Connect with us

تجارت

قرارداد راه لاجورد در هفتمین نشست منطقوی ریکا در ترکمنستان امضاء شد

Published

 on

(Last Updated On: عقرب ۲۴, ۱۳۹۶)

قرارداد راه لاجورد امروز در هفتمین نشست منطقوی ریکا میان افغانستان، ترکیه، ترکمنستان، آذربایجان و گرجستان در عشق آباد پایتخت ترکمنستان به امضاء رسید.

مسیری که راه لاجورد نام گذاری شده، قرار است از مسیر ترکمنستان، آذربایجان و گرجستان به بحیره سیاه و بعد با گذشتن از ترکیه، افغانستان را به آب‌ های آزاد وصل کند.

سرپرست وزارت خارجه کشور، صلاح الدین ربانی در این نشست، همگرایی در میان کشور های منطقه را برای رشد ثبات، سودمند عنوان کرد.

آقای ربانی گفت: “همایش نشست هفتم همکاری اقتصادی منطقه ای در حالی برگذاری میشود که کشور های منطقه نیازمند امنیت و اقتصاد پایدار هستند. گرد آمدن ما در این جا میتواند برای رسیدن به این هدف و حل مشکلات در این بخش برساند.”

در همین حال نماینده های پاکستان و هند در نشست ریکا نیز به ایجاد سهولت در رشد سرمایه گذاری در منطقه تاکید ورزیدند.  

سرتاج عزیز، مشاور سیاست خارجی نخست وزیر پاکستان بیان نمود: “برای ایجاد سهولت بازرگانی میان افغانستان و پاکستان صادرات از افغانستان به هند صورت میگیرد و این مسیر باز است. شماری از کالاهای بازرگانی از هند به پاکستان و افغانستان نیاز به مراحل اداری دارد و برای ایجاد سهولت ها در این بخش پاکستان کار میکند.”

مباشر جواد اکبر، معاون وزارت امور خارجه هند نیز اظهار داشت: “پاکستان موانع را در برابر تجارت و ترانزیت افغانستان و هند بوجود آورده است. اما این موانع بیشتر مردمان افغانستان را زیانمند میسازد. از سویی هم هند تلاش دارد تا با فراهم ساختن سهولت های بیشتر برای افغانان برنامه هایی را عملی سازد.”

افغانستان همچنان تلاش دارد تا بستر های سرمایه گذاری را میان ترکمنستان و افغانستان بیشتر سازد؛ با این حال تعهد ترکمنستان نیز در آنجا تاکید شد. 

رشید میرادیف، وزیر امورخارجه ترکمنستان همچنین علاوه کرد: “ترکمنستان تلاش هایش را برای صلح و ثبات در افغانستان ادامه خواهد داد تا در این کشور با بهبود وضیعت کنونی زمینه های بهتر رُشد فراهم شده و ثبات اقتصادی برقرار شود.”

ریکا یا سازمان همکاری‌ های اقتصادی منطقه ‌ای در سال ۲۰۰۵ میلادی ایجاد شد. نشست ‌های قبلی این سازمان در کابل، استانبول، دهلی‌ نو و اسلام آباد برگزار شده‌ اند.

تجارت

هیئت تجاری امارت اسلامی عازم روسیه شد

Published

on

(Last Updated On: اسد ۲۳, ۱۴۰۱)

هیئت بلند پایه امارت اسلامی به ریاست نورالدین عزیزی، سرپرست وزارت صنعت و تجارت امروز (یکشنبه، ۲۳ اسد) به مسکو سفر کرد .

تقویت و گسترش روابط اقتصادی و سیاسی میان افغانستان و روسیه هدف اصلی سفر این هیئت به مسکو گفته شده است.

آقای عزیزی گفت که در این سفر تلاش می‌کنند چندین قرار خرید مواد اولیه از جمله گندم ، روغن و مواد نفتی را با شرکت های بزرگ روسی به امضا برسانند.

او گفت که هیئت امارت اسلامی در این سفر با مقامات  وزارت  زراعت، انرژی  و  صنعت  و تجارت روسیه روی موارد مختلف گفتگو خواهند کرد.

آقای عزیزی گفت: “به امید اینکه یک دستاورد خوبی داشته باشیم و ان شاء الله به خیر ملت و به خیر افغانستان باشد.”

برخی از تاجران هم می‌گویند از اینکه افغانستان زیر تحریم های امریکا است گسترش روابط تجارتی میان کابل و مسکو می‌تواند به سود هر دو کشور باشد.

سخی احمد پیمان، معاون اتاق صنایع و معادن گفت: “سفر وزیر صنعت و تجارت کشور به مسکو در شرایط فعلی از اهمیت ویژه ای برخوردار است. ما باید برای توسعه تجارت خود با تمام کشور ها تعاملات سیاسی و اقتصادی را برقرار سازیم و از این فرصت ها استفاده بکنیم.”

این هیئت در حالی به مسکو سفر می‌کند که در چند ماه اخیر قیمت مواد نفتی در کشور به گونه سرسام آور بلند رفته است.

Continue Reading

تجارت

شرکت مخابراتی ام‌تی‌ان در افغانستان خریدار پیدا کرد

Published

on

(Last Updated On: اسد ۲۲, ۱۴۰۱)

رالف موپیتا، مدیرعامل شرکت مخابراتی ام‌تی‌ان آفریقای جنوبی، در کنفرانس اعلام درآمدهای این گروه، بدون این که نام خریدار را فاش کند، به خبرنگاران گفت: مجموعا ۳۵ میلیون دالر در یک دوره مشخص پرداخت خواهد شد و عایدی حاصل، ۳۱ میلیون دالر خواهد بود.

وی افزود: “تکمیل این قرارداد، خروج ام‌تی‌ان از بازارهای خاورمیانه‌ای را کامل خواهد کرد. گروه ام‌تی‌ان ، شرکت ام‌تی‌ان یمن را سال گذشته فروخت و از شرکت ام‌تی‌ان سوریه خارج شد. سرمایه گذاری ۴۹ درصدی گروه ام‌تی‌ان در ایرانسل همچنان در مجموعه دارایی‌های  ام‌تی‌ان، خواهد ماند.

گروه ام‌تی‌ان در سال ۲۰۲۰ اعلام کرد به منظور یکپارچه سازی ساختار و کاهش ضرر در بازارهای پرریسک، از بازارهای خاورمیانه خارج می‌شود تا به فعالیت‌های آفریقایی اصلی خود متمرکز شود. این گروه که در ۱۹ بازار فعالیت دارد، اعلام کرد درآمد خدمات این گروه در مدت شش ماه منتهی به ۳۰ جون، ۱۴.۸ درصد رشد کرد و به ۵.۷۱ میلیارد دالر رسید که با رشد ۴.۱ درصدی ام‌تی‌ان آفریقای جنوبی، رشد ۱۹.۹ درصدی ام‌تی‌ان نایجریا و رشد ۲۹.۳ درصدی ام‌تی‌ان غنا، حاصل شد.  

بر اساس گزارش رویترز، درآمد داده این گروه طی همین مدت ۳۵.۹ درصد رشد کرد. درآمد مربوط به مکالمات که بزرگترین منبع درآمد خدماتی ام‌تی‌ان است، ۱.۹ درصد رشد کرد زیرا مشترکان آفریقای جنوبی، تماس‌های صوتی را به مکالمات اینترنتی ترجیح دادند.

Continue Reading

تجارت

اتاق تجارت: صادرات میوه تازه افغانستان امسال افزایش یافته است

Published

on

(Last Updated On: اسد ۱۴, ۱۴۰۱)

اتاق تجارت و سرمایه گذاری افغانستان گفته است که صادرات میوه تازه به بیرون از کشور نسبت به سال‌های گذشته افزایش چشمگیری داشته است.

به گفته اعضای این اتاق، بیشتر این میوه‌ها به پاکستان، هند و برخی کشورهای دیگر همسایه افغانستان صادر می‌شود.

اتاق تجارت می‌افزاید که اگر روند صادرات به همین ترتیب ادامه پیدا کند، باغداران و تاجران میتوانند میوه‌های تازه فصلی را به طور منظم صادر کنند.

درهمین حال، اتاق تجارت هم‌چنان می‌گوید که پاکستان اخیراً تسهیلات بیشتری را در زمینه صادرات افغانستان فراهم کرده است.

با این حال، تولید کنندگان و صادرکنندگان میوه تازه کشور اما می‌گویند که نسبت به سال گذشته محصولات خربوزه ۵۰ درصد کاهش یافته است.

به گفته آنان، نظر به مصارف و زحمات دهاقین به قیمت که محصولات شان فروخته می‌شود، اندک است و نیاز است برای محصولات آنان بازاریابی خوبتر صورت بگیرد.

در همین حال، تاجران می‌گویند که به دلیل خشک سالی‌های اخیر و آفات طبیعی، حاصلات میوه تازه کم شده است.

از سوی هم، کاهش قیمت کلدار پاکستانی سبب شده است که تاجران در معاملات کالاها با پاکستان با مشکلات زیادی مواجه شوند.

درهمین حال، آگاهان اقتصادی می‌گویند که دولت باید بازارهای متفاوتی برای صادرات میوه تازه کشور پیدا کند. به باور آنان، برای جلوگیری از خراب شدن محصولات دهاقین و باغداران باید سرد خانه ها در کشور نیز ایجاد گردد.

Continue Reading

Trending

Copyright © 2022 Ariana News. All rights reserved!