Connect with us

رویداد های اخیر

غنی خواهان بسیج مردمی علیه طالبان شد

Published

 on

(Last Updated On: اسد ۱۱, ۱۴۰۰)

رییس جمهور غنی امروز (دوشنبه، ۱۱ اسد) در یک نشست مشترک هر دو مجلس شورای ملی از نمایندگان خواسته تا مردم را علیه طالبان بسیج کنند

غنی همچنان گروه طالبان را فتنه، خوارج و شریر خوانده است.

غنی هشدار داده که اگر طالبان زانو به زانو وارد گفتگوهای راستین صلح نشوند، در میدان جنگ زانو‌های شان شکستانده خواهد شد.

غنی افزود:” تعهد من این است که در مقابل هیچ نیروی ویرانگر زانو نمی‌زنم و یا در میز مذاکره زانو به زانو می نشینم و یا درجنگ زانو‌های شان را می شکنیم. ما انتخاب خود را کرده ایم، طالبان و حامیان شان هم انتخاب خود را کنند.”

رییس جمهور تاکید می‌ورزد که گروه طالبان به صلح باور ندارد و در تلاش تداوم یک جنگ تحمیلی است.

غنی افزود:”نقشه در بحث گفتگوها واضع بود، اما متاسفانه مشکل از جایی آغاز شد که فشار بر تخریب جمهوریت بود که منجر به صلح نشد و مشروعیت به یگ گروه متجاوز شد. اولویت ما رسیدن به صلح پایدار است اما متاسفانه طالب و حامیان شان فتنه می‌کنند.”

آقای غنی تمامی رهبران، جریان‌های سیاسی و مردم را به اتحاد و یک‌پارچه‌گی فرا خواند تا در برابر دسیسه‌های کلان در قبال افغانستان ایستاده‌گی کنند.

غنی میگوید” فرصت برای جدا ساختن ملامت و سلامت نیست و قضاوت را به مردم بگذارید و تمرکز بر وحدت ملی و یک پارچه گی نمایید ما با آزمون کلان ملی قرار داریم، زیران یک مشت اجیر و خونخوار کلام خدا را زیر پا کرده و زنده گی مردم تجاوز کرده اند.”

تغیر در وضعیت امنیتی در جریان شش ماه از برنامه‌های کلان حکومت است تا تغییر در میدان جنگ، تعیین کننده سرنوشت مذاکرات صلح شود.

 به گفته‌ای رییس جمهور هم اکنون استقرار تا حدی در بخش هایی از کشور به میان آمده است.

غنی اظهارداشت” پلان امنیتی ما واضع است و تمامی آماده‌گی‌ها گرفته شده تا شش ماه این وضعیت را دفع و مدیریت کنیم. اردو برای دفاع استراتیژیک تمرکز می‌کند. پولیس بر امنیت شهرها تمرکز می‌کند و امنیت ملی روند بسیج‌های مردمی را برعهده می‌گیرند و با تطبیق این برنامه ما حمایت منظم جهان را داریم.”

با این حال رییس جمهور غنی یگانه راه حل بحران کنونی کشور را حمایت گسترده از نظام و نیروهای امنیتی میداند.

طالبان تاکنون در واکنش به این گفته‌های رییس جمهور گفته که با اعلام جنگ عمر حکومت غنی دراز نخواهد شد.

این درحالی است که درگیری‌های شدید میان طالبان و نیروهای امنیتی در شهرهای هرات، کندهار و لشکرگاه جریان دارد.

رویداد های اخیر

یک فرمانده ارشد داعش در ننگرهار کشته شد

Published

on

(Last Updated On: جوزا ۱۲, ۱۴۰۲)

خبرگزاری دولتی باختر گزارش داده است که نیروهای ویژه امارت اسلامی یک فرمانده ارشد داعش را همراه با یک همدستش در ولایت ننگرهار کشته‌اند.

خبرگزاری باختر نام این فرمانده داعش را «تراب» ذکر کرده و گفته که در یک «عملیات ویژه» کشته شده است.

باختر به نقل از مسوولان محلی نوشته که این عملیات شام چهارشنبه در قریه وچ‌تنگی ولسوالی شیوه ننگرهار انجام یافته است.

Continue Reading

رویداد های اخیر

۳۰ تن از جوانان برای ادامه تحصیلات عالی عازم کشور قزاقستان می‌شوند

Published

on

(Last Updated On: جوزا ۱۲, ۱۴۰۲)

وزارت تحصیلات عالی می‌گوید که قرار است به زودی ۳۰ تن از جوانان افغان برای ادامه تحصیل در مقاطع لیسانس، ماستری و دکتورا عازم کشور قزاقستان شوند.

در محفلی رهنمودی با محصلان یاد شده که در وزارت تحصیلات عالی دایر شد، مفتی محمد طاهر احمد، معین امور محصلان وزارت تحصیلات عالی، ضمن قدردانی از کشور قزاقستان بابت اهدای بورسیه‌های تحصیلی به جوانان افغان، روی گسترش روابط علمی و اکادمیک با آن کشور تاکید نمود.

معین امور محصلان وزارت تحصیلات عالی همچنان در خطاب به محصلان کامیاب شده، آنان را سفیران کشور شان خوانده اظهارداشت که :«شما در کنار حفظ ارزش‌های دینی و ملی خویش به قوانین و فرهنگ کشور میزبان نیز احترام گذاشته به فراگیری علم و دانش تان بیشتر توجه نمائید.» وی اضافه نموده که:« چشم امید مردم و نظام به شما دوخته شده تا بعد از کسب علم و دانش در راستای آبادی و ترقی کشور تان سهم خویش را ادا نمائید.»

سپس داکتر نظر محمد عرفان، رئیس ارتباط خارجه و تنظیم بورس‌های وزارت تحصیلات عالی، کشور قزاقستان را از جمله کشور‌های خواند که در شرایط دشوار در کنار مردم افغانستان قرار گرفته و به همکاری‌های شان در بخش‌های مختلف به ویژه تحصیلات عالی ادامه دادند.

وی همچنان از محصلان خواست که از این فرصت استفاده اعظمی نموده و کشور شان را به دست‌های خود آباد نمایند .

همچنان محمد اشرف غیرت، معاون علمی پوهنتون کابل پیرامون ارزش علم و دانش و اهداف وزارت تحصیلات عالی در راستای تربیه و آموزش کادر های جوان از دیدگاه دین مقدس اسلام و باورهای دینی صحبت نموده از محصلان یاد شده خواست که اساس و محور تمام فعالیت‌های شان را «عقیده اسلامی» قرار دهند.

به گفته‌ای وزارت تحصیلات عالی در امتحان یاد شده ۲۵۶ تن اشتراک نموده بودند که از جمله ۳۰ تن در مقاطع لیسانس، ماستری و دکتورا کامیاب شدند که قرار است جهت تحصلات عالی در رشته‌های اقتصاد، کمپیوتر ساینس، حقوق، فزیک، بیولوژی و کیمیا در آینده نزدیک عازم کشور قزاقستان گردند .

Continue Reading

رویداد های اخیر

قوماندان قول اردوی ۲۱۵ عزم: امارت اسلامی با همسایه‌ها متعهد به ایجاد روابط دیپلماتیک است

Published

on

(Last Updated On: جوزا ۱۲, ۱۴۰۲)

وزارت دفاع ملی می‌گوید که الحاج ملا شراف الدین تقی، قوماندان قول اردوی ۲۱۵ عزم، روز گذشته (چهارشنبه، ۱۰جوزا) در رأس یک هیأت به ولایت نیمروز سفر نمود ‌‌و از کندک‌های سوم و پنجم سرحدی مستقر در مرز با کشور ایران دیدار کرد.

در اعلامیه‌ای وزارت دفاع آمده است که قوماندان قول اردوی عزم با معاون مقام ولایت نیمروز و قوماندان امنیه این ولایت در مورد هماهنگی بیشتر میان نیروها و حفاظت از سرحدات بحث و تبادل نظر نمودند.

قوماندان قول اردوی ۲۱۵ عزم با اشاره به درگیری‌های اخیر گفت: «امارت اسلامی حفاظت از سرحدات را مسولیت خود می‌داند و با کشورهای همسایه متعهد به ایجاد روابط دیپلماتیک می‌باشد.»

همچنان؛ نیروهای سرحدی را مدافعین مرزها، تمامیت ارضی و استقلال کشور خواند و در دیدار با مسؤلین واحدهای سرحدی وعده همکاری در حل مشکلات آنان را داد.

Continue Reading

Trending

Copyright © 2022 Ariana News. All rights reserved!