وارد کرده است.”

به گفته مقام‌ها مواشی نیز در سیلاب‌ها تلف شده اند.

Continue Reading

اخبار ساحوی

ایجاد مرکز پروسس و فروشات سنگ و منرال‌های طبیعی در بدخشان

Published

on

(Last Updated On: جوزا ۲۴, ۱۴۰۱)

سرپرست وزارت اقتصاد در سفرش به ولایت بدخشان اتاق صنایع و معادن و همچنان مرکز پروسس و فروشات سنگ و منرال‌های طبیعی را برای اولین بار در این ولایت افتتاح کرد.

هدف از ایجاد این مرکز، آماده ‌سازی و پروسس سنگ‌های قیمتی و نیمه قیمتی به‌منظور فروش در بازارهای ملی وبین‌المللی عنوان شده است.

دین محمد حنیف، سرپرست وزارت اقتصاد در هنگام افتتاح این مرکز می‌گوید با وجودی که میلیون‌ها دالر در افغانستان در سالیان پسین سرازیر شد اما کار بنیادی که بتواند افغانستان از وابستگی‌های اقتصادی نجات دهد صورت نگرفته است.

آقای حنیف از نحوه مصرف میلیاردها دالر در سال‌های گذشته انتقاد می‌کند ومی‌گوید که این کمک‌ها برای نجات افغانستان از وابستگی اقتصادی موثر نبوده زیرا هم اکنون افغانستان ۳۴۰ میلیون دالر تنها پول صرفیه برق را به کشورهای دیگر می‌پردازد.

دین محمد حنیف، سرپرست وزارت اقتصاد می‌گوید که :” یکی افتتاح اطاق صنایع و معادن است ویکی افتتاح مرکز پروسس است و این را به فال نیک می‌گیریم وبدخشان را که میبینی واقعا امید وار کننده است وما باید در پهلوی هم قدم به قدم پیش برویم .”

رئیس اجرایی اتاق صنایع و تجارت می‌گوید بدخشان صدها نوع سنگ قیمتی و منرال‌های طبیعی دارد که ایجاد این مرکز سنگ‌های قیمتی پروسس خواهد شد و برای فروش آن هم در سطح ملی و بین‌المللی بازاریابی میشود.

رحیم‌الله سمندر، رییس اجرایی اتاق صنایع و تجارت می‌گوید که :”بدخشان از ولایت‌های غنی است که در دنیا با اهمیت است در گذشته مردم کم به بدخشان بلدیت داشتند. بدخشان دارای لعل ولاجورد است اما شما باید بدانید که در بدخشان چیزهای قیمتی تر است که کشورهای دیگر ندارند به هزار نوع منرال‌ها “.

بدخشانیان هم امیدوارند که ایجاد این مرکز واستخراج منابع طبیعی بخصوص سنگ‌های قیمتی برای آنان زمینه کار و اشتغال زایی را فراهم کند.

ولایت بدخشان سرشار از منابع طبیعی است که در دهه گذشته زومندان محلی همواره سرگرم استخراج غیرقانونی این منابع وقاچاق آن به کشورهای بیرونی بودند.

Continue Reading

Trending

Copyright © 2022 Ariana News. All rights reserved!