Connect with us

اخبار ساحوی

قرار است دروس مکاتب هفته آینده به گونه رسمی از طریق رسانه ها آغاز شود

Published

 on

(Last Updated On: حمل ۲۳, ۱۳۹۹)

 رییس جمهور غنی گفته است که هفته ی آینده زنگ مکتب به گونه آنلاین را می نوازد و دروس مکاتب افغانستان به گونه رسمی از طریق رسانه ها آغاز می شود.

در ادامه ی محدودیت ها و قرنطینه ها، تمامی نهادهای تعلیمی افغانستان برای جلوگیری از شیوع ویروس کرونا در حال تعطیل قرار دارند و دراین مدت، وزارت معارف روی طرح آموزشی آنلاین از طریق رسانه ها کار کرده که در نتیجه آن آموزش مضامین ساینسی از صفحات تلویزیون و مضامین اجتماعی از روی آمواج رادیویی در یک تقسیم اوقات مشخص به دانش آموزان، تدریس می گردد.

وزارت معارف می‌گوید که طرح را که روی دست دارند با تنظیم تقسم اوقات دانش آموزان ارایه دروس از طریق تلویزیون ها و رادیو ها در سراسر کشور می تواند دست کم ۶۰ تا ۷۰ درصد مشکلات کنونی را حل کند.

نوریه نزهت، سخنگوی زوارت معارف، می گوید: “نشرات رسمی هنوز آغاز نشده است. حتی نشرات آزمایشی از طریق رسانه ها نداشتیم. یک تعداد از رسانه های خصوصی اعلام آمادگی کردند. نشرات رسمی و نشرات آزمایشی ما در جریان هفته آینده رسماً پس از نواختن زنگ مکتب به شکل آنلاین توسط رییس جمهور آغاز می شود.”

با آنکه شماری از دانشگاه های خصوصی با برنامه آنلاین انترنتی کماکان دروس شان را آغاز کرده اند، اما به نظر می رسد که برنامه خود وزارت تحصلیلات عالی وسیع تر است. این وزرات می‌گوید که روی یک برنامه واحد کار می کنند که در آن، فهرست تمام دانشگاه های خصوصی و دولتی، استادان و دانشجویان، درج می شود و برنامه های مشخص برای پیش برد ممد درسی کارا گفته می شود.

عزیز احمد اوریاخیل رییس اطلاعات، نشرات و روابط عامه وزارت تحصیلات عالی، گفته است: “وزارت تحصیلات عالی روی یک مورد واحد انترنتی کار می کند. این سیستم کار رویش تنها جریان دارد و تا یک هفته دیگر ادبیات داونلود می شود.

پوهنتون های خصوصی و دولتی در گزینه های مشخص، به شمول فهرست اسامی استادان و آموزگاران، ثبت این سیستم می گردد.” برنامه های که اکنون شماری از دانشگاه های خصوصی برای تدریس آنلاین از آن استفاده می کنند، گفته می شود بر دانشجویان در این شرایط حساس حزینه سنگین وارد می کند، اما تحصیلات عالی می گوید، برنامه که آنان رویش کار می کنند تا آخرین حد ممکن تلاش شده تا به گونه مجانی در اختیار استادان و دانشجویان قرار گیرد. و اینکه وضعیت از این سخت تر و قرنطین بیشتر می شود، درچنین وضعیت یگانه هدف وزارت تحصیلات عالی این است تا محصلان را در خانه هایشان مصروف نگهدارد و دانشجویان نیز این را یک فرصت قبول بکنند.

اخبار ساحوی

دریک انفجار در ولایت ننگرهار ۲تن جان باختند و ۲۸ تن دیگر زخمی شدند

Published

on

(Last Updated On: جوزا ۳۰, ۱۴۰۱)

مقام‌های محلی ولایت ننگرهار می‌گویند که در پی یک انفجار در این ولایت دستکم دو تن جان باختند و ۲۸ تن دیگر زخمی شده اند.

به گفته مقام‌های محلی این رویداد صبح امروز (دوشنبه ۳۰جوزا) بر اثر انفجار ماین مقناطیسی بر موتر حامل مدیر بخش صحت ولسوالی غنی‌خیل در بازار شیرگر صورت گرفته است.

مولوی صدیق الله، ولسوال غنی‌خیل گفته است که در میان زخمیان پنج تن از نیروهای امارت اسلامی نیز شامل اند.

به گفته‌ی مولوی صدیق الله زخمیان رویداد به شفاخانه حوزوی انتقال داده شده اند و از وضعیت خوبی برخوردارند.

یونما یا دفتر معاونت سازمان ملل در کابل این حمله را نکوهش کرده و گفته است این انفجار در یک بازار مزدحم صورت گرفته که به شمول کودکان تعدادی افراد ملکی نیز زخم برداشته اند.

یونما هم چنان خواهان توقف فوری حملات پیهم به افراد ملکی شده است.

تاکنون گروه مسوولیت این رویداد را به عهده نگرفته است.

Continue Reading

اخبار ساحوی

سیلاب‌ها در ولایت بدخشان خسارات مالی برجا گذاشت

Published

on

(Last Updated On: جوزا ۲۶, ۱۴۰۱)

مقام‌های محلی ولایت بدخشان روز پنجشنبه (۲۶جوزا) تایید کرده اند که سیلاب‌های ناگهانی در این ولایت باعث تخریب گسترده و خسارات مالی در سراسر ولسوالی زیباک شده است.

به گفته فضل احمد فیضی، رئیس شورای انکشافی زیباک، گل‌خانه، دند، دشت‌خان، نو آباد و خلخان مناطقی اند که بیشترین آسیب را در این ولسوالی دیده اند.

وی گفته است که:” وقوع سیلاب به دلیل بارش شدید باران رخ داده است.”

فیضی به خبرگزاری باختر گفته است:”سیل به ۴۴ هکتار از زمین های کشاورزی، مزارع، هشت خانه، خندق‌های آبیاری و جاده‌ای که دو روستا را به هم متصل می کند خسارت وارد کرده است.”

به گفته مقام‌ها مواشی نیز در سیلاب‌ها تلف شده اند.

Continue Reading

اخبار ساحوی

ایجاد مرکز پروسس و فروشات سنگ و منرال‌های طبیعی در بدخشان

Published

on

(Last Updated On: جوزا ۲۴, ۱۴۰۱)

سرپرست وزارت اقتصاد در سفرش به ولایت بدخشان اتاق صنایع و معادن و همچنان مرکز پروسس و فروشات سنگ و منرال‌های طبیعی را برای اولین بار در این ولایت افتتاح کرد.

هدف از ایجاد این مرکز، آماده ‌سازی و پروسس سنگ‌های قیمتی و نیمه قیمتی به‌منظور فروش در بازارهای ملی وبین‌المللی عنوان شده است.

دین محمد حنیف، سرپرست وزارت اقتصاد در هنگام افتتاح این مرکز می‌گوید با وجودی که میلیون‌ها دالر در افغانستان در سالیان پسین سرازیر شد اما کار بنیادی که بتواند افغانستان از وابستگی‌های اقتصادی نجات دهد صورت نگرفته است.

آقای حنیف از نحوه مصرف میلیاردها دالر در سال‌های گذشته انتقاد می‌کند ومی‌گوید که این کمک‌ها برای نجات افغانستان از وابستگی اقتصادی موثر نبوده زیرا هم اکنون افغانستان ۳۴۰ میلیون دالر تنها پول صرفیه برق را به کشورهای دیگر می‌پردازد.

دین محمد حنیف، سرپرست وزارت اقتصاد می‌گوید که :” یکی افتتاح اطاق صنایع و معادن است ویکی افتتاح مرکز پروسس است و این را به فال نیک می‌گیریم وبدخشان را که میبینی واقعا امید وار کننده است وما باید در پهلوی هم قدم به قدم پیش برویم .”

رئیس اجرایی اتاق صنایع و تجارت می‌گوید بدخشان صدها نوع سنگ قیمتی و منرال‌های طبیعی دارد که ایجاد این مرکز سنگ‌های قیمتی پروسس خواهد شد و برای فروش آن هم در سطح ملی و بین‌المللی بازاریابی میشود.

رحیم‌الله سمندر، رییس اجرایی اتاق صنایع و تجارت می‌گوید که :”بدخشان از ولایت‌های غنی است که در دنیا با اهمیت است در گذشته مردم کم به بدخشان بلدیت داشتند. بدخشان دارای لعل ولاجورد است اما شما باید بدانید که در بدخشان چیزهای قیمتی تر است که کشورهای دیگر ندارند به هزار نوع منرال‌ها “.

بدخشانیان هم امیدوارند که ایجاد این مرکز واستخراج منابع طبیعی بخصوص سنگ‌های قیمتی برای آنان زمینه کار و اشتغال زایی را فراهم کند.

ولایت بدخشان سرشار از منابع طبیعی است که در دهه گذشته زومندان محلی همواره سرگرم استخراج غیرقانونی این منابع وقاچاق آن به کشورهای بیرونی بودند.

Continue Reading

Trending

Copyright © 2022 Ariana News. All rights reserved!