Connect with us

رویداد های اخیر

غنی خواهان بسیج مردمی علیه طالبان شد

Published

 on

(Last Updated On: اسد ۱۱, ۱۴۰۰)

رییس جمهور غنی امروز (دوشنبه، ۱۱ اسد) در یک نشست مشترک هر دو مجلس شورای ملی از نمایندگان خواسته تا مردم را علیه طالبان بسیج کنند

غنی همچنان گروه طالبان را فتنه، خوارج و شریر خوانده است.

غنی هشدار داده که اگر طالبان زانو به زانو وارد گفتگوهای راستین صلح نشوند، در میدان جنگ زانو‌های شان شکستانده خواهد شد.

غنی افزود:” تعهد من این است که در مقابل هیچ نیروی ویرانگر زانو نمی‌زنم و یا در میز مذاکره زانو به زانو می نشینم و یا درجنگ زانو‌های شان را می شکنیم. ما انتخاب خود را کرده ایم، طالبان و حامیان شان هم انتخاب خود را کنند.”

رییس جمهور تاکید می‌ورزد که گروه طالبان به صلح باور ندارد و در تلاش تداوم یک جنگ تحمیلی است.

غنی افزود:”نقشه در بحث گفتگوها واضع بود، اما متاسفانه مشکل از جایی آغاز شد که فشار بر تخریب جمهوریت بود که منجر به صلح نشد و مشروعیت به یگ گروه متجاوز شد. اولویت ما رسیدن به صلح پایدار است اما متاسفانه طالب و حامیان شان فتنه می‌کنند.”

آقای غنی تمامی رهبران، جریان‌های سیاسی و مردم را به اتحاد و یک‌پارچه‌گی فرا خواند تا در برابر دسیسه‌های کلان در قبال افغانستان ایستاده‌گی کنند.

غنی میگوید” فرصت برای جدا ساختن ملامت و سلامت نیست و قضاوت را به مردم بگذارید و تمرکز بر وحدت ملی و یک پارچه گی نمایید ما با آزمون کلان ملی قرار داریم، زیران یک مشت اجیر و خونخوار کلام خدا را زیر پا کرده و زنده گی مردم تجاوز کرده اند.”

تغیر در وضعیت امنیتی در جریان شش ماه از برنامه‌های کلان حکومت است تا تغییر در میدان جنگ، تعیین کننده سرنوشت مذاکرات صلح شود.

 به گفته‌ای رییس جمهور هم اکنون استقرار تا حدی در بخش هایی از کشور به میان آمده است.

غنی اظهارداشت” پلان امنیتی ما واضع است و تمامی آماده‌گی‌ها گرفته شده تا شش ماه این وضعیت را دفع و مدیریت کنیم. اردو برای دفاع استراتیژیک تمرکز می‌کند. پولیس بر امنیت شهرها تمرکز می‌کند و امنیت ملی روند بسیج‌های مردمی را برعهده می‌گیرند و با تطبیق این برنامه ما حمایت منظم جهان را داریم.”

با این حال رییس جمهور غنی یگانه راه حل بحران کنونی کشور را حمایت گسترده از نظام و نیروهای امنیتی میداند.

طالبان تاکنون در واکنش به این گفته‌های رییس جمهور گفته که با اعلام جنگ عمر حکومت غنی دراز نخواهد شد.

این درحالی است که درگیری‌های شدید میان طالبان و نیروهای امنیتی در شهرهای هرات، کندهار و لشکرگاه جریان دارد.

رویداد های اخیر

بازگشت سه تن از شخصیت‌ها به کشور  

Published

on

(Last Updated On: سرطان ۸, ۱۴۰۱)

در پی تلاش‌های کمیسیون ارتباط با شخصیت‌ها، امروز (چهارشنبه، ۸ سرطان) حسیب الله کلیم‌زی، عضو پیشین مجلس سنا، جنرال حبیب الله احمدزی، مشاور پیشین ریاست جمهوری و هم‌چنان داکترعبدالله وردک، یکی از متخصصان بخش طبی کشور به کابل بازگشتند.

با این حال، مقام‌های امارت اسلامی می‌گویند که تلاش‌ها برای بازگشت بسیاری از شخصیت‌ها و چهره‌های سیاسی جریان دارد.

درهمین حال، شخصیت‌های که دوباره به کشور برگشته‌اند، خوشنود هستند.

آقای کلیم‌زی، عضو پیشین سنا می‌گوید که پس از تماس کمیسیون به کابل برگشته و بزرگترین آرزویش هم باز شدن مکاتب به روی دختران بالاتر از صنف ششم است که در این راستا تلاش خواهد کرد.

وی گفت: «باید همه حقوق یکسان داشته باشد، زنان و دختران به مکتب بروند و من هم به ادامه فعالیت‌هایم فعالیت سیاسی هم میداشته باشم، اینجا سرزمینم است».

به همین ترتیب، جنرال حبیب الله احمدزی مشاور امنیتی پیشین ارگ ریاست جمهوری و یکی دیگری از چهره های سیاسی – نظامی درمورد برگشت‌اش گفته است: «اگر حکومت قبلی به گفته‌های ما گوش می‌کرد هیچ مشکل به وجود نمی‌آمد و حالا که ما آمدیم به نیت همکاری با امارت اسلامی دوباره به وطن برگشتیم».

درهمین حال، امارت اسلامی می‌گوید که تلاش ها برای بازگشت تمامی چهره های جریان دارد.

این درحالیست که تاکنون ده ها تن از شخصیت‍‌های سیاسی افغان پس از ایجاد کمیسیون تماس با شخصیت‎ها به کشور برگشته‌اند و مورد استقبال گرم امارت اسلامی قرار گرفته‌اند، اما به باور برخی‌ها هنوز فضای کامل اعتماد به میان نیامده که تمامی چهره‌های سیاسی به کشور برگردند.

Continue Reading

رویداد های اخیر

پوتین می‌گوید روسیه روی روابط خود با امارت اسلامی کار می‌کند

Published

on

(Last Updated On: سرطان ۸, ۱۴۰۱)

ولادیمیر پوتین، رییس جمهور روسیه روز گذشته (سه شنبه، ۷ سرطان) در جریان سفر اش به تاجیکستان گفته است که مسکو در تلاش است تا با امارت اسلامی روابط برقرار کند.

آقای پوتین هم‌چنان گفته است که روسیه می‌خواهد همه گروه‌های قومی در افغانستان در اداره کشورشان مشارکت داشته باشند.

وی گفت: “ما هر کاری را انجام می‌دهیم تا وضعیت در آن کشور عادی شود. ما تلاش می‌کنیم با نیروهای سیاسی که اوضاع را کنترل می‌کنند، روابط برقرار کنیم.”

پوتین گفت: “ما با این پیش فرض کار می‌کنیم که همه اقوام در افغانستان، همان‌طور که قبلاً گفته شد، باید در اداره کشور به‌درستی مشارکت داشته باشند.”

رییس جمهور روسیه این اظهارات را در دیدار با امام علی رحمان، همتای تاجیکستانی اش بیان کرده است. این نخستین سفر پوتین به خارج پس از آغاز جنگ اوکراین است.

تاجیکستان مرز مشترک با افغانستان دارد و روسیه همواره از احتمال ورود شورشیان به تاجیکستان ابراز نگرانی کرده است.

Continue Reading

رویداد های اخیر

برگزاری گردهمایی بزرگ در کشور

Published

on

(Last Updated On: سرطان ۷, ۱۴۰۱)

امارت اسلامی افغانستان قرار است که فردا چهارشنبه، ۸ سرطان، یک گردهمایی بزرگ را در «خیمه لویه جرگه» برگزار کند.

مقام‌های امارت اسلامی گفته است که در این گردهمایی سه هزارعالم دینی از سراسر کشور که از هر ولسوالی سه اشتراک کننده، دو عالم دین و یک بزرگ قومی می‌باشند، شرکت خواهند کرد که نظریات و پیشنهادات شان را به رهبری امارت اسلامی ارایه خواهند کرد.

هرچند تاکنون آجندای این گردهمایی مشخص نشده است اما گزارش‌ها میرساند که در کنار مسایل دیگر کشور، بازگشایی مکاتب دخترانه یکی از بند‌های آجندای این نشست خواهد بود.

توریالی همت، آگاه مسایل سیاسی درمورد این گردهمایی گفته است: «به اساس معلومات که من دارم اینست که تمام اشخاص که به این نشست دعوت شده است همه اشخاص عالم و وطن دوست و خیرخواه است، فرق این نشست با نشست‌های دیگر این است که سفیرهای کشورها اشخاص را تعیین میکرد اما حالا  کسانیکه تعیین شده اشخاص متعهد به کشور و اسلام هستند».

با این حال، انتظارها این است که در پایان این نشست راه های حل مناسب برای مسایل سیاسی، اقتصادی و اجتماعی کشور پیدا شود و تا برنامه‌های روشنی برای آینده کشور تدوین شود.

Continue Reading

Trending

Copyright © 2022 Ariana News. All rights reserved!