Connect with us

رویداد های اخیر

عمران‌خان از قول طالبان: تا غنی در قدرت باشد مذاکرات صلح نمی‌شود

منتشر شده

در

(Last Updated On: اسد ۲۱, ۱۴۰۰)

عمران خان، صدر اعظم پاکستان روز گذشته (چهارشنبه ۲۰اسد) گفته است که رهبران طالبان به وی گفته اند که تا زمانی که اشرف غنی، رییس جمهور افغانستان باشد، آن گروه حاضر به مذاکرات صلح نخواهد شد.

آقای خان روز گذشته به جمعی از خبرنگاران خارجی در منزلش در اسلام آباد گفت: “سه چهار ماه پیش که رهبران ارشد طالبان به پاکستان آمده بودند، تلاش کردم آنان را [به صلح] ترغیب کنم…شرط [طالبان] این است تا زمانیکه اشرف غنی آنجا [در قدرت] باشد، ما [طالبان] با حکومت افغانستان مذاکره نخواهیم کرد.”

این درحالی است که نمایندگان شماری از کشورها، از جمله ایالات متحده ، در حال حاضر در دوحه ، پایتخت قطر، در آخرین تلاش برای آتش بس قبل از ۳۱ آگست-روزی که همه نیروهای خارجی از افغانستان به طور رسمی خارج می شوند-با دو طرف ]حکومت و طالبان[ صحبت می‌کنند.

به نقل از گزارش رویترز ، نخست وزیر پاکستان گفته است که احساس می‌کند دولت افغانستان اکنون در تلاش است تا ایالات متحده را متقاعد سازد که بازگردد و دوباره در مسایل افغانستان دخیل شود.

وی دراین باره گفت:” “آنها [امریکا] برای ۲۰ سال اینجا بودند … دراین ۲۰ سال چی نه کردند که اکنون انجام دهند؟”

این درحالی است که نیروهای امریکایی همچنان از حملات هوایی خود برای حمایت از نیروهای افغان در برابر پیشروی‌های طالبان استفاده می‌کنند، اما هنوز مشخص نیست که آیا این حمایت‌ها پس از ۳۰ آگست ادامه خواهد داشت یا خیر.

خان گفت:” پاکستان “بسیار روشن” گفته است که پس از خروج نیروهای امریکایی از افغانستان هیچ پایگاه نظامی امریکایی را در پاکستان نمی‌خواهد.”

رویداد های اخیر

Rosemary DiCarlo meets with acting head of DAB

Published

on

(Last Updated On: ثور ۳۰, ۱۴۰۳)

Rosemary DiCarlo, the United Nations Under-Secretary-General for Political and Peacebuilding Affairs (DPPA), met Sunday with Hedayatullah Badri, acting head of Da Afghanistan Bank, where the two sides discussed the economic situation, financial and banking sector, DAB said in a statement.

In this meeting, Badri said that the sanctions imposed on Afghanistan’s banking sector by the international community has had a negative impact on Afghanistan’s financial stability and caused more losses to the people.

She said the sanctions have weakened people’s financial ability and made it difficult for Afghan banks to access international financial and banking systems.

According to her, Da Afghanistan Bank, the country’s central bank, has been able to better manage the liquidity problems of the banking sector in difficult conditions, but the existence of international sanctions makes international exchanges be done through unofficial channels, contrary to the laws, regulations and policies of DAB.

Badri stated that DAB has created a legal and regulatory framework for the development of small loans in the light of Islamic principles so that people can get small loans under easy conditions and develop their businesses.

DiCarlo, meanwhile, called the role of the banking sector in economic growth important and said that using the experiences of the countries of the world and strengthening the private sector in the development of financial services, granting small loans and Islamic financing is very important and requires joint work.

Continue Reading

رویداد های اخیر

وزیر توسعه پاکستان: بیجنیگ در مورد تروریزم با کابل گفتگو کند

Published

on

(Last Updated On: ثور ۳۰, ۱۴۰۳)

احسان اقبال، وزیر برنامه ریزی و توسعه پاکستان می‌گوید که اسلام آباد مایل است بیجینگ در مورد موضوع تروریزم با کابل گفتگو کند.

آقای اقبال در مصاحبه با صدای امریکا که امروز یکشنبه (۳۰ ثور) منتشر شد، اظهار کرد که پاکستان در مورد گروه‌های تروریستی مستقر در افغانستان که در خارج از این کشور فعالیت می‌کنند و اعمال تروریستی انجام می‌دهند، نگرانی دارد.

وی افزود: «تروریست‌هایی که حادثه اخیر را علیه کارگران چینی مرتکب شدند، نیز از افغانستان آمده‌ بودند، بنابراین من فکر می‌کنم که این مایه نگرانی است. امیدواریم که چین نیز افغانستان را متقاعد کند، زیرا افغان‌ها نیز به حکومت چین در منطقه گوش می‌دهند.»

این مقام پاکستانی تصریح کرد که در نتیجه بحران و درگیری‌های چند دهه اخیر در افغانستان، پاکستان نتوانسته است در زیربنا های خود سرمایه گذاری داشته باشد.

وی با اشاره به افغانستان گفت که پاکستان با چین توافق کرده است تا کشور ثالثی مشمول پروژه دهلیز اقتصادی چین و پاکستان شود.

این در حالی است که پیش از این امارت اسلامی اتهامات مقام‌‌های پاکستانی علیه افغانستان را در مورد حوادث امنیتی در این کشور رد کرده بود.

Continue Reading

رویداد های اخیر

سیلاب در فاریاب جان ۱۸ نفر را گرفت و صدها خانه را تخریب کرد

Published

on

(Last Updated On: ثور ۳۰, ۱۴۰۳)

وزارت امور مهاجرین و عودت کنندگان خبر داده است که در پی جاری شدن سیلاب شب گذشته (شنبه) در ولایت فاریاب، ۱۸ نفر جان باخته و دو تن دیگر زخمی شده اند.

این وزارت در خبرنامه‌ای گفته است که سیلاب‌‌ها در ولسوالی‌های پشتونکوت، المار، قیصار، بلچراغ، خیبر و دولت آباد رخ داده است.

به گفته این وزارت، ۵۶۰ خانه، ۸۵۰ جریب زمین زراعتی، ۱۱۰ دکان و یک کلینک سیار در نتیجه سیلاب‌ها تخریب شده است.

علاوه بر این، ۳۰۰ راس مواشی و ۲ هزار درخت مثمر از بین رفته است.

Continue Reading

Trending

Copyright © 2022 Ariana News. All rights reserved!