Connect with us

تجارت

فعالیت‌ها و دست آوردهای د افغانستان بانک در سال مالی گذشته

منتشر شده

در

(Last Updated On: حمل ۱۸, ۱۴۰۲)

مسئولان در د افغانستان بانک می‌گویند که در سال مالی گذشته ۱۴۰۱ هـ.ش، سه میلیارد و یک صدوچهل میلیون بانکنوت جدید افغانی به کشور رسیده است.

مسئولان د افغانستان بانک، گزارش فعالیت‌ها و دست آوردهای شان را درسال مالی ۱۴۰۱ هـ.ش، را با رسانه‌ها به اشتراک گذاشتند.

در این نشست احمد جواد سداد، رئیس سیاست پولی آن بانک در مورد اهداف این بانک، وظایف اصلی و تطبیق موفقیت آمیز سیاست‌های موفق بانک مرکزی معلومات ارائه کرد و گفت: «د افغانستان بانک توانسته است در سال مالی ۱۴۰۱ هـ.ش ارزش پول «افغانی» را در مقابل اسعار خارجی به شکل بهتر حفظ کند.

سداد افزود که در سال مالی ۱۴۰۱ ارزش پول «افغانی» در مقابل دالر امریکایی (۱.۰۱) درصد افزایش یافته است، در حالی که در سال ۱۴۰۰ ارزش پول «افغانی» در مقابل دالر امریکایی (۱۳.۸۶) درصد کاهش یافته بود.

وی گفت؛ در سال مالی ۱۴۰۱، سه میلیارد و یک صدوچهل میلیون وهشتصد هزار بانکنوت جدید افغانی که شامل بانکنوت‌های (۱۰، ۲۰، ۵۰، ۱۰۰) است به کشور رسیده است که یک میلیارد و یک صد میلیون آن به بانک‌های تجاری، بانک‌های ولایات و نمایندگی‌های بانک‌ها توزیع شده است.

سداد توضیح داد که د افغانستان بانک در تلاش است، تا بانکنوت‌های کهنه افغانی را از بازار جمع‌آوری و بانکنوت‌های جدید را توزیع کنند.

به گفته وی، د افغانستان بانک در سال مالی گذشته، هشت میلیارد و ششصدو هشتاد و سه میلیون و دوصدو چهل و چهار هزار و چهارصدو نوزده افغانی عواید را جمع‌آوری کرده است که نسبت به سال مالی ۱۴۰۰ (۵۹.۵) درصد افزایش را نشان می‌دهد.

همچنان محمد عباس سامح، رئیس عملیات بازار بانک مرکزی نیز در مورد ذخایر ارزی این بانک معلومات ارائه کرد و گفت: «با وجود این که دسترسی د افغانستان بانک به بخش زیادی از ذخایر ارزی از نوزده ماه گذشته قطع شده است، اما بانک با تلاش خود توانسته است به بخش کوچکی از این ذخایر دسترسی داشته باشد.

سامح افزود: «تمام ذخایر ارزی کشور ۹.۲۸میلیارد دالر است که ۷.۳۰میلیارد دالر آن که ۷۹ درصد ذخایر است در دست ایالات متحده آمریکا است.

به گفته وی، از جمله ذخایر ارزی ۱.۸میلیارد دالر که ۱۹ درصد ذخایر است؛ در یازده بانک هفت کشور (سوئیس، آلمان، انگلستان، ایرلند، ایتالیا، امارات متحده عربی و پاکستان) است.

درعین حال، داکترمحمد یوسف سلیم، رئیس بانکداری اسلامی د افغانستان بانک در مورد بانکداری اسلامی معلومات ارائه کرد و گفت که بانکداری اسلامی در حال حاضر در تمام کشورهای جهان رو به رشد است و د افغانستان بانک نیز برای ترویج بانکداری اسلامی در کشور تلاش می‌کند.

درهمین حال، احمد ظاهر ناصرزی، رئیس نظارت بر مؤسسات مالی غیربانکی د افغانستان بانک، فعالیت‌های مهم سکتور غیربانکی در سال مالی گذشته را به اشتراک گذاشت، لغو بیش از ۲۵۰۰ صرافی و خدمات پولی غیرمعیاری، تقویت سیستم صدور جواز، غیر ‌قانونی بودن بیش از هفتصد صرافی بدون جواز را از جمله فعالیت‌های مهم این سکتور خواند.

تجارت

نشست دوجانبه بین سکتور خصوصی افغانستان و قزاقستان برگزار شد

Published

on

(Last Updated On: میزان ۵, ۱۴۰۲)

نشست دوجانبه بین سکتور خصوصی افغانستان و قزاقستان روز سه‌شنبه ( ۴میزان) به همکاری وزارت صنعت و تجارت به هدف جلب سرمایه‌گذاری بیشتر در کشور برگزار شد.

دفترمطبوعات وزارت تجارت و صنعت می‌گوید که در این نشست نمایندگان سکتور خصوصی دو کشور از سرمایه‌گذاری روی سکتور نوشابه‌های غیرالکولی، احجار کریمه و مواد معدنی، کود کیمیاوی، باطری موتر، رخت و نساجی، مواد نفتی، آرد و گندم، سیاحت و رستورانت داری و مواد غذایی بحث و تبادل نظر نمودند.

دراین نشست تاجران و سرمایه‌گذاران کشور قزاقستان از مهمان نوازی افغان‌ها سپاسگذاری نموده، افغانستان را مکان امن و محیط مناسب برای تجارت و سرمایه‌گذاری عنوان کردند.

همچنان ارمان یسین تایوف به نمایندگی از سکتور خصوصی قزاقستان صحبت نموده از تلاش‌ها برای برگزاری نمایشگاها در ولایت‌های کابل، بلخ و قندهار خبرداده و افزوده است در آینده‌های نزدیک برنامه دارند تا نمایشگاصنایع تولیدی افغانستان در قزاقستان و نمایشگاه محصولات قزاقستان را در افغانستان برگزار کنند.

از سوی دیگر آقای ارمان یسین تایوف گفته است که در ادامه سفرشان به افغانستان ضمن بازدید از تاجران و سرمایه‌گذاران در کابل، قرار است در مدت اقامت شان با سرمایه‌گذاران ولایات هرات، بلخ و قندهار نیز از نزدیک دیدار نمایند.

Continue Reading

تجارت

زنان متشبث در کابل: فعالیت‌های ما هر روز رونق می‌یابد

Published

on

(Last Updated On: میزان ۴, ۱۴۰۲)

شماری از زنان متشبث در بازار ویژه بانوان در کابل می‌گویند که با گذشت هر روز فعالیت‌های شان رونق می‌یابد و آنان زمینه خرید آنلاین را هم برای زنان فراهم کرده‌اند.

زنان متشبث از راه اندازی این بازار خوشحال هستند و می‌گویند که در این بازار می‌توانند کالاهای خود را آزادانه به فروش برسانند.

فیروزه قاسمی،، متشبث، می‌گوید: «لباس‌های ما گند افغانی است. فروشنده و خریدار ما هم خانم‌ها هستند. خرسند هستیم که چنین بازار در کابل ایجاد شده است.»

مانند فیروزه ده‌ها زن دیگر هم در این بازار سرگرم کار وبار هستند.

رجمانه خالقی، متشبث، گفت: «خوبی این بازار برای خانم‌ها و دخترخانم‌ها این است که آن‌ها می‌توانند در یک مکان به بسیار سهولت و آرامی هم از فضای سبز این‌جا استفاده بکنند، هم ذهن شان آرام شود و هم وسایلی که نیاز دارند، خریداری بکنند.»

زیبا کاظمی، متشبث، نیز گفت: «خواست من از نهاد‌های دولتی و خارجی و حکومت این است که همرای ما هم دست شوند، همرای ما همکاری کنند تا در کارهای خود بیشتر پیشرفت کنیم.»

در همین حال، اتاق تجارت زنان می‌گوید که محدودیتی برای زنان متشبث وجود ندارد.

سلما یوسفزی، رییس اتاق تجارت زنان، در این مورد گفته است: «ما شاهد پیشرفت‌های بسیار خوبی هستیم در این اتاق که ایجاد بازارها است، ایجاد نمایشگاه‌ها است. کارکردها بالای بازارهای دایمی است و در عین زمان به خاطر گسترش تجارت افغانستان در بیرون از افغانستان.»

از سویی هم، سخنگوی وزارت صنعت و تجارت گفته است که این وزارت زمینه‌های کاری را برای زنان بیشتر کرده و امارت اسلامی از زنان تجارت پیشه حمایت می‌کند.

عبدالسلام جواد آخندزاده می‌گوید: «وزارت صنعت و تجارت همیشه حامی زنان متشبث بوده و در همه ابعاد تجارت و صنعت همیشه حمایت خود داشته است. هزاران خانم در ۳۴ ولایت افغانستان عملاْ در بخش‌های مختلف صنعت و سرمایه‌گذاری مصروف کار می‎باشند.»

گفتنی است با آنکه امارت اسلامی مکاتب متوسظه و لیسه و همچنان پوهنتون‌ها را به روی زنان و دختران بسته اما همواره از فعالیت‌های اقتصادی زنان حمایت کرده است و نه تنها در کابل بلکه در ولایات هرات و بلخ نیز بازارهای ویژه زنان وجود دارد.

Continue Reading

تجارت

بلومبرگ: کمک‌های میلیارد دالری جامعه جهانی سبب حفظ ارزش پول افغانی شده است

Published

on

(Last Updated On: میزان ۴, ۱۴۰۲)

نشریه آنلاین بلومبرگ آمریکا امروز (سه‌شنبه، ۴میزان) گزارش داده که سرازیر شدن میلیاردها دالر از کمک‌های بشری جامعه جهانی به افغانستان، سبب شده است تا پول افغانی ارزش خود را در برابر ارزهای خارجی به‌ ویژه دالر امریکایی حفظ کند.

به نوشته این رسانه، افزایش تجارت با کشورهای همسایه افغانستان همچنان بر حفظ ثبات پول افغانی کمک کرده است.

بلومبرگ نوشته که ممنوعیت استفاده از روپیه پاکستانی و دالر امریکایی، متوقف ساختن تجارت آنلاین و منع قرار دادن بیرون نمودن دالر از کشور از سوی امارت اسلامی در معاملات از دیگر عوامل حفظ ارزش پول افغانی است.

در حال حاضر، یک دالر امریکایی در بازارهای افغانستان نزدیک به ۸۰ افغانی مبادله می‌شود.

این در حالی است که پس از حاکمیت امارت اسلامی، جامعه جهانی هفته‌وار ۴۰ میلیون دالر پول نقد تحت نام کمک‌های بشری به افغانستان ارسال می‌کند.

Continue Reading

Trending

Copyright © 2022 Ariana News. All rights reserved!