Connect with us

علم و تکنالوژی

قرارداد رسانه اجتماعی ترامپ نمی تواند به موقع نهایی شود

Published

 on

(Last Updated On: اسد ۱۶, ۱۴۰۱)

شرکت Digital World Acquisition ، شرکتی که اپلیکیشن Truth Social دونالد ترامپ، رییس جمهور سابق ایالات متحده را عمومی می‌کند، روز جمعه، ۵ آگست، از برگزاری جلسه ویژه سهامداران برای تصویب تمدید تاریخ نهایی برای تکمیل ادغام خبر داد.

دیجیتال ورلد در تشکیل پرونده SEC گفت: «در حالی که ما بهترین تلاش خود را برای تکمیل ترکیب تجاری در اسرع وقت انجام می‌دهیم، هیأت مدیره ما معتقد است که زمان کافی قبل از تاریخ پایان برای تکمیل ترکیب تجاری وجود نخواهد داشت».

تاریخ خاتمه تکمیل ادغام ۸ سپتامبر ۲۰۲۲ است. دنیای دیجیتال به دنبال تمدید تاریخ ۱۲ ماهه است.

این اعلامیه در بحبوحه تحقیقات تنظیم کننده‌های ایالات متحده در مورد ادغام پیشنهادی صورت می‌گیرد.

دنیای دیجیتال در ماه ژوئن اعلام کرد که هیأت مدیره آن احضاریه‌ هایی از یک هیأت منصفه فدرال در ناحیه جنوبی نیویورک دریافت کرده است، در حالی که کمیسیون بورس و اوراق بهادار امریکا و سازمان تنظیم مقررات صنعت مالی نیز درخواست هایی برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد این معامله ارایه کرده‌اند.

Trump Media & Technology Group Corp، خالق  Truth Social، در ماه اکتبر با ادغام با Digital World موافقت کرد و انتظار داشت این قرارداد تا نیمه دوم سال جاری نهایی شود.

علم و تکنالوژی

ناسا یک سفینه فضایی را به «شهاب‌‌سنگ» می‌کوبد

Published

on

(Last Updated On: میزان ۲, ۱۴۰۱)

اداره عمومی ملی هوانوردی و فضا در امریکا (ناسا) در نظر دارد دوشنبه شب سفینه فضایی «دارت» را به یک شهاب‌سنگ بکوبد تا برای اولین بار تلاشی در راستای تغییر مسیر حرکت شهاب‌سنگ‌ها صورت بگیرد.

شهاب‌سنگ دیمورفوس که در جریان ماموریت فضایی «دارت» مورد هدف قرار خواهد گرفت ۱۱ میلیون کیلومتر از زمین فاصله دارد و خطری برای بشر محسوب نمی‌شود.

ستاره شناسان درسراسر جهان ماموریت «دارت» و تاثیر آن را دنبال خواهند کرد.

قرار است آژانس فضایی اروپا با ماموریت «هرا» پس از برخورد سفینه فضایی «دارت» با شهاب‌سنگ دیمورفوس تاثیر آن را بررسی کند. سفینه «هرا» قرار است ماه اکتبر سال ۲۰۲۴ به فضا پرتاب شود.

سفینه «هرا» در سال ۲۰۲۶ به شهاب‌سنگ دیمورفوس خواهد رسید تا میزان تاثیر برخورد «دارت» با آن را بسنجد.

سفینه فضایی «دارت» ماه نوامبر سال گذشته از ایالت کالیفرنیای امریکا به فضا پرتاب شد. این سفینه اکنون پس از سفری ۱۰ ماهه با سرعت ۲۰ هزار کیلومتر بر ساعت شهاب‌سنگ دیمورفوس را در ماموریتی «تصادم» هدف قرار خواهد داد.

لحظه برخورد «دارت» با این شهاب‌سنگ به طور مستقیم از طریق کانال ویدئویی ناسا پخش خواهد شد. تلسکوپ‌های فضایی هابل و جیمز وب بر برخورد «دارت» با دیمورفوس نظارت خواهند کرد.

به گفته ستاره شناسان تعداد کمی از شهاب سنگ‌ها به طور بالقوه برای کره زمین خطرناک هستند. این در حالی است که به گفته آنها هیچ کدام از این شهاب سنگ‌ها طی یک قرن آینده خطری برای زمین محسوب نمی‌شوند.

Continue Reading

اخبار ویژه

عربستان سعودی سال آینده یک زن را به فضا می‌فرستد

Published

on

(Last Updated On: میزان ۱, ۱۴۰۱)

عربستان سعودی روز گذشته (پنج‌شنبه، ۲۲ سپتامبر) از راه‌اندازی یک برنامه‌ آموزشی با هدف اعزام فضانوردانی از این کشور از جمله یک فضانورد زن به فضا خبر داد.

طبق این برنامه، تعدادی فضانورد عربستانی که در میان آنها یک زن نیز حضور دارد برای اعزام به فضا در سال آینده میلادی آموزش خواهند دید.

ترویج و گسترش علم و فناوری بخشی از برنامه گسترده چشم‌انداز ۲۰۳۰ در عربستان سعودی است که با هدف بازنگری در ساختار اقتصادی و کاهش وابستگی این کشور به صادرات نفت راه اندازی شده است.

این طرح که محمد بن سلمان، ولیعهد پرنفوذ عربستان سعودی از مبتکران و مهم‌ترین حامیان آن است همچنین خواستار ادغام بیشتر زنان در نیروی کار این کشور اسلامی است.

عربستان سعودی در راستای حرکت در مسیری متفاوت که با طراحی یک چشم انداز بلند مدت کلید خورده است پیش از این در سال ۲۰۱۸ ممنوعیت رانندگی زنان را که از دیرباز در این کشور پادشاهی به اجرا درآمده بود، لغو کرد.

کمیسیون فضایی عربستان سعودی در بیانیه‌ای اعلام کرد: «برنامه آموزش فضانوردان سعودی که بخشی جدایی ناپذیر از چشم‌انداز بلندپروازانه نظام پادشاهی برای سال ۲۰۳۰ است، افراد منتخب را برای کمک به خدمت بهتر به بشریت به فضا می فرستد.»

یکی از فضانوردانی که قرار است در این برنامه آموزش ببیند یک زن سعودی است که ماموریت او به فضا برای نخستین بار در تاریخ این کشور خواهد شد.

اولین فرد عرب‌تبار یا مسلمان که به فضا سفر کرد سلطان بن سلمان بن عبدالعزیز، فرزند سلمان بن عبدالعزیز، پادشاه عربستان سعودی بود.

وی که برادر ناتنی ولیعهد و پیلوت نیروی هوایی عربستان است سال ۲۰۱۸ به عنوان بخشی از خدمه هفت نفره فضاپیمای دیسکاوری به فضا سفر کرد و در قالب این ماموریت به دور کره زمین چرخید.

سلطان بن سلمان پس از شرکت در این ماموریت فضایی در رأس کمیسیون فضایی عربستان قرار گرفت و تا سال گذشته میلادی که به عنوان مشاور ملک سلمان منصوب شد این سمت را حفظ کرد.

امارات متحده عربی، همسایه و متحد نزدیک عربستان نیز پیش‌تر با پرتاب یک کاوشگر به مدار مریخ در فبروری ۲۰۲۱ نشان داد که از یک برنامه فضایی پیشرو در جهان عرب برخوردار است.

این کشور امیرنشین قصد دارد اولین فضانورد خود را در نوامبر آینده به فضا پرتاب کند. اگر این ماموریت با موفقیت انجام شود، امارات عربی متحده به همراه جاپان که قرار است در تهیه فرودگر فضایی مشارکت داشته باشد به جمع ایالات متحده، روسیه و چین به عنوان کشورهایی که فضاپیما روی سطح ماه قرار داده‌اند، خواهند پیوست.

Continue Reading

اخبار ویژه

۲۳۰ نهنگ دریک ساحل استرالیا به گل نشسته‌اند

Published

on

(Last Updated On: سنبله ۳۱, ۱۴۰۱)

ده‌ها نهنگ درغرب ساحل جزیره تاسمانی استرالیا گیرمانده‌اند و به گل نشسته‌اند. دانشمندان به دنبال دلیل این پدیده عجیب هستند. گفته شده شاید نیمی ازاین حیوانات بزرگ دریایی هنوز زنده باشند.

امدادگران می‌خواهند به این حیوانات کمک کنند. این رویداد خاطرات حادثه مشابهی در دو سال پیش را زنده کرده است.

دقیقا دو سال پس از بزرگترین به گل نشستن گروهی نهنگ‌ها در استرالیا در همین خلیج کوچک ناهموار در ساحل ریگی، بار دیگر شمار زیادی از نهنگ‌ها به گل نشستند. وزارت محیط زیست ایالت تاسمانی اعلام کرده است که «یک گروه شامل حدودا ۲۳۰ نهنگ در نزدیکی لنگرگاه مکوایر گیرکرده اند.» این اداره گفته است که احتمالاً نیمی از این حیوانات هنوز زنده اند. امدادگران برای کمک به این نهنگ‌ها رفته‌اند.

کارشناسان در جستجوی توضیحی برای این پدیده گیچ کننده اند. چرا که در اواخر ماه سپتامبر سال ۲۰۲۰ نیز دراین منطقه صدها نهنگ گیر مانده بودند. در مجموع در آن زمان حدود ۴۷۰ نهنگ در این خلیج کوچک گیر کرده بودند. این بزرگترین گیرماندن گروهی نهنگ‌ها در تاریخ این قاره بوده است. طی یک عملیات نجات پرهزینه و دشوار ۱۱۱ نهنگ نجات یافتند.

به روز دوشنبه در جزیره یی در شمال تاسمانی ۱۴ نهنگ مرده کشف شد. زیست شناسان و دامپزشکان دریایی قرار است چگونگی مرگ‌شان را بررسی کنند.

اینکه چه نوعی از نهنگ ها در این رویداد دسته جمعی دخیل اند، تاکنون مشخص نیست. اما کارشناسان بر این باورند که مانند دو سال پیش اینها می‌توانند نهنگ‌های خلبان یا باله کوتاه باشند.

روزنامه استرالیا یی گاردین به نقل از کارن اشتوکین، کارشناس انقراض نهنگ‌ها و دلفین‌ها در دانشگاه مسی در نیوزیلند اشاره کرده است «تا زمانی که ما نوعیت آنها را بدانیم، تشخیص آن دشوار است که چه چیزی می تواند باعث این گیر ماندن شده باشد. اما چون این رویداد در تاسمانی رخ داده است برای من این تعجب برانگیز نیست که آنها نهنگ‌های خلبان باشند.»

از جمله می تواند تغییر درجه حرارت آب یکی از دلایل باشد که از طریق پدیده‌های آب وهوایی (پدیده های اقیانوسی و جوی) موسوم با لانینا و ال نینو رخ می دهد. بعداً حیوانات اغلباً بیشتر از حد معمول به ساحل نزدیک می‌شوند. این محقق گفته است نهنگ‌های خلبان حیوانات بسیار اجتماعی‌اند «و اگر یکی ضعیف شود یا خیلی به ساحل نزدیک شود، صدها نهنگ دیگر ممکن او را تعقیب کنند.»

خبرگزاری (AAP) به نقل از اولاف ماینکه، زیست شناس دریایی از دانشگاه گریفیث در کوئینزلند گفته است نهنگ‌ها بیشتر از أنواع دیگر حیوانات بزرگ دریایی درگل گیر مانده‌اند چرا که شمار زیادی مهاجرت می‌کنند. او افزوده است وقتی یک نهنگ در گل گیر می‌ماند، اغلباً دیگران نیز او را تعقیب می‌کنند. «آنها این کار را از روی حماقت نه، بلکه به دلیل وابستگی عاطفی شان با دیگر حیوانات انجام می دهند.»

Continue Reading

Trending

Copyright © 2022 Ariana News. All rights reserved!