Connect with us

رویداد های اخیر

غنی: انتقام قربانیان سقوط چرخبال ارتش در بهسود گرفته می‌شود

منتشر شده

در

(Last Updated On: حوت ۳۰, ۱۳۹۹)

محمد اشرف غنی رییس جمهوری هشدار می‌دهد که انتقام قربانیان سقوط چرخبال ارتش در بهسود میدان وردک را خواهد گرفت.

رییس جمهوری در یک صحبت تیلفونی با بستگان این قربانیان گفته است که حکومت به هیچ صورت این قضیه را فراموش نمی‌کند و انتقام خون قربانیان این رویداد را می‌گیرد.

آقای غنی گفته است: ” انتقام خون شهدا گرفته می شود چون آنان در دفاع از کشور جان باخته اند. بدون هیچ دلیل بالای آنان حمله شده است.”

بالگرد ارتش پنج شنبه هفته گذشته در ولسوالی بهسود ولایت میدان وردک سقوط کرده که در نتیجه ۹ نفر به شمول چهار خدمه پرواز و پنج تن از نیروهای امنیتی جان باختند.

در همین حال حکومت فرمانده علیپور، از فرماندهان خیزش های مردمی، را عامل سقوط این چرخبال میداند.

ایران انترنشنل به نقل از منابع (که ظاهرا معتبر نیست) گزارش کرده است آقای علیپور تایید کرده است که این چرخبال توسط افرادش سقوط داده شده است.

در گزارش به نقل از آقای علیپور آمده است: ” وقتی چرخ‌بال‌ها برای جنگ و کشتن مردم بیاید و مجاهدین را مورد حمله موشکی و راکتی قرار دهد، به این معنا نیست که ما به گردن آنها گل بیاندازیم، جنگ است یا می‌زند یا می‌خورد.”

از سوی هم گفته می‌‍شود که در پی این رویداد شماری از نیروهای امنیتی به ولسوالی بهسود میدان وردک رفته تا عملیاتی را برضد علی‌پور انجام دهند. هرچند حکومت تا اکنون به گونه رسمی در این مورد چیزی نگفته است.

حمدالله محب مشاور شورای امنیت ملی گفته است: ” فعالیت گروه های غیر مسوول به هیچ صورت قابل پذیرش نیست. تمام افراد می‎‌توانند برای دفاع از خاک با صفوف نیروهای امنیتی یکجا شوند.”

وزارت دفاع ملی نیز می‌گوید که تفاوت میان افراد مسلح غیر مسوول و طالبان وجود ندارد و نیروهای امنیتی برای دفاع از مردم این گروه ها را سرکوب خواهد کرد.

یاسین ضیا سرپرست وزارت دفاع میگوید:” این چرخبال از سوی علیپور سرنگون شده است. پاسخ این رویداد به هر قیمت داده خواهد شد. تفاوت میان این افراد و طالبان وجود ندارد.”

وزارت دفاع ملی می‌گوید که این چرخبال برای انتقال زخمیان و جان باختگان نیروهای امنیتی به بهسود رفته بود.

محمد محقق، مشاور امنیتی و سیاسی رییس جمهوری میگوید رویدادهای هفته های اخیر در ولسوالی بهسود میدان وردگ، بر نیروهای دولتی و افراد وابسته به فرمانده علیپور تلفات سختی وارد کرده است.

آقای محقق از حکومت میخواهد در استعمال قوه عجله نکند و سعی ورزد تا این مساله را از راه مسالمت‌آمیز حل کند.

رویداد های اخیر

سازمان ملل: سیلاب‌های اخیر در افغانستان جان ۵۴۰ تن را گرفته است

Published

on

(Last Updated On: ثور ۳۰, ۱۴۰۳)

سازمان ملل متحد می‌گوید که از اثر سیلاب‌های اخیر در افغانستان ۵۴۰ تن جان باخته‌اند. اداره بررسی کننده تاثیرات بحران آب و هوا در کشور‌های در حال توسعه گفته است که در نتیجه این سیلاب‌ها سه هزار خانه نیز به‌گونه کامل تخریب شده‌اند.

ماریا لوپس، نماینده اداره بررسی تاثیرات بحران آب و هوا در سازمان ملل در یک مصاحبه گفته است: «هفته گذشته ما شاهد سیلاب خطرناکی در سراسر جهان بودیم، برای بسیاری از مردم خسارات مالی و جانی وارد کرده است. در افغانستان هم از اثر سیلاب‌ها ۵۴۰ تن جان باخته و سه هزار خانه به گونه کلی تخریب شده‌اند.»

در همین حال، هیأتی از معاونیت اقتصادی ریاست‌الوزرا به ولایت غور سفر کرده و مسوولان محلی گفته‌اند که کمک‌های اضطراری مشمول مواد غذایی، دوا و سرپناه‌های مؤقت برای آسیب‌دیدگان رسانیده شده است.

سخنگوی والی غور گفته که آمار قربانیان در نتیجه سیلاب‌ها در این ولایت به ۵۵ تن رسیده است. به گفته‌ عبدالواحد حماس، سه هزار خانه مسکونی در این ولایت کاملاً ویران شده و هزاران خانه دیگر به گونه قسمی تخریب شده‌اند.

آسیب‌دیده در غور گفته است: «ما از امارت اسلامی ‌خواهش می‌کنیم که به داد مردم برسد. هیچ ما همدردی از امارت ندیدیم، هیچکس نیامده که حداقل یک همدردی کوچک همرای ما نشان بدهد.»

یکی دیگر از آسیب‌دیدگان گفت: «من تقریباً سی لک سرمایه داشتم؛ کلاً تخریب شده است. از دولت تقاضا داریم که با ما کمک کند.»

تلفات و خسارات ناشی از سیل در افغانستان با همدردی‌های جهانی نیز روبه‌رو شده است. وزارت خارجه امارت اسلامی گفته که در نتیجه سرازیرشدن سیلاب‌ها، صدها تن جان باخته، هزاران خانه تخریب شده و این سیل منجر به فاجعه بشری شده است.

وزارت خارجه از کشورها و سازمان‌های بین‌المللی که با مردم افغانستان ابرازهمدردی و برای سیلاب‌زدگان کمک کرده‌اند، ابراز قدردانی می‌کند.

قابل ذکر است، سیلاب‌های اخیر در کشور به ویژه در بغلان نشان می‌دهد که آسیب‌پذیری افغانستان در برابر تغییرات اقلیمی بیشتر است و این کشور به کمک‌های طولانی مدت جامعه جهانی نیاز دارد.

Continue Reading

رویداد های اخیر

هلیکوپتر حامل رئیس جمهور ایران در آذربایجان شرقی دچار سانحه شد

Published

on

(Last Updated On: ثور ۳۰, ۱۴۰۳)

خبرگزاری تسنیم روز یکشنبه گزارش داده که هلیکوپتر سید ابراهیم رئیسی، رئیس جمهور ایران در آذربایجان شرقی دچار سانحه شده است.

براساس گزارش، در این هلیکوپتر آیت‌الله آل هاشم، والی آذربایجان شرقی و حسین امیرعبداللهیان، وزیر امور خارجه ایران نیز حضور داشته‌اند.

گزارش افزوده است، در کاروان همراه ابراهیم رئیسی، سه هلیکوپتر حضور داشته‌اند که دو هلیکوپتر که برخی وزرا و مسوولان در آن بودند، سالم به مقصد رسیده‌اند.

بربنیاد گزارش، نیروهای امدادی هلال احمر و نیروهای کمکی نظامی و انتظامی ایران از همان ابتدای گزارش سانحه برای پیداکردن هلیکوپتر ابراهیم رئیسی عملیات گسترده‌ای را آغاز کرده‌اند.

در گزارش آمده است: گفته می‌شود برخی همراهان رئیس جمهور در این هلیکوپتر توانسته‌اند تماسی با مرکز برقرار کنند و بدین جهت امیدواری برای پایان این حادثه بدون تلفات جانی افزایش یافته است.

گزارش تصریح کرده است که به دلیل فضای «مه آلود منطقه» هنوز وضعیت هلیکوپتر رئیس جمهور ایران مشخص نیست‌.

Continue Reading

رویداد های اخیر

معاون سرمنشی ملل متحد در امور سیاسی و صلح با سرپرست د افغانستان بانک دیدار کرد

Published

on

(Last Updated On: ثور ۳۰, ۱۴۰۳)

رزماری دیکارلو، معاون سرمنشی سازمان ملل متحد در امور سیاسی و صلح با هدایت الله بدری، سرپرست د افغانستان بانک دیدار و دو طرف در مورد وضعیت اقتصادی، سکتور مالی و بانکی گفتگو کرده اند.

طبق خبرنامه د افغانستان بانک که امروز یکشنبه (۳۰ ثور) منتشر شد، آقای بدری در این دیدار گفت که تحریم‌های اعمال شده بر سکتور بانکی افغانستان از سوی کشورهای جهان بر ثبات مالی افغانستان تاثیر منفی داشته و زیان های بیشتری را متوجه مردم کرده است.

وی افزود که این تحریم‌ها قدرت توان خرید مردم را تضعیف و دسترسی بانک‌های افغانستان به سیستم های مالی و بانکی بین المللی را دچار مشکل نموده است.

به گفته وی، هرچند د افغانستان بانک توانسته است که در شرایط دشوار، مشکلات نقدینگی سکتور بانکی را بهتر مدیریت کند و پیشرفت‌هایی در این زمینه نیز حاصل شده و وضعیت روز به روز بهتر می شود؛ اما موجودیت تحریم‌های بین المللی باعث می‌شود تا برخلاف قوانین، مقررات و پالیسی‌های د افغانستان بانک، مبادلات بین المللی از مجاری غیر رسمی انجام شود.

آقای بدری تصریح کرد که د افغانستان بانک در پرتو اصول اسلامی، چارچوب قانونی و مقرراتی را برای توسعه اعطای قرضه‌های کوچک ایجاد کرده است تا مردم بتوانند با شرایط آسان، قرضه های کوچک دریافت کنند و کار های خود را توسعه دهند.

طبق خبرنامه د افغانستان بانک، معاون سرمنشی سازمان ملل متحد نقش سکتور بانکی در رشد اقتصادی را مهم خوانده و گفته است که استفاده از تجارب کشورهای جهان و تقویت سکتور خصوصی در توسعه خدمات مالی، اعطای قرضه های کوچک و تامین مالی اسلامی بسیار مهم بوده و نیاز به کار مشترک دارد.

Continue Reading

Trending

Copyright © 2022 Ariana News. All rights reserved!