Connect with us

جهان

فلیپ هاموند به حیث وزیردفاع جدید انگلستان معرفی شد

Published

 on

(Last Updated On: عقرب ۳, ۱۴۰۱)

لیام فاکس وزیر دفاع پیشین انگلستان روز گذشته از مقامش استعفا داد.

هاموند درماه می سال 2010 ع زماني كه دولت ائتلافي حاكم به رهبري ديويد كامرون تشكيل شد به عنوان وزيرترانسپورت منصوب شده بود.

فيليپ هاموند پيشتر به عنوان وزير ترانسپورت کار می کرد و اكنون جاستين گرينينگ، وزير اقتصاد انگلستان جانشين وى شده است.

ليام فاكس، وزير دفاع سابقه ى انگلستان درمتن نامه خود خطاب به نخست وزير این کشور نوشت:

همان‌طور ايكه روز دوشنبه در مجلس عوام نيز به اين موضوع اشاره كردم من به اشتباه منافع شخصى خود را با فعاليت‌ها و نقش دولتى‌ام اشتباه گرفتم. من همواره به اين موضوع اشاره كرده‌ام كه منافع ملى بايد بر منافع شخصى مقدم باشد. اكنون لازم است كه من به معيارها و ستانداردهاى خود بازگردم. در نتيجه من تصميم گرفتم از سمت خود به عنوان وزير دفاع انگلستان استعفا دهم.

در همین حال نخست وزير انگلستان نيز در پاسخ به فاكس طى نامه‌اى نوشته است:

از اينكه شما از كار خود كناره‌گيرى ميكنيد بسيار ناراحت‌ام، اما متوجه دلايلى كه به خاطر آن از وزارت دفاع خارج ميشويد، هستم. ما دست كم شش سال همكارى تنگاتنگى با يكديگر داشته‌ايم و شما يكى از اعضاى كليدى در دولت من طى سال‌هاى گذشته بوده‌ايد. شما از زمان برگزارى انتخابات در 17 ماه گذشته كار خود را به نحو احسن انجام داده‌ايد. شما به تغييرات بنيادين در وزارت دفاع و نيروهاى مسلح انگلستان توجه بسيارى داشته‌ايد و اين مساله اين اطمينان را حاصل ميكند كه آنها براى مقابله با چالش‌ها در دوران مدرن آمادگى كامل را دارند.

لیام فاکس درپی افشای اخبار مربوط به روابط شخصی بسیار نزدیک با یکی از دوستان خود، روز جمعه از مقام خود استعفا کرد.

ادم وریتی که دوست فاکس می باشد، با وجود اینکه هیچ منصب دولتی نداشت همواره خود را به عنوان مشاور لیام فاکس وزیر دفاع پیشین انگلستان نشان می داد و در چندین سفر خارجی نیز وی را همراهی کرده بود.

Advertisement
Click to comment

Leave a Reply

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

جهان

ادوارد اسنودن، افشاگر امریکایی، پاسپورت روسی دریافت کرد

Published

on

(Last Updated On: قوس ۱۳, ۱۴۰۱)

ادوارد اسنودن کارمند سابق سازمان استخباراتی و امنیت ملی امریکا که امسال تابعیت روسی را از طرف رئیس‌ جمهور روسیه دریافت کرده بود، پاسپورت روسی خود را هم دریافت کرد.

به نقل از خبرگزاری رویترز آناتولی کوچرنا، وکیل مدافع اسنودن در گفتگو با شبکه اینترفکس گفت که این افشاگر امریکایی برای اینکه یک شهروند تمام و کمال روسی شود، همچنین طبق قانون سوگند یاد کرد.

کوچرنا خاطرنشان کرد، از آنجایی که اسنودن اکنون دارای پاسپورت روسی است، نمی‌توان او را به صورت قانونی به هیچ کشور خارجی که به دنبال طرح اتهام علیه او هستند، تحویل داد. اسنودن در ایالات متحده متهم به جاسوسی و سرقت اموال دولتی است.

هنگامی که در اواخر سپتامبر به اسنودن شهروندی اعطا شد، این نگرانی ایجاد شد که این افشاگر به ارتش روسیه فراخوانده شده و برای جنگ در اوکراین فرستاده شود. با این حال وکیل او توضیح داد که گرچه اسنودن اکنون از نظر فنی شهروند روسیه و در سن انجام خدمت نظامی است، اما او واجد شرایط نیست چون هرگز در ارتش روسیه خدمت نکرده است.

اسنودن در سال ۲۰۱۳ شماری زیادی از اسناد محرم را فاش کرد که مربوط به عملیات‌های جاسوسی سازمان امنیت ملی امریکاعلیه شهروندان امریکایی و جمع‌آوری اطلاعات ارتباطات برقی و سوابق تیلیفون آنهاست. اقدام او، بحث گسترده‌ای را درباره اقدامات جاسوسی دولت واشنگتن به راه انداخت و به دنبال آن، محکمه استیناف امریکا این برنامه سازمان امنیت ملی امریکا را غیرقانونی اعلام کرد.

پس از اینکه افشاگری اسنودن در شماری از رسانه‌ها منتشر شد، واشنگتن به سرعت تابعت اسنودن را لغو کرد و عملا او به فردی بدون کشور تبدیل شد. او قصد داشت از هانگ‌کانگ به امریکای لاتین برود اما به مدت یک ماه در میدان هوایی مسکو سرگردان شد و در نهایت پناهندگی روسیه را گرفت. او در سال ۲۰۱۷ در مسکو ازدواج کرد و یک فرزند دارد که به صورت قانونی تابعیت روسیه را دریافت کرده است.

Continue Reading

جهان

تبادله اسیران بین روسیه و اوکراین

Published

on

(Last Updated On: قوس ۱۱, ۱۴۰۱)

به نقل از خبرگزاری رویترز روسیه و اوکراین ۱۰۰ اسیر جنگی، هر طرف ۵۰ نظامی اسیر را پس از مذاکرات تبادله کردند.

وزارت دفاع روسیه در اعلامیه‌ی اعلام کرد: «تبادله اسیران بین روسیه و اوکراین صورت گرفت. ۵۰ سرباز روسی در نتیجه مذاکرات با طرف اوکراینی آزاد شدند.»

در این اعلامیه آمده است که از سربازان مراقبت‌های صحی و روانی لازم صورت گرفته و این افراد با طیاره‌های این وزارت به مسکو منتقل خواهند شد.

از سوی دیگر آندری یرماک، مسئول دفتر ریاست‌جمهوری اوکراین اعلام کرد:«۵۰ سرباز اوکراینی در نتیجه تبادله اسیران با روسیه آزاد شدند.»

وی افزود: «بیشتر این افراد در درگیری‌ها در فابریکه مصنوعات فلزی آزوفستال در مناطق ماریوپول، دونتس، لوهانسک و زاپوروژیه اسیر شدند. روند تبادل زندانیان همچنان ادامه خواهد داشت.»

Continue Reading

جهان

رئیس‌جمهور سابق چین به عمر ۹۶ سالگی درگذشت

Published

on

(Last Updated On: قوس ۹, ۱۴۰۱)

رسانه‌های دولتی چین گزارش دادند که جیانگ زمین، رئیس‌جمهور سابق امروز (چهارشنبه ۹قوس) در سن ۹۶ سالگی بر اثر سرطان خون درگذشت.

به نقل از رویترز، شینهوا با انتشار نامه‌ای از سوی حزب کمونیست حاکم، کابینه، پارلمان و اردو خطاب به مردم، مرگ جیانگ زمین در شهر شانگهای، جایی که والی سابق و منشی حزب کمونیست بود را اعلام کرد.

در این نامه آمده است: «مرگ رفیق جیانگ زمین ضایعه‌ای غیرقابل جبران برای حزب ما، ارتش ما و مردم ما از همه گروه‌های قومی است.»

در این نامه همچنان آمده است «رفیق عزیزمان جیانگ زمین» به عنوان یک رهبر برجسته با اعتبار بالا، یک مارکسیست بزرگ، سیاستمدار، استراتژیست نظامی و دیپلمات و یک مبارز کمونیست آزموده توصیف شده است.

او در ۱۷ آگست ۱۹۲۶ در شهر مرفه شرقی یانگژو در یک خانواده از طبقه متوسط به دنیا آمد. جیانگ ۱۳ سال به عنوان منشی کل حزب، قدرتمندترین پست چین، با استقبال از سرمایه‌داران در حزب حاکم و جذب سرمایه‌گذاری خارجی پس از پیوستن چین به سازمان جهانی اقتصاد، قدرت اقتصادی این کشور را شکوفا کرد. چین با پشت سر گذاشتن آلمان و سپس جاپان به دومین اقتصاد بزرگ پس از ایالات متحده تبدیل شد.

جیانگ پس از فارغ‌التحصیلی از بخش ماشین‌آلات برقی پوهنتون جیائوتنگ در شانگهای در سال ۱۹۴۷، در یک فابریکه مواد غذایی، سپس صابون‌سازی و سپس بزرگترین فابریکه موترسازی چین کار کرد.

Continue Reading

Trending

Copyright © 2022 Ariana News. All rights reserved!