Connect with us

اخبار ساحوی

فساد اداری به گونه گسترده در ریاست منابع بشری وزارت زراعت

Published

 on

(Last Updated On: حوت ۲۱, ۱۳۹۳)

MAIL 250120701d8-593a-4f2b-b31b-3f986248831cاسنادی به دسترس تلویزیون آریانا نیوز قرار گرفته است که نشان می دهد بسیاری از افراد که فارغ صنف دوازدهم هستند در پست های مقرر شده که باید افراد دارای لیسانس در آن کار کنند و افرادیکه لیسانس هم هستند خلاف رشته در بست های تخصصی مقرر شده اند.
سید حسین درویش مدیر اجرائیه ریاست منابع بشری وزارت زراعت میگوید:
موضوع روابط است؛ اسناد تحصیلی تکمیل ندارند، اکثر آنها از اقوام و اقارب شان استږ حتا باور بکنید که پوزیشن مسلکی است، اما در آنها کسانی مقرر شده اند که ۱۲ پاس است. معیار لیسانس است و آنهم لیسانس زراعت، اگر لیسانس هم هستند؛ لیسانس در بخش های دیگر دارند.
همچنان بخش دیگری از اسناد نمایانگر آن است که در سال ۱۳۹۰ شماری از افراد بر خلاف قانون به بورس تحصیلی به کشور جاپان رفته اند. مطابق قانون افرادیکه به بورس می روند باید دو سال در اداره ملکی افغانستان کار کرده و کارمند رسمی اداره های ملکی کشور باشند.
وی افزود، افرادی وجود دارد که، در یکی از بست ها مقرر شده و هیچگاهی به وظیفه حاضر نشده است. هرچند امریت استخدام این وزارت درخواست منفکی آن را کرده است، اما اسناد وی در ریاست منابع بشری حفظ شده و به بورس تحصیلی کشور جاپان فرستاده شده است.
از سویی هم ادعاهایی وجود دارد که رییس منابع بشری بر خلاف قانون و اصول سفر کارمندان دولت به کشور های خارجی سالانه چندین بار به سفر رفته است در حالیکه هر کارمند اجازه دارد، در شش ماه یک بار به سفر برود.
اسناد های است که رییس منابع بشری برای سفر های خارجی درخواست رخصتی و یا هم درخواست پول کرده است.
همچنان در بخشی از این اسناد دیده می شود، شمار از افرادیکه در امتحان اصلاحات اداری ناکام مانده بازهم در بست مذکور مقرر شده است.
همچنان نامه ای به عنوان ذیل(جناب محترم ریاست منابع بشری دریور مذکور بنام مختار در جریان توزیع تحفه های وکیلان به دفتر اینجانب همکاری زیاد نموده است امید که در مورد حاضری ایشان کمک نماید. البته این آخرین دریور است. با احترام ضیا احمد عبدالرحیم زی) به ریاست منابع بشری فرستاده شده و رییس منابع بشری نیز امر کمک را داده است.هر چند اتهام سوء استفاده از صلاحیت وظیفوی و تذویر از سوی ریاست مبارزه علیه فساد اداری در سال ۱۳۹۲ بالای محمد یعقوب هوتک رییس منابع بشری این وزارت وارد شده، اما هنوز هم این جنجال حل نشده است.
سید صبغت عالمی آمر توزیع تخم بزری وزارت زراعت میگوید:
چون این افراد به دلیل لیاقت و ظرفیت خودشان وارد زراعت نشده این ها از طریق برخورد ها سیاسی و سلیقوی آمدند و خودشان هم برخورد سیاسی و سلیقوی می کنند که در بخش های مسلکی و سکتوری نباید برخورد سیاسی شود.
رییس منابع بشری وزارت زراعت می گوید: که سرپرست وزارت اجازه مصاحبه در این مورد را برایش نداده و این قضیه در حال بررسی است.
گزارشگر: حمید صدیقی.

Advertisement

اخبار ساحوی

هفت عضو یک خانواده‌ به‌گونه‌ مرموز در بلخ کشته شدند

Published

on

(Last Updated On: دلو ۱۶, ۱۴۰۱)

مسوولان امنیتی در ولایت بلخ می‌گویند هفت عضو یک خانواده به‌گونه‌ مرموز در ولسوالی چمتال این ولایت به قتل رسیده‌اند.

محمد اصف وزیری، سخنگوی پولیس می‌گوید این خانواده جمعه شب (۱۴دلو) به گونه مرموز با ضرب گلوله به قتل رسیده‌اند.

به گفته‌ی وزیری کودکان و زنان نیز شامل قربانیان این رویداد هستند.

آقای وزیری می‌گوید تا کنون علت و انگیزه‌ی این قتل روشن نیست، اما تلاش‌ها به منظور پی‌گیری عاملان این رویداد ادامه دارد.

Continue Reading

اخبار ساحوی

بازداشت پنج تن در پیوند به قاچاق سنگ لیتیم در ولایت ننگرهار

Published

on

(Last Updated On: دلو ۲, ۱۴۰۱)

وزارت معادن و پترولیم می‌گوید که درهمکاری با ریاست استخبارات روزگذشته (شنبه ۱ دلو) از قاچاق نزدیک به هزار تُن سنگ تخته پت یا لیتیم که از ولایات نورستان و کنر به ولایت ننگرهار تدریجاً قاچاق و به خارج انتقال می‌گردید جلوگیری شد.

وزارت معادن و پترولیم گفته است که ۳۰۰ تُن سنگ لیتیم باالفعل از نزد قاچاقبران ضبط و رسما تسلیم هیئت وزارت معادن و پترولیم شد و حدود ۷۰۰ تُن آن در ولایت کنر مهر و لاک گردید.

این وزارت افزوده است که در پیوند به این قضیه شماری از قاچاقبران داخلی و خارجی از سوی نهادهای استخباراتی و امنیتی دستگیر گردیدند.

داکتر بشیر، رئیس امور عملیاتی ریاست استخبارات روز گذشته در یک نشست خبری در ولایت ننگرهار گفت که نزدیک به ۳۰۰ تُن این سنگ‌های قیمتی در ننگرهار و باقی در کنر کشف و ضبط شده است.

وی دراین رابطه گفت:«ما اطلاع یافتیم که برنامه‌ قاچاق این سنگ‌های قیمتی وجود دارد که قرارداد نشده و مخفیانه استخراج می‌شود. بنابرین برای دستگیری عاملان اصلی، به آنها فرصت دادیم که به شهر جلال آباد برسند. پنج تن دستگیر شدند، دو قاچاقچی خارجی که چینی هستند و سه افغان که همکار آنها بودند و بیشتر خریداری را آنها انجام می دادند.»

لیتیم فلز کم یافت است که از آن بیشتر در فناوری‌های نوین از جمله باتری مبایل‌های هوشمند، موترهای برقی، کمپیوترها و طیاره‌های بدون سرنشین استفاده می‌شود.

مسؤلان می‌افزایند که بر اساس فرمان رهبر امارت اسلامی قاچاق و انتقال غیرقانونی سنگ‌های قیمتی کشور ممنوع قرار داده شده است.

Continue Reading

اخبار ساحوی

۶۶ زندانی به شمول زنان و کودکان از زندان مرکزی ننگرهار آزاد شدند

Published

on

(Last Updated On: جدی ۳۰, ۱۴۰۱)

دفتر رسانه‌های ولایت ننگرهار گفته است که ۶۶ زندانی روزپنج شنبه (۲۹جدی) از زندان مرکزی این ولایت آزاد شدند.

در اعلامیه‌ی این دفتر آمده است که بر اساس فرمان رهبر امارت اسلامی افغانستان ۶۶ زندانی به‌شمول زنان و کودکان از زندان مرکزی ننگرهار رها و به خانه‌هایشان بازگشتند.

شیخ محمد گلاب فاروقی، رئیس محکمه استیناف ننگرهار گفته است که در میان زندانیان آزاد شده پنج زن، یازده کودک و متباقی مردان می‌باشند.

وی افزوده است که:«در ظرف یک و نیم ماه دیگر دوسیه‌های زندانیان باقی مانده مورد بررسی قرار می‌گیرد و کسانی که جرایم آنها جزئی است یا کسانی که از طرف مقابل بخشیده شده اند آزاد خواهند شد.»

مولوی بلال شاهین، رئیس محابس ننگرهار می‌گوید که در حال حاضر ۱۱۰۰ تن شب و روز را در این زندان می‌گذرانند و امکانات و برنامه‌های آموزشی لازم برای آنان فراهم شده است.

Continue Reading

Trending

Copyright © 2022 Ariana News. All rights reserved!