Connect with us

جهان

عمران خان: تظاهرات برای جلوگیری از خونریزی پایان یافت

منتشر شده

در

(Last Updated On: )

عمران خان، نخست وزیر پیشین پاکستان و رئیس حزب تحریک انصاف با رد گزارش‌ها مبنی بر معامله با حزب حاکم این کشور برای پایان دادن به تظاهرات ضد دولتی گفت که برای جلوگیری از خونریزی به این راهپیمایی پایان داد.

به نقل از رسانه های پاکستانی عمران خان با اظهار این موضوع به رسانه‌ها در پیشاور گفت که اگر انتخابات زودهنگام اعلام نشود، دوباره با هوادارانش به سرک‌ها باز می‌گردد.

وی با ابراز تاسف از برخورد پولیس پاکستان با تظاهرکنندگان، به حامیان خود گفت که او همان کسی است که پیش از این ۱۲۶ روز تحصن کرد و افزود که انجام مجدد تحصن طولانی مدت دیگری در اسلام‌آباد دشوار نخواهد بود.

رئیس حزب تحریک انصاف با تاکید بر اینکه دولت وارداتی را نمی‌پذیرد و با آن معامله نمی‌کند، هشدار داد:” اگر تاریخ انتخابات یا انحلال پارلمان را به وضوح اعلام نکنند، دوباره به سرک ها خواهم آمد. بگذارید واضح بگویم، این بار ما آماده خواهیم بود.”

جهان

جو بایدن خواستار پایان جنگ غزه شد

دولت بایدن به دلیل حمایت از اسرائیل در مواجهه با تلفات فزاینده غیرنظامیان با انتقادهای بین‌المللی مواجه شده است.

Published

on

(Last Updated On: )

رئیس‌جمهور امریکا در کنفرانس مطبوعاتی روز پنج‌شنبه (۲۱سرطان) به خبرنگاران گفت که جنگ غزه باید اکنون پایان یابد و اسرائیل نباید این منطقه را پس از پایان جنگ اشغال کند. او افزود که چهارچوب طرح آتش‌بس او مورد توافق اسرائیل و حماس قرار گرفته است، اما هنوز شکاف‌هایی وجود دارد.

به نوشته رویترز، جو بایدن در مورد طرح آتش‌بس خود برای جنگ غزه گفت: «این چهارچوب اکنون مورد توافق اسرائیل و حماس است. بنابراین، من تیمم را به منطقه اعزام کردم تا جزئیات را بررسی کنند».

در اواخر ماه می، بایدن پیشنهادی سه‌مرحله‌ای را با هدف دستیابی به آتش‌بس، تبادل اسیرای اسرائیلی با زندانیان فلسطینی، خروج اسرائیل از غزه و بازسازی این منطقه تحت محاصره شرح داد.

بیل برنز، رئیس سازمان سی‌آی‌ای و برت مک‌گورک، فرستاده خاص امریکا در خاورمیانه با همتایان خود در این منطقه دیدار داشته تا درباره توافق آتش‌بس گفتگو کنند.

بایدن افزود: «مسائل دشوار و پیچیده‌ای وجود دارند و هنوز شکاف‌هایی برای حل‌وفصل باقی مانده‌اند. ما در حال پیشرفت هستیم. روند مثبت است. من مصمم هستم که این توافق را انجام داده و به این جنگ پایان دهم که باید هم‌اکنون پایان یابد».

گروه حماس بخش مهمی از طرح ایالات متحده را پذیرفته است و پیش از امضای توافقنامه از واشنگتن خواسته تا اسرائیل متعهد کند که آتش‌بس دائمی را بپذیرد.

بنیامین نتانیاهو، صدراعظم اسرائیل تأکید کرده که توافق نباید تا زمانی که اهداف جنگیش محقق شود، مانع از سرگیری کمپاین نظامی اسرائیل گردد. روز چهارشنبه، دفتر نتانیاهو اعلام کرد که او متعهد به تضمین توافق آتش‌بس در غزه است، مشروط بر اینکه خطوط قرمز اسرائیل رعایت شود.

روز پنج‌شنبه، بایدن به خبرنگاران گفت که اسرائیل نباید غزه را اشغال کند و با انتقاد از کابینه جنگی اسرائیل گفت: «اسرائیل گهگاهی از خود همکاری نشان نمی‌دهد».

دولت بایدن به دلیل حمایت از اسرائیل در مواجهه با تلفات فزاینده غیرنظامیان با انتقادهای بین‌المللی مواجه شده است. ایالات متحده شاهد ماه‌ها تظاهرات سراسری داخلی در مخالفت با جنگ غزه و حمایت ایالات متحده از اسرائیل بود.

ده‌ها مقام دولت امریکا به دلیل مخالفت با سیاست بایدن در قبال این جنگ استعفا داده‌اند. فعالین حقوق‌بشر نیز از افزایش اسلام‌هراسی در ایالات متحده ابراز نگرانی کرده‌اند.

Continue Reading

جهان

پیش‌نویس اجلاس سران کشورهای عضو ناتو از عضویت اوکراین در ناتو حمایت می‌کند

طبق پیش‌نویس این بیانیه‌، چین به یک عامل تعیین کننده در تلاش‌های جنگی روسیه علیه اوکراین تبدیل شده و بیجنگ همچنان چالشی نظام‌مند برای اروپا و امنیت جهانی است.

Published

on

(Last Updated On: )

پیش‌نویس اجلاس سران کشورهای عضو ناتو حاکی از تعهد آنان برای حمایت از «مسیر برگشت‌ناپذیر» ادغام اوکراین در سازمان پیمان آتلانتیک شمالی است.

اجلاس سران کشورهای عضو ناتو به مناسبت هفتاد و پنجمین سالگرد تاسیس این سازمان از روز سه‌شنبه )۱۹سرطان) در واشنگتن آغاز شده است که تا روز پنج‌شنبه ۲۱ سرطان ادامه خواهد داشت.

به گزارش خبرگزاری رویترز به نقل از این پیش‌نویس، اعضای ناتو همچنین از چین می‌خواهند که تمام حمایت‌های خود از تلاش‌های جنگی روسیه علیه کی‌یف را متوقف کند.

طبق پیش‌نویس این بیانیه‌، چین به یک عامل تعیین کننده در تلاش‌های جنگی روسیه علیه اوکراین تبدیل شده و بیجنگ همچنان چالشی نظام‌مند برای اروپا و امنیت جهانی است.

بر اساس پیش‌نویس بیانیه، کشورهای ناتو در نظر دارند حداقل ۴۰ میلیارد یورو در سال آینده در اختیار اوکراین قرار دهند و ساز و کاری را نیز برای هماهنگی در ارائه تجهیزات نظامی و آموزش به نیروهای اوکراینی ایجاد کنند.

در این پیش‌نویس آمده است که متحدان ناتو متعهد خواهند شد که از اوکراین در مسیر ادغام کامل (کشورهای اتحادیه اروپا و اعضای اروپایی ناتو – امریکای شمالی) از جمله عضویت در ناتو حمایت کنند.

در این پیش‌نویس آمده است که در صورت توافق متحدان و برآورده شدن شرایط، از اوکراین برای پیوستن به ناتو دعوت خواهد شد.

پیش‌نویس همچنین اهمیت اقیانوس هند و اقیانوس آرام را برای ناتو مورد بررسی قرار داده است و از همکاری‌های تقویت شده با شرکای آسیا-اقیانوسیه برای حمایت از اوکراین استقبال می‌کند.

در این پیش‌نویس آمده که ناتو همچنین نگران تحولات و فعالیت‌های فضایی چین است و از بیجنگ می‌خواهد در بحث‌های کاهش ریسک استراتژیک شرکت کند.

علاوه بر این، در پیش‌نویس آمده است که متحدان ناتو مایل به حفظ کانال‌های ارتباطی با مسکو برای کاهش خطر و جلوگیری از تشدید تنش هستند.

 

خبرهای مرتبط: 

رئیس جمهور هنگری عضویت سویدن در ناتو را تائید کرد

تضمین‌های امنیتی دراز مدت کشورهای گروه ۷ به اوکراین

Continue Reading

جهان

در حملات راکتی روسیه به اوکراین ۴۱ تن کشته شدند

در پی این حمله حکومت اوکراین روز سه‌شنبه را به دلیل تلفات شهروندان این کشور از جمله کودکان به عنوان عزای عمومی اعلام کرده است.

Published

on

(Last Updated On: )

خبرگزاری رویترز گزارش داد که در پی حمله راکتی روسیه به اهدافی در چند شهر اوکراین از جمله یک شفاخانه کودکان در کی‌یف، دست‌کم ۴۱ نفر کشته و بیش از ۱۷۰ نفر زخمی شدند.

این مرگبارترین حمله روسیه به اوکراین در چند ماه اخیر خوانده شده است.

خبرگزاری رویترز گزارش داد که این حمله روز دوشنبه (۱۸سرطان) اتفاق افتاد و برای شهروندان اوکراینی بسیار ترسناک بود.

در پی این حمله حکومت اوکراین روز سه‌شنبه را به دلیل تلفات شهروندان این کشور از جمله کودکان به عنوان عزای عمومی اعلام کرده است.

به گزارش رویترز، حکومت اوکراین گفته است که این حملات نشان داد که اوکراین به ارتقای سیستم دفاع هوایی خود به حمایت متحدان غربی‌اش نیاز فوری دارد.

این خبرگزاری از قول نیروی هوایی اوکراین نوشت که این نیروها ۳۰ راکت از ۳۸ راکت پرتاب‌شده روسیه را رهگیری کرد.

وزارت داخله اوکراین اعلام کرده که براثر این حملات راکتی روسیه ۵۰ ساختمان غیرنظامی شامل خانه‌های مسکونی، یک مرکز تجاری و دو مرکز صحی در کی‌یف و شماری از شهرهای مرکزی و شرقی اوکراین آسیب دیدند.

رویترز افزوده که این خبرگزاری ویدئویی را دیده که راکتی به یک شفاخانه کودکان در کی‌یف اصابت کرد و باعث انفجار بزرگی شد. سازمان امنیتی اوکراین گفته است که این راکت کروز بود.

مقام‌های اوکراینی گفته‌اند که در پی اصابت این راکت و یک راکت دیگر دو ساعت بعدتر ۲۷ نفر از جمله دو کودک کشته و ۸۲ نفر زخمی شدند.

منابع اوکراینی تایید کرده‌اند که در منطقه دنیپروپتروفسک ۱۱ نفر کشته و ۶۸ نفر زخمی شدند. به گفته آن‌ها، سه نفر دیگر در شهر شرقی پوکروفسک کشته شدند.

ولودیمیر زلنسکی، رئیس‌جمهور اوکراین، که در سفری به پولند رفته، در یک نشست مشترک خبری با دونالد توسک، صدراعظم این کشور گفت که اوکراین انتقام این حملات را خواهد گرفت و پاسخ نیرومندی به این حملات خواهد داد.

 

خبرهای مرتبط:

توافق امنیتی ۱۰ ساله امریکا و اوکراین

روسیه: امریکا مانند افغانستان، در اوکراین نیز «شکست تحقیرآمیز» می‌خورد

Continue Reading

Trending

Copyright © 2022 Ariana News. All rights reserved!