Connect with us

تجارت

علاقمندی ۲۵۰ شرکت برای سرمایه گذاری در معادن آهن هرات و سرب غور

منتشر شده

در

(Last Updated On: سنبله ۲۵, ۱۴۰۱)

وزارت معادن و پترولیم می‌گوید که ۲۵۰ شرکت داخلی و خارجی برای سرمایه گذاری در معدن آهن ولایت هرات و معدن سرب ولایت غور ثبت نام کرده اند و به زودی شرکت‌های برنده معرفی خواهند شد.

معدن آهن ولسوالی غوریان ظرفیت تولید ۱۸ میلیون تن آهن را دارد که به چهار بلوک تقسیم شده است و همچنین معدن سرب در ولایت غور یکی از بزرگترین معادن منطقه محسوب می شود.

وزارت معادن و پترولیم روند ارزیابی پیشنهادات شرکت های علاقمند سرمایه گذاری در این دو معدن را آغاز کرده است.

عصمت الله برهان، سخنگوی وزارت معادن و پترولیم گفت: “دولت و بیت المال از این معادن عواید زیادی بدست خواهد آورد. همچنان فرصت های شغلی برای صدها هزار تن بطور مستقیم و غیرمستقیم فراهم خواهد شد.”

اعضای سکتور خصوصی می گویند که امارت اسلامی افغانستان باید تسهیلات بیشتری را برای  شرکت های داخلی از بهر سرمایه گذاری در معادن کشور فراهم کند.

شیرباز کمین زاده، رییس اتاق صنایع و معادن گفت: “این جزء برنامه امارت اسلامی است که شرکت های داخلی را ارجحیت دهد. شرکت های داخلی باعث این می‌شوند که در قدم اول شرکت های کوچک و بعد شرکت های بزرگ به افغانستان بیایند و سرمایه گذاری کنند.”

کارشناسان اقتصادی همچنان می گویند که جذب سرمایه گذاری های کلان در معادن بزرگ کشور می تواند مشکلات اقتصادی و فقر در افغانستان را در کمترین زمان حل کند.

تاج محمد تلاش، تحلیلگر اقتصادی گفت: “با درنظرداشت شرایط فعلی، استخراج معادن به نظام اقتصادی افغانستان مفید واقع می‌شود چنانچه زمینه کار فراهم خواهد شد و عواید افزایش خواهد یافت.”

آگاهان اقتصادی به این باورند که استخراج منظم مواد معدنی افغانستان تنها راه حل مشکلات اقتصادی افغانستان است و از امارت اسلامی افغانستان می خواهند که برای جذب سرمایه گذاری خارجی نیز تلاش کند تا روند استخراج معادن با شیوه های جدید ورایج جهان صورت گیرد.

تجارت

مقام‌های ایرانی: صادرات مرغ تخمی به افغانستان ۱۵ درصد افزایش یافته است

Published

on

(Last Updated On: حوت ۶, ۱۴۰۲)

مقام‌های ایرانی از افزایش ۱۵ درصدی صادرات مرغ زنده تخمی از مرز اسلام‌قلعه به افغانستان خبر داده اند.

خبرگزاری دولتی ایرنا به نقل از رییس شبکه طب حیوانی شهر تایباد ولایت خراسان رضوی ایران گزارش داده که از حمل تا پایان دلو امسال نزدیک به ۱۴۸ هزار مرغ تخمی به افغانستان صادر شده است.

او افزوده که صادارت مرغ تخمی امسال نسبت به مدت زمان مشابه سال قبل ۱۵ درصد افزایش داشته است.

آقای آذریان تصریح کرده است که در همین دوره، سه هزار و ۲۰۰ تُن تخم مرغ از گذرگاه اسلام قلعه به افغانستان صادر شده که نسبت به سال گذشته ۲۳ درصد افزایش داشته است.

این مقام با اشاره به صادرات ۴۷۰ هزار چوچه مرغ به افغانستان گفته است که ۱۰۰ درصد صادرات حیوانی و محصولات حیوانی از طریق اسلام قلعه به‌مقصد هرات انجام می‌شود.

آذریان همچنین اظهار کرده که در سال ۱۴۰۲ سه هزار و ۱۸ تُن پوست گاو در قالب ۱۵۱ محموله از سمت افغانستان به ایران و مقصد ترکیه وارد شده است.

او افزوده که چهار هزار و ۳۵۰ تُن پشم گوسفند از افغانستان به مقصد چین و ترکیه وارد ایران شده است.

Continue Reading

تجارت

یک شرکت ۲۷.۵ میلیون دالر را در استخراج معدن یاقوت جگدلک سرمایه‌گذاری می‌کند

Published

on

(Last Updated On: حوت ۴, ۱۴۰۲)

وزارت معادن و پترولیم اعلام کرده است که شرکت آریانا هایلند ۲۷.۵ میلیون دالر امریکایی را در استخراج معدن یاقوت جگدلک ولایت کابل سرمایه‌گذاری می‌کند.

این وزارت با نشر خبرنامه‌ای روز جمعه گفته است که نشست داوطلبی مجدد برای معدن مذکور با اشتراک شرکت‌های آریانا هایلند و مرزا سلطانی برگزار شد که در نتیجه، شرکت آریانا هایلند با پذیرفتن ۴۴ درصد سهم برای امارت اسلامی افغانستان، برنده این داوطلبی شده است.

بر بنیاد خبرنامه، شرکت آریانا هایلند همچنان مبلغ پنج میلیون دالر امریکایی را در بخش خدمات اجتماعی به مصرف می‌رساند.

قابل یادآوریست که معدن یاقوت جگدلک در صد کیلومتری شهر کابل، در جنوب غرب ولسوالی سروبی موقعیت دارد و مساحت آن ۶.۹ کیلومتر مربع می‌باشد.

Continue Reading

تجارت

تفاهم‌نامه آغاز مطالعات تخنیکی – اقتصادی پروژه خط ‌آهن «افغان ترانس» امضا شد

Published

on

(Last Updated On: حوت ۱, ۱۴۰۲)

اداره خط آهن افغانستان روز سه‌شنبه (۱حوت) از امضای تفاهم‌نامه آغاز مطالعات تخنیکی – اقتصادی  پروژه خط‌ آهن «افغان ترانس» خبر داد.

این اداره گفته است که در جریان سفر بخت الرحمن شرافت، رئیس عمومی این اداره و هیات همراهش به ازبکستان، تفاهم‌نامه مهم جهت آغاز مطالعات تخنیکی و اقتصادی پروژه خط ‌آهن «افغان ترانس» از جانب مسوولان افغانستان، ازبکستان و امارات متحده عرب امضا شد.

بر اساس این تفاهم‌نامه، شرکت الانیش مطالعات تخنیکی، اجتماعی و اقتصادی پروژه خط‌آهن افغان ترانس را با هزینه مالی خود انجام داده که بعداً نتایج این مطالعات جهت جذب سرمایه‌گذاری با نهادهای مالی، کشورها و تاجران از سوی افغانستان، ازبکستان و پاکستان به اشتراک گذاشته می‌شود.

همچنان در این مراسم تصمیم گرفته شد که هیات‌های افغانستان، ازبکستان و امارات متحده عرب چهارشنبه (۲حوت) در شهر تاشکند یک نشست آنلاین را در مورد این پروژه با مقام‌های قطر و پاکستان برگزار کنند.

پروژه خط ‌‌آهن افغان ترانس با عبور از خاک افغانستان، آسیای مرکزی را با آسیای جنوبی وصل می‌کند که از مزارشریف آغاز و با طول ۶۴۷ کیلومتر با عبور از ولایت‌های سمنگان، بغلان، بامیان، میدان وردک، لوگر و پکتیا در ولسوالی دند پتان ولایت پکتیا با پاکستان وصل می‌شود.

این پروژه سال‌های زیادی زیر بحث بود که بعد از روی‌کارآمدن امارت اسلامی، سروی ابتدایی آن توسط تیم‌های تخنیکی خط ‌آهن افغانستان، ازبکستان و پاکستان موفقانه انجام شد، مسیر آن توسط کابینه امارت اسلامی تایید، پلان عملیاتی یک‌ساله جهت پیش‌برد امور آن امضا و مطالعات ابتدایی آن انجام شد.

Continue Reading

Trending

Copyright © 2022 Ariana News. All rights reserved!