Connect with us

رویداد های اخیر

عمران خان امریکا را مسوول اوضاع جاری در افغانستان می‌داند

Published

 on

(Last Updated On: اسد ۶, ۱۴۰۰)

عمران خان، نخست‌وزیر پاکستان با انتقاد از سیاست‌های امریکا نسبت به افغانستان می‌گوید، واشنگتن اوضاع را در این کشور به رهم ریخت.

وی تاکید می کند که ایالات متحده و ناتو قدرت چانه‌زنی را در افغانستان از دست داده اند.

عمران خان، درگفتگویی با شبکه تلویزونی امریکایی بی‌پی‌اس گفته است که:” بسیار متاسفیم که با وجود تلاش‌های زیاد اسلام آباد برای تسهیل روند صلح، همچنان پاکستان را به خاطر آنچه در افغانستان رخ می‌دهد مقصر می‌دانند، کاملا واضح است که وضع فعلی افغانستان نتیجه دو دهه درگیری و جنگ در این کشور است.”

با این حال وزیر خارجه پاکستان نیز گفته است که اوضاع در افغانستان در حال تغییر است و آن را از نزدیک نظارت می کنند.

دراین گفتگو نخست وزیر پاکستان، دولت افغانستان و امریکا را متوجه می‌سازد که زمان برای سازش با طالبان آنهم از راه مذاکره دیر شده است، او اینجا تاکید بر حرفی دارد که پیشتر طالبان آنرا غیر مستقیم به گوش همه رسانده بود، عمران خان به این باور است که تعین تاریخ خروج نیروهای خارجی از افغانستان، به طالبان باور پیروزی داده است و این گروه از راه مذاکره سازش نمی‌کند.

عمران خان گفت:”وقتی آمریکایی‌ها تاریخ خروج را دادند، طالبان فکر کردند که آنها پیروز شده اند، بنابراین، اکنون سخت است که آنها را به سازش بکشاند. مجبور کردن آنها به یک راه حل سیاسی بسیار دشوار شده است، زیرا طالبان خودشان را پیروز میدان فکر می‌کنند.”

سخنان دو سو و دوپهلوی نخست وزیر پاکستان برای افغانستان جنجال‌های خلق کرده است، در حالیکه کابل از طالبان می‌خواهند برای دریافت یک راه حل سیاسی باید چراغ سبز نشان دهند و اسلام‌آباد هم باورش این است که نظام مشترک با حضور طالبان راه حل کنونی است با آن هم پاکستان می‌گوید، طالبان سازش نمی کنند.

عمران خان، نخست وزیر پاکستان دراین باره گفته است که:” تنها نتیجه خوب برای افغانستان این است که یک نظام از راه توافق سیاسی شکل گیرد، بدیهی است که طالبان، بخشی از آن دولت است. اگر یک جنگ داخلی و یک جنگ داخلی طولانی مدت وجود داشته باشد، از دید پاکستان این بدترین وضعیت در افغانستان خواهد بود.”

این درحالی است که در اوج جنجال‌های صلح و جنگ در افغانستان، یک هییت ۹ نفره از طالبان به ریاست ملا عبدالغنی برادر رییس دفتر قطر و معاون سیاسی طالبان به چین رفته است و با مقامات این کشور در مورد اوضاع افغانستان بحث کرده اند.

از سوی هم وزیر خارجه پاکستان در دیدار با وزیر خارجه عربستان سعودی، تاکید کرده است که اوضاع در افغانستان در حال تغییر است و آنان مسئله افغانستان را از نزدیک نظارت دارند.

شاه محمود قریشی، وزیر خارجه پاکستان گفته است که:”ما در مورد تحولات اخیر و وضعیت جاری در افغانستان بحث داشتیم وضعیت در افغانستان به دلیل شدت جنگ در حال تغییر است؛ چالش‌ها را به درستی درک کردیم و می‌یابیم چی فرصت‌های پیشرو داریم و این را با هم شریک می‌کنیم.”

این گفته‌ها در حالی مطرح می‌شوند که تنش‌ها میان افغانستان و پاکستان به گونه کم پیشینه شدت گرفته است دولت کابل اسلام آباد را به حمایت از هراس‌افگنی متهم می‌کند اما اسلام‌آباد می‌گوید، مقصر اصلی آنها نیستند.

رویداد های اخیر

رئیس الوزرا امارت اسلامی افغانستان پیروزی اردوغان را تبریک گفت

Published

on

(Last Updated On: جوزا ۸, ۱۴۰۲)

ملا محمد حسن آخند٬ رئیس الوزرا امارت اسلامی افغانستان پیروزی رجب طیب اردوغان را در دور دوم انتخابات ریاست جمهوری ترکیه تبریک گفت.

در پیام ملا محمد حسن آخند عنوانی آقای اردوغان آمده است: «پیروزی شما را در دور دوم انتخابات ریاست جمهوری ترکیه به شما و ملت برادر و دوست ترکیه تبریک گفته، از خداوند متعال یک ترکیه قوی، با ثبات و در خدمت دين مبين اسلام که اين کشور در منطقه و جهان از اهمیت ویژه یی برخوردار است خواهانم. دوستی دو ملت افغان و ترک مستدام باد!»

هرچند ترکیه مانند سایر کشورها امارت اسلامی افغانستان را به رسمیت نشناخته اما روابط نزدیک دیپلوماتیک و نیز همکاری‌های تجاری و اقتصادی با افغانستان دارد و نیز در دو سال گذشته میلیون‌ها دالر به افغانستان کمک کرده است.

این درحالی است که دور دوم انتخابات ریاست جمهوری ترکیه دیروز (یک شنبه ۷جوزا) برگزار شد٬ رجب طیب اردوغان با کسب بیشترین آرا به حیث رییس جمهوری ترکیه انتخاب شد.

اردوغان پس ازاعلام نتایج در جمع انبوه از هوادارانش حضوریافت و وعده داد برای ترکیه سخت کار خواهد کرد.

کمال قلیچداراوغلو رقیب اردوغان در انتخابات از روند انتخابات اعتراض و ادعا کرد اردوغان با استفاده ازامکانات دولتی انتخابات را برنده شده است.

جوبایدن رییس جمهورامریکا پیروزی اردوغان درانتخابات را به او تبریک گفته است، ولادیمیرپوتین رییس جمهور روسیه نیز از برنده شدن اردوغان درانتخابات ابراز خرسندی کرده است.

Continue Reading

رویداد های اخیر

وزیر مهاجرین: جامعه جهانی نباید افغان‌ها را فراموش کند

Published

on

(Last Updated On: جوزا ۷, ۱۴۰۲)

وزیر امور مهاجرین و عودت‌ کنندگان امارت اسلامی افغانستان گفته است که جامعه جهانی نباید افغان‌ها را فراموش و با موضوعات بشری برخورد سیاسی کند.

خلیل الرحمن حقانی روز یکشنبه (۷ جوزا) در مراسم توزیع کمک به نیازمندان در کابل گفت: «از تمام کشورهای جهان می‌خواهیم که سیاست و رسمیات ومسایل نظامی را یک طرف بگذارند. مهاجرت قوانین خاص خودرا دارد. وزارت مهاجرین برای حل مشکلات مهاجرین ایجاد شده است.»

وی افزود که اکنون در سرتاسر افغانستان صلح برقرار شده است و جامعه جهانی به جای مجبور ساختن افغان‌ها به مهاجرت، با آنان در بازگشتاندن پناهجویان افغان همکاری کند.

آقای حقانی گفت: «جامعه جهانی سهولت‌های معیشتی و رفت و آمد را فراهم کند. جامعه جهانی نباید مردم افغانستان را فراموش کند.»

در افغانستان خانواده های زیادی با فقر و تنگ دستی دست وپنجه نرم می‌کنند از این رو زنان و مردان زیادی در برنامه های کمکی صف‌های طولانی می‌کشند.

در میان این زنان نیازمند، کسانی هستند که حتی مجبور شده اند تا فرزندان شان را به فرزندی دیگری بدهند تا از بهر گرسنگی جان نبازند.

گلنار، یکی از زنان بی بضاعت گفت: «از مجبوری دخترم را به خواهر خود دادم. توانایی نان و لباس او را نداشتم.»

شکیبا، زن دیگر بی بضاعت گفت: «شوهرم بیکار است. چهار نفر در خانه فامیل هستیم.»

هرچند این کمک‌ها می‌تواند برای مدت کوتاه مشکل این خانواده ها را حل کند ولی خواست‌ها این است که برای از بین بردن فقر برنامه های بزرگتر و دایمی روی دست گرفته شود.

فریدالدین نوری، مسئول موسسه زنان برای زنان گفت: «ده قلم مواد توزیع می‌شود. این مواد سه ماه برای یک خانواده پنج الی هفت نفری کفایت می‌کند. توازن تغذیه را هم درنظر گرفته ایم. بطول مثال این کمک‌ها شامل آرد، برنج، دال، بوره، چای و نمک می‌شود.»

نهاد های بین المللی بارها از وخامت اوضاع بشری در افغانستان هشدار داده اند اما جامعه جهانی هنوز امکانات مالی اندکی در اختیار سازمان های بشری قرار داده اند تا به نیازمندان در افغانستان رسیدگی کنند.

Continue Reading

رویداد های اخیر

ایجاد کمیته مشترک برای تسهیل تردد اتباع افغانستان و پاکستان

Published

on

(Last Updated On: جوزا ۷, ۱۴۰۲)

وزارت امور خارجه‌ی امارت اسلامی افغانستان اعلام کرده است که یک کمیته‌ی مشترک میان بخش قنسولی این وزارت و سفارت پاکستان در کابل برای تسهیل تردد اتباع دو کشور ایجاد می‌شود.

بر اساس اعلامیه‌ی این وزارت، روی تشکیل این کمیته در دیدار روز گذشته (شنبه، ۶جوزا) امیرخان متقی، وزیر خارجه و عبدالرحمان نظامانی، سفیر پاکستان در کابل، توافق صورت گرفته است.

در این اعلامیه که در صفحه‌ی تویتر حافظ ضیا احمد، معاون سخنگوی وزارت خارجه‌ منتشر شده، آمده است که در مورد ایجاد این کمیته به درخواست و تاکید آقای متقی توافق صورت گرفته است.

او افزوده که سفیر پاکستان در این دیدار خواستار افزایش مدت ویزای محصلین پاکستانی که برای تحصیل به افغانستان می‌آیند، شده است.

به گفته‌ی معاون سخنگوی وزارت امور خارجه‌، در رابطه به این موضوع متقی به سفیر پاکستان اطمینان داده است.

همچنان حافظ ضیا احمد در ادامه نوشته است که در این دیدار سفر وزیر امور خارجه‌ به پاکستان در رأس یک هیأت سیاسی و تجارتی مثبت ارزیابی شده و دو طرف بر تداوم همکاری مؤثر دو جانبه تأکید کرده‌اند.

Continue Reading

Trending

Copyright © 2022 Ariana News. All rights reserved!