Connect with us

رویداد های اخیر

غنی: در ماه گذشته بیشتر از ۱۰۰۰۰ هراس افگن از پاکستان وارد افغانستان شده اند

Published

 on

(Last Updated On: سرطان ۲۶, ۱۴۰۰)

رییس جمهور غنی روز گذشته (جمعه، ۲۵ سرطان) در نشست آسیایی‌میانه وجنوبی، اتصال منطقه‌یی، چالش‌ها و فرصت‌ها گفته در یک ماه گذشته  بیشتر از ۱۰۰۰۰ هراس افگن از پاکستان وجاهای دیگر وارد افغانستان شده اند.

رییس جمهور گفته که ناظران بین المللی اجماع نظر دارند که طالبان هیچ اقدام برای قطع کردن روابط شان با گروه‌های هراس افگن کرده اند.

او در این باره گفت:” برخلاف تضمین‌های نخست وزیر پاکستان و جنرال‌های وی  که تصرف افغانستان توسط طالبان به واسطه زور به نفع پاکستان نیست. استفاده از نفوذ تا طالبان را وادار به گفتگوهای جدی صلح کند. شبکه‌ها و سازمان به گونه آزاد تخریب سرمایه‌ها و تاسیسات مردم و دولت افغانستان را (در پاکستان) تجلیل میکند.”

عمران خان نخست وزیر پاکستان در واکنش به این اظهارات رییس جمهور غنی گفته که وی از این اظهارات که پاکستان نقش منفی در جنگ افغانستان دارد ناامید شده است.

او در این باره گفت:” رییس جمهور غنی، کشوری که از هرج و مرج در افغانستان بیشتر متاثر شده است پاکستان است. پاکستان در ۱۵ سال گذشته ۷۰۰۰۰ تلفات را متحمل شده است. آیا پاکستان دیگر هم جنگ را میخواهد.”

عمران خان افزود:” من به شما اطمینان میدهم که هیچ کشوری دیگر نسبت به پاکستان تلاش نکرده تا طالبان را به میز مذاکراه بکشاند.”

عمران میگوید که “پاکستان بدون اقدام نظامی هر اقدام دیگری انجام داده تا طالبان را به میز مذاکره بکشاند تا در آنجا راه حل سیاسی پیدا شود. ملامت کردن پاکستان در باره اینکه چیزی در افغانستان میگذرد ناعادلانه است.”

در همین حال، سرگی لاوروف، وزیر امورخارجه روسیه، در این نشست گفته که خروج عجولانه نیروهای امریکایی از افغانستان باعث بی ثباتی در منطقه شده است.

وی افزوده که این خروج عجولانه تهدیدهای ناشی از هراس افگنی را نیز افزایش داده است.

او در این باره گفته” متسفانه، ما در چند روز گذشته شاهد تخریب اوضاع در افغانستان بوده ایم.”

وی افزود:” بحران افغانستان سبب افزایش بی سابقه تهدیدهای هراس افگنی و قاچاق مواد مخدر شده است.”

سرگی لاورف اظهار داشت که “خطر واقعی گسترش بی ثباتی به کشورهای همسایه وجود دارد.”

وزیر خارجه روسیه همچنان گفته کشورهای آسیایی میانه آماده نیست تا میزبان پایگاه‌های نیروهای امریکایی در منطقه شود.

از سوی دیگر، زلمی خلیلزاد، فرستاده ویژه امریکا برای صلح افغانستان در یک گفتگو با خبرگزاری تاس روسیه گفته وی برای تامین آتش بس موقت در روز عید قربان فشار خواهد آورد.

خلیلزاد افزوده که برای تامین آتش بس دایمی و سرتاسری باید منتظر ماند تا هر دو طرف به یک موافقه سیاسی برسند، اما برای کاهش خشونت‌ها فشار خواهد آورد.

رویداد های اخیر

کمک یک میلیون دالری تایوان به زلزله زدگان در افغانستان

Published

on

(Last Updated On: سرطان ۴, ۱۴۰۱)

 حکومت تایوان اعلام کرده است که این کشور یک میلیون دالر را در پی درخواست سازمان ملل به آسیب دیدگان زلزله در افغانستان کمک خواهد کرد.

دفتر ریاست جمهوری تایوان در اعلامیه ای گفته است که حکومت براساس روحیه بشر دوستی برای آسیب دیدگان حوادث طبیعی بدون در نظرداشت مرزهای کشوری کمک می‌کند.

از سوی دیگر، وزارت خارجه چین گفته است که حکومت این کشور تلاش ها را برای جمع آوری پول نقد، خیمه، دوشک، لحاف و سایر کمک های بشری افزایش داده است.

بر بنیاد آمار های رسمی، در حدود یک هزار تن در نتیجه زلزله چهارشنبه در ولایت های پکتیکا و خوست کشته شده و دو هزار تن دیگر زخم برداشته اند.

پیش ازاین، اتحادیه اروپا یک میلیون یورو را برای کمک به آسیب دیدگان زلزله در افغانستان اعلام کرده بود.

Continue Reading

رویداد های اخیر

سفارت هند در کابل بازگشایی شد

Published

on

(Last Updated On: سرطان ۴, ۱۴۰۱)

رسانه‌های هندی گزارش داده‌اند که هند با اعزام یک “تیم فنی” به سفارت خود در کابل، حضور دیپلماتیک‌اش در افغانستان را از سر گرفته است.

این اقدام چند هفته از آن انجام می‌شود که هیات هندی به ریاست جی پی سینگ، یک مقام ارشد وزارت خارجه آن کشور به کابل سفر کرد و با مقامات امارت اسلامی دیدار نمود.

وزارت امور خارجه‌ هند در اعلامیه ای گفته است که تیم فنی این کشور روز پنجشنبه (۲ سرطان) به کابل رسیده و در سفارت آن کشور مستقر شده است.

هدف از اعزام این تیم نظارت از ارائه‌ کمک‌های بشردوستانه و تعامل با مردم افغانستان گفته شده است.

در همین حال، امارت اسلامی از اقدام هند برای بازگشایی سفارت اش در کابل استقبال کرده است.

حافظ ضیا احمد، معاون سخنگوی وزارت خارجه از هند خواسته است تا به روابط اش با مردم افغانستان و کمک بشری به آنان ادامه دهد.

هند در تازه ترین کمک بشردوستانه اش به افغانستان، نخستین محموله کمک خودرا به زلزله زدگان به این کشور فرستاده است.

از سوی دیگر، وزارت داخله امارت اسلامی از دانشجویان نظامی افغان در هند و سایر کشورها که دوره آموزشی شان را تکمیل کرده اند خواسته است تا به کشور برگردند و مصدر خدمت به مردم خود شوند.

این وزارت اطمینان داده است که آنان را با درنظر داشت سطح تحصیل و مسلک شان استخدام می‌کند.

Continue Reading

رویداد های اخیر

کمک های غذایی، غیر غذایی و صحی بنیاد بیات به زلزله زدگان توزیع شد

Published

on

(Last Updated On: سرطان ۴, ۱۴۰۱)

مسؤولان بنیاد بیات می‌گویند که این بنیاد از دو روز به اینسو سرگرم تداوی زخمی ها و توزیع دوا به افراد آسیب دیده است.

این بنیاد همچنان بسته های کمکی شامل آرد ، روغن، برنج و سر پناه را به مردم آسیب دیده در ولسوالی سپیره در خوست و گیان در پکتیکا توزیع کرده است.

این بنیاد در کنار توزیع کمک به افراد آسیب دیده تیم صحی اش را نیز به ساحه فرستاده و از دو روز به اینسو سرگرم توزیع دوا به مردم آسیب دیده و تداوی زخمیان است.

سمیع رحیمی، مسئول تیم صحی بنیاد بیات گفت: “تیم صحی بیات عندالموقع به اینجا آمده و از دو روز به اینسو ما توانستیم هزارها مریض را تحت درمان قرار بدهیم.”

همزمان تیم های کمکی بنیاد بیات به ولایت خوست نیز رسیده اند.

مسئولان این بنیاد می‌گویند که برای آسیب دیدگان بسته های مواد غذایی مانند آرد ، برنج ، روغن وهم چنان سر پناه فراهم کرده اند.

عبد السلام، آسیب دیده در ولایت خوست گفت: “ما از بنیاد خیریه بیات سپاسگزاریم که به ولسوالی سپیره ما کمک کرد. امیدواریم کمک‌ها ادامه یابد زیرا مردم آسیب زیادی دیده اند.”

با این حال تیم های تخنیکی شرکت مخابراتی افغان بیسیم نیز به ولایت خوست رسیده تا خدمات مخابراتی فوق العاده را برای محلات آسیب دیده فراهم کنند.

مسولان بنیاد بیات از کمک های بیشتر این بنیاد در روز های آینده به آسیب دیده گان زلزله اخیر در ولایت های خوست و پکتیکا سخن میزنند.

بنیاد بیات از یک دهه به این سو سرگرم کارهای خیریه است و در سراسر کشور در بخش های صحت و معارف کمک می‌کند و همواره به کمک مردم آسیب دیده ناشی از رویداد های طبیعی شتافته است.

Continue Reading

Trending

Copyright © 2022 Ariana News. All rights reserved!