Connect with us

رویداد های اخیر

عمران خان امریکا را مسوول اوضاع جاری در افغانستان می‌داند

Published

 on

(Last Updated On: اسد ۶, ۱۴۰۰)

عمران خان، نخست‌وزیر پاکستان با انتقاد از سیاست‌های امریکا نسبت به افغانستان می‌گوید، واشنگتن اوضاع را در این کشور به رهم ریخت.

وی تاکید می کند که ایالات متحده و ناتو قدرت چانه‌زنی را در افغانستان از دست داده اند.

عمران خان، درگفتگویی با شبکه تلویزونی امریکایی بی‌پی‌اس گفته است که:” بسیار متاسفیم که با وجود تلاش‌های زیاد اسلام آباد برای تسهیل روند صلح، همچنان پاکستان را به خاطر آنچه در افغانستان رخ می‌دهد مقصر می‌دانند، کاملا واضح است که وضع فعلی افغانستان نتیجه دو دهه درگیری و جنگ در این کشور است.”

با این حال وزیر خارجه پاکستان نیز گفته است که اوضاع در افغانستان در حال تغییر است و آن را از نزدیک نظارت می کنند.

دراین گفتگو نخست وزیر پاکستان، دولت افغانستان و امریکا را متوجه می‌سازد که زمان برای سازش با طالبان آنهم از راه مذاکره دیر شده است، او اینجا تاکید بر حرفی دارد که پیشتر طالبان آنرا غیر مستقیم به گوش همه رسانده بود، عمران خان به این باور است که تعین تاریخ خروج نیروهای خارجی از افغانستان، به طالبان باور پیروزی داده است و این گروه از راه مذاکره سازش نمی‌کند.

عمران خان گفت:”وقتی آمریکایی‌ها تاریخ خروج را دادند، طالبان فکر کردند که آنها پیروز شده اند، بنابراین، اکنون سخت است که آنها را به سازش بکشاند. مجبور کردن آنها به یک راه حل سیاسی بسیار دشوار شده است، زیرا طالبان خودشان را پیروز میدان فکر می‌کنند.”

سخنان دو سو و دوپهلوی نخست وزیر پاکستان برای افغانستان جنجال‌های خلق کرده است، در حالیکه کابل از طالبان می‌خواهند برای دریافت یک راه حل سیاسی باید چراغ سبز نشان دهند و اسلام‌آباد هم باورش این است که نظام مشترک با حضور طالبان راه حل کنونی است با آن هم پاکستان می‌گوید، طالبان سازش نمی کنند.

عمران خان، نخست وزیر پاکستان دراین باره گفته است که:” تنها نتیجه خوب برای افغانستان این است که یک نظام از راه توافق سیاسی شکل گیرد، بدیهی است که طالبان، بخشی از آن دولت است. اگر یک جنگ داخلی و یک جنگ داخلی طولانی مدت وجود داشته باشد، از دید پاکستان این بدترین وضعیت در افغانستان خواهد بود.”

این درحالی است که در اوج جنجال‌های صلح و جنگ در افغانستان، یک هییت ۹ نفره از طالبان به ریاست ملا عبدالغنی برادر رییس دفتر قطر و معاون سیاسی طالبان به چین رفته است و با مقامات این کشور در مورد اوضاع افغانستان بحث کرده اند.

از سوی هم وزیر خارجه پاکستان در دیدار با وزیر خارجه عربستان سعودی، تاکید کرده است که اوضاع در افغانستان در حال تغییر است و آنان مسئله افغانستان را از نزدیک نظارت دارند.

شاه محمود قریشی، وزیر خارجه پاکستان گفته است که:”ما در مورد تحولات اخیر و وضعیت جاری در افغانستان بحث داشتیم وضعیت در افغانستان به دلیل شدت جنگ در حال تغییر است؛ چالش‌ها را به درستی درک کردیم و می‌یابیم چی فرصت‌های پیشرو داریم و این را با هم شریک می‌کنیم.”

این گفته‌ها در حالی مطرح می‌شوند که تنش‌ها میان افغانستان و پاکستان به گونه کم پیشینه شدت گرفته است دولت کابل اسلام آباد را به حمایت از هراس‌افگنی متهم می‌کند اما اسلام‌آباد می‌گوید، مقصر اصلی آنها نیستند.

رویداد های اخیر

بازگشت سه تن از شخصیت‌ها به کشور  

Published

on

(Last Updated On: سرطان ۸, ۱۴۰۱)

در پی تلاش‌های کمیسیون ارتباط با شخصیت‌ها، امروز (چهارشنبه، ۸ سرطان) حسیب الله کلیم‌زی، عضو پیشین مجلس سنا، جنرال حبیب الله احمدزی، مشاور پیشین ریاست جمهوری و هم‌چنان داکترعبدالله وردک، یکی از متخصصان بخش طبی کشور به کابل بازگشتند.

با این حال، مقام‌های امارت اسلامی می‌گویند که تلاش‌ها برای بازگشت بسیاری از شخصیت‌ها و چهره‌های سیاسی جریان دارد.

درهمین حال، شخصیت‌های که دوباره به کشور برگشته‌اند، خوشنود هستند.

آقای کلیم‌زی، عضو پیشین سنا می‌گوید که پس از تماس کمیسیون به کابل برگشته و بزرگترین آرزویش هم باز شدن مکاتب به روی دختران بالاتر از صنف ششم است که در این راستا تلاش خواهد کرد.

وی گفت: «باید همه حقوق یکسان داشته باشد، زنان و دختران به مکتب بروند و من هم به ادامه فعالیت‌هایم فعالیت سیاسی هم میداشته باشم، اینجا سرزمینم است».

به همین ترتیب، جنرال حبیب الله احمدزی مشاور امنیتی پیشین ارگ ریاست جمهوری و یکی دیگری از چهره های سیاسی – نظامی درمورد برگشت‌اش گفته است: «اگر حکومت قبلی به گفته‌های ما گوش می‌کرد هیچ مشکل به وجود نمی‌آمد و حالا که ما آمدیم به نیت همکاری با امارت اسلامی دوباره به وطن برگشتیم».

درهمین حال، امارت اسلامی می‌گوید که تلاش ها برای بازگشت تمامی چهره های جریان دارد.

این درحالیست که تاکنون ده ها تن از شخصیت‍‌های سیاسی افغان پس از ایجاد کمیسیون تماس با شخصیت‎ها به کشور برگشته‌اند و مورد استقبال گرم امارت اسلامی قرار گرفته‌اند، اما به باور برخی‌ها هنوز فضای کامل اعتماد به میان نیامده که تمامی چهره‌های سیاسی به کشور برگردند.

Continue Reading

رویداد های اخیر

پوتین می‌گوید روسیه روی روابط خود با امارت اسلامی کار می‌کند

Published

on

(Last Updated On: سرطان ۸, ۱۴۰۱)

ولادیمیر پوتین، رییس جمهور روسیه روز گذشته (سه شنبه، ۷ سرطان) در جریان سفر اش به تاجیکستان گفته است که مسکو در تلاش است تا با امارت اسلامی روابط برقرار کند.

آقای پوتین هم‌چنان گفته است که روسیه می‌خواهد همه گروه‌های قومی در افغانستان در اداره کشورشان مشارکت داشته باشند.

وی گفت: “ما هر کاری را انجام می‌دهیم تا وضعیت در آن کشور عادی شود. ما تلاش می‌کنیم با نیروهای سیاسی که اوضاع را کنترل می‌کنند، روابط برقرار کنیم.”

پوتین گفت: “ما با این پیش فرض کار می‌کنیم که همه اقوام در افغانستان، همان‌طور که قبلاً گفته شد، باید در اداره کشور به‌درستی مشارکت داشته باشند.”

رییس جمهور روسیه این اظهارات را در دیدار با امام علی رحمان، همتای تاجیکستانی اش بیان کرده است. این نخستین سفر پوتین به خارج پس از آغاز جنگ اوکراین است.

تاجیکستان مرز مشترک با افغانستان دارد و روسیه همواره از احتمال ورود شورشیان به تاجیکستان ابراز نگرانی کرده است.

Continue Reading

رویداد های اخیر

برگزاری گردهمایی بزرگ در کشور

Published

on

(Last Updated On: سرطان ۷, ۱۴۰۱)

امارت اسلامی افغانستان قرار است که فردا چهارشنبه، ۸ سرطان، یک گردهمایی بزرگ را در «خیمه لویه جرگه» برگزار کند.

مقام‌های امارت اسلامی گفته است که در این گردهمایی سه هزارعالم دینی از سراسر کشور که از هر ولسوالی سه اشتراک کننده، دو عالم دین و یک بزرگ قومی می‌باشند، شرکت خواهند کرد که نظریات و پیشنهادات شان را به رهبری امارت اسلامی ارایه خواهند کرد.

هرچند تاکنون آجندای این گردهمایی مشخص نشده است اما گزارش‌ها میرساند که در کنار مسایل دیگر کشور، بازگشایی مکاتب دخترانه یکی از بند‌های آجندای این نشست خواهد بود.

توریالی همت، آگاه مسایل سیاسی درمورد این گردهمایی گفته است: «به اساس معلومات که من دارم اینست که تمام اشخاص که به این نشست دعوت شده است همه اشخاص عالم و وطن دوست و خیرخواه است، فرق این نشست با نشست‌های دیگر این است که سفیرهای کشورها اشخاص را تعیین میکرد اما حالا  کسانیکه تعیین شده اشخاص متعهد به کشور و اسلام هستند».

با این حال، انتظارها این است که در پایان این نشست راه های حل مناسب برای مسایل سیاسی، اقتصادی و اجتماعی کشور پیدا شود و تا برنامه‌های روشنی برای آینده کشور تدوین شود.

Continue Reading

Trending

Copyright © 2022 Ariana News. All rights reserved!