Connect with us

رویداد های اخیر

غنی می‌گوید افغانستان در معرض فروپاشی قرار ندارد

Published

 on

(Last Updated On: حمل ۳۰, ۱۴۰۰)

محمد اشرف غنی رییس جمهوری کشور می‌گوید که افغانستان در معرض فروپاشی قرار ندارد.

آقای غنی در یک بحث مجازی در مرکز جهانی نظامی گنجوی در شهر باکوی آذربایجان گفته است که روایت سقوط افغانستان پس از خروج سربازان خارجی نادرست است و تا زمانی‌که کماندوهای افغان وجود داشته باشند هیچ تهدیدی مواجه کشور نخواهد شد.

آقای غنی گفته است: “ما در خطر سقوط قرار نداریم. روایت فروپاشی نظام یک روایت غلط است. کماندوهای ما چند برابر قوی‌تر در میان بهترین های در منطقه استند. تا زمان‌یکه این نیروهای وجود داشته باشد هیچ خطر فروپاشی وجود ندارد.”

به باور آقای غنی در حال حاضر بیشترین عملیات ها را نظامیان افغان مستقلانه رهبری میکنند و نظامیان خارجی تنها در نقش مشوره و آموزش کار کرده اند.

رییس جمهور غنی می گوید، اگر جنگ شدت پیدا کند در کنار ۳۵۰ هزار نظامی کشور، مردم نیز مسلح استند و آماده استند که از افغانستان دفاع کنند.

رییس جمهوری گفته است: “ما به گفتگو متعهد استیم. توپ اکنون در میدان طالبان است. ما برای استانبول کاملا آماده استیم. در این باره اجماع ملی و حکومتی وجود دارد. اکنون می بینیم که طالبان چی راهی را بر می گزینند.”

آقای غنی افزوده است: “موضوع این است که کمیته سیاسی طالبان، از کمیته نظامی آنها نمایندگی نمی کند و فرماندهان طالبان هنوز صلح را اجتماعی نساخته اند.”

از سوی هم وزیر خارجه امریکا پس از سفر به کابل و شریک ساختن برنامه خروج با مقام‌های کابل با مقام‌های پاکستانی نیز در این باره گفتگو کرده است.

رییس جمهور غنی میگوید: “این لحظه انتخاب برای طالبان است. آیا آنها صلح را انتخاب می‌کنند که سر میز است یا خشونت را. برای پاکستان نیز لحظه انتخاب است. آیا این کشور مشارکت جهانی و همکاری منطقه‌ای را انتخاب می‌کند یا از گروه های هراس افگن حمایت می‌کند.”

روز گذشته طالبان در واکنش به زمانبدی تازه نیروهای خارجی هشدار داده اند که این اقدام راه برای از سرگیری عملیات های نظامی باز کرده و مسوولیت آن بدوش امریکا خواهد بود.

Reporter:  Bais Hayat

 

رویداد های اخیر

یک فرمانده ارشد داعش در ننگرهار کشته شد

Published

on

(Last Updated On: جوزا ۱۲, ۱۴۰۲)

خبرگزاری دولتی باختر گزارش داده است که نیروهای ویژه امارت اسلامی یک فرمانده ارشد داعش را همراه با یک همدستش در ولایت ننگرهار کشته‌اند.

خبرگزاری باختر نام این فرمانده داعش را «تراب» ذکر کرده و گفته که در یک «عملیات ویژه» کشته شده است.

باختر به نقل از مسوولان محلی نوشته که این عملیات شام چهارشنبه در قریه وچ‌تنگی ولسوالی شیوه ننگرهار انجام یافته است.

Continue Reading

رویداد های اخیر

۳۰ تن از جوانان برای ادامه تحصیلات عالی عازم کشور قزاقستان می‌شوند

Published

on

(Last Updated On: جوزا ۱۲, ۱۴۰۲)

وزارت تحصیلات عالی می‌گوید که قرار است به زودی ۳۰ تن از جوانان افغان برای ادامه تحصیل در مقاطع لیسانس، ماستری و دکتورا عازم کشور قزاقستان شوند.

در محفلی رهنمودی با محصلان یاد شده که در وزارت تحصیلات عالی دایر شد، مفتی محمد طاهر احمد، معین امور محصلان وزارت تحصیلات عالی، ضمن قدردانی از کشور قزاقستان بابت اهدای بورسیه‌های تحصیلی به جوانان افغان، روی گسترش روابط علمی و اکادمیک با آن کشور تاکید نمود.

معین امور محصلان وزارت تحصیلات عالی همچنان در خطاب به محصلان کامیاب شده، آنان را سفیران کشور شان خوانده اظهارداشت که :«شما در کنار حفظ ارزش‌های دینی و ملی خویش به قوانین و فرهنگ کشور میزبان نیز احترام گذاشته به فراگیری علم و دانش تان بیشتر توجه نمائید.» وی اضافه نموده که:« چشم امید مردم و نظام به شما دوخته شده تا بعد از کسب علم و دانش در راستای آبادی و ترقی کشور تان سهم خویش را ادا نمائید.»

سپس داکتر نظر محمد عرفان، رئیس ارتباط خارجه و تنظیم بورس‌های وزارت تحصیلات عالی، کشور قزاقستان را از جمله کشور‌های خواند که در شرایط دشوار در کنار مردم افغانستان قرار گرفته و به همکاری‌های شان در بخش‌های مختلف به ویژه تحصیلات عالی ادامه دادند.

وی همچنان از محصلان خواست که از این فرصت استفاده اعظمی نموده و کشور شان را به دست‌های خود آباد نمایند .

همچنان محمد اشرف غیرت، معاون علمی پوهنتون کابل پیرامون ارزش علم و دانش و اهداف وزارت تحصیلات عالی در راستای تربیه و آموزش کادر های جوان از دیدگاه دین مقدس اسلام و باورهای دینی صحبت نموده از محصلان یاد شده خواست که اساس و محور تمام فعالیت‌های شان را «عقیده اسلامی» قرار دهند.

به گفته‌ای وزارت تحصیلات عالی در امتحان یاد شده ۲۵۶ تن اشتراک نموده بودند که از جمله ۳۰ تن در مقاطع لیسانس، ماستری و دکتورا کامیاب شدند که قرار است جهت تحصلات عالی در رشته‌های اقتصاد، کمپیوتر ساینس، حقوق، فزیک، بیولوژی و کیمیا در آینده نزدیک عازم کشور قزاقستان گردند .

Continue Reading

رویداد های اخیر

قوماندان قول اردوی ۲۱۵ عزم: امارت اسلامی با همسایه‌ها متعهد به ایجاد روابط دیپلماتیک است

Published

on

(Last Updated On: جوزا ۱۲, ۱۴۰۲)

وزارت دفاع ملی می‌گوید که الحاج ملا شراف الدین تقی، قوماندان قول اردوی ۲۱۵ عزم، روز گذشته (چهارشنبه، ۱۰جوزا) در رأس یک هیأت به ولایت نیمروز سفر نمود ‌‌و از کندک‌های سوم و پنجم سرحدی مستقر در مرز با کشور ایران دیدار کرد.

در اعلامیه‌ای وزارت دفاع آمده است که قوماندان قول اردوی عزم با معاون مقام ولایت نیمروز و قوماندان امنیه این ولایت در مورد هماهنگی بیشتر میان نیروها و حفاظت از سرحدات بحث و تبادل نظر نمودند.

قوماندان قول اردوی ۲۱۵ عزم با اشاره به درگیری‌های اخیر گفت: «امارت اسلامی حفاظت از سرحدات را مسولیت خود می‌داند و با کشورهای همسایه متعهد به ایجاد روابط دیپلماتیک می‌باشد.»

همچنان؛ نیروهای سرحدی را مدافعین مرزها، تمامیت ارضی و استقلال کشور خواند و در دیدار با مسؤلین واحدهای سرحدی وعده همکاری در حل مشکلات آنان را داد.

Continue Reading

Trending

Copyright © 2022 Ariana News. All rights reserved!