Connect with us

رویداد های اخیر

غنی: وضعیت کشور مطابق خروج نیروهای خارجی مدیریت شود

Published

 on

(Last Updated On: سرطان ۲, ۱۴۰۰)

محمد اشرف غنی رییس جمهوری کشور از همه طرف ها در داخل و بیرون حکومت می خواهد که برنامه های شان را برای مدیریت اوضاع پس از خروج نیروهای خارجی هماهنگ کنند.

آقای غنی در گفتگو با مرکز عربی واشنگتن دی سی در دوحه می گوید که اعلام تصمیم خروج از سوی جوبایدن، شکل دهنده وضیعت جاری بوده و اکنون باید تمامی برنامه ها با این وضیعت عیار شوند.

آقای غنی گفته است: ” تصمیم جوبایدن که از سوی ناتو نیز تایید شد تغییر دهنده و شکل دهنده وضعیت بوده است. حالا تمام طرف ها چه دولتی و چه غیر دولتی باید در مورد آنچه فکر می کردند ممکن است رخ دهد، تجدید نظر کنند و برنامه های خود را با روند خروج نیروهای امریکایی از افغانستان همسو کنند.”

رییس جمهور غنی روند خروج نیروهای خارجی را تغییر بازی نامیده و آن را در چهار بخش ارزیابی کرده است.

وی گفته است: “همه باید با دولت همکاری می کردند تا برنامه هایی را برای تسریع روند صلح که منجر به صلح پایدار برای مردم افغانستان می شود و به روابط خوبی برای مشارکت با کشورهای همسایه، منطقه، جهان اسلام و شرکای بین المللی افغانستان منجر می شود، تغییر دهند.”

 این در حالی است که رییس جمهور غنی از بهر دیدار و گفتگو با جوبایدن در راس یک هیات بلند پایه راهی امریکا شده است.

بشمول رولا غنی بانوی نخست، امرالله صالح، معاون نخست رییس جمهور، عبدالله عبدالله رییس شورای عالی مصالحه ملی، حمدالله محب مشاور شورای امنیت ملی، حنیف اتمر وزیر خارجه، شهرزاد اکبر، رییس کمیسون حقوق بشر، دو عضو هییت مذاکراتی و وحید عمر، مشاور ارشد رییس جمهور، آقای غنی را در این سفر همراهی می کنند.

رویداد های اخیر

۲۵ تُن مواد غذایی از سوی مجمع همکاری افغانستان – پاکستان کمک شد

Published

on

(Last Updated On: اسد ۲۸, ۱۴۰۱)

مجمع همکاری افغانستان – پاکستان روز پنجشنبه (۲۷اسد) ۲۵ تُن مواد غذایی را به عنوان بخشی از حمایت مداوم خود از مردم جنگ زده افغانستان به مقامات افغان تحویل داد.

موترهای اقلام موادغذایی که توسط مجمع ترتیب داده شده بود، در گذرگاه چمن به مقامات افغان تحویل داده شد.

در مراسم تحویل دهی با حضور حمید ظاهری، معاون کمیشنر چمن و مقام‌های وزارت خارجه افغانستان از جمله مولوی وحید الله و ملا حکمت الله برگزار شد.

بر اساس این گزارش از زمانی که امارت اسلامی افغانستان در سال گذشته قدرت را در دست گرفت، پاکستان در مجموع ۱۵هزار ۳۹۰ تن به ارزش ۲.۶۵۰ میلیون کلدار پاکستانی کمک بشردوستانه به افغانستان ارسال کرده است.

در این گزارش آمده است که کمک‌های بشردوستانه از طریق ۸۳ کاروان شامل ۷۴۳ لاری و چهار پرواز سی-۱۳۰ به افغانستان ارسال شده است.

Continue Reading

رویداد های اخیر

برگزاری نشست بزرگ مردمی در ولایت کندهار

Published

on

(Last Updated On: اسد ۲۸, ۱۴۰۱)

روزپنج شنبه (۲۷اسد) نشست بزرگی در کندهار با اشتراک شماری از علمای دین، مقام‌های حکومتی ، بزرگان قومی و جامعه مدنی برگزار شد.

در این نشست بیش از دو هزار وپنجصد تن شرکت کرده اند. رهبر امارت اسلامی هم در این نشست شرکت کرده است.

امیرخان متقی، سرپرست وزارت امور خارجه در این نشست می‌گوید که امارت اسلامی خواهان روابط نیک با جهان است اما نباید انتظار داشت که روابط پس از بیست سال جنگ با آنان به این زودی عادی شود.

پس از نشست بزرگ علمای دینی در کابل این دومین نشست بزرگ است که در ولایت کندهار برگزار شده است. در این نشست مقام‌های دولتی، عالمان دین، بزرگان قومی و فعالین مدنی شرکت کرده اند.

براساس گزارش‌ها رهبر امارت اسلامی هم در این نشست شرکت کرده، اما به رسانه‌های محلی اجازه داده نشده تا سخنرانی او را ثبت کنند.

در این نشست امیرخان متقی، سرپرست وزارت امور خارجه می‌گوید امارت اسلامی خواهان تعامل مثبت با جهان است است و از جهان انتظار دارند که اجازه دهند افغان مانندد کشورهای دیگر همان گونه که دوست دارند زندگی کنند.

امیرخان متقی، سرپرست وزارت امور خارجه گفت:” ما خواهان تعامل مثبت با جهان هستیم، اما از آنها نیز انتظار داریم که اجازه دهند افغان‌ها زندگی خود را مانند سایر کشورها داشته باشند.”

آقای متقی هم چنان می‌گوید که در بخش توسعه روابط تجارتی با کشورهای منطقه دست آوردهای داشته اند و درحال گذرگاه‌ها باز استند و تاجران افغان اکنون از بندر واگه کالاهای شان را انتقال می‌دهند.

آقای متقی گفت:” اگر به پاکستان اجازه داده ایم کالاهای خود را به کشورهای آسیایی منتقل کند، می توانیم کالاهای خود را به هند نیز بفرستیم.”

سرپرست وزارت امر به معروف و نهی از منکر می‌گوید که برای پایان دادن به اشغال و ایجاد نظام اسلامی قربانی‌های بی شماری را امارت اسلامی متقبل شده است

انتظارها از این نشست اما این است که سر انجام مکاتب متوسطه و لیسه دختران باز شود، اما معلوم نیست در این نشست بر بازگشایی مکاتب دخترانه تاکید شده است یا نه ؟

Continue Reading

رویداد های اخیر

۵۱۱ کشته و ۳۷۰۰ تن زخمی درپی سیلاب‌ها دریک سال گذشته درکشور

Published

on

(Last Updated On: اسد ۲۷, ۱۴۰۱)

مسوولان وزارت مبارزه با حوادث طبیعی امروز پنج‌شنبه، ۲۷ اسد، در یک نشست خبری گفتند درجریان یک سال گذشته درپی جاری شدن سیلاب‌ها در کشور، ۵۱۱ تن جان باخته و بیش‌از ۳۷۰۰ تن دیگر زخمی شده‌‌اند.

به گفته این وزارت، بیش‌از ۲۳ هزار خانه و ۶۶ هزار ۷۰۰ جریب زمین زراعتی تخریب شده و افزوده که شماری حیوانات تلف شده هم به ۸ هزار راس میرسد.

شرف الدین مسلم، معین وزارت دولت در رسیدگی به حوادث طبیعی هم‌چنان گفته است که برای خانواده‌های جان باخته و زخمی‌ها کمک‌های نقدی و غیر نقدی صورت گرفته است.

آقای مسلم افزوده است که ساخت کانال‌ها، ذخیره‌های آبی و آگاهی دهی برای مردم از اولویت‌های این وزارت برای مهار سیلاب‌ها و جلوگیری از تلفات انسانی است.

وزارت دولت در امور رسیدگی به حوادث هم‌چنان می‌گوید که روند کمک‌های دولتی با همکاری سازمان‌های بین‌المللی در ولایت‌های مختلف برای آسیب دیده‌ها در حال حاضر جریان دارد.

این در حالی است که کشور درسال جاری شاهد زلزه مرگبار در ولایت‌های پکتیکا و خوست نیز بود که بر بنیاد آخرین گزارش‌ها، بیش‌از یک هزارنفر جان باخت و بیشتر از یک هزار وپنجصد تن دیگر زخمی شدند.

آتش گرفتن جنگلات در ولایت نورستان و خانه‌های مسکونی در ولایت جوزجان از درشت ترین رویداد‌های دیگر طبیعی در یک سال گذشته بوده است.

Continue Reading

Trending

Copyright © 2022 Ariana News. All rights reserved!