Connect with us

رویداد های اخیر

غنی با رد طرح امریکا پیشنهاد انتخابات زودهنگام را خواهد داد

Published

 on

(Last Updated On: حمل ۳, ۱۴۰۰)

محمد اشرف غنی رییس جمهوری کشور با رد طرح امریکا، طرح برگزاری انتخابات زود هنگام ریاست جمهوری را آماده کرده است.

دو مقام بلند پایه دولت افغانستان به خبرگزاری رویترز گفته اند که بربنیاد این طرح انتخابات با حضور طالبان شش ماه بعد برگزار خواهد شد و قرار است رییس جمهور غنی این طرح را در ماه آینده در نشست استانبول ارایه کند.

این دو مقام به شرط فاش نشدن نام شان به رویترز گفته اند که این طرح در نشست استانبول از سوی رییس جمهور غنی در مخالفت با شکل‌گیری حکومت موقت و به عنوان جاگزین طرح امریکا برای پیش‌برد گفتگوهای صلح مطرح خواهد شد.

خبرگزاری رویترز به نقل از این دو مقام افزوده است که این طرح در صورتی در نشست استانبول مطرح خواهد شد که طالبان نیز روی آتش‌بس توافق کنند.

محمد حنیف اتمر وزیر خارجه میگوید:” پیشرفت های خوبی روی روند گفتگوها در دوحه وجود داشته است حالا به خاطر تکیمل پیشرفت های دوحه مسکور کمک کرد و حالا ترکیه گزینه دیگری برای تکمیل کردن این گفتگو ها است.”

آقای اتمر در هند دنبال گرفتن تعهد همکاری دهلی نو در روند صلح افغانستان است. هند گفته در نشست استانبول شرکت می کند. رقیب هند یعنی پاکستان هم برای شرکت در نشست استانبول اعلام آمادگی می‌کند.

منصور احمد خان سفیر پاکستان در افغانستان میگوید: “پاکستان در چند سال گذشته نقش خودرا در پایان خشونت ها بازی کرده است. کشور ما در نشست استانبول نیز شرکت می‌کند.”

قرار است استانبول در هفته دوم ماه اپریل میزبان یک نشست در مورد صلح افغانستان باشد. نشستی که قرار است علاوه بر سازمان ملل، نمایندگان شماری از کشورهای دخیل در قضیه افغانستان در آن شرکت کنند تا در باره توافق سیاسی در افغانستان تصمیم نهایی گرفته شود.

رویداد های اخیر

وزیر مهاجرین: جامعه جهانی نباید افغان‌ها را فراموش کند

Published

on

(Last Updated On: جوزا ۷, ۱۴۰۲)

وزیر امور مهاجرین و عودت‌ کنندگان امارت اسلامی افغانستان گفته است که جامعه جهانی نباید افغان‌ها را فراموش و با موضوعات بشری برخورد سیاسی کند.

خلیل الرحمن حقانی روز یکشنبه (۷ جوزا) در مراسم توزیع کمک به نیازمندان در کابل گفت: «از تمام کشورهای جهان می‌خواهیم که سیاست و رسمیات ومسایل نظامی را یک طرف بگذارند. مهاجرت قوانین خاص خودرا دارد. وزارت مهاجرین برای حل مشکلات مهاجرین ایجاد شده است.»

وی افزود که اکنون در سرتاسر افغانستان صلح برقرار شده است و جامعه جهانی به جای مجبور ساختن افغان‌ها به مهاجرت، با آنان در بازگشتاندن پناهجویان افغان همکاری کند.

آقای حقانی گفت: «جامعه جهانی سهولت‌های معیشتی و رفت و آمد را فراهم کند. جامعه جهانی نباید مردم افغانستان را فراموش کند.»

در افغانستان خانواده های زیادی با فقر و تنگ دستی دست وپنجه نرم می‌کنند از این رو زنان و مردان زیادی در برنامه های کمکی صف‌های طولانی می‌کشند.

در میان این زنان نیازمند، کسانی هستند که حتی مجبور شده اند تا فرزندان شان را به فرزندی دیگری بدهند تا از بهر گرسنگی جان نبازند.

گلنار، یکی از زنان بی بضاعت گفت: «از مجبوری دخترم را به خواهر خود دادم. توانایی نان و لباس او را نداشتم.»

شکیبا، زن دیگر بی بضاعت گفت: «شوهرم بیکار است. چهار نفر در خانه فامیل هستیم.»

هرچند این کمک‌ها می‌تواند برای مدت کوتاه مشکل این خانواده ها را حل کند ولی خواست‌ها این است که برای از بین بردن فقر برنامه های بزرگتر و دایمی روی دست گرفته شود.

فریدالدین نوری، مسئول موسسه زنان برای زنان گفت: «ده قلم مواد توزیع می‌شود. این مواد سه ماه برای یک خانواده پنج الی هفت نفری کفایت می‌کند. توازن تغذیه را هم درنظر گرفته ایم. بطول مثال این کمک‌ها شامل آرد، برنج، دال، بوره، چای و نمک می‌شود.»

نهاد های بین المللی بارها از وخامت اوضاع بشری در افغانستان هشدار داده اند اما جامعه جهانی هنوز امکانات مالی اندکی در اختیار سازمان های بشری قرار داده اند تا به نیازمندان در افغانستان رسیدگی کنند.

Continue Reading

رویداد های اخیر

ایجاد کمیته مشترک برای تسهیل تردد اتباع افغانستان و پاکستان

Published

on

(Last Updated On: جوزا ۷, ۱۴۰۲)

وزارت امور خارجه‌ی امارت اسلامی افغانستان اعلام کرده است که یک کمیته‌ی مشترک میان بخش قنسولی این وزارت و سفارت پاکستان در کابل برای تسهیل تردد اتباع دو کشور ایجاد می‌شود.

بر اساس اعلامیه‌ی این وزارت، روی تشکیل این کمیته در دیدار روز گذشته (شنبه، ۶جوزا) امیرخان متقی، وزیر خارجه و عبدالرحمان نظامانی، سفیر پاکستان در کابل، توافق صورت گرفته است.

در این اعلامیه که در صفحه‌ی تویتر حافظ ضیا احمد، معاون سخنگوی وزارت خارجه‌ منتشر شده، آمده است که در مورد ایجاد این کمیته به درخواست و تاکید آقای متقی توافق صورت گرفته است.

او افزوده که سفیر پاکستان در این دیدار خواستار افزایش مدت ویزای محصلین پاکستانی که برای تحصیل به افغانستان می‌آیند، شده است.

به گفته‌ی معاون سخنگوی وزارت امور خارجه‌، در رابطه به این موضوع متقی به سفیر پاکستان اطمینان داده است.

همچنان حافظ ضیا احمد در ادامه نوشته است که در این دیدار سفر وزیر امور خارجه‌ به پاکستان در رأس یک هیأت سیاسی و تجارتی مثبت ارزیابی شده و دو طرف بر تداوم همکاری مؤثر دو جانبه تأکید کرده‌اند.

Continue Reading

رویداد های اخیر

زلزله‌ای به بزرگی ۵.۲ ریشتر افغانستان را تکان داد

Published

on

(Last Updated On: جوزا ۷, ۱۴۰۲)

اداره زمین‌شناسی امریکا اعلام کرده است که صبح امروز (یک‌شنبه ۷جوزا) زلزله‌ای به بزرگی ۵.۲ ریشتر ولایت بدخشان و برخی دیگر مناطق افغانستان را تکان داد.

این زلزله که مرکز آن کوه هندوکش در بدخشان بوده است در شمار دیگری از شهرهای افغانستان و نیز در شهرهای اسلام‌آباد، راولپندی و کشمیر پاکستان و بخش‌هایی از هند و جنوب تاجکستان احساس شده است.

تا هنوز از تلفات احتمالی این زلزله جزئیات در دست نیست.

Continue Reading

Trending

Copyright © 2022 Ariana News. All rights reserved!